Ухвала
від 14.01.2019 по справі 525/810/18
ВЕЛИКОБАГАЧАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 525/810/18

Провадження №2/525/22/2019

У Х В А Л А

про зупинення провадження у справі

14 січня 2019 року сел. Велика Багачка

Великобагачанський районний суд Полтавської області в складі: головуючого-судді Хоролець В.В., при секретарі Пилипенко П.І., розглянувши на підготовчому засіданні матеріали справи за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до Великобагачанської районної державної адміністрації, Михайлівської сільської ради Великобагачанського району, третя особа Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,-

в с т а н о в и в:

У провадженні судді Великобагачанського районного суду Полтавської області Ячала знаходилась цивільна справа за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до Великобагачанської районної державної адміністрації, Михайлівської сільської ради Великобагачанського району, третя особа Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування. Справа даним суддею до часу закінчення його повноважень не розглянута.

У зв'язку зі смертю позивача ОСОБА_5, ухвалою суду від 06.08.2018 року провадження у справі зупинено до залучення до участі у справі правонаступника померлої особи (а.с.79).

Після закінчення п'ятирічних повноважень головуючого судді Ячала дана справа в порядку ст. 33 ЦПК України передана на розгляд судді Великобагачанського районного суду Полтавської області Хоролець В.В., оскільки будь-яких інших суддів, які б мали право здійснювати судочинство у Великобагачанському районному суді не має.

Ухвалою судді Хоролець В.В. поновлено провадження у справі і дану справу прийнято до свого провадження та підготовче засідання у справі призначено на 14.01.2019 року. Копія даної ухвали судді направлена учасникам справи.

В підготовче засідання 14.01.2019 року не з'явилися учасники справи, тому суд вирішує процесуальні питання з урахуванням положень ч.2 ст.247 ЦПК України.

З урахуванням наявного в матеріалах клопотання представника позивачів адвоката ОСОБА_6 від 06.08.2018 року про зупинення провадження у справі у зв'язку зі смерті позивача ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, суд в даний час повторно вирішує питання про зупинення провадження у справі до залучення правонаступників померлого позивача ОСОБА_5 згідно положень ЦК України.

Так, з матеріалів справи вбачається, що позивач у даній цивільній справі ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року в с. Михайлівка Великобагачанського району Полтавської області, що вбачається з копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 від 30.07.2018 року (а.с.73).

Відповідно до ч.1 ст.189 ЦПК України, завданням підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

Коло питань, які вирішуються на підготовчому засіданні визначено положеннями ст.197 ЦПК України.

Суд, розглянувши клопотання представника сторони позивача про можливість зупинення провадження у справі, вивчивши зміст позовної заяви, приходить до наспаних висновків.

Згідно зі ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Зі змісту ст. 1218, ч.3 ст. 1231 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Положеннями ч.1 ст.1270 ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Частиною 1 ст.42 ЦПК України передбачено, що учасниками справи є сторони, треті особи.

Сторонами у цивільному процесі є позивач і відповідач (ч.1 ст.48 ЦПК України). За змістом ст.ст.46,47 ЦПК України здатність мати цивільні процесуальні права та обов'язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи, а також здатність особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов'язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи. Виходячи зі змісту цих статей, стороною у справі може бути лише особа, яка має цивільну процесуальну правоздатність і цивільну процесуальну дієздатність.

Відповідно до ч.4 ст.25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Згідно зі ст.55 ЦПК України (процесуальне правонаступництво) (що розміщена у Главі 4 ЦПК України Учасники судового процесу ), у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії цивільного процесу.

З наведеного вбачається, що процесуальне правонаступництво являє собою заміну сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв'язку із вибуттям із процесу суб'єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов'язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього (юридичний зміст ст.55 ЦПК України (колишньої ст.37 ЦПК України, яка діяла до 15.12.2017 року) детально розкривається також і в ухвалі Верховного Суду України від 19.01.2011 року).

Отже, процесуальне правонаступництво у разі смерті фізичної особи можливе в порядку ст. 55 ЦПК України шляхом залучення правонаступника, а не зміни відповідача, однак лише за умови, що фізична особа померла після пред'явлення позову та відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 1 ст.251 ЦПК України, суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.

Згідно з п.1 ч. 1 ст.253 ЦПК України, провадження у справі зупиняються у випадках, встановлених п.1,3 частини першої статті 251 цього Кодексу - до залучення до участі у справі правонаступника чи законного представника.

Оскільки рішення по справі може вплинути на охоронювані законом права та інтереси можливих всіх спадкоємців померлої ОСОБА_5 (яка померла після відкриття провадження у справі), спірні правовідносини допускають правонаступництво, а строк для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, тому провадження у справі підлягає зупиненню до вступу у справу правонаступників померлої ОСОБА_5

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.1216-1218,1270 ЦК України, ст.ст.42,48,55,189,197,247,251,253,260,353 ЦПК України, -

у х в а л и в:

Зупинити провадження у справі №525/810/18 за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до Великобагачанської районної державної адміністрації, Михайлівської сільської ради Великобагачанського району, третя особа Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, до залучення до участі у справі всіх можливих правонаступників померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_5.

Копії даної ухвали направити учасникам справи для відому.

Ухвала про зупинення провадження у справі може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Великобагачанський районний суд Полтавської області. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення особі відповідної ухвали суду.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Суддя В.В. Хоролець

СудВеликобагачанський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення14.01.2019
Оприлюднено15.01.2019
Номер документу79149184
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —525/810/18

Рішення від 18.12.2019

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Хоролець В. В.

Рішення від 18.12.2019

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Хоролець В. В.

Ухвала від 20.11.2019

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Хоролець В. В.

Ухвала від 09.09.2019

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Хоролець В. В.

Ухвала від 09.09.2019

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Хоролець В. В.

Ухвала від 14.01.2019

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Хоролець В. В.

Ухвала від 27.11.2018

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Хоролець В. В.

Ухвала від 06.08.2018

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Ячало Ю. І.

Ухвала від 12.07.2018

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Ячало Ю. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні