ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
09 січня 2019 року
м. Харків
справа № 640/6084/17
провадження № 22ц/818/434/19
Харківський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого: Пилипчук Н.П. ,
суддів: Кругової С.С., Маміної О.В.,
за участю секретаря судового засідання : Плахотнікової І.О. ,
учасники справи:
позивач : ОСОБА_1
відповідачі: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Горкій парк , Департамент реєстрації Харківської міської ради
третя особа: Харківська міська рада, в особі
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові цивільну справу за позовом
за позовом ОСОБА_1 до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Горкій парк , Департаменту реєстрації Харківської міської ради, третя особа: Харківська міська рада про визнання недійсним рішення установчих зборів ОСББ, визнання недійсною державної реєстрації юридичної особи та її скасування,
з апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Київського районного суду м. Харкова від 6 червня 2018 року, ухвалене суддею - Нев'ядомським Д.В., в залі суду в місті Харків ,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що вона є власником квартири АДРЕСА_2, загальною площею 61,5 м.кв. та квартири АДРЕСА_1, і, відповідно, співвласником цього будинку і належного до нього спільного майна. 05 червня 2016 року було проведено установчі збори співвласників багатоквартирного будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_3, які оформлено Протоколом від 05 червня 2016 року. Зазначала про численні порушення встановленої законодавством процедури скликання та проведення установчих зборів, оформлення результатів голосування на них, яке відбулось за відсутності кворуму, що вказує на недійсність прийнятих такими установчими зборами рішень, якими порушено її права, як співвласника будинку. Також посилалася на те, що про проведення установчих зборів по створенню ОСББ Горкій парк не повідомлялась та участі в них не брала, письмове опитування позивача не здійснювалось, вона була позбавлена права участі у виборі форми управління будинком, права на особисту участь в голосуванні, можливості впливати на порядок створення ОСББ у спосіб, який передбачено чинним законодавством
У зв'язку із чим просила суд, з урахуванням остаточних уточнень: визнати недійсним рішення установчих зборів ОСББ Горкій парк , яке проведене 05 червня 2016 року за адресою будинку АДРЕСА_4 та оформлено протоколом № 1 від 05.06.2016 року в повному обсязі; визнати недійсною державну реєстрацію юридичної особи ОСББ Горкій парк (код ЄДРПОУ 40580452) та скасувати її в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Рішенням Київського районного суду м. Харкова від 6 червня 2018 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Горкій парк , Департаменту реєстрації Харківської міської ради, третя особа Харківська міська рада про визнання недійсним рішення установчих зборів ОСББ, визнання недійсною державної реєстрації юридичної особи та її скасування - відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити її позовні вимоги. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказує на неповне з'ясування судом обставин справи та невідповідність висновків суду обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права. Зазначила, що про проведення установчих зборів 05 червня 2016 по створенню ОСББ вона не повідомлялася та участі в них не приймала, письмове опитування її не здійснювалось, вона була позбавлена права участі в виборі форми управління будинком, права на особисту участь в голосуванні , можливості впливати на порядок створення ОСББ у спосіб, який передбачено чинним законодавством. Такий непублічний спосіб створення юридичної особи по управлінню будинком викликає у неї обґрунтовані сумніви щодо доброчесності осіб, які зареєстрували вказану юридичну особу та стали її керівниками. Ініціативна група не виконала первинну обов'язкову роботу по підготовці зборів по створенню ОСББ, а саме не склала повний реєстр співвласників квартир будинку із зазначенням їх прізвищ, часток права власності кожного з співвласників та площ часток квартир, які припадають на вказані частки, а тому не мала можливості визначити результати голосування, повідомити всіх співвласників, в тому числі її, щодо проведення зборів. Зазначені порушення унеможливили виконання імперативної вимоги ст.6 ЗУ Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку щодо обов'язкового повідомлення кожного з співвласників будинку про скликання зборів по створенню ОСББ.
Вважає, що направлення повідомлення на власника або співвласника квартири без зазначення на конверті рекомендованого листа прізвищ адресатів є неналежним повідомленням, оскільки унеможливлює його отримання. Чинним поштовим законодавством не передбачено ані приймання, ані видача поштових відправлень без зазначення найменування адресата юридичної особи або прізвища ім'я по батькові - фізичної особи.
Вказане свідчить про те, що ініціативна група фактично імітувала підготовку і проведення оскаржуваних установчих зборів.
Відповідно до ч.1 ст.367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судова колегія, заслухавши доповідь судді, пояснення сторін, що з'явилися, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_1 не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Основним законодавчим актом, що регулює діяльність об'єднання співвласників багатоквартирних будинків є Закон України від 29 листопада 2001 року № 2866-III Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку .
Згідно частини третьої статті 4 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку в одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне об'єднання. Власники квартир та нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках, об'єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, можуть створити одне об'єднання.
Відповідно до частин 1-3 статті 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Для створення об'єднання скликаються установчі збори. Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень.
Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного. Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників.
Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2, загальною площею 61,5 м.кв. та квартири АДРЕСА_5, відповідно до договору купівлі-продажу від 10.12.1998 р., р/н 4-112 та копією договору купівлі-продажу від 26.12.1997 р., р/н 3-4501, зареєстрованому КП Харківське МБТІ за р. н. П-2-6451.
Ініціативна група зі створення ОСББ була створена згідно протоколу №1 від 28 квітня 2016 року, де було уповноважено власницю квартири АДРЕСА_6 ОСОБА_2 звернутися до державного реєстру речових прав на нерухоме майно для отримання актуальної інформації про всіх співвласників та здійснити підготовку до установчих зборів, шляхом оповіщення всіх співвласників та складання протоколу установчих зборів. В протоколі ініціативної групи чітко затверджений план роботи ( питання 2 протоколу).
Згідно відповіді КП "Жилкомсервіс", щодо отримання інформації про власників житлових та нежитлових приміщень №р-16/4914.07-03 від 31.05.2016 року, де запропонував ініціативній групі звернутися до Управління комунального майна та приватизації.
Відповідну до запиту Харківському міському голові від 31.05.2016 року про надання інформації про власників квартир АДРЕСА_7, ініціативна група отримала відповідь від Департаменту містобудування та архітектури ХМР від 03.06.2016 року №КО-0- 2/980/180-16.08-44 де строк розгляду запиту продовжено.
10.06.2016 року отримано відповідь від Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану №КО-0-2/980/180-16.08-49 надано відповідь про зареєстровані речові права та площу квартир АДРЕСА_7.
На підставі отриманих даних з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ксерокопій документів, що підтверджують право власності було сформовано Документ - Відомість про отримання повідомлення про проведення Установчих зборів зі створення ОСББ 05 червня 2016 року.
Ініціативна група відповідно до ст.6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку , розпочала здійснювати повідомлення співвласників з 15 травня 2016 року. У відомості про отримання повідомлення наявні підписи всіх власників квартир та нежитлових приміщень, яким Ініціативною групою вдалося вручити особисто під підпис повідомлення з фіксування дати отримання. На підставі того, що ініціативною групою не було виявлено за місцем реєстрації права власності на квартири та нежитлові приміщення інших співвласників, було вирішено сповістити їх шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом).
Судом першої інстанції було встановлено, що ОСОБА_1 повідомлялася про проведення установчих зборів зі створення ОСББ 05 червня 2016 року та доказом є квитанція з Харківської дирекції УДППЗ "Укрпошта" про відправлення рекомендованого листа власнику квартири АДРЕСА_8 (код квитанції: 6102406173533) та рекомендованого листа власнику квартири АДРЕСА_9 код квитанції 6102406173525), копії яких міститься в матеріалах справи.
Окрім того, після проведення установчих зборів співвласників зі створення ОСББ 05 червня 2016 року позивачу було передано листи візування для того, щоб вони могли проголосувати за чи проти створення ОСББ.
Лист опитування надавався завчасно сину співвласниці - ОСОБА_3, та було запропоновано пред'явити документ який засвідчує право власності на квартиру, вписати дані документу в лист опитування особисто рукою власника, як то передбачено чинним законодавством.
Письмове опитування співвласників проводиться шляхом власноручного заповнення ними листків опитування, в яких зазначаються день опитування, прізвище, ім'я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представників), відповідь співвласника на питання "так", "ні" та особистий співвласника та особи, яка проводила опитування, п. 7 ст. 10 ЗУ "Про особливості права власності у богатоквартирному будинку".
05 червня 2016 року було проведено установчі збори співвласників багатоквартирного будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_3, які оформлено Протоколом від 05 червня 2016 року, копія якого міститься в матеріалах справи.
Частинами сьомою, дев`ятою, тринадцятою статті 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку , визначено, що кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників. Установчі збори приймають рішення про створення об'єднання і затверджують його статут.
Присутні на установчих зборах власники (особисто та/або представники) квартир та/або нежитлових приміщень будинку - 30 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення загальною площею 2779,97 кв.м. У письмовому опитуванні взяли участь власники (особисто та/або через представників) квартир та/або нежитлових приміщень будинку - 31 особа, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення загальною площею 3 489,49 кв.м, тобто, 61 особа які є власниками 59,65% загальної площі житлових та нежитлових приміщень.
Виходячи зі змісту протоколу від 05 червня 2016 року, загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку 108 осіб. Загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень богатоквартирного будинку становить 5447,2 м2. Присутні на установчих зборах власники (особисто та/або представники) квартир та/або нежитлових приміщень будинку - 48 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення загальною площею 2184,1 м2. У письмовому опитуванні взяли участь особисто та/або через представників співвласників в кількості 19 осіб , яким належать квартири та/або нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку загальною площею 1454 м2 ( заповнюється в разу письмового опитування), тобто, 67 особи, які є власниками 66,79% загальної площі житлових та нежитлових приміщень.
На зборах співвласниками багатоквартирного будинку шляхом поіменного голосування прийнято рішення про Обрання головуючого на установчих зборах; Створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Горкій парк ; Затвердження статуту ОСББ Горкій Парк ; Вибори правління ОСББ Горкій Парк ; Вибори голови правління ОСББ Горкій Парк ; Вибори ревізійної комісії ОСББ Горкій Парк ; Обрання уповноваженої особи - представника для підписання статуту ОСББ та надання йому повноважень установчих зборів на здійснення всіх дій, необхідних для державної реєстрації ОСББ Горкій Парк .
Як убачається з протоколу установчих зборів від 05 червня 2016 року, додатку до нього, усі рішення з питань порядку денного прийняті більшістю голосів, Обрано головуючого на установчих зборах; Створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Горкій парк ; Затверджено статуту ОСББ Горкій Парк ; Вибрано правління ОСББ Горкій Парк ; Вибрано голови правління ОСББ Горкій Парк ; Вибрано ревізійну комісію ОСББ Горкій Парк ; Обрано уповноважену особу - представника для підписання статуту ОСББ та надання йому повноважень установчих зборів на здійснення всіх дій, необхідних для державної реєстрації ОСББ Горкій Парк .
17 червня 2016 року Обєднання співвласників багатоквартирного будинку Горкій парк зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань , копія якого міститься в матеріалах справи, а також зареєстровано Статут вказаного ОСББ Горкій парк .
Додатком до Протоколу установчих зборів проведених 05 червня 2016 року є Опитувальні листи (листи голосування) власників квартир за адресою: АДРЕСА_10 з питань, пов'язаних зі створенням Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, якими письмово висвітлено свою позицію згідно запропонованих ( за чи проти ) щодо питань, розглянутих установчими зборами 05.06.2016 р.
Листки письмового опитування співвласників пронумеровано, прошнуровано та додано до відповідного протоколу зборів.
Як видно з матеріалів справи повідомлення про проведення установчих зборів ОСББ направлялось ініціативною групою мешканцям будинку. Отже, відповідачем дотримано порядку повідомлення власників будинку, чим дотримано вищезазначене положення законодавства.
Колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що порушення, про які зазначено позивачем не можуть бути безумовною підставою для визнання недійсним рішення установчих зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Горкій парк , оформлених протоколом установчих зборів від 05 червня 2016 року, оскільки належних та допустимих доказів нелегітимності прийнятого рішення у справі не має.
Суд першої інстанції надав вірну оцінку показанням свідків, які були допитані в ході судового розгляду, які не зеперчували, що вони були обізнані про проведення зборів.
Доводи позивача, щодо порушення її права приймати участь в установчих зборах спростовуються наявним у матеріалах справи повідомленням мешканців будинку про проведення установчих зборів.
Та обставина, що повідомлення, яке направлялося на адресу позивача не було індивідуалізовано та направлялося без зазначення прізвищ співвласників квартир лише за номером квартири - не спростовує висновків суду.
Так, позивачем не спростовано, що ініціативною групою вжиті можливі заходи для проведення загальних зборів, витребувана відповідна інформація, на адресу позивача направлені повідомлення про проведення зборів, вона була обізнана про їх проведення та мала можливість виказати свою думку щодо порушених питань.
Сумніви позивача щодо достовірності підрахунку голосів є необгрунтованими. Позивач у апеляційній скарзі наводить прелік квартир дані про голосування від яких відсутні або не підтверджені, однак власники цих квартир не є співпозивачами, до суду не звертались, отже свої права порушеними не вважають.
Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, про те, що фактів порушення прав чи законних інтересів позивача створенням Обєднання співвласників багатоквартирного будинку Горкій парк не встановлено та не доведено, у зв'язку із чим, позовні вимоги про визнання недійсним рішення установчих зборів та скасування держаної реєстрації задоволенню не підлягають.
Аргументи апеляційної скарги у переважній більшості є аналогічними доводам, викладеним в позовній заяві, які належним чином перевірені в процесі розгляду справи в суді першої інстанції та не спростовують висновків суду першої, обґрунтовано викладених у мотивувальній частині рішень.
Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 367, 368, 374, 375, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Київського районного суду м. Харкова від 06 червня 2018 року - залишити без змін.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Головуючий - Н.П. Пилипчук
Судді - С.С. Кругова
О.В. Маміна
Суд | Харківський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.01.2019 |
Оприлюднено | 15.01.2019 |
Номер документу | 79159218 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Харківський апеляційний суд
Пилипчук Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні