ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15 січня 2019 року Справа № 280/5003/18 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)
до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2-Б)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Приватне акціонерне товариство Запорізьке автотранспортне підприємство 12329 (69008, м. Запоріжжя, вул. південне шосе, 66)
про визнання рішення протиправним та зобов'язати вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Приватне акціонерне товариство Запорізьке автотранспортне підприємство 12329 (далі - третя особа), в якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати Рішення № 31/115205 Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя від 21.05.2018 року щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ;
зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 114 Закон) України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з дня набуття права на призначення пенсії, тобто з 16.05.2018 року.
Позов обґрунтовано тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах. За результатом розгляду наданих документів позивачу до його пільгового стажу не було зараховано періоди роботи з 30.04.1981 року по 07.06.1993 року та з 28.04.1998 року по 22.02.2000. Зазначає, що Відповідачем при прийнятті рішення щодо відмови мені в призначенні пенсії на пільгових умовах порушено вимоги законодавства, які регулюють відносини правового механізму підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу, який дає право на такий вид пенсії.
Ухвалою судді від 03.12.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні на 03.01.2019. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву
Відзив до суду не надходив.
20.12.2018 до суду від представника третьої особи надійшли письмові пояснення щодо позовної заяви. Представник третьої особи зазначає, що ОСОБА_1 дійсно працював у Запорізькому АТП 30823 (після зміни найменування - Запорізьке АТП 32329, Запорізьке АТП 12329), яке після зміни організаційно-правової форми має найменування - ПрАТ Запорізьке автотранспортне підприємство 12329 ) в періоди з 04.12.1980 по 07.06.1993 та з 28.04.1998 по 23.02.2000. Характер роботи позивача детально підтверджено відповідними записами у трудовій книжці. Відповідно до Постанови KM України від 12 серпня 1993 № 637 Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (пункти 17. 18). Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Зазначає, що у листуванні з позивачем та управлінням Пенсійного фонду підприємством було наголошено, що за наявності запису у трудовій книжці про характер роботи працівника органи Пенсійного фонду мають право призначити пенсію па пільгових умовах лише на підставі цього запису, не вимагаючи уточнюючої довідки. Записи, що містить трудова книжка, підлягають перевірці на достовірність органом Пенсійного фонду шляхом вивчення первинних документів, що підтверджують факт роботи в особливих умовах. Перевірка достовірності даних, внесених до трудової книжки ОСОБА_1 шляхом звіряння з первинними документами управлінням Пенсійного фонду не проводилась.
У зв'язку з тим, що суддя Запорізького окружного адміністративного суду Конишева О.В. перебувала у відпустці в період часу з 28.12.2018 року по 14.01.2019 року включно, розгляд справи проводиться першого робочого дня, тобто 15 січня 2019 року.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст.263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, 16 травня 2018 року звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
За результатами звернення, рішенням Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя від 21.05.2018 року № 31/115205 позивачу відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах із-за відсутності необхідного пільгового стажу.
Позивач не погодившись з такими діями відповідача, звернувся до суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд приходить до таких висновків.
Умови і порядок призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлюються Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі- Закон №1058-IV).
Так, виключно цим Законом визначаються види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат тощо.
Відповідно до ч.3 ст.2 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування для окремих категорій громадян законами України можуть встановлюватися умови, норми і порядок їх пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і недержавного пенсійного забезпечення.
Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на пільгових умовах пенсія за віком призначається: водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу: для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацами другим - третім цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту і абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті, страхового стажу, встановленого абзацами п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 2 частини другої цієї статті.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач досяг 55 річного віку 12.06.2015 року і відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 при досягненні пенсійного віку у період зі квітня 2015 року по 31 березня 2016 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності у чоловіків стажу роботи не менше 25 років 6 місяців.
При зверненні до Відповідача з заявою про призначення пенсії позивач надав трудову книжку та довідку № 342/1 від 09.10.2017 року, видану ПрАТ Запорізьке автотранспортне підприємство 12329 , в якій зазначено, що трудовий стаж позивача у ПрАТ ЗАТП 12329 підтверджено відповідними записами у трудовій книжці.
Крім того, судом встановлено, що підприємство надсилало Відповідачу довідки від 29.11.2017 року № 416/1 та 16.01.2018 року № 21 на запити Відповідача щодо надання уточнюючої довідки про підтвердження наявного трудового стажу де зазначено, що я працював водієм автобусу (мікроавтобусу). Також підприємство звертало увагу Відповідача на те, що професія згідно вимог діючого законодавства не віднесена до Списків №№ 1,2, та не має професійних шкідливих чинників за результатами атестації робочих місць, тому зазначити відповідний розділ, підрозділ та код КП, що дають право на дострокове призначення пенсії підприємство не вправі.
Позивач зазначав, що а ні п. з ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення , а ні п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не містять вимог щодо роботи повний робочий день, необхідності підтвердження атестацією, або посилань на будь-які списки, тим більш не містять вимог щодо обов'язкового підтвердження пільгового стажу певного виду довідкою. Зазначені вимоги стосуються пенсій за віком на пільгових умовах, які призначаються відповідно до п.п. 1,2 ч. 2 ст. 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування для працівників, зайнятих повний робочий день на роботах з умовами праці за списками 1,2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Отже, для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 114 Законі України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування позивач мав мати на момент досягнення 55 років - 25 років 06 місяців загального стажу та 12 років 6 місяців пропрацювати водієм міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв).
Зі змісту рішення Відповідача від 21.05.2018 року №31/115205 про відмову в призначенні пенсії вбачається про вимогу відповідача надати довідку про підтвердження пільгового стажу відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджено постановою КМУ від 12.08.1993 № 637.
Суд зазначає, що згідно із ст. 62 Закону України Про пенсійне забезпечення основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач дійсно працював у Запорізькому АТП 30823 (після зміни найменування - Запорізьке АТП 32329, Запорізьке АТП 12329), яке після зміни організаційно-правової форми має найменування - ПрАТ Запорізьке автотранспортне підприємство 12329 ) в періоди з 04.12.1980 по 07.06.1993 та з 28.04.1998 по 23.02.2000.
Згідно матеріалів особової справи та записів у трудовій книжці ОСОБА_1 з 04.12.1980 по 22.04.1981 навчався за рахунок підприємства на курсах водіїв 3- го класу з відривом від виробництва в Запорізькому Учкомбінаті, з 30.04.1981 по 07.06.1993 працював водієм третього класу на маршрутному автобусі ЛіАЗ 677.
Характер роботи позивача детально підтверджено відповідними записами у трудовій книжці.
Також згідно матеріалів особової справи та записів у трудовій книжці ОСОБА_1 28.04.1998 року прийнятий в АТП водієм 1-го класу на всі марки автобусів і всі маршрути. Працював по 23.02.2000,в зазначений період роботи виконував пасажироперевезення на міських маршрутах №№ 48, 83а, 89, 79, 97 в різних режимах руху. За необхідності залучався до виконання робіт з поточного ремонту закріплених за ним автомобілів, перевезень на замовлення підприємств та організацій міста.
Положеннями п. 2 ч. 1 ст. 64 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування , ч. 1 ст. 101 Закону України Про пенсійне забезпечення , пп.4 п 2.4. Положення про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах і районах у містах передбачено право органів, що призначають пенсії, вимагати від підприємств, організацій та окремих осіб відповідні документи, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі, проводити перевірки інших документів, пов'язаних із призначенням пенсії отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час таких перевірок.
Тобто у разі виникнення питань які стосуються пільгового стажу, Відповідач для виконання покладеного на нього державою обов'язку по призначенню та виплаті пенсії, мав право здійснити перевірку первинних документів з виїздом на підприємство.
Враховуючи вказані норми чинного законодавства Відповідач, у разі виникнення у пенсійного органу сумнівів щодо достовірності відомостей вказаних у трудовій книжці та довідках ПрАТ Запорізьке автотранспортне підприємство 12329 , здійснити перевірку первинних документів щодо трудової діяльності позивача з виходом на підприємство ПрАТ Запорізьке автотранспортне підприємство 12329 . Однак, Відповідач такої перевірки не провів.
Довідкою № 612 виданою 21.11.2018 року ПрАТ ЗАТП 12329 , роботодавець підтверджує періоди роботи позивача, посаду та характер виконуваної роботи та зазначає відомості про перейменування підприємства. У змісті вказаної довідки містяться також всі необхідні відомості для встановлення права на призначення пенсії, а саме: період роботи, посада та характер виконуваної роботи.
Суд погоджується з тим, що періоди роботи позивача дійсно підтверджується і записами в трудовій книжці і довідкою підприємства, однак, щодо наявності права на призначення пенсії на пільгових умовах, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач дійсно з 04.12.1980 по 22.04.1981 навчався за рахунок підприємства на курсах водіїв 3- го класу з відривом від виробництва в Запорізькому Учкомбінаті, з 30.04.1981 по 07.06.1993 працював водієм третього класу на маршрутному автобусі ЛіАЗ 677, а з 28.04.1998 по 23.02.2000 прийнятий в АТП водієм 1-го класу на всі марки автобусів і всі маршрути.
В період з 04.12.1980 по 31.12.1991 професія водія на маршрутному автобусі не значиться у Списку 1 та 2 Постанови Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956;
в період з 01.01.1992 по 05.11.1991 професія водія на маршрутному автобусі не значиться у Списку 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26.01.1991.
До прийняття Закону України №1788-XII від 05.11.1991 "Про пенсійне забезпечення", питання призначення пенсії на пільгових умовах регулювалося Законом СРСР Про державні пенсії від 14.07.1956 та Законом СРСР Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР від 15.05.1990, в яких професія водія на маршрутному автобусі не значилася серед тих професій які надавали право на призначення пенсії на льотних умовах.
З прийняттям Закону України №1788-XII від 05.11.1991 "Про пенсійне забезпечення", відповідно до п. з)ст.13 Закону ( в редакції на день прийняття) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:(…) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих в технологічному процесі важких і шкідливих виробництв: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років в тому числі на зазначеній роботі не менше 20 років.
Тобто право на пенсію за віком на пільгових умовах позивач набув лише з 05.11.1991 по 07.06.1993 (1 рік 5 міс.2 дн.) та з 28.04.1998 по 23.02.2000 (1 рік 8 міс. 25 дн.), що у сукупності складає 3 роки 1 місяць 27 днів пільгового стажу.
Відповідно до ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:
а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;
б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Так як раніше діюче законодавство до 05.11.1991 року не надавало право на пенсію за віком на пільгових умовах водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв), відповідно у зарахування до пільгового стажу період роботи позивача з 30.04.1981 по 05.11.1991 суд відмовляє.
Враховуючи те, що період роботи водієм міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) складає всього 3 роки 1 місяць 27 днів, а ні 12 років 6 місяців, як то передбачено п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , тому позивач не має право на призначенні пенсії відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що у позові відмовлено, тому судові витрати не стягуються.
Керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В позовній заяві ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2-Б, код ЄДРПОУ 20508410), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Приватне акціонерне товариство Запорізьке автотранспортне підприємство 12329 (69008, м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 66, код ЄДРПОУ 03114164) - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 15.01.2019.
Суддя О.В. Конишева
Суд | Запорізький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2019 |
Оприлюднено | 16.01.2019 |
Номер документу | 79165455 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Конишева Олена Василівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Конишева Олена Василівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Конишева Олена Василівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Конишева Олена Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні