ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/2384/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Попова В.Ф.,
секретар: Мельниченко В.В.
за участю:
представника позивача Андрєєва Д.В.,
представника відповідачів Яцемирського С.С. , ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ізобіліє Груп" до Державної фіскальної служби України Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних,
встановив:
ТОВ Ізобіліє Груп звернулось в суд з адміністративним позовом до ДФС України про визнання протиправним та скасування рішень про відмову у реєстрації податкових накладних та зобов'язання зареєструвати податкові накладні.
Ухвалою суду від 10.12.2018 р. до участі у справі за клопотанням відповідача залучено ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Позивач позовні вимоги підтримав повністю та пояснив, що з ТОВ ТД Асторг укладено договір поставки продуктів харчування № 03/2017 від 24.01.2017 р. Протягом серпня - вересня 2018 року здійснено ряд поставок, що підтверджується первинними документами та складено податкові накладні які направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄДРПН). Їх реєстрацію зупинено з посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПКУ оскільки ПН/РК відповідає вимогам п.п. 1.6. п. 1 Критеріїв ризиковості платника податків , запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію. Після виконання зазначеної вимоги податкового органу, надання пояснень та документів, відповідачем прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних яке є протиправним оскільки ДФС України порушено порядок зупинення реєстрації податкових накладних. Так, в квитанціях № 1 не наведено жодного з 7 підкритеріїв п.п. 1.6. п. 1 Критеріїв ризиковості платника податків, якій би відповідав платник станом на момент формування квитанції про блокування ПН, як це передбачено підпунктом 3 п. 13 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної. Крім того, ДФС України порушила правила розблокування податкових накладних, оскільки відповідачу на вимогу зазначену в квитанції № 1, були надані пояснення та первинні документи, що засвідчують факт реального виконання ТОВ Ізобіліє Груп та його контрагентами господарських зобов'язань. Але підставою для відмови зазначено не надання копій первинних документів в повному обсязі. Таке рішення є протиправним.
Представник ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі ГУ ДФС у Херсонській області) та ДФС України позовні вимоги не визнав, надав відзив на позовну заяву та пояснив, що доводи викладені у позовній заяві є не обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню зважаючи на наступне. Позивачем направлено до реєстрації в ЄДРПН податкові накладні, реєстрація яких була зупинена та запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів для прийняття комісією рішення про реєстрацію відповідних податкових накладних. Подані позивачем документи були розглянуті Комісією ГУ ДФС у Херсонській області, та прийнято відповідні рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, оскільки платником податків не надано в повному обсязі копій документів необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних перелік яких визначено п. 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Недоліки по первинним документам та підстави відмови в реєстрації викладені в рішенні окремо по кожній ПН.
Судом встановлені наступні обставини по справі.
Позивачем направлено до реєстрації в ЄДРПН податкові накладні від 10.08.2018 № 18, від 17.08.2018 № 24, № 25, від 20.08.2018 № 26, № 27, від 21.08.2018 № 28, № 29, від 22.08.2018 № 30, від 23.08.2018 № 31, від 27.08.2018 № 34, від 11.09.2018 № 16 по господарським операціям ТОВ ТД Асторг .
Відповідно до Квитанцій № 1, по зазначеним податковим накладним прийнято рішення про прийняття, але реєстрацію зупинено, та зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ реєстрація ПН/РК в ЄДРПН зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.п. 1.6. п. 1 Критеріїв ризиковості платника податків , запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
ТОВ ІЗОБІЛІЄ ГРУП було направлено в електронному вигляді до ДФС:
- повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовним податковим накладним, де було зазначено пояснення, що основним видом діяльності ТОВ ІЗОБІЛІЄ ГРУП є оптова торгівля м'ясом, м'ясними продуктами, а також оптова торгівля іншими продуктами харчування, із зазначенням штатної кількості працівників, наявності власних виробничих потужностей, було викладено повний опис руху та об'єму товару від постачальника до покупця, та інше;?
- перелік документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: договори поставки; прибуткові накладні; видаткові накладні; ТТН; договори оренди приміщення; акти наданих послуг та інші документи.
На підтвердження подання вищезазначених документів ТОВ Ізобіліє Груп було отримано квитанції про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні.
Зазначені документи були розглянуті Комісією Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі та прийнято відповідні рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, оскільки платником податків не надано в повному обсязі копій документів необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних перелік яких визначено п. 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Позивачем на рішення Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі подано скарги. Рішеннями Комісії з питань розгляду скарг ДФС України вищезазначені скарги залишені без задоволення.
Заслухавши сторони, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню виходячи з такого.
Підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
На виконання цієї норми постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246).
Пунктом 12 Порядку № 1246 передбачено здійснення в автоматичному режимі розшифрування та проведення перевірки поданих податкових накладних, серед іншого, на відповідність критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 Порядку № 1246, податковим органом формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Така квитанція надсилається платнику податку в автоматичному режимі (в електронному вигляді у текстовому форматі) протягом операційного дня і є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Порядок прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної або відмову у такій реєстрації, регламентовано постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117 Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Постанова 117).
Відповідно до п. 6. Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Підпунктом 1.6. п. 1 Критеріїв ризиковості платника податків , визначених листом ДФС України від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18 встановлено наступні критерії:
-платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, яка знаходиться на непідконтрольної території України (зона АТО, Крим);
- дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;
- платник податків - юридична особа не має рахунків, відкритих в банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);
- платник податків, посадова особа та/або засновник якої був посадовою особою та/або засновником підприємства, яке ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;
- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 та пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;
- платником податку на прибуток не подана контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 і пунктів 46.2 статті 46 Податкового кодексу України;
- є податкова інформація, яка свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Як встановлено судом і на це посилається позивач, в отриманих квитанціях про зупинення реєстрації ПН, не наведено жодного з підкритеріїв п.п. 1.6. п. 1 Критеріїв ризиковості платника податків, якій би відповідав платник станом на момент формування квитанції про блокування ПН, як це передбачено підпунктом 3 п. 13 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної (у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються критерій(і) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку).
Відповідачем лише процитовано зміст п. 201.16. ст.201 Податкового кодексу України, та запропоновано (далі мовою оригіналу) "надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄДРПН", але жодні конкретні пропозиції щодо необхідних документів відсутні.
В судовому засіданні, представник відповідачів, не надав суду відповіді на питання, щодо критерія по якому позивача віднесено до ризикових, обґрунтовуючи це тим, що позивач не оскаржував рішення про зупинення реєстрації ПН і що це не є предметом спору у цій справі.
Суд не погоджується з такою позицією відповідача, оскільки по-перше: відповідно до Порядку № 117, передбачено оскарження лише рішення про відмову у реєстрації ПН/РК. По-друге: рішення про відмову у реєстрації ПН/РК є наслідком віднесення платника податків до ризикових та зупинення у зв'язку з цим реєстрації ПН/РК до виконання вимог про надання документів.
Таким чином, суд вважає, що позивач заявляючи про неправомірність дій та рішень податкового органу про відмову у реєстрації ПН/РК, обґрунтовано ставить під сумнів рішення про зупинення реєстрації ПН/РК, оскільки рішення про відмову у реєстрації ПН/РК є похідним від попередніх.
Верховний Суд у постанові від 23.10.2018 р. по справі № 822/181/18 зазначив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Таким чином, суд погоджується з позицією позивача, щодо протиправності дій відповідача в частині зупинення реєстрації податкових накладних та витребовування документів без зазначення їх чіткого переліку.
Суд відхиляє обґрунтування відповідача, що такий перелік документів визначений п.14 Порядку 117. Суд вважає, що кожна податкова накладна це окреме документальне оформлення певної події на виконання цивільно-правової угоди сторонами. Податкова накладна має свої індивідуальні ознаки, а відтак, відповідач у відповідності до ст. 201 ПК України приймає індивідуальні рішення по кожній ПН/РК, що в подальшому, у разі зупинення реєстрації ПН/РК, потребує не тільки зазначення конкретних критеріїв зупинення реєстрації цієї ПН/РК, але і зазначення чіткого переліку конкретних документів для усунення сумнів у ризиковості операції.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Як вже було судом зазначено, позивач не оскаржував рішення про зупинення реєстрації ПН, надав відповідачу пояснення та копії первинних документів, перелік яких він визначив самостійно, оскільки відповідач конкретно цього не зазначив.
Приймаючи рішення про відмову у реєстрації ПН, відповідач зазначив, що підставою є не надання платником податку копій документів.
Так, в оскаржуваних рішеннях, в розділі "Додаткова інформація" відповідачем зазначено, що "платником податків не надано в повному обсязі документи щодо постачання/придбання товарів/послуг. Платником надано договори поставки без додатків, які визначені як невід'ємні частини договорів. Відсутні сертифікати якості (ветеринарні свідоцтва), акти приймання передачі, заявки, передбачені договорами поставки, Дуже низька якість наданих копій документів не дає можливості індентифікувати частину реквізитів та текст документів, частина документів не доступна до перегляду". В рішенні від 25.10.2018 р по ПН № 16 зазначено про відсутність розрахункових документів.
Проаналізувавши всі рішення податкового органу та зазначені в них підстави для відмови у реєстрації податкових накладних, суд вважає їх протиправними не тільки із вищезазначених підстав, але і з тих причин, що податковий орган на стадії реєстрації ПН аналізує первинні документів таким чином, що фактично здійснює документальну перевірку платника податків, що є окремою процедурою здійснення функцій податкового органу і проводиться у інший спосіб, визначений ПК України.
Таким чином, позовні вимоги підлягають повному задоволенню
Керуючись ст. 242-246 КАС України, суд
вирішив :
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного Управління ДФС У Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (ЄДРПОУ 39394259), про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від 25.09.2018 № 928344/39636570, від 25.09.2018 № 928352/39636570, від 25.09.2018 № 928351/39636570, від 25.09.2018 № 928347/39636570, від 25.09.2018 № 928350/39636570, від 25.09.2018 № 928346/39636570, від 25.09.2018 № 928348/39636570, від 25.09.2018 № 928345/39636570, від 25.09.2018 № 928349/39636570, від 25.10.2018 № 966378/39636570 та від 25.10.2018 № 966379/39636570;
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати податкові накладні від 10.08.2018 № 18, від 17.08.2018 № 24, від 17.08.2018 № 25, від 20.08.2018 № 26, від 20.08.2018 № 27, від 21.08.2018 № 28, від 21.08.2018 № 29, від 22.08.2018 № 30, від 23.08.2018 № 31, від 27.08.2018 № 34, від 11.09.2018 № 16.
Стягнути з Головного Управління ДФС У Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (ЄДРПОУ 39394259, 73026, м. Херсон, пр. Ушакова, 75) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ізобіліє Груп" ( ЄДРПОУ 39636570, 74900, Херсонська область, м. Нова Каховка, вул. Ентузіастів, 1, каб. 305) судовий збір в сумі 3524,00 ( три тисячі п'ятсот двадцять чотири грн.).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 15 січня 2019 р.
Суддя Попов В.Ф.
кат. 111010000
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2019 |
Оприлюднено | 16.01.2019 |
Номер документу | 79168246 |
Судочинство | Адміністративне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні