ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"15" січня 2019 р. м. Київ Справа № 911/191/19
м. Київ, вул. С. Петлюри, буд. 16/108
господарський суд Київської області
без виклику представників сторін
Господарський суд Київської області, одноособово, у складі судді Саванчук С.О., розглянувши матеріали
за позовом Приватного акціонерного товариства Кранобудівна фірма Стріла
07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Січових Стрільців, 1, код ЄДРПОУ 01349495
до Товариства з обмеженою відповідальністю Б.Т.А. ГРУП
07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Щолківська буд. 1/3, код ЄДРПОУ 38871093
про визнання недійсним частини договору купівлі-продажу
встановив:
До господарського суду Київської області надійшла позовна заява (вх. № 209/19 від 11.01.2019) Приватного акціонерного товариства Кранобудівна фірма Стріла до Товариства з обмеженою відповідальністю Б.Т.А. ГРУП про визнання недійсним частини договору купівлі-продажу.
Судом встановлено, що позовна заява і додані до неї документи не відповідають вимогам частини 2 статті 162, пункту 2 частини 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України, пункту 1 частини 1 статті 164, частині 1 статті 172 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з частиною 2 статті 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Відповідно до частини 3 статті 56 Господарського процесуального кодексу України юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Згідно з частиною 1 статті 58 Господарського процесуального кодексу України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Частинами 1, 2 статті 57 Господарського процесуального кодексу України визначено законних представників, зокрема, інтереси малолітніх осіб віком до чотирнадцяти років, а також недієздатних фізичних осіб представляють у суді відповідно їхні батьки, усиновлювачі, опікуни чи інші особи, визначені законом. Інтереси неповнолітніх осіб віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років, а також осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, можуть представляти у суді відповідно їхні батьки, усиновлювачі, піклувальники чи інші особи, визначені законом.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, здійсненого на запит суду, № 1004840408 станом на 08.01.2019, керівником Приватного акціонерного товариства Кранобудівна фірма Стріла є Татарін Андрій Євгенович, який уповноважений представляти юридичну особу.
30.09.2016 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" .
За статтею 59 Конституції України (у редакції наведеного вище Закону) кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
За частинами 1, 3, 4 статті 131-2 Конституції України для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура та виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення; законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
Підпунктом 11 пункту 16-1 розділу ХV "Перехідні положення" Конституції України передбачено, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 Конституції України виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.
Відповідно до пункту 16-1 Перехідних положень Розділу XV Конституції України представництво у суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)", тобто, до 30.09.2016, здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.
Статтею 8 Конституції України встановлено, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Отже, з 01.01.2019 представництво у судах 1 інстанції здійснюється виключно адвокатами.
Згідно з частиною 1 статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Відповідно до частини 3 статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.
Частиною 1 статті 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
Згідно з частиною 1 статті 12 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", особі, яка склала присягу адвоката України, радою адвокатів регіону у день складення присяги безоплатно видаються свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката України.
Зазначене дає підстави вважати, що статус особи як адвоката підтверджується свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю або посвідченням адвоката України.
Згідно з частиною 4 статті 60 Господарського процесуального кодексу України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
За текстом позову, ОСОБА_3, яка підписала позовну заяву, є адвокатом та здійснює представництво Приватного акціонерного товариства Кранобудівна фірма Стріла на підставі довіреності б/н від 09.08.2018 за підписом Татаріна А.Є.
Проте, матеріали позову не містять доказів того, що вказаний представник є адвокатом, зокрема, копій свідоцтва про право на заняття адвокатської діяльністю та посвідчення адвоката.
Згідно з пунктом 2 частини 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців); відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
У позовній заяві вказана адреса відповідача: 07400, вул. Січових Стрільців, 1/3, м. Бровари, Київська область, тоді як за витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що здійснений на запит суду за ідентифікаційним кодом відповідача, що вказаний у позовній заяві, № 1004859732 від 14.01.2019, адресою місцезнаходження відповідача є: 07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Щолківська буд. 1/3.
Зважаючи на вказане, наявна невідповідність між такими ідентифікуючими ознаками відповідача як адреса місцезнаходження та ідентифікаційний код ЄДРПОУ.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Частиною 1 статті 172 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що позивач зобов'язаний до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Згідно з описом вкладення, що доданий до матеріалів справи, суд встановив, що копія позовної заяви разом з додатками направлені на адресу: 07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Січових Стрільців 1/3, яка не співпадає з адресою відповідача: 07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Щолківська буд. 1/3, код ЄДРПОУ 38871093, що зазначена у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що здійснений на запит суду № 1004859732 від 14.01.2019.
Відповідно до частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладених вище вимог законодавства, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху за такими недоліками позовної заяви: не надано копій свідоцтва про право на заняття адвокатської діяльністю та посвідчення адвоката ОСОБА_3 та належних доказів направлення відповідачу копії позовної заяви разом з додатками, відсутність вірних ідентифікуючих ознак відповідача.
Способом усунення вказаних недоліків визначається надсилання до суду: копій свідоцтва про право на заняття адвокатської діяльністю та посвідчення адвоката ОСОБА_3, належних доказів направлення відповідачу з описом вкладення копії позовної заяви разом з додатками, вірних ідентифікуючих ознак відповідача.
Одночасно, суд вважає за необхідне роз'яснити Приватному акціонерному товариству Кранобудівна фірма Стріла , що відповідно до частини 3 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, проте, згідно з частиною 4 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Керуючись статтями 164, 172, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ухвалив:
1. Позовну заяву (вх. № 209/19 від 11.01.2019) Приватного акціонерного товариства Кранобудівна фірма Стріла до Товариства з обмеженою відповідальністю Б.Т.А. ГРУП про визнання недійсним частини договору купівлі-продажу залишити без руху.
2. Зобов'язати Приватне акціонерне товариство Кранобудівна фірма Стріла усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду: копій свідоцтва про право на заняття адвокатської діяльністю та посвідчення адвоката ОСОБА_3, належних доказів направлення відповідачу з описом вкладення копії позовної заяви разом з додатками, вірних ідентифікуючих ознак відповідача.
3. Встановити строк усунення недоліків - 10 днів з дня вручення даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею - 15.01.2019 та не може бути оскаржена окремо від судового рішення, яким закінчиться провадження у даній справі.
Суддя С.О. Саванчук
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2019 |
Оприлюднено | 16.01.2019 |
Номер документу | 79190693 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Саванчук С.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні