ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
17.01.2019 Справа № 917/1543/18
Суддя Іванко Л.А., розглянувши клопотання представника товариства з обмеженою відповідальністю виробничого об"єднання "Спецстальконструкція" про проведення судового засідання в режимі відеоконференції по справі № 917/1543/18, порушеної
за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю виробничого об'єднання "Спецстальконструкція", 49000, АДРЕСА_1, ідент. код 30852843
про стягнення 673 270, 92 грн.
встановив:
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 12.12.2018 року прийнято позову заяву Товариства з обмеженою відповідальністю виробничого об'єднання "Спецстальконструкція" до Приватного підприємства виробничо - комерційної фірми "Оліка" про стягнення 673 270, 92 грн. до розгляду і відкрито провадження у справі № 917/1543/18. Підготовче засідання у справі призначено на 15.01.2019 року.
15.01.2019 року ухвалою суду закрито підготовче провадження у справі № 917/1543/18 та призначено її до судового розгляду по суті 07.02.2019 року на 11 год.00 хв.
14.01.2019 року до господарського суду Полтавської області від представника позивача надійшло клопотання (вх. № 284), якому останній просить забезпечити його участь у судових засіданнях, які проводитимуться під час розгляду судом справи № 917/1543/18, в режимі відеоконференції. При цьому, визначив господарський суд Дніпропетровської області відповідальним за проведення відеоконференції під час судового розгляду даної справи.
Розглянувши дане клопотання, суд дійшов висновку про відмову в його задоволенні, виходячи з наступного:
Відповідно до приписів статті 197 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов'язковою. Суд може постановити ухвалу про участь учасника справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні суду, визначеному судом.
За приписами ч. 7 ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» учасникам судового процесу на підставі судового рішення забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку, встановленому законом. Обов'язок забезпечити проведення відеоконференції покладається на суд, який отримав судове рішення про проведення відеоконференції, незалежно від спеціалізації та інстанції суду, який прийняв таке рішення.
При цьому, виключний перелік випадків, у яких суд може постановити ухвалу про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, законом не визначений, у зв'язку з чим необхідність проведення судового засідання в режимі відеоконференції визначається у кожному окремому випадку, з урахуванням обставин справи, її складності та потреби у наданні пояснень залучених спеціалістів чи інших учасників процесу, які за станом здоров'я чи з інших незалежних від цих осіб причин не можуть бути присутніми у засіданні суду, а їх участь є обов'язковою.
Отже, необхідність проведення судового засідання у режимі відеоконференції визначається виключно судом, що розглядає господарську справу.
Так, у поданому клопотанні представник позивача зазначає про неможливість прибуття в судове засідання, що обумовлена його перебуванням у м.Дніпро, де він проживає, в зв'язку з чим, просить суд доручити забезпечення проведення участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції Господарському суду Дніпропетровської області.
З приводу вказаних доводів заявника господарський суд зазначає, що право учасника справи брати участь у судовому засіданні передбачено частиною 1 статті 42 Господарського процесуального кодексу України.
Однак, суд звертає увагу, що нормами вказаної статті Господарського процесуального кодексу України передбачені і інші процесуальні права, якими користується позивач, зокрема: право ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень; подавати докази; подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб; оскаржувати судові рішення у визначених законом випадках тощо.
Тобто, право на суд, яке гарантується, зокрема, пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, забезпечується не виключно можливістю особистої участі у судовому засіданні, але й можливістю подавати до суду докази та письмові пояснення.
Статтею 15 Господарського процесуального кодексу України закріплено принцип пропорційності у господарському процесі, який полягає в тому, що суд в межах, встановлених цим Кодексом, визначає порядок здійснення провадження у справі, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов'язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
Враховуючи наведене, керуючись принципом пропорційності, господарський суд дійшов висновку, що заявником не було доведено наявності виключних обставин, за яких доцільним є участь позивача у судовому засіданні в режимі відеоконференції. При цьому, суд виходить з того, що явка представника позивача в судове засідання, призначених у даній справі обов'язковою не визнавалась, у зв'язку з чим, вказаний учасник справи не позбавлений права та можливості приймати участь у розгляді справи шляхом подання до суду письмових пояснень та доказів з дотриманням відповідних процесуальних строків.
Крім цього, згідно приписів ст.197 ГПК України клопотання про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції має бути подано не пізніше ніж за п"ять днів до відповідного судового засідання.
Вбачається, що в поданому суду клопотанні не конкретизовано дату і час судового засідання по справі, яке представник позивача просить провести в режимі відеоконференції, що суперечить вищезазначеним вимогам чинного законодавства.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції" до повного забезпечення функціонування системи відеоконференцзв'язку в усіх судах України учасники судового процесу можуть брати участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції, лише за наявності технічної можливості для її проведення у відповідних судах.
З вищезазначених норм права вбачається, що винесення ухвали про розгляд справи в режимі відеоконференції є правом суду, яке реалізується за наявності технічної можливості для проведення судового засідання в режимі відеоконференції у справі, в якій дана сторона бере участь. Необхідність проведення судового засідання у режимі відеоконференції визначається виключно судом, що розглядає господарську справу. При цьому, випадки, в яких суд може постановити ухвалу про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції в законі не визначені.
Як вбачається з інформації WEB-програми "Бронювання систем відеоконференцзв'язку", господарський суд Дніпропетровської області не має можливості забезпечити проведення відеоконференції 07.02.2019 року о 11 год. 00 хв. через зайнятість пристосованих для відеоконференції залів судових засідань.
Таким чином, з огляду на вищевказане, господарський суд Полтавської області позбавлений можливості провести наступне судове засідання у справі №917/1543/18, призначене на 07.02.2019 на 11 год. 00 хв., в режимі відеоконференції.
Керуючись ст.ст. 197, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні клопотання представника позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю виробничого об'єднання "Спецстальконструкція" про участь в судовому засіданні справі № 917/1543/18, призначене на 07.02.2019 на 11 год. 00 хв., в режимі відеоконференції, відмовити.
Суддя Іванко Л.А.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2019 |
Оприлюднено | 17.01.2019 |
Номер документу | 79221671 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Іванко Л.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні