Рішення
від 09.01.2019 по справі 912/2941/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

вул.В'ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,

тел/факс: 22-09-70/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2019 рокуСправа № 912/2941/18 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Макаренко Т.В., за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 912/2941/18

за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Підвисоцьке", 26122, Кіровоградська область, Новоархангельський район, с. Підвисоке

до відповідача ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, 25006, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26

про укладення договору оренди

Представники учасників судового процесу:

від позивача - ОСОБА_3, довіреність № 12/098 від 12.09.2018р.;

від відповідача - участі не брали;

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Приватного сільськогосподарського підприємства "Підвисоцьке" до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання укладеним між Приватним сільськогосподарським підприємством "Підвисоцьке" та ОСОБА_2 управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області договору оренди земельної ділянки на наступних умовах:

ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ У КІРОВОГРАДСЬКІЙ ОБЛАСТІ, в особі начальника ОСОБА_4, що діє на підставі Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області затвердженого наказом Держгеокадастру України від 17.11.2016 №308 (далі за текстом - «Орендодавець» ) з однієї сторони, та приватне сільськогосподарське підприємство «Підвисоцьке» (надалі -Орендар), в особі директора ОСОБА_5, що діє на підставі Статуту, з іншої сторони, а разом Іменовані - «Сторони» , уклали цей договір про нижченаведене:

1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ

1.1. Орендодавець, на підставі наказу ОСОБА_2 управління Держземагенства у Кіровоградській області від 30 грудня 2014 року № 11-2001/14-14-СГ надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для іншого сільськогосподарського призначення (код КВЦПЗ 01.13), яка знаходиться за адресою: с.Підвисоке, вулиця Миру, 27, Підвисоцька сільська рада Новоархангельського району Кіровоградської області, за межами населеного пункту (надалі - земельна ділянка, об'єкт оренди).

2. ОБ'ЄКТ ОРЕНДИ

2.1. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,4042 га, в тому

числі: під господарськими будівлями і дворами 0,4042 га, що не надана у власність та

користування Іншим особам.

Категорія земель: землі сільськогосподарського призначення (державної власності, запасу).

2.2. Кадастровий номер земельної ділянки: 3523684200:51:000:0105.

2.3. На земельній ділянці розміщений комплекс будівель автогаража, які належать орендарю на праві власност згідно свідоцтва серія САЕ №405229 від 07.12.2011 року. Будівлі знаходяться в задовільному стані.

2.4. Земельна ділянка передається в оренду без будинків, будівель, споруд та інших об'єктів.

2.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на момент укладання договору становить 12 624,28 грн. і підлягає щорічній індексації.

2.6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.

2.7. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: відсутні.

3.СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ

3.1. Договір укладено на строк 49 (сорок дев'ять) років.

3.2. Після закінчення строку дії договору Орендар, який належно виконував

обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладання

договору на новий строк. У цьому разі Орендар зобов'язаний письмово (листом -

повідомленням) повідомити орендодавця про намір продовжити його дію не пізніше ніж

за 30 (тридцять) днів до спливу строку договору.

4. ОРЕНДНА ПЛАТА

4.1. Орендна плата сплачується Орендарем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на рахунок Підвисоцької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, у розмірі 5 (п'ять) %, від визначеної нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки землі за один рік користування землею..

4.2. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору чи продовження його дії. У разі визнання в судовому порядку договору отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.

4.3. Орендна плата вноситься у такі строки:

- за перший рік - у п'ятиденний строк після підписання договору оренди;

- починаючи з наступного року - відповідно до Податкового кодексу України;

4.4. Розмір орендної плати переглядається щороку у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів Індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено висновками або іншими документами компетентних органів державної влади;

- зміни нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, в т.ч. ОСОБА_3 та Порядку

- в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

4.5. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором:

- у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100% річної орендної плати,

встановленої цим договором;

- стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України,

що діяла у період, за який сплачується пеня.

5.УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

5.1. Земельна ділянка передається в оренду для обслуговування комплексу будівель автогаража.

5.2. Код цільового призначення земельної ділянки, згідно з класифікатором видів цільового призначення земель (КВЦПЗ): 01.13. - для Іншого сільськогосподарського призначення.

5.3. Орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства.

5.4. Земельна ділянка повинна використовуватись Орендарем відповідно до умов визначених у пункті 5.2 договору та чіткого дотримання чинного законодавства України дотримання вимог екологічної безпеки, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі.

5.5. Орендована земельна ділянка повинна використовуватись способами, що не суперечать екологічним вимогам, не допускати забруднення радіоактивними І хімічними речовинами, відходами, стічними водами, дотримуватись вимог законодавства про охорону довкілля.

5.6. Використовувати земельну ділянку не за цільовим призначенням, а Також зміна цільового призначення на весь строк оренди забороняється.

5.7. Орендар не має права передавати земельну ділянку в суборенду без згоди орендодавця.

6.УМОВИ ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

6.1. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

У разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки або приведення її у непридатний для використання за цільовим призначенням стан збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. №284.

6.2. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за згодою орендодавця не підлягають відшкодуванню.

6.3.Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

6.4.Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально

підтверджених даних.

7.ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ) ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

7.1.На орендовану земельну ділянку встановлено наступні обмеження:

- зміна цільового призначення земельної ділянки на весь строк дії договору;

- інші обмеження, що передбачені проектно-технічною документацією, витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

7.2. Права третіх осіб на цю ділянку відсутні. Сервітути, інші обмеження (обтяження) - відсутні.

7.3. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

8.ПРАВА ОСОБА_6 СТОРІН

8.1. Права Орендодавця:

8.1.1. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:

- використання земельної ділянки у відповідності із цільовим призначенням згідно з

цим договором;

- дотримання екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних стандартів, норм і правил;

- своєчасного та повного внесення орендної плати;

- вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для здійснення контролю за додержанням орендодавцем умов договору та вимог законодавства;

- відшкодування збитків унаслідок погіршення орендарем корисних властивостей орендованої земельної ділянки. Розмір збитків визначається відповідно до п. 6.1. Договору.

У разі недосягнення сторонами згоди про розмір відшкодування збитків спір вирішується у судовому порядку;

- у разі розірвання Договору з ініціативи Орендаря, вимагати від Орендаря

відшкодування упущеної вигоди у розмірі суми орендної плати за 6 місяців, якщо

протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладання

Договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків,

коли розірвання Договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням

Орендодавцем договірних зобов'язань.

8.1.2. Орендодавець має право здійснювати контроль за виконанням умов договору з боку Орендаря.

8.2. ОСОБА_6 Орендодавця:

8.2.1. Передати Орендарю в користування земельну ділянку в стані придатному до використання за цільовим призначенням згідно умов цього договору.

8.2.2. Не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендареві користуватись земельною ділянкою за цільовим призначенням та здійснювати на ній господарську діяльність.

8.2.3. Попередити Орендаря про особливості, властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі користування можуть призвести до погіршення стану об'єкту оренди.

8.3. Права Орендаря:

8.3.1. Самостійно господарювати на земельній ділянці з дотриманням умов договору та чинного законодавства.

8.3.2. Отримувати продукцію і доходи.

8.3.3. Орендар має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування збитків, заподіяних земельній ділянці громадянами та юридичними особами.

8.3.4. За згодою орендодавця орендар має право передавати орендовану земельну ділянку або її частину Іншій особі у суборенду за умови забезпечення використання її за цільовим призначенням та умовам договору.

8.4. ОСОБА_6 Орендаря:

8.4.1. Здійснити державну реєстрацію права оренди протягом 5 (п'яти) робочих днів,

з дня укладення цього договору та повідомити Орендодавця про державну реєстрацію

права оренди не пізніше наступного робочого дня після вчинення реєстраційних дій, з

наданням копії підтверджуючого документу.

8.4.2. Використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення та умов договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного, екологічного законодавства, законодавства про охорону довкілля, державних стандартів, норм і правил. Не допускати, під час здійснення господарської діяльності, забруднення земельної ділянки радіоактивними І хімічними речовинами, відходами, стічними водами.

8.4.3. Своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.

8.4.4. Дотримуватись встановлених щодо об'єкта оренди обмежень в обсязі, передбаченому договором та законодавством.

8.4.5. Дотримуватись режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон

санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель

та територій які охороняються.

8.4.6. Дотримуватись правил добросусідства та обмежень, пов'язаних зі встановленням земельних сервітутів та охоронних зон.

8.4.7. Не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів.

8.4.8. Відшкодовувати збитки, заподіяні земельній ділянці внаслідок неналежного користування.

8.4.9. Після закінчення строку договору повернути земельну ділянку орендодавцю в належному стані в порядку, встановленому договором.

8.4.12. У разі укладення додаткових угод до договору, здійснювати всі передбачені законодавством заходи, спрямовані на їх державну реєстрацію з повідомленням Орендодавця не пізніше наступного робочого дня після вчинення реєстраційних дій, з наданням копії підтверджуючого документу.

8.4.13. У п'ятиденний строк після державної реєстрації права оренди надати копію договору відповідному контролюючому органу.

8.4.14. Самостійно, щорічно обчислювати орендну плату з урахуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки землі станом на 1 січня поточного року та, враховуючи вимоги п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України, не пізніше 20 лютого поточного року подавати відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу України, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

9. ОСОБА_7 ЗНИЩЕННЯ ОСОБА_8 ОБ'ЄКТА ОРЕНДИ ЧИ ЙОГО ЧАСТИНИ

9.1. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.

9.2. У разі прострочення орендодавцем або орендарем установлених договором

оренди землі строків передачі об'єкта оренди ризик його випадкового знищення або

пошкодження у цей період несе сторона, яка допустила прострочення його передачі.

10. СТРАХУВАННЯ ОБ'ЄКТА ОРЕНДИ

10.1. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

11 .ЗМІНА УМОВ ДОГОВОРУ І ПРИПИНЕННЯ ЙОГО ДІЇ

11.1. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою

сторін шляхом підписання додаткової угоди до договору.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.

11.2. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- поєднання в одній особі власника земельної ділянки та Орендаря;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

- ліквідації юридичної особи-Орендаря, смерті фізичної особи Орендаря,

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законодавством.

11.3. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї Із сторін унаслідок невиконання другою стороною

обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження

орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших

підстав, визначених законом.

11.4. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається

крім випадків передбачений даним Договором.

11.5. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право Орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

11.6. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-Орендодавця, та юридичної особи Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.

11.7. Право оренди земельної ділянки, у разі смерті фізичної особи - Орендаря не переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем.

12. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА НЕВИКОНАННЯ ОСОБА_9 ВИКОНАННЯ ДОГОВОРУ

12.1. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства та цього договору.

12.2. Сторона, яка порушила зобов'язання за договором, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

У разі виникнення розбіжностей (спорів) між сторонами в процесі виконання цього договору сторони вживають заходів до врегулювання спірних питань шляхом переговорів. При недосягненні згоди спір вирішується у судовому порядку.

13.УМОВИ ПЕРЕДАЧІ У ЗАСТАВУ ТА ВНЕСЕННЯ ДО СТАТУТНОГО ФОНДУ ПРАВА ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

13.1. Забороняється передача у заставу та внесення до статутного фонду (капіталу) орендаря права оренди земельної ділянки.

14. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

14.1. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами.

14.2. Цей договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий - в Орендаря.

14.3. Всі витрати, пов'язанні з укладенням та виконанням цього договору та додаткових угод (у разі їх укладання у подальшому) бере на себе Орендар.

14.4. Взаємовідносини сторін за договором, які неврегульовані цим договором, регулюються чинним законодавством.

РЕКВІЗИТИ СТОРІН:

«Орендодавець» : «Орендар» :

Головне управління Держгеокадастру у Приватне сільськогосподарське

Кіровоградській області підприємство «Підвисоцьке» ,

25006, Кіровоградська область, 26122, Кіровоградська область,

м. Кропивницький, Новоархангельський район,

вул. Академіка Корольова, буд. 26, село Підвисоке

код ЄДРПОУ 39767636 код ЄДРПОУ 32721244

Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до відповідача з заявою про укладення договору оренди земельної ділянки площею 0,4042 га, кадастровий номер 3523684200:51:000:0105, яка розташована на території Підвисоцької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, однак, відповідач, в порушення приписів статей 6, 16 Закону України "Про оренду землі", статей 116, 124 Земельного кодексу України безпідставно відмовив в укладенні договору.

Ухвалою від 13.11.2018 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі №912/2941/18 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 11.12.2018 о 10:00 год., встановив відповідачу та позивачу строк для подання відзиву на позовну заяву та відповіді на відзив.

Відповідач участь повноважного представника в підготовчому засіданні 11.12.2018 не забезпечив, хоча належним чином повідомлений про місце, дату та час засідання суду.

30.11.2018 ОСОБА_2 управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та просить відмовити в його задоволенні.

Зокрема, у відзиві на позов відповідачем зазначено, що розглянувши заяву позивача щодо передачі земельних ділянок в оренду площею 0,4042 га, яка розташована на території Підвисоцької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області Головне управління повідомило про необхідність перегляду орендної плати шляхом внесення змін в пункт 3 наказу № 11-2001/14-14-СГ та привести у відповідність п. 24 Договору до наявної інформації до наявної інформації про зареєстроване право власності за орендарем. Усі пункти договору, щодо яких між сторонами виникли розбіжності при їх укладенні, конкретизують положення Типового договору оренди землі, затвердженого Постановою КМУ № 220 від 03.03.2004р.

В підготовчому засіданні 11.12.2018 позивачем не заперечно проти призначення справи до розгляду по суті.

Оскільки судом надано учасникам справи можливість надання до суду визначених процесуальним законом заяв, клопотань та пояснень, визначено обставини справи, які підлягають встановленню та вжито заходів щодо зібрання відповідних доказів, вчинено належні дії з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті, господарський суд ухвалою від 11.12.18 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 10:00 год 09.01.19.

У судовому засіданні 09.01.19 приймав участь представник позивача, який підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач правом на участь свого представника у засіданні суду не скористався, хоча є належно повідомленим про час та місце розгляду справи, що підтверджується відповідним рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Згідно з частиною 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

З огляду на викладене та враховуючи відсутність підстав для відкладення розгляду справи, господарський суд розглядає справу по суті в судовому засіданні 09.01.2019 за відсутності представника відповідача.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши усі обставини справи, оцінивши подані докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 07.12.11, виданого на підставі рішення виконавчого комітету Підвисоцької сільської ради № 36 від 25.08.2011, Приватне сільськогосподарське підприємство "Підвисоцьке" (позивач) є власником комплексу будівель автогаража що розташований за адресою: Кіровоградська обл., Новоархангельський район, с. Підвисоке, вул. Леніна, буд. 27 (а.с. 82).

Розпорядженням голови Новоархангельської районної державної адміністрації Кіровоградської області № 893-р від 21.12.12 (а саме пунктом 3 вказаного Розпорядження, а.с. 31-34) надано позивачеві дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною загальною площею 0,4042 га, яка розташована за адресою Кіровоградська обл., Новоархангельський район, с. Підвисоке, вул. Леніна, буд. 27 із земель запасу сільськогосподарського призначення (господарські двори), під об'єктами нерухомого майна (автогараж), що перебувають у власності приватного сільськогосподарського підприємства "Підвисоцьке" в оренду строком на 49 років з встановленням орендної плати у розмірі 3% від нормативно - грошової оцінки земельної ділянки .

На виконання вказаного розпорядження позивачем замовлено та виготовлено відповідний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а.с. 18-79).

У відповідності з висновком про погодження проекту землеустрою № 201 від 02.09.2013 вказаний проект землеустрою погоджено відділом Держземагенства у Новоархангельському районі Кіровоградської області (а.с. 80).

На підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сформовано земельну ділянку з присвоєним кадастровим номером 3523684200:51:000:0105 площею 0,4042 га, розташовану за адресою Кіровоградська обл., Новоархангельський район, с. Підвисоке, вул. Леніна, 27, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-3501143462014 від 07.07.14 року (а.с. 105, зворотний бік - 106).

Наказом ОСОБА_2 управління Держземагентства у Кіровоградській області № 11-2001/14-14-СГ від 30.12.14 (а.с. 104, зворотний бік - 105) затверджено "Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для іншого сільськогосподарського призначення приватному сільськогосподарському підприємству "Підвисоцьке" за адресою: Кіровоградська обл., Новоархангельський район, с. Підвисоке, вул. Леніна, буд. 27 (за межами населеного пункту) Підвисоцької сільської ради Новоархангельського району та надано в оренду строком на 49 років приватному сільськогосподарському підприємству "Підвисоцьке" земельну ділянку загальною площею 0,4042 га, у тому числі: 0,4042 га під господарським будівлями і дворами (кадастровий номер 3523684200:51:000:0105) для іншого сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі, розташовану у с. Підвисоке, вул. Леніна, буд. 27 (за межами населеного пункту) Підвисоцької сільської ради Новоархангельського району". Пунктом 3 даного наказу встановлено річну орендну плату за користування вказаною земельною ділянкою у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки.

З метою встановлення нормативної грошової оцінки земельної ділянки на замовлення позивача виготовлено технічну документацію по нормативній грошовій оцінці, яка затверджена рішенням Новоархангельської районної ради № 224 від 25 травня 2018 року (а.с. 100-109).

03.09.18 позивач звернувся до відповідача із заявою про укладення договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 3523684200:51:000:0105), до заяви позивачем додано відповідний проект договору оренди землі (а.с. 110).

Однак, листом від 21.09.18 № П-12758/0-6299/0/17-18 відповідач відмовив позивачеві в укладенні договору оренди землі в добровільному порядку (а.с. 120). У вказаному листі ОСОБА_2 управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області запропоновано переглянути розмір орендної плати, та встановити його на рівні 12% від нормативної грошової оцінки землі, шляхом внесення змін у п. 3 вищевказаного наказу № 11-2001/14-14-СГ від 30.12.14, та привести у відповідність п. 2.4 Договору до наявної інформації про зареєстроване право власності за орендарем.

На думку позивача, вказаний лист свідчить про порушення його прав відповідачем, а договір оренди земельної ділянки підлягає укладенню в судовому порядку, що і стало підставою звернення до суду із даним позовом.

Зі змісту позовної заяви та встановлених обставин вбачається, що між сторонами виникли правовідносини щодо укладення договору оренди земельної ділянки.

Спеціальним законом, що регулює питання оренди землі, є Закон України "Про оренду землі", яким встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Згідно із ст. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оренду землі» , укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Відповідно до положень ст.79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Таким чином, станом на момент звернення позивача до відповідача з листом 03.09.18 про укладення договору оренди земельної ділянки, земельна ділянка площею 0,4042 га, яка знаходиться за адресою Кіровоградська обл., Новоархангельський район, с. Підвисоке, вул. Леніна, буд. 27 була сформована, як об'єкт цивільних прав.

З 01.01.2013 повноваження щодо передачі у власність або у користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності згідно з ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України в редакції Закону України від 06.09.2012 № 5245-VI Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності перейшли від районних державних адміністрацій до Центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів.

Наказом від 25.01.2013 №40 Міністерство аграрної політики України затвердило зміни до Положення про Головні управління Держземагенства в областях, згідно з п. 4. 32 якого, Головні управління Держземагенства в областях наділені повноваженнями передавати відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб в межах областей.

Відповідно до п. 2 та п. 5 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" Державне агентство земельних ресурсів України реорганізоване шляхом перетворення в Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру. Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, є правонаступником Державного агентства земельних ресурсів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №5 Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру:

утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, у тому числі і Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області;

реорганізовані територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, у тому числі і Головне управління Держземагенства у Кіровоградській області шляхом його приєднання до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області;

встановлено, що територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів, які реорганізуються, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.

Отже, передача в оренду земельної ділянки, що є предметом розгляду у даній справі, здійснюється за рішенням ОСОБА_2 територіального управління Держгеокадастру у Кіровоградській області шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

За приписами ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Частиною 8 ст. 93 ЗК України передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

За статтею 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно ч. ч. 1, 5 ст. 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Статтею 13 вказаного Закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі ст. 14 даного Закону договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, укладення спірного договору є обов'язковим.

Частиною 1 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі-підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Статтею 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно з ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Відповідно до ст. 20 Господарського кодексу України, держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів.

Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адіміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.

Враховуючи зміст вказаних норм законодавства України, суд зазначає, що вимога про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним в редакції позивача є належним способом захисту прав і законних інтересів суб'єктів господарювання, передбаченим нормами Господарського кодексу України або Цивільного кодексу України.

Вказане відповідає пункту 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основних свобод та ст.124 Конституції України.

Згідно ст.11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань) є, зокрема, договір.

Відповідно до ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Частиною 4 ст. 179 Господарського кодексу України встановлено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту

Згідно з ч. 7 ст. 179 ГК України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Загальний порядок укладення договорів встановлений ст. 181 Господарського кодексу України та ст. 638 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст. 181 ГК України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони. У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайпограмами тощо). Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими. У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення г

Статтею 187 ГК України встановлено, що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.

День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

За приписами ч. ч. 3, 4 ст. 188 ГК України сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторони про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Згідно з частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За приписами ст. 15 Закону України Про оренду землі істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Як встановлено судом, позивач скерував відповідачу примірники договору оренди для підписання, які були отримані відповідачем 03.09.2018р. ( що підтверджується відбитком штемпеля вхідної кореспонденції ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області).

Однак відповідач не повернув позивачу підписаного примірника договору, та не протоколу розбіжностей. Заперечення, викладені у листі від 21.09.18 № П-12758/0-6299/0/17-18, оскільки останній не є протоколом розбіжностей у розумінні ст. 181 Господарського кодексу України.

Крім того, щодо заперечень позивача стосовно розміру орендної плати, яку пропонує позивач у договорі оренди, суд зазначає таке.

Згідно з статтею 15 Закону України Про оренду землі та статтею 284 Господарського кодексу України однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до статті 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Згідно з пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але, в силу пунктів 288.5.1, 288.5.2 цієї норми, річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати, для інших земельних ділянок, наданих в оренду, окрім вказаних у пунктах а і б - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Отже, встановлення орендної плати на рівні 5% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки на рік відповідає вимогам чинного законодавства та узгоджується з п. 3 наказу ОСОБА_2 управління Держземагенства у Кіровоградській області № 11-2001/14-14-СГ від 30.12.14.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно положень ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи наведене, проаналізувавши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити та визнати укладеним між Приватним сільськогосподарським підприємством "Підвисоцьке" та ОСОБА_2 управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області договір оренди земельної ділянки в редакції запропонованій позивачем.

Відтак, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 187 Господарського кодексу України, день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

На підставі п.1 ч.4 ст. 129 ГПК України судові витрати у справі підлягають стягненню з відповідача, оскільки спір виник в результаті його неправомірних дій.

Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати укладеним між Приватним сільськогосподарським підприємством "Підвисоцьке" (26122, Кіровоградська область, Новоархангельський район, с. Підвисоке, і.к. 32721244) та ОСОБА_2 управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26, і.к. 39767636) договір оренди земельної ділянки на таких умовах:

ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ У КІРОВОГРАДСЬКІЙ ОБЛАСТІ, в особі начальника ОСОБА_4, що діє на підставі Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області затвердженого наказом Держгеокадастру України від 17.11.2016 №308 (далі за текстом - «Орендодавець» ) з однієї сторони, та приватне сільськогосподарське підприємство «Підвисоцьке» (надалі -Орендар), в особі директора ОСОБА_5, що діє на підставі Статуту, з іншої сторони, а разом Іменовані - «Сторони» , уклали цей договір про нижченаведене:

1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ

1.1. Орендодавець, на підставі наказу ОСОБА_2 управління Держземагенства у Кіровоградській області від 30 грудня 2014 року № 11-2001/14-14-СГ надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для іншого сільськогосподарського призначення (код КВЦПЗ 01.13), яка знаходиться за адресою: с.Підвисоке, вулиця Миру, 27, Підвисоцька сільська рада Новоархангельського району Кіровоградської області, за межами населеного пункту (надалі - земельна ділянка, об'єкт оренди).

2. ОБ'ЄКТ ОРЕНДИ

2.1. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,4042 га, в тому

числі: під господарськими будівлями і дворами 0,4042 га, що не надана у власність та

користування Іншим особам.

Категорія земель: землі сільськогосподарського призначення (державної власності, запасу).

2.2. Кадастровий номер земельної ділянки: 3523684200:51:000:0105.

2.3. На земельній ділянці розміщений комплекс будівель автогаража, які належать орендарю на праві власност згідно свідоцтва серія САЕ №405229 від 07.12.2011 року. Будівлі знаходяться в задовільному стані.

2.4. Земельна ділянка передається в оренду без будинків, будівель, споруд та інших об'єктів.

2.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на момент укладання договору становить 12 624,28 грн. і підлягає щорічній індексації.

2.6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.

2.7. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: відсутні.

3.СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ

3.1. Договір укладено на строк 49 (сорок дев'ять) років.

3.2. Після закінчення строку дії договору Орендар, який належно виконував

обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладання

договору на новий строк. У цьому разі Орендар зобов'язаний письмово (листом -

повідомленням) повідомити орендодавця про намір продовжити його дію не пізніше ніж

за 30 (тридцять) днів до спливу строку договору.

4. ОРЕНДНА ПЛАТА

4.1. Орендна плата сплачується Орендарем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на рахунок Підвисоцької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, у розмірі 5 (п'ять) %, від визначеної нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки землі за один рік користування землею..

4.2. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору чи продовження його дії. У разі визнання в судовому порядку договору отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.

4.3. Орендна плата вноситься у такі строки:

- за перший рік - у п'ятиденний строк після підписання договору оренди;

- починаючи з наступного року - відповідно до Податкового кодексу України;

4.4. Розмір орендної плати переглядається щороку у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів Індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено висновками або іншими документами компетентних органів державної влади;

- зміни нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, в т.ч. ОСОБА_3 та Порядку

- в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

4.5. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором:

- у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100% річної орендної плати,

встановленої цим договором;

- стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України,

що діяла у період, за який сплачується пеня.

5.УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

5.1. Земельна ділянка передається в оренду для обслуговування комплексу будівель автогаража.

5.2. Код цільового призначення земельної ділянки, згідно з класифікатором видів цільового призначення земель (КВЦПЗ): 01.13. - для Іншого сільськогосподарського призначення.

5.3. Орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства.

5.4. Земельна ділянка повинна використовуватись Орендарем відповідно до умов визначених у пункті 5.2 договору та чіткого дотримання чинного законодавства України дотримання вимог екологічної безпеки, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі.

5.5. Орендована земельна ділянка повинна використовуватись способами, що не суперечать екологічним вимогам, не допускати забруднення радіоактивними І хімічними речовинами, відходами, стічними водами, дотримуватись вимог законодавства про охорону довкілля.

5.6. Використовувати земельну ділянку не за цільовим призначенням, а Також зміна цільового призначення на весь строк оренди забороняється.

5.7. Орендар не має права передавати земельну ділянку в суборенду без згоди орендодавця.

6.УМОВИ ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

6.1. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

У разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки або приведення її у непридатний для використання за цільовим призначенням стан збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. №284.

6.2. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за згодою орендодавця не підлягають відшкодуванню.

6.3. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

6.4. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально

підтверджених даних.

7.ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ) ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

7.1. На орендовану земельну ділянку встановлено наступні обмеження:

- зміна цільового призначення земельної ділянки на весь строк дії договору;

- інші обмеження, що передбачені проектно-технічною документацією, витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

7.2. Права третіх осіб на цю ділянку відсутні. Сервітути, інші обмеження (обтяження) - відсутні.

7.3. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

8.ПРАВА ОСОБА_6 СТОРІН

8.1. Права Орендодавця:

8.1.1. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:

- використання земельної ділянки у відповідності із цільовим призначенням згідно з

цим договором;

- дотримання екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних стандартів, норм і правил;

- своєчасного та повного внесення орендної плати;

- вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для здійснення контролю за додержанням орендодавцем умов договору та вимог законодавства;

- відшкодування збитків унаслідок погіршення орендарем корисних властивостей орендованої земельної ділянки. Розмір збитків визначається відповідно до п. 6.1. Договору.

У разі недосягнення сторонами згоди про розмір відшкодування збитків спір вирішується у судовому порядку;

- у разі розірвання Договору з ініціативи Орендаря, вимагати від Орендаря

відшкодування упущеної вигоди у розмірі суми орендної плати за 6 місяців, якщо

протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладання

Договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків,

коли розірвання Договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням

Орендодавцем договірних зобов'язань.

8.1.2. Орендодавець має право здійснювати контроль за виконанням умов договору з боку Орендаря.

8.2. ОСОБА_6 Орендодавця:

8.2.1. Передати Орендарю в користування земельну ділянку в стані придатному до використання за цільовим призначенням згідно умов цього договору.

8.2.2. Не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендареві користуватись земельною ділянкою за цільовим призначенням та здійснювати на ній господарську діяльність.

8.2.3. Попередити Орендаря про особливості, властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі користування можуть призвести до погіршення стану об'єкту оренди.

8.3. Права Орендаря:

8.3.1. Самостійно господарювати на земельній ділянці з дотриманням умов договору та чинного законодавства.

8.3.2. Отримувати продукцію і доходи.

8.3.3. Орендар має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування збитків, заподіяних земельній ділянці громадянами та юридичними особами.

8.3.4. За згодою орендодавця орендар має право передавати орендовану земельну ділянку або її частину Іншій особі у суборенду за умови забезпечення використання її за цільовим призначенням та умовам договору.

8.4. ОСОБА_6 Орендаря:

8.4.1. Здійснити державну реєстрацію права оренди протягом 5 (п'яти) робочих днів,

з дня укладення цього договору та повідомити Орендодавця про державну реєстрацію

права оренди не пізніше наступного робочого дня після вчинення реєстраційних дій, з

наданням копії підтверджуючого документу.

8.4.2. Використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення та умов договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного, екологічного законодавства, законодавства про охорону довкілля, державних стандартів, норм і правил. Не допускати, під час здійснення господарської діяльності, забруднення земельної ділянки радіоактивними І хімічними речовинами, відходами, стічними водами.

8.4.3. Своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.

8.4.4. Дотримуватись встановлених щодо об'єкта оренди обмежень в обсязі, передбаченому договором та законодавством.

8.4.5. Дотримуватись режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон

санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель

та територій які охороняються.

8.4.6. Дотримуватись правил добросусідства та обмежень, пов'язаних зі встановленням земельних сервітутів та охоронних зон.

8.4.7. Не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів.

8.4.8. Відшкодовувати збитки, заподіяні земельній ділянці внаслідок неналежного користування.

8.4.9. Після закінчення строку договору повернути земельну ділянку орендодавцю в належному стані в порядку, встановленому договором.

8.4.12. У разі укладення додаткових угод до договору, здійснювати всі передбачені законодавством заходи, спрямовані на їх державну реєстрацію з повідомленням Орендодавця не пізніше наступного робочого дня після вчинення реєстраційних дій, з наданням копії підтверджуючого документу.

8.4.13. У п'ятиденний строк після державної реєстрації права оренди надати копію договору відповідному контролюючому органу.

8.4.14. Самостійно, щорічно обчислювати орендну плату з урахуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки землі станом на 1 січня поточного року та, враховуючи вимоги п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України, не пізніше 20 лютого поточного року подавати відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу України, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

9. ОСОБА_7 ЗНИЩЕННЯ ОСОБА_8 ОБ'ЄКТА ОРЕНДИ ЧИ ЙОГО ЧАСТИНИ

9.1. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.

9.2. У разі прострочення орендодавцем або орендарем установлених договором

оренди землі строків передачі об'єкта оренди ризик його випадкового знищення або

пошкодження у цей період несе сторона, яка допустила прострочення його передачі.

10. СТРАХУВАННЯ ОБ'ЄКТА ОРЕНДИ

10.1. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

11 .ЗМІНА УМОВ ДОГОВОРУ І ПРИПИНЕННЯ ЙОГО ДІЇ

11.1. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою

сторін шляхом підписання додаткової угоди до договору.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.

11.2. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- поєднання в одній особі власника земельної ділянки та Орендаря;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

- ліквідації юридичної особи-Орендаря, смерті фізичної особи Орендаря,

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законодавством.

11.3. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї Із сторін унаслідок невиконання другою стороною

обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження

орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших

підстав, визначених законом.

11.4. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається

крім випадків передбачений даним Договором.

11.5. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право Орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

11.6. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-Орендодавця, та юридичної особи Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.

11.7. Право оренди земельної ділянки, у разі смерті фізичної особи - Орендаря не переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем.

12. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА НЕВИКОНАННЯ ОСОБА_9 ВИКОНАННЯ ДОГОВОРУ

12.1. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства та цього договору.

12.2. Сторона, яка порушила зобов'язання за договором, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

У разі виникнення розбіжностей (спорів) між сторонами в процесі виконання цього договору сторони вживають заходів до врегулювання спірних питань шляхом переговорів. При недосягненні згоди спір вирішується у судовому порядку.

13.УМОВИ ПЕРЕДАЧІ У ЗАСТАВУ ТА ВНЕСЕННЯ ДО СТАТУТНОГО ФОНДУ ПРАВА ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

13.1. Забороняється передача у заставу та внесення до статутного фонду (капіталу) орендаря права оренди земельної ділянки.

14. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

14.1. Цей договір набирає чинності з моменту набрання судовим рішенням законної сили .

14.2. Цей договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий - в Орендаря.

14.3. Всі витрати, пов'язанні з укладенням та виконанням цього договору та додаткових угод (у разі їх укладання у подальшому) бере на себе Орендар.

14.4. Взаємовідносини сторін за договором, які неврегульовані цим договором, регулюються чинним законодавством.

РЕКВІЗИТИ СТОРІН:

«Орендодавець» : «Орендар» :

Головне управління Держгеокадастру у Приватне сільськогосподарське

Кіровоградській області підприємство «Підвисоцьке» ,

25006, Кіровоградська область, 26122, Кіровоградська область,

м. Кропивницький, Новоархангельський район,

вул. Академіка Корольова, буд. 26, село Підвисоке

код ЄДРПОУ 39767636 код ЄДРПОУ 32721244

Стягнути з ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, (25006, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26, і.к. 39767636) на користь Приватного сільськогосподарського підприємства "Підвисоцьке" (26122, Кіровоградська область, Новоархангельський район, с. Підвисоке, і.к. 32721244) судовий збір в сумі 1762 грн.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили та направити стягувачу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Кіровоградської області.

Копії рішення вручити або направити рекомендованим листом з повідомленням про вручення Приватному сільськогосподарському підприємству "Підвисоцьке" (26122, Кіровоградська область, Новоархангельський район, с. Підвисоке) та ОСОБА_2 управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області (25030, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26).

Повне рішення складено 18.01.2019.

Суддя Т. В. Макаренко

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення09.01.2019
Оприлюднено18.01.2019
Номер документу79249579
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —912/2941/18

Ухвала від 19.03.2019

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

Ухвала від 25.02.2019

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

Рішення від 09.01.2019

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Макаренко Т.В.

Ухвала від 11.12.2018

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Макаренко Т.В.

Ухвала від 13.11.2018

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Макаренко Т.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні