ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@nag.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" січня 2019 р. Справа№ 925/786/18
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Сотнікова С.В.
суддів: Пантелієнка В.О.
Грека Б.М.
за участю секретаря судового засідання Титарєвої Г.І.,
та представників:
від Головного управління ДФС у Черкаській області - Юревич С.В.,
від боржника - Ткаченко Г.В.,
розглянувши апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області (далі - ГУ ДФС у Черкаській області)
на ухвалу Господарського суду Черкаської області
від 06.08.2018 (суддя Боровик С.С.)
у справі № 925/786/18
за заявою Публічного акціонерного товариства "Сигнаївський комбінат хлібопродуктів" (код 00952508)
про банкрутство
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 06.08.2018 у справі №925/786/18 порушено провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства "Сигнаївський комбінат хлібопродуктів"; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном боржника строком на сто п'ятнадцять днів; призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Дейнеку Миколу Івановича; вжито заходів щодо забезпечення вимог кредиторів шляхом заборони боржнику та власнику майна (органу, уповноваженому управляти майном) боржника приймати рішення щодо ліквідації, реорганізації боржника, а також відчужувати основні засоби та предмети застави; інше.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, ГУ ДФС у Черкаській області звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу від 06.08.2018 та ухвалити нове рішення, яким закрити провадження у справі № 925/786/18 про банкрутство ПАТ "Сигнаївський комбінат хлібопродуктів".
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 05.09.2018 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ГУ ДФС у Черкаській області на ухвалу Господарського суду Черкаської області від 06.08.2018.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 23.10.2018 прийнято справу №925/786/18 до провадження колегією суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: Верховець А.А. (головуючий), Доманська М.Л., Остапенко О.М., відкрито апеляційне провадження у справі № 925/786/18 за апеляційною скаргою ГУ ДФС у Черкаській області на ухвалу Господарського суду Черкаської області від 06.08.2018 року.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 05.12.2018 задоволено заяву суддів Північного апеляційного господарського суду Верховця А.А. та Доманської М.Л. про самовідвід; відведено суддів Північного апеляційного господарського суду Верховця А.А. та Доманську М.Л. від розгляду справи № 925/786/18.
Згідно витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.12.2018, для розгляду справи №925/786/18 сформовано колегію у складі: головуючий суддя Сотніков С.В., судді: Пантелієнко В.О., Отрюх Б.В.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 11.12.2018 постановлено здійснювати розгляд справи №925/786/18 по суті спочатку колегією суддів у складі: Сотніков С.В. (головуючий, доповідач), Пантелієнко В.О., Отрюх Б.В., яка визначена протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.12.2018, призначено розгляд справи на 03.01.2019.
Згідно витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.01.2019, для розгляду справи №925/786/18 сформовано колегію у складі: головуючий суддя Сотніков С.В., судді: Пантелієнко В.О., Грек Б.М.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 02.01.2019 постановлено здійснювати розгляд справи №925/786/18 по суті спочатку колегією суддів у складі: Сотніков С.В. (головуючий, доповідач), Пантелієнко В.О., Грек Б.М., яка визначена протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.01.2019.
Колегія суддів, розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника органу ДФС та боржника вважає, що скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Провадження у справах про банкрутство регулюється Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 р. № 2343-XII (далі - Закон про банкрутство), ГПК України, іншими законодавчими актами України.
У липні 2018 року боржник звернувся до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство у зв'язку з тим, що неспроможний сплатити борг в сумі 13750126,31 грн., який підтверджений судовим рішенням.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 25.07.2018 прийнято до розгляду заяву про порушення провадження у справі про банкрутство ПАТ "Сигнаївський комбінат хлібопродуктів".
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 06.08.2018 порушено провадження у справі про банкрутство ПАТ "Сигнаївський комбінат хлібопродуктів", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника строком на сто п'ятнадцять днів; призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Дейнеку Миколу Івановича; вжито заходів щодо забезпечення вимог кредиторів шляхом заборони боржнику та власнику майна (органу, уповноваженому управляти майном) боржника приймати рішення щодо ліквідації, реорганізації боржника, а також відчужувати основні засоби та предмети застави; інше.
Як вбачається з матеріалів справи, оголошення про порушення справи про банкрутство боржника оприлюднене 06.08.2018 за №53337.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги про закриття провадження у справі орган Державної фіскальної служби послався на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи щодо наявності безспірних вимог кредиторів, а саме їх розміру станом на дату звернення боржника до суду із заявою про порушення справи про його банкрутство. Так, за твердженням скаржника, боржник подав неповні відомості щодо розміру заборгованості перед своїм кредитором, яка на дату звернення до суду складає менше трьохсот мінімальних заробітних плат та забезпечена майном боржника.
Як вбачається з матеріалів справи, 23.07.2018 ПАТ "Сигнаївський комбінат хлібопродуктів" в особі директора Сокоренка О.В. звернулось до господарського суду з заявою про порушення провадження у справі про його банкрутство, у зв'язку з наявністю непогашеного боргу перед банківською установою в сумі 13750126,31 грн., втратою всього майна в результаті звернення стягнення на нього на підставі договорів застави та припинення підприємницької діяльності.
Статтею 1 Закону про банкрутство визначено, що грошове зобов'язання - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань відносяться також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов'язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов'язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях.
Кредитор - юридична або фізична особа, а також органи доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника.
Згідно ч. 2 ст. 11 Закону про банкрутство до заяви про порушення справи про банкрутство додаються докази того, що сума безспірних вимог кредитора (кредиторів) сукупно становить не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, якщо інше не передбачено цим Законом; рішення суду про задоволення вимог кредитора, що набрало законної сили; відповідна постанова державного виконавця або приватного виконавця про відкриття виконавчого провадження з виконання вимог кредитора; докази того, що сума вимог кредитора (кредиторів) не забезпечена повністю заставою майна боржника (за наявності застави).
Частиною 3 статті 11 Закону про банкрутство передбачено, що до заяви боржника додаються також:
установчі документи боржника - юридичної особи;
бухгалтерський баланс боржника на останню звітну дату;
перелік кредиторів боржника, вимоги яких визнаються боржником, із зазначенням загальної суми грошових вимог усіх кредиторів, а також щодо кожного кредитора - його імені або найменування, його місцезнаходження або місця проживання, ідентифікаційного коду юридичної особи або реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності), суми грошових вимог (загальної суми заборгованості, заборгованості за основним зобов'язанням та суми неустойки (штрафу, пені) окремо), підстав виникнення зобов'язань, а також строку їх виконання згідно із законом або договором;
перелік майна боржника із зазначенням його балансової вартості та місцезнаходження, а також загальна балансова вартість майна;
перелік майна, що перебуває у заставі або є обтяженим у інший спосіб, його місцезнаходження, вартість, а також інформація про кредиторів, на користь яких вчинено обтяження майна боржника, їх ім'я або найменування, місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційні коди юридичних осіб або реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), суми їх грошових вимог, підстави виникнення зобов'язань, а також строки їх виконання згідно із законом або договором;
довідка органів приватизації (органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності) стосовно наявності або відсутності на балансі підприємства, щодо якого порушено справу про банкрутство, державного майна, що в процесі приватизації (корпоратизації) не увійшло до його статутного капіталу;
перелік осіб, що мають невиконані зобов'язання перед боржником, із зазначенням вартості таких зобов'язань, терміну виконання та підстав виникнення;
відомості про всі рахунки боржника, відкриті в банках та інших фінансово-кредитних установах, їх реквізити;
відомості про всі рахунки, на яких обліковуються цінні папери, що належать боржнику, їх реквізити;
протокол загальних зборів (конференції) працівників боржника, відповідне рішення первинної профспілкової організації боржника (за наявності кількох первинних організацій - їхнє спільне рішення), на яких обраний представник працівників боржника для участі у справі про банкрутство, якщо такі збори (конференція) відбулися до подачі заяви боржника до господарського суду;
копія спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, а в разі закінчення терміну дії такого дозволу - довідка про наявність у боржника матеріальних носіїв секретної інформації (технічної документації, виробів, їхніх дослідних зразків тощо);
рішення власника майна (органу, уповноваженого управляти майном) боржника про звернення до господарського суду із заявою про відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство;
інші документи, які підтверджують неплатоспроможність боржника.
Частиною 4 ст. 11 Закону про банкрутство встановлено, що боржник подає заяву до господарського суду за наявності майна, достатнього для покриття судових витрат, якщо інше не передбачено цим Законом.
Згідно з ч. 3 ст. 10 Закону про банкрутство, яка регулює загальні, основні підстави для порушення справи про банкрутство, справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно становлять не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.
Безспірні вимоги кредиторів - грошові вимоги кредиторів, підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, і постановою про відкриття виконавчого провадження, згідно з яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника. До складу цих вимог, у тому числі щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції.
Тобто, безспірними є ті вимоги, що підтверджені судовим рішенням, та яке не виконане боржником при його примусовому виконанні більше трьох місяців.
За визначенням ст. 1 Закону про банкрутство грошове зобов'язання - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До складу грошових зобов'язань боржника не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду. Склад і розмір грошових зобов'язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов'язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону про банкрутство перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом.
Частиною 3 статті 16 Закону про банкрутство передбачено, якщо справа порушується за заявою кредитора, господарський суд перевіряє обґрунтованість його вимог, їх безспірність, вжиття заходів щодо примусового стягнення за цими вимогами в порядку виконавчого провадження. У разі звернення до господарського суду боржника із заявою про порушення справи про банкрутство у підготовчому засіданні з'ясовуються ознаки неплатоспроможності боржника або її загрози.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Господарського суду Черкаської області від 01.12.2015 у справі №925/1248/14 частково задоволено позов Публічного акціонерного товариства Старокиївський Банк та стягнуто з Публічного акціонерного товариства Сигнаївський комбінат хлібопродуктів заборгованість за кредитом в розмірі 13 750 126,31 грн. (борг зі сплати кредиту та відсотки за користування кредитними коштами). Постановою Київського апеляційного господарського суду від 05.04.2016 рішення Господарського суду Черкаської області від 01.12.2015 залишено без змін.
06.06.2016 постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Назаровцем А.Т. відкрито виконавче провадження з примусового виконання рішення Господарського суду Черкаської області від 01.12.2015 про стягнення з ПАТ Сигнаївський комбінат хлібопродуктів заборгованості за кредитом в розмірі 13 750 126,31 грн.
У подальшому постановою державного виконавця від 06.06.2016 на все рухоме та нерухоме майно було накладено арешт та постановою від 07.07.2016 накладено арешт на розрахункові рахунки боржника в межах суми боргу.
При цьому, боржник не подав докази на підтвердження ходу виконавчого провадження з примусового виконання рішення Господарського суду Черкаської області від 01.12.2015 у справі №925/1248/14, а відтак неможливо дійти беззаперечного висновку про розмір боргу станом на дату звернення до суду із заявою про порушення справи про банкрутство, враховуючи, що з дня відкриття виконавчого провадження та здійснення активних виконавчих дій (накладення арешту на грошові кошти, арешт на майно боржника) минуло більше двох років.
В той же час, за правилами ст. 1 Закону про банкрутство склад і розмір грошових зобов'язань, у тому числі сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов'язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство.
До апеляційної скарги додані докази відчуження ПАТ Старокиївський банк прав вимоги за кредитним договором №42-В від 26.12.2008, з яких вбачається, що заборгованість боржника перед банком складає 981882,00 грн. та забезпечена за договорами застави та поруки.
Предметом спору у справі № 925/1248/14 є заборгованість боржника перед ПАТ Старокиївський банк , що виникла у зв'язку з невиконанням кредитних зобов'язань за умовами кредитного договору від 26.12.2008 № 42-В.
Таким чином, колегія суддів вважає, що боржник не подав доказів на підтвердження своєї неплатоспроможності, оскільки заявлений розмір безспірної заборгованості спростовується матеріалами справи.
В той же час, обов'язковою умовою порушення справи про банкрутство є наявність боргу, що перевищує 300 мінімальних заробітних плат, що станом на липень 2018 року складає 1116900,00 грн. (300*3723 грн.).
Позаяк матеріалами справи підтверджується заборгованість боржника перед ПАТ Старокиївський банк лише в сумі 981882,00 грн., тобто меншій ніж встановлено частиною третьою статті 10 Закону про банкрутство. На існування заборгованості перед іншими кредиторами боржник у своїй заяві про порушення справи про банкрутство не посилається та відповідних доказів не подає.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для порушення провадження у справі про банкрутство з огляду на недоведеність неплатоспроможності боржника.
Обставини порушення провадження у даній справі за відсутності всіх підстав, передбачених частиною третьою статті 10 Закону про банкрутство, виключають її подальше провадження в судовому порядку та мають наслідком закриття провадження у справі № 925/786/18 про банкрутство ПАТ Сигнаївський комбінат хлібопродуктів на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України.
Відповідно до ст. 269 ГПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів відзначає, що доводи апеляційної скарги знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді даної справи, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про скасування ухвали місцевого господарського суду про порушення провадження у справі про банкрутство із закриттям провадження у даній справі з підстав неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, неправильного застосування норм матеріального права.
Згідно з частиною 1 статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі щодо провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відтак, колегія суддів вважає за необхідне зобов'язати державного реєстратора за адресою місцезнаходження боржника внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про скасування ухвали Господарського суду Черкаської області від 06.08.2018 та закриття провадження у справі № 925/786/18 про банкрутство ПАТ Сигнаївський комбінат хлібопродуктів , у зв'язку з прийняттям даної постанови Північним апеляційним господарським судом.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1762,00 грн. в суді апеляційної інстанції покладаються на боржника у зв'язку з задоволенням апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 129, 231, 269, п. 4 ч. 1 ст. 275, ст.ст. 277, 278, 282 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області задовольнити.
2. Ухвалу Господарського суду Черкаської області від 06.08.2018 у справі № 925/786/18 скасувати.
3. Провадження у справі № 925/786/18 про банкрутство Публічного акціонерного товариства Сигнаївський комбінат хлібопродуктів (ідентифікаційний код 00952508) закрити.
4. Державному реєстратору Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про скасування ухвали Господарського суду Черкаської області від 06.08.2018 та закриття провадження у справі № 925/786/18 про банкрутство Публічного акціонерного товариства Сигнаївський комбінат хлібопродуктів (код 00952508; 20615, Черкаська обл., Шполянський район, село Сигнаївка).
5. Стягнути з Публічного акціонерного товариства Сигнаївський комбінат хлібопродуктів (код 00952508; 20615, Черкаська обл., Шполянський район, село Сигнаївка) на користь Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області (код 39392109; 18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235) 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
6. Видачу відповідного наказу доручити Господарському суду Черкаської області.
7. Копію постанови надіслати боржнику, Головному управлінню Державної фіскальної служби у Черкаські області, арбітражному керуючому Дейнеці Миколі Івановичу та державному реєстратору Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області.
8. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду у строки, встановлені ст. 288 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено та підписано 21.01.2019.
Головуючий суддя С.В. Сотніков
Судді В.О. Пантелієнко
Б.М. Грек
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 03.01.2019 |
Оприлюднено | 23.01.2019 |
Номер документу | 79311504 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Сотніков С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні