Рішення
від 17.01.2019 по справі 920/744/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

17.01.2019 Справа № 920/744/18 м. Суми

Господарський суд Сумської області у складі судді Котельницької В.Л., при секретарі судового засідання Пономаренко Т.М., розглянув у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження справу № 920/744/18

за первісним позовом Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго в особі філії Роменський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго , м. Ромни Сумської області

до відповідача: Приватного підприємства Житло-сервіс , м. Ромни Сумської області

про стягнення 17 438,40 грн.,

та

за зустрічним позовом Приватного підприємства Житло-сервіс , м. Ромни Сумської області

до відповідача за зустрічним позовом Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго в особі філії Роменський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго , м. Ромни Сумської області

про скасування оперативно-господарської санкції

за участю представників сторін:

від позивача за первісним позовом: ОСОБА_1 (довіреність № 10-19/17-Д/280 від 27.12.2018)

від відповідача за первісним позовом: не прибув

від позивача за зустрічним позовом: не прибув

від відповідача за зустрічним позовом: ОСОБА_1 (довіреність № 10-19/17-Д/280 від 27.12.2018)

присутні слухачі: ОСОБА_2 (паспорт серії МА № 586463, виданий 22.12.1998), ОСОБА_3В, (паспорт серії МВ № 439250, виданий 31.03.2010)

Суть спору: до господарського суду звернулось ПАТ Сумиобленерго в особі філії Роменський район електричних мереж ПАТ Сумиобленерго з позовом до Приватного підприємства Житло-сервіс про стягнення 17438,40 грн. вартості необлікованої електричної енергії.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем ОСОБА_4 користування електричною енергією, зафіксованим у акті про порушення № 072950 від 13.04.2018.

Ухвалою суду від 26.09.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 920/744/18; справу постановлено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін; розгляд справи по суті призначено у судове засідання на 01.11.2018.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, проти вимог позивач заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позову.

22.10.2018 відповідач подав до суду зустрічний позов до Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго в особі філії Роменський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго , відповідно до якого просить суд скасувати оперативно-господарську санкцію шляхом скасування рішення комісії філії Роменський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго , яке оформлене протоколом №072950 від 08.06.2018 засідання комісії філії Роменський район електричних мереж ПАТ Сумиобленерго по розгляду акту про порушення №072950 від 13.04.2018.

24.10.2018 ухвалою суду прийнято зустрічний позов до сумісного розгляду з первісним позовом; постановлено подальший розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та замінено засідання суду для розгляду справи по суті, призначене на 01.11.2018, підготовчим засіданням.

Позивач за первісним позовом у підготовчому провадженні подав відповідь на відзив ПП Житло-сервіс (вх. № 7940 від 06.11.2018) та відзив на зустрічну позовну заяву (вх. № 8262 від 19.11.2018), зустрічні позовні вимог вважає безпідставними та недоведеними та просить суд задовольнити первісний позов у повному обсязі.

Розгляд справи по суті розпочато 17.01.2019.

Представник позивача за первісним позовом у вступному слові первісні позовні вимоги підтримав та просив суд первісний позов задовольнити.

Судом досліджено докази, поданні позивачем за первісним позовом.

Судом оголошено позицію відповідача за первісним позовом, викладену у відзиві на позов, та досліджено докази, подані відповідачем в обґрунтування його позиції по справі.

Судом оголошено стислий зміст зустрічної позовної заяви та досліджено докази, надані позивачем за зустрічним позовом в обґрунтування його позиції по справі.

Представник відповідача за зустрічним позовом підтримав позицію, викладену ним у запереченні на зустрічну позовну заяву.

Судом досліджено докази, подані відповідачем за зустрічним позовом на підтвердження своєї позиції стосовно предмета спору.

Присутнім представником були надані пояснення з приводу обставин, на які вони посилались у поданих до суду заявах по суті справи.

У ході судового засідання судом були встановлені обставини справи, досліджено докази, надані сторонами на підтвердження своїх позицій по суті спору, а також вчинено інші необхідні дії, встановлені Главою 6 Розгляд справи по суті Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши присутнього представника, оцінивши подані докази, суд встановив:

Відповідно до рішення виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області № 291 від 21.12.2011 ПП Житло-сервіс було визначено виконавцем з надання послуг освітлення місць загального користування і підвалів у буд. № 12-А по вул. Гостиннодвірській у м. Ромнах, а також встановлено, що постачання електроенергії для освітлення місць загального користування проводиться згідно з укладеним договором з електропостачальною організацією (Додатки № 1 та № 2 до зазначеного рішення).

18.09.2017 між ПАТ Сумиобленерго в особі директора філії Роменський район електричних мереж (постачальником, позивачем у справі) та ПП Житло-сервіс (споживачем, відповідачем у справі) укладено договір про постачання електричної енергії № 151553 згідно з п. 1.1 якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення технічних потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору та додатків до договору.

Відповідно до п. 1.3 договору точки продажу електричної енергії по кожному об'єкту споживача встановлюються на межі балансової належності його електроустановок та зазначені в додатку 7 Схема електропостачання об'єкта Споживача до договору.

Як вбачається з додатку № 7 Схема електропостачання об'єкта Споживача №33 до договору про постачання електричної енергії, межа поділу електромереж по житловому будинку по вул. Гостиннодвірська, 12-А у м. Ромнах між сторонами договору встановлена у ввідно-розподільчому пристрої (ВРП) - 0,4 кВ, житлового будинку вул. Гостиннодвірська, буд. № 12-А, КЛ-0,4 кВ від ТП № 1014.

У пункті 2.1 договору від 18.09.2017 сторони домовились під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, керуватися чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією (ПКЕЕ), затвердженими в установленому порядку.

Згідно з додатком № 3.1 Перелік та дані комерційних засобів обліку, по яких проводиться розрахунок за відпущену електроенергію Споживачу до договору, дані показів засобів обліку по житловому будинку № 12-А по вул. Гостиннодвірській у м.Ромнах, фіксуються споживачем 15 числа кожного місяця та оформлюються за формою додатку 2 Акт прийняття-передавання електричної енергії до договору у 2-х примірниках, по одному для кожної сторони, та надаються у письмовому вигляді на паперових носіях постачальнику безпосередньо уповноваженою особою споживача, не пізніше наступного робочого дня.

Згідно п. 2.3.3 договору споживач зобов'язаний оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами розділу 7 договору та Додатку 4 Порядок розрахунків до договору.

Постачальник, відповідно положень п. 3.1.1 договору, має право одержувати від споживача плату за поставлену електричну енергію за роздрібними тарифами, розрахованими згідно з Умовами та Правилами здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та інші платежі, обумовлені договором.

Відповідно до умов пункту 4.2.5 договору № 151553 від 18.09.2017 споживач, який має на обслуговуванні житловий фонд, несе відповідальність за наявність та збереження приладів обліку електричної енергії: загальнобудинкового, освітлення місць загального користування, енергозабезпечення ліфтів та насосів підкачки води, лічильників димовидалення та пожежогасіння, поквартирних, встановлених в електрощитових на сходових клітинах житлових будинків, а також пломб на всіх перелічених лічильниках, згідно з додатками 3.1, 3.2, 11 до договору.

Відповідно до п. 4.4 договору від 18.09.2017 у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності уповноважених представників обох сторін договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження.

У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта, в ньому робиться запис про відмову. У цьому випадку акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше трьох уповноважених представників сторони договору, що складала акт.

У випадку відмови сторони від отримання акту, він направляється іншій стороні рекомендованим поштовим відправленням.

Статтею 26 Закону України Про електроенергетику визначено, що споживач електроенергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.

Відповідно до ст. 27 Закону України Про електроенергетику правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.

Згідно до п.п.15-16 п. 8.1 ОСОБА_4 користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ України №28 від 31.07.1996 (далі - ОСОБА_4) постачальник електричної енергії має право контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих ОСОБА_4 відповідно до умов укладених договорів, складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про постачання електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.

Згідно п. 5.1 ОСОБА_4 договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем, та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається.

Відповідно до п. 7.6 ОСОБА_4 у разі приєднання струмоприймачів поза розрахунковими засобами обліку, постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) має право без попередження повністю припинити споживачу електропостачання (технічне забезпечення електропостачання споживача) після оформлення у встановленому цими Правилами порядку акта по порушення.

Пунктом. 6.41 ОСОБА_4 визначено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих ОСОБА_4 та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача.

У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.

Як вбачається з матеріалів справи, 13.04.2018 представниками філії Роменський РЕМ ПАТ Сумиобленерго - інспекторами енергоінспекції ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 в присутності представника споживача - головного інженера Приватного підприємства Житло-сервіс ОСОБА_8, було проведено перевірку електроустановки об'єкту - багатоквартирного житлового будинку за адресою вулиця Гостиннодвірська, буд. № 12-А в м. Ромнах.

У ході проведеної перевірки представниками позивача було встановлено самовільне підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, від розподільчої коробки 0,4 кВ поверхового щита другого поверху першого під'їзду електропроводки АВВГ 2*2,5 мм, прокладеної відкрито поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку, у зв'язку з чим електрична енергія по об'єкту використовувалась для освітлення місць загального користування, але не обліковувалась та не оплачувалась.

За наслідками проведеної перевірки, у присутності представника споживача - головного інженера ПП Житло-сервіс ОСОБА_8, керуючись п. 6.41 ПКЕЕ, п. 4.1 ОСОБА_3 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ОСОБА_4 користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України № 562 від 04.05.2006 із змінами, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656 (далі - ОСОБА_3), п. 4.4 Договору, було складено у двох примірниках Акт про порушення № 072950 від 13.04.2018 з фотозйомкою та схемою електропостачання (додаток № 1 до Акту про порушення), який підписаний у присутності головного інженера ПП Житло-сервіс ОСОБА_8 трьома представниками філії Роменський РЕМ ПАТ Сумиобленерго .

Як встановлено судом, головний інженер ПП Житло-сервіс ОСОБА_8 з актом порушення № 072950 від 13.04.2018 та схемою електропостачання ознайомлена, жодних зауважень та заперечень відносно виявленого порушення ПКЕЕ та складеного Акта не надала, від підпису відмовилась.

Акт про порушення № 072950 від 13.04.2018 з додатком № 1 до акту про порушення Схема електропостачання ПП Житло-сервіс , фото фіксація виявленого порушення, а також повідомлення від 17.04.2018 за № 80-26/1450 про проведення засідання Комісії філії Роменський РЕМ по розгляду Акту про порушення №072950 від 13.04.2018 було надіслано позивачем 19.04.2018 цінним листом з описом вкладення та отримано відповідачем 20.04.2018, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення, описом вкладення у цінний лист.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач про засідання Комісії з розгляду акту про порушення від 13.04.2018 був повідомлений, оскільки директор ПП Житло-сервіс був присутній на засіданні Комісії 08.06.2018, про що свідчить копія Протоколу № 072950, наявна у матеріалах справи.

Як вбачається із змісту протоколу, актом від 13.04.2018 задокументовано порушення ПП Житло-сервіс п.п. 27, п. 10.2, п. 10.3, 7.6 ПКЕЕ, п.п. 7 п. 2.1 ОСОБА_3, а саме: самовільне підключення електропроводки до електричної мережі, що не є власністю електропостачальника, від розподільчої коробки 0,4 кВ поверхового щита другого поверху, першого під'їзду електропроводки АВВГ 2x2,5 мм прокладеної відкрито поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку, в зв'язку з чим електрична енергія по об'єкту використовується для освітлення місць загального користування, але не обліковувалася і не оплачувалася.

Зразки самовільно підключеної електропроводки АВВГ 2x2,5 мм у присутності головного інженера ПП Житло-сервіс ОСОБА_8 вилучені, упаковані у сейф-пакет №UІА0012570, про що зазначено в п. 3 та додаткових відомостях Акту про порушення.

Лічильник №105016, тип СА4У-И672, покази 04922. Остання технічна повірка проводилася 06.03.2015, про що складено акт технічної перевірки розрахункових засобів обліку електричної енергії № 843, який підписаний представником ПАТ Сумиобленерго та директором ПП Житло-сервіс ОСОБА_9

Також як вбачається із змісту протоколу, представник відповідача обґрунтованих заперечень стосовно суті порушення не надав, при цьому зауважив, що балансоутримувачем будинку є Управління житлово-комунального господарства Роменської міської ради, яке замовляло послуги на ремонт внутрішньобудинокових мереж після пожежі у Товариства з обмеженою відповідальністю Квант , що ймовірно і стало причиною самовільного підключення електропроводки. ОСОБА_5 Роменський РЕМ ПАТ Сумиобленерго не передавала ПП Житло-сервіс запірні пристрої від поверхових щитків, а тому хто саме здійснив самовільне підключення електропроводки підприємству невідомо.

Відповідно до 4.3.1 договору сторони не несуть відповідальності за повне або часткове невиконання своїх зобов'язань за цим Договором, якщо воно є результатом дії обставин надзвичайної або непереборної сили.

Належний технічний стан поверхових електрощитів, у відповідності до вимог п. п. 1.5.30 1.5.33 ОСОБА_4 улаштування електроустановок, передбачає встановлення запірних пристроїв на поверхові щити для унеможливлення доступу сторонніх осіб до електромереж та лічильників електроенергії. Електропроводка до лічильників має відповідати вимогам ОСОБА_4 улаштування електроустановок.

Однак самовільне підключення були виявленні безпосередньо в поверхових електрощитах, тобто відповідачем не було дотримано та забезпечено всіх заходів, передбачених нормативно-технічними документами щодо закриття на запірні пристрої поверхових електрощитових, що б унеможливило доступ до дооблікових струмоведучих частин поверхової розподільчої коробки. Таким чином, відповідач не повідомив позивача про обставини непереборної сили згідно п. 4.3.2 Договору.

Відповідно до п. 2 акту про порушення, безоблікове підключення було здійснено до технологічних електричних мереж житлового будинку (відповідальність за належне обслуговування та утримання яких несе споживач).

Заслухавши пояснення директора ПП Житло-сервіс , заступника начальника Управління житлово-комунального господарства Роменської міської ради, перевіривши законність складеного акту про порушення № 072950 від 13.04.2018, комісія філії Роменський РЕМ ПАТ Сумиобленерго по розгляду актів про порушення за виявлене п.п 27 п. 10.2, 10,3, п. 7.6 порушення ПКЕЕ, на підставі вимог підпункту 7 пункту 2.1 ОСОБА_3, беручи до уваги факт самовільного підключення до електромереж, що не є власністю енергопостачальника, який не заперечується відповідачем, прийняла рішення про проведення нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії відповідно до положень п. 2.9 ОСОБА_3.

Згідно із вказаним пунктом ОСОБА_3 добовий обсяг споживання електроенергії W/доб.(кВт/год) через проводи, якими здійснене самовільне підключення поза приладом обліку, вирішено визначити за формулою (2.7) ОСОБА_3: W\доб. = Рс.п.*t вик.с.п.

Р-потужністл самовільного підключення визначається за формулою 2.8 ОСОБА_3.

Час використання самовільного підключення приймається рівним 12 год.

Рс.п. = І*U ном.фаз. * cos f

U = 0,220 кВ

Cos f = 0,9

I - сила струму визначається виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводів, що використані у схемі самовільного підключення до мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати, згідно глави 1.3 таблиці 1.3.5 ОСОБА_4 улаштування електроустановок.

В даному випадку І = 24А визначено відповідно проводу алюміній 2,5 мм 2 , прокладеного по повітрю, який мав найменший перетин серед проводів задіяних в схемі самовільного підключення.

Нарахування вирішено здійснити за тарифами (цінами) для споживачів відповідної групи та класу напруги, які діяли під час порушення ПКЕЕ.

Кількість днів у періоді, за який здійснюється перерахунок, визначено за формулою п. 2.6 ОСОБА_3, тобто бралася сумарна кількість днів у періоді від дня останнього контрольного огляду або ж технічної перевірки до дня виявлення порушення, але не більше кількості днів у 6 календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Оскільки остання технічна перевірка згідно акту технічної перевірки № 843 була проведена 06.03.2015, то перерахунок здійснено за 6 календарних місяців, що передували дню виявлення порушення, а саме з 13.10.2017 (включно) по 12.04.2018. Таким чином, термін нарахування 182 доби.

Визначено обсяг необлікованої активної електричної енергії - 10380 кВт.год.

Рішення Комісії оформлено протоколом № 072950 від 08.06.2018 та проведено нарахування вартості необлікованої електричної енергії на суму 17 438,40 грн., що підтверджується розрахунком кількості необлікованої активної електричної енергії та рахунком на оплату №80-4/14504 від 08.06.2018 на суму 17 438 грн. 40 коп.

Пунктом п. 4.2.3 договору визначено, що споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання (відповідно до ОСОБА_3 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією (далі - ОСОБА_3), затвердженої постановою НКРЕ України, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.

Згідно з п. 6.43 ПКЕЕ кошти за недовраховану електричну енергію перераховуються споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або поточний рахунок постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом.

Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

Згідно абзацу 7 п. 2 додатку № 4 Порядок розрахунків до договору також визначено обов'язок відповідача протягом 30 календарних днів з дати отримання рахунка постачальника здійснити повну оплату вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення ним як споживачем ПКЕЕ.

Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, протокол № 072950 від 08.06.2018 засідання Комісії філії Роменський РЕМ ПАТ Сумиобленерго по розгляду акту про порушення № 072950 від 13.04.2018, розрахунок кількості необлікованої активної електроенергії по зазначеному акту про порушення, рахунок № 80-4/14504 для оплати було направлено позивачем на адресу відповідача цінним листом з описом вкладення і отримано останнім 12.06.2018, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Одна у встановлений строк вартість необлікованої електричної енергії відповідачем позивачу не сплачена.

Згідно до ст. 526 ЦК України та ч. 1 ст. 193 ГК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору. Частиною 1 ст. 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей термін.

Статтею 235 ГК України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Зі змісту вказаних положень чинного законодавства вбачається, що рішення позивача про донарахування вартості недоврахованої спожитої електроенергії є оперативно-господарською санкцією.

Разом з тим, відповідач не погоджується з позовними вимогами, вважає, застосування до нього оперативно-господарської санкції на підставі рішення, оформленого Протоколом №072950 від 08.06.2018 засідання комісії філії Роменський район електричних мереж ПАТ Сумиобленерго по розгляду акту про порушення №072950 від 13.04.2018, безпідставним.

У строк, визначений ст. 180 ГПК України, відповідач подав зустрічний позов, відповідно до якого просить суд скасувати оперативно-господарську санкцію шляхом скасування рішення комісії філії Роменський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго , яке оформлене протоколом №072950 від 08.06.2018 засідання комісії філії Роменський район електричних мереж ПАТ Сумиобленерго по розгляду акту про порушення №072950 від 13.04.2018.

Як на підставу зустрічного позову ПП Житло-сервіс посилається на п. 6.40 ОСОБА_4 користування електричною енергією, відповідно до якого нарахування вартості спожитої та необлікованої електроенергії, проведені позивачем на підставі акту про порушення від 13.04.2018, були б правомірними лише у разі виявлення останнім пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів.

Відтак позивач за зустрічним позовом вважає, що у зв'язку з відсутністю факту, що підтверджує пломбування приладу обліку та передачу такого приладу обліку та пломб на збереження ПП Житло-Сервіс , підключення на сходовій клітині в розподільчій коробці електропроводки, не може свідчити про факт вчинення останнім правопорушення щодо втручання в параметри розрахункового приладу обліку з метою зміни його показів, та не може бути підставою для застосування до нього оперативно-господарської санкції.

Однак суд вважає таку позицію позивача за зустрічним позовом безпідставною з огляду на наступне.

Пунктом 2.1. договору про постачання електричної енергії №151553 від 18.09.2017 року передбачено, що під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема правилами користування електричною енергією (далі ПКЕЕ), затвердженими в установленому порядку.

Відповідно до пункту 3.3. ОСОБА_4 користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ 31.07.96 №28 (у редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005 №910, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 2 серпня 1996 року за №417/1442 відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Згідно пункту 3.32. ОСОБА_4 користування електричною енергією при пломбуванні оформляється акт про пломбування. У акті про пломбування мають бути зазначені: місце встановлення кожної пломби, сторона, яка її встановила, сторона, відповідальна за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб на них. Акт про пломбування обліку підписується керівниками або уповноваженими особами сторін, які брали участь у пломбуванні обліку.

В обґрунтування заперечень первісним позовним вимогам ПП Житло-сервіс посилається на той факт, що згідно вищезазначених правових норм покладення відповідальності за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії повинне підтверджуватися відповідним актом про встановлення і передачу на зберігання таких засобів споживачу, однак уповноважений представник ПП Житло-сервіс при пломбуванні лічильника участі не приймав, акт про пломбування розрахункового засобу обліку електричної енергії не підписував, а отже відповідальність за збереження і цілісність розрахункового засобу обліку електричної енергії - не брав.

Згідно із підпунктом 26 пункту 10.2 ОСОБА_4 користування електричною енергією споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема, забезпечувати збереження і цілісність встановлених на його території (у його приміщенні) розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

Відповідно до пункту 6.40 ОСОБА_4 користування електричною енергією у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до ОСОБА_3 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656.

Однак суд звертає увагу позивача за зустрічним позовом, що первісні позовні вимоги стосуються самовільного підключення електропроводки до технологічних мереж споживача, а тому вимога ПП Житло-сервіс про скасування оперативно-господарської санкції на підставі п.3.3, п. 3.32, п. 6.40, пп.26 п. 10.2 ПКЕЕ є необґрунтованою, оскільки вказані пункти не стосуються предмету первісного позову, а лише передбачають відповідальність споживача за пошкодження, зрив пломб та встановлюють порядок передачі постачальником засобів обліку та пломб на збереження споживачу.

Пломбування ж поверхових електрощитів, розподільчої коробки багатоквартирних житлових будинків не передбачено нормативно-технічними документами, зокрема Правилами користування електричною енергією, відтак не передбачено і оформлення акту пломбування та передачу на збереження споживачеві таких пломб.

Згідно з пп. 27 п. 10.2 ОСОБА_4 користування електроенергією споживач електричної енергії зобов'язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж, а також відшкодувати збитки, завдані постачальнику електричної енергії (електропередавальній організації) у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних мереж.

Матеріалами справи підтверджено і відповідачем за первісним позовом не спростовано, що при складанні акту про порушення № 072950 від 13.04.2018, а також при його розгляді комісією філії Роменський РЕМ ПАТ Сумиобленерго представники споживача не висловили зауважень чи заперечень встановленим порушенням (саме виявленому факту споживання електроенергії поза приладами обліку). Судом також встановлено, що саме відповідач за первісним позовом є споживачем електроенергії згідно умов договору про постачання електричної енергії № 151553 від 18.09.2017, яка використовувалась для освітлення загальних місць користування (під'їздів багатоквартирних будинків, зокрема будинку № 12-А по вул. Гостиннодвірській у м. Ромнах), а також саме відповідач за первісним позовом є надавачем відповідних послуг мешканцям.

Відтак факт порушення відповідачем за первісним позовом ОСОБА_4 користування електричною енергією та договору підтверджується актом про порушення № 072950 від 13.04.2018, протоколом засідання Комісії від 08.06.2018.

Визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, здійснено позивачем відповідно до положень ПКЕЕ, договору та ОСОБА_3.

У відповідності до вимог статей 13, 74 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 86 зазначеного Кодексу суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Первісні позовні вимоги підтверджені належними і допустимими доказами, не спростовані у ході судового розгляду справи відповідачем за первісним позовом, а тому первісні позовні вимоги про стягнення з відповідача за первісним позовом на користь позивача 17438 грн. 40 коп. вартості необлікованої енергії є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У задоволенні зустрічного позову суд відмовляє, оскільки обставини, зазначені як підстава зустрічного позову не спростовують правомірності первісних позовних вимог.

Відповідно до ст.ст. 123, 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем за первісним позовом, підлягають відшкодуванню йому за рахунок відповідача за первісним позовом; витрати позивача за зустрічним позовом по сплаті судового збору суд залишає за ним.

Керуючись ст.ст. 123, 129, 231-233, 236, 237, 238, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Первісний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з Приватного підприємства Житло-сервіс (42000, Сумська область, м. Ромни, бульвар Шевченка, 65; код ЄДРПОУ 31374387) на користь Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго в особі ОСОБА_5 Роменський район електричних мереж (42000, Сумська область, м. Ромни, бульвар Свободи, 7; код ЄДРПОУ 37785229) на поточний рахунок із спеціальним режимом використання 26033317017 в ОСОБА_5 Сумське обласне управління АТ Ощадбанк м. Суми, МФО 337568, нараховану вартість електроенергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ в сумі 17 438 грн. 40 коп.

3. Стягнути з Приватного підприємства Житло-сервіс (42000, Сумська область, м. Ромни, бульвар Шевченка, 65; код ЄДРПОУ 31374387) на користь Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго в особі ОСОБА_5 Роменський район електричних мереж (42000, Сумська область, м. Ромни, бульвар Свободи, 7; код ЄДРПОУ 37785229) на поточний рахунок №26003060498154 в СФ ПАТ КБ Приват Банк , МФО 337546, 1762 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

4. У задоволенні зустрічного позову - відмовити.

5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Згідно зі ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;2) ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 261 цього Кодексу.

Повне судове рішення складено 24.01.2019.

Суддя В.Л.Котельницька

СудГосподарський суд Сумської області
Дата ухвалення рішення17.01.2019
Оприлюднено24.01.2019
Номер документу79369463
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —920/744/18

Судовий наказ від 10.04.2019

Господарське

Господарський суд Сумської області

Джепа Юлія Артурівна

Судовий наказ від 10.04.2019

Господарське

Господарський суд Сумської області

Джепа Юлія Артурівна

Ухвала від 25.03.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Чорногуз М.Г.

Ухвала від 21.02.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Чорногуз М.Г.

Рішення від 17.01.2019

Господарське

Господарський суд Сумської області

Котельницька Вікторія Леонідівна

Ухвала від 17.12.2018

Господарське

Господарський суд Сумської області

Котельницька Вікторія Леонідівна

Ухвала від 29.11.2018

Господарське

Господарський суд Сумської області

Котельницька Вікторія Леонідівна

Ухвала від 01.11.2018

Господарське

Господарський суд Сумської області

Котельницька Вікторія Леонідівна

Ухвала від 24.10.2018

Господарське

Господарський суд Сумської області

Котельницька Вікторія Леонідівна

Ухвала від 26.09.2018

Господарське

Господарський суд Сумської області

Котельницька Вікторія Леонідівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні