Господарський суд Рівненської області
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" січня 2019 р. м. Рівне Справа № 918/335/18
Господарський суд Рівненської області у складі судді Марач В.В., при секретарі судового засідання Коваль С.М., розглянувши в загальному позовному провадженні матеріали справи
за позовом Учасник Товариства з обмеженою відповідальністю-торговельно-виробниче підприємство "ЛЕТРА" ОСОБА_2
до відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра"
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: ОСОБА_3 (АДРЕСА_4); ОСОБА_4 (АДРЕСА_5); ОСОБА_5 (33022, АДРЕСА_1); ОСОБА_6 (АДРЕСА_6); ОСОБА_7 (АДРЕСА_7); ОСОБА_8 (АДРЕСА_2)
про визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів учасників товариства
За участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_9;
від відповідача: не з'явився;
від третіх осіб: ОСОБА_6, ОСОБА_8, ОСОБА_7 ОСОБА_3 ОСОБА_10 ОСОБА_11, ОСОБА_5,
треті особи: ОСОБА_4. - не з'явились.
ВСТАНОВИВ:
Учасник Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра" ОСОБА_2 (далі по тексту Позивач, ОСОБА_2.) звернувся в Господарський суд Рівненської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра" (далі по тексту Відповідач, ТОВ ТВП "Летра") в якому просить визнати недійсним рішення, з другого по шосте питання порядку денного, позачергових загальних зборів учасників ТОВ ТВП "Летра", оформлених протоколом №3 від 10 травня 2018 року.
В обгрунтування позовних вимог Позивач посилається на порушення вимог Закону України "Про господарські товариства" в частині скликання та проведення зборів товариства, на те що, на зборах був відсутній кворум для прийняття рішень та що останній не мав можливості належним чином підготуватися до розгляду питань винесених на позачергові загальні збори через неотримання документів, які були внесені до порядку денного загальних зборів учасників ТОВ ТВП "Летра", що мали відбутися 10 травня 2018 року.
Крім того, Позивач посилається на те, що у зв'язку із безпідставним рішенням про виключення його з учасників ТОВ ТВП Летра , а також прийняття даного рішення за відсутності кворуму встановленого законом, його протиправно позбавлено корпоративних права у ТОВ ТВП "Летра", що порушує його права та інтереси.
Ухвалою суду від 24.05.2018 року відкрито провадження у справі № 918/335/18, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Представник Відповідача адвокат ОСОБА_10 надав суду відзив на позов в якому проти вимог Позивача заперечив пославшись при цьому на те, що скликання, проведення та прийняття рішень на позачергових загальних зборах часників ТОВ ТВП Летра 10.05.2018 року відбулося у повній відповідності до вимог Закону України Про господарські товариства та у порядку передбаченому Статутом ТОВ ТВП Летра .
Однак, заявою від 25.07.2018 року директор ТОВ ТВП Летра В.П.Величко відкликав подані від імені відповідача адвокатами АБ "МИКОЛИ БЛЯШИНА" всі заяви, клопотання та відзиви на позовну заяву, у зв'язку з чим просить їх не розглядати.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 19.06.2018 року, керівником ТОВ ТВП Летра є саме ОСОБА_2, відтак саме останній вправі вчиняти будь-які дії від імені вказаного товариства.
З огляду на зазначене, суд приймає заяву ТОВ ТВП Летра про відкликання поданих від імені відповідача адвокатами АБ "МИКОЛИ БЛЯШИНА" всіх заяв, клопотань та відзивів на позовну заяву.
Ухвалою суду від 25 липня 2018 року залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8.
Представник третьої особи ОСОБА_7 адвокат ОСОБА_12 подав суду відзив на позов в якому проти вимог Позивача заперечив пославшись при цьому на те, що скликання, проведення та прийняття рішень на позачергових загальних зборах часників ТОВ ТВП Летра 10.05.2018 року відбулося у повній відповідності до вимог Закону України Про господарські товариства та у порядку передбаченому Статутом ТОВ ТВП Летра . Вказане підтверджує наступним.
06.04.2017 року директором ТзОВ-ТВП Летра ОСОБА_7 у відповідності до ст. 61 Закону України Про господарські товариства було надіслано рекомендованими листами усім учасникам Товариства (в тому числі і ОСОБА_2.) повідомлення про скликання на 10.05.2017 року на 10.00 год. позачергових загальних зборів учасників ТзОВ-ТВП Летра , тобто не менше як за 30 днів до їх проведення, як того вимагає ч. 5 ст. 60 Закону України Про господарські товариства та п. 5.6. Статуту товариства, затвердженого загальними зборами учасників (протокол №2 від 31.07.2017 року). Підтвердженням надіслання саме 06.04.2017 року ОСОБА_2 повідомлення про скликання на 10.05.2017 року позачергових загальних зборів учасників ТзОВ-ТВП Летра є список №2373 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих Ф.103 поданих в Рівне-13 та фіскальний чек, згідно з яким 06.04.2017 року ОСОБА_2 було надіслано рекомендоване поштове відправлення 3301308801358. Таким чином, представник Відповідача стверджує, що повідомлення про проведення позачергових загальних зборів засновників ТзОВ-ТВП Летра 10.05.2018 року було надіслано ОСОБА_2, як і всім іншим учасниками товариства 06.04.2018 року з дотриманням строків встановлених ч. 5 ст. 60 Закону України Про господарські товариства та п. 5.6. Статуту товариства.
02.05.2018 року Товариством з обмеженою відповідальністю - торговельно-виробниче підприємство Летра цінним листом з описом вкладення за штриховим ідентифікатором № 3302822135860 було надіслано ОСОБА_2 відповідь з наданням інформації про те, що стало підставою для включення до порядку денного питання про виключення його з учасників Товариства; щодо розгляду питання перерозподілу часток безпосередньо на загальних зборах учасників у зв'язку з ненадходженням пропозицій до зборів; щодо надання до вказаного листа-відповіді копії проекту нової редакції статуту Товариства та щодо уповноваження осіб на вчинення реєстраційних дій за результатами загальних зборів. Надання ОСОБА_2 відповіді та проекту статуту ТзОВ-ТВП Летра 02.05.2018 року, підтверджується описом вкладення у цінний лист та фіскальним чеком про надіслання поштового відправлення за штриховим ідентифікатором №3302822135860.
Таким чином представник третьої особи стверджує, що Товариством з обмеженою відповідальністю - торговельно- виробниче підприємство Летра виконано вимогу ч. 5 ст. 61 Закону України Про господарські товариства щодо інформування та надання можливості учаснику ознайомитися з документами не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства, внесеними до порядку денного зборів у разі відповідного звернення учасника, а відповідно не позбавило жодним чином ОСОБА_2 підготуватися до зборів.
Відповідно до ч. 3 ст. 60 Закону України Пор господарські товариства брати участь у зборах з правом дорадчого голосу можуть члени виконавчих органів, які не є учасниками товариства. Учасники зборів, які беруть участь у зборах, реєструються з зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Цей перелік підписується головою та секретарем. Оформлення списку зареєстрованих осіб, що прибули на позачергові загальні збори часників ТзОВ-ТВП Летра , завершилося о 10.30 год., тобто до початку самих зборів, а відповідно голова та секретар зборів ще не були обрані і не могли його підписувати. Натомість в протоколі № 3 позачергових загальних зборів учасників ТзОВ-ТВП Петра від 10.05.2018 року було наведено перелік усіх учасників, що прибули на збори із зазначенням розміру частки та кількості голосів кожного з учасників. Такий протокол був підписаний учасниками та головою зборів. Звертає увагу суду, що секретар загальних зборів ОСОБА_13, який одночасно був представником ОСОБА_2, відповідно до прийнятого рішення для підписання протоколу №3 від 10.05.2018 року не з'явився, про що учасниками було складено відповідний Акт з нотаріальним засвідченням підписів учасників. Згідно з правовим висновком Верховного Суду України від 26.10.2016 року висловленим у справі № 3-1179гс16 навіть відсутність взагалі переліку учасників загальних зборів товариства як окремого документа, передбаченого статті 60 Закону України "Про господарські товариства , не впливає на результати прийняття рішень загальними зборами учасників товариства та не може бути підставою для визнання їх недійсними.
Таким чином, представник третьої особи стверджує, що твердження позивача про порушення ч. З ст. 60 Закону України Про господарські товариства є безпідставним та необгрунтованим.
Щодо обставин, які викликали необхідність у скликанні позачергових загальних зборів учасників ТзОВ-ТВП Летра та розгляду питання про виключення ОСОБА_2 з учасників товариства представник третьої особи зазначає наступне.
Відповідно до повідомлення про проведення позачергових загальних зборів учасників ТзОВ-ТВП Летра підставами для розгляду питання та прийняття відповідного рішення про викючення ОСОБА_2 з учасників ТзОВ-ТВП Летра стало те, що протягом тривалого часу (з 2008 року по 2017 рік) ОСОБА_2 перешкоджав діяльності Товариства та досягненню ним цілей, визначених Статутом - отримання прибутку. У частині 1 статті 64 Закону України Про господарські товариства передбачено, що учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому цей учасник (його представник) у голосуванні участі не бере.
У пункті 4.24. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 15.02.2016 № 4 Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин зазначено, що під час вирішення спорів, пов'язаних з виключенням учасників з господарських товариств, господарським судам слід враховувати, що у рішенні загальних зборів про виключення учасника з господарського товариства повинні міститися обґрунтовані причини такого виключення і зазначено, які саме факти невиконання статутних обов'язків стали підставою для виключення учасника з товариства, в чому полягає систематичність невиконання учасником товариства його обов'язків, якими саме діями (бездіяльністю) учасник перешкоджає досягненню цілей товариства. Під час вирішення питання про наявність факту перешкоджання учасником своїми діями досягненню цілей товариства необхідно встановити, що поведінка учасника суттєво ускладнює діяльність товариства чи робить її практично неможливою. При вирішенні спорів, пов'язаних з виключенням учасника з товариства, господарські суди, як випливає зі змісту статті 64 Закону України Про господарські товариства , повинні дослідити всі обставини, пов'язані з виключенням учасника з товариства, дати оцінку його поведінці, встановити наявність негативних для товариства наслідків у зв'язку з діями (бездіяльністю) учасника. Якщо негативні наслідки ще не настали, потрібно правильно визначити вірогідність їх настання. Необхідно встановити причинний зв'язок між діями (бездіяльністю) учасника товариства та негативними наслідками для товариства, а також дослідити мотиви поведінки учасника, форму вини тощо. Вирішуючи питання про наявність факту перешкоджання учасником своїми діями досягненню цілей товариства, необхідно встановити, що поведінка учасника суттєво ускладнює діяльність товариства чи робить її практично неможливою.
Представник, зокрема зазначає, що саме така правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 03.04.2018 року у справі №911/2340/17. Представник третьої особи стверджує, що усе зазначене було враховано на позачергових загальних зборах учасників ТзОВ- ТВП Летра 10.05.2018 року при розгляді питання №2 та стало підставою для прийняття учасниками рішення про виключення ОСОБА_2 з учасників ТзОВ-ТВП Летра . Наявність фактів перешкоджання ОСОБА_2 досягненню цілей діяльності товариства представник третьої особи підтверджує наступними доказами:
- договором оренди приміщення від 01.10.2005 року, згідно з яким ОСОБА_2 як фізична особа-підприємець (ідентифікаційний №2100812433) уклав нібито договір оренди приміщення з ТзОВ-ТВП Летра та використав цей договір для здійснення діяльності, яка є аналогічна діяльності Товариства;
- наявністю кримінального провадження №42014180010000026 від 10.04.2014р. за фактом підроблення договору оренди приміщення за адресою: АДРЕСА_8, яке належало ТзОВ-ТВП Летра ;
- договором суборенди частини приміщення від 01.07.2016р. за адресою: АДРЕСА_8, згідно з яким фізична особа-підприємець ОСОБА_14 орендує приміщення у ФОП ОСОБА_2 та використовує як заклад громадського харчування, який працює та приносить прибуток ФОП ОСОБА_14;
- звітністю, поданою протягом 2012-2016 років ТзОВ-ТВП Петра , з якої вбачається, що ТзОВ-ТВП Летра не отримувало жодного доходу, а сама інформація в частині відомостей відносно особи, яка є головним бухгалтером Товариства, що подавалася контролюючого органу є недостовірною, оскільки такою особою було вказано ОСОБА_7 який ніколи наказом по підприємству на таку посаду не призначався і функцій та повноважень головного бухгалтера Товариства у період з 2012 по 01.01.2017р. не виконував;
- інформаційною довідкою № 93678418 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно ТзОВ-ТВП Летра , згідно з якою за ТзОВ-ТВП Летра взагалі не зареєстровано жодної нерухомості;
- інформаційною довідкою № 93680390 з Державного реєстру речових прав на рухоме майно, згідно з якою право власності на будівлю ресторану Левада належить ТОВ Ралод на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 13.10.2009р.;
- протоколом установчих зборів №01 від 16.02.2009р. щодо створення ТОВ Ралод та актом №1 приймання та оцінки майна, що передається для формування статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю Ралод від 16.02.2009р., які підписані ОСОБА_2 як представником ТзОВ-ТВП Летра без будь-якого рішення вищого органу
правління ТзОВ-ТВП Летра ;
- наявністю кримінального провадження № 12017180010005835 від 30.08.2017р., в рамках якого Апеляційним судом Рівненської області накладено арешт на будівлю ресторану "Левада", у зв'язку можливим протиправним, всупереч положенням законодавства та статуту, з порушенням прав учасників ТзОВ-ТВП Летра , виведенням із власності товариства у 2009 році ОСОБА_2 єдиного нерухомого майна, активу (будівлі ресторану "Левада" ) шляхом передачі його у якості внеску до статутного капіталу ТОВ Ралод .
Представник третьої особи стверджує, що усе вищенаведене свідчить про те, що дії ОСОБА_2 вкрай негативно відобразилися на результатах господарської діяльності ТзОВ-ТВП "Летра" та перешкоджали досягненню цілей Товариства (зокрема, стосовно отримання прибутку), свідчать про вчинення ним бездіяльності та дій, які заподіяли шкоду Товариству, що викликало нагальну необхідність у вирішенні питання щодо подальшої участі ОСОБА_2 в управлінні Товариством, як учасником. Враховуючи умисні тривалі активні дії ОСОБА_2, шкоду, яку наніс ОСОБА_2 Товариству, фінансовий стан Товариства внаслідок таких дій та неможливість здійснення ним діяльності та досягнення цілей, учасниками і було прийнято рішення про виключення його з учасників Товариства. При прийнятті такого рішення учасниками також враховано, що своєю бездіяльністю як учасника ОСОБА_2 не вжив жодних заходів для того, щоб майно залишилося у Товариства, а його дії призвели до того, що Товариство зазнало шкоди і діяльність товариства по суті стала неможливою. Сам же ОСОБА_2, який був присутній на загальних зборах учасників Товариства відмовився надати учасникам будь-які пояснення щодо озвучених на зборах фактів та підстав для його виключення.
Щодо прийняття рішень по питаннях з третього по шосте порядку денного, представник третьої особи стверджує, що у зв'язку з прийняттям рішення загальними зборами учасників по питанню № 2 про виключення ОСОБА_2 з учасників ТзОВ-ТВП Летра , його голос в подальшому не підлягав врахуванню, незалежно від того голосував ОСОБА_2 чи ні.
На основі вищенаведеного, представник ОСОБА_7 вважає, що позачергові загальні збори учасників ТОВ ТВП Летра , що відбулися 10.05.2017 року є повноважними у зв'язку з наявністю кворуму як для їх проведення, так для прийняття рішення.
Представник третьої особи ОСОБА_3 адвокат ОСОБА_11 надала суду письмові пояснення по суті позовних вимог, в яких зазначає, що останніх не визнає, при цьому посилається на ті ж мотивування, що і представник третьої особи ОСОБА_7 у відзиві на позов.
Інші треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, письмових пояснень по суті позовних вимог суду не надали.
Ухвалою суду від 10 жовтня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
Представник Позивача у судовому засіданні при розгляді справи по суті позовні вимоги підтримав, а стосовно заперечень представників третіх осіб, заявив, що останні є безпідставними та необгрунтованими.
Представники третіх осіб у судовому засіданні при розгляді справи по суті проти позовних вимог заперечили з підстав, наведених у відзиві та письмових поясненнях.
Представники Відповідача - ТОВ ТВП "Летра" та третьої особи - ОСОБА_4 в судове засідання при розгляду справи по суті не з'явилися. До господарського суду повернулися ухвали суду які направлялась на адресу Відповідача, зазначену в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та на адресу третьої особи, з відміткою поштового відділення "за закінченням терміну зберігання".
До повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Водночас законодавство України, в тому числі ГПК, не зобов'язує й сторону у справі, зокрема позивача, з'ясовувати фактичне місцезнаходження іншої сторони (сторін) у справі (якщо воно не співпадає з її місцезнаходженням, визначеним згідно із згаданою статтею 93 Цивільного кодексу України) та зазначати таке фактичне місцезнаходження в позовній заяві чи інших процесуальних документах.
В разі коли фактичне місцезнаходження юридичної особи - учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.
Крім того пунктом сьомим статті 120 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Таким чином суд вважає, що Відповідач та третя особа ОСОБА_4 про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, відтак, керуючись статтею 202 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників вказаних відповідача та третьої особи за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши документи і матеріали, які подані учасниками судового процесу, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, з'ясувавши обставини на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, безпосередньо дослідивши докази у справі, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. При цьому господарський суд керувався наступним.
Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю Торгівельно-виробниче підприємство "Летра" зареєстроване розпорядженням №345 Рівненського міського голови 06.03.1997 р.. Згідно статуту товариства, нова редакція якого зареєстрована 11.04.2005 року державним реєстратором ОСОБА_15 за №16081050002000611, учасниками товариства є фізичні особи - ОСОБА_4 - 29,82% статутного фонду, ОСОБА_7 - 29,82% статутного фонду, ОСОБА_2 - 29,82% статутного фонду, ОСОБА_5 - 2,635% статутного фонду, ОСОБА_16 - 2,635% статутного фонду, ОСОБА_17 - 2,635% статутного фонду, ОСОБА_3 - 2,635% статутного фонду.
15.03.2008 р. між ОСОБА_4 (дарувальник) та ОСОБА_2 (обдарований) укладено договір дарування частки в статутному фонді ТОВ ТВП Летра , згідно умов якого дарувальник передає у власність обдарованому належну йому частку у статутному фонді ТОВ ТВП Летра , а обдарований приймає цю частку в розмірі 29. 82 %. Такий же договір укладено між ОСОБА_5. (дарувальник) та ОСОБА_2 (обдарований) про передачу у власність обдарованому частки в розмірі 2 % статутного фонду товариства.
На підставі вказаних договорів дарування рішенням загальних зборів учасників ТОВ ТВП Летра , оформлених протоколом №03 від 15.04.2008 року, перерозподілено частки учасників ТОВ ТВП Летра та визначено їх в наступному розмірі:
ОСОБА_2 - 61, 62 %;
ОСОБА_5 -0, 64 %;
ОСОБА_16 - 2,64 %;
ОСОБА_17 - 2,64 %;
ОСОБА_7 - 29,82 %
ОСОБА_3 - 2, 64%
Зазначені обставини встановлені Львівським апеляційним господарським судом у постанові від 09 грудня 2008 року, Постановою Вищого господарського суду України від 04 березня 2009 року у справі №2/78 за позовом ОСОБА_7 до ТОВ ТВП Летра про визнання недійсним рішень загальних зборів учасників товариства, оформлених протоколом №03 від 15.04.2008 року, Постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного суду від 02 травня 2018 року у справі №918/373/17 за позовом учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра" ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра" про визнання недійсним рішень загальних зборів учасників товариства, оформлених протоколом від 23.05.2017 року, а відтак, на підставі ст.75 Господарського процесуального кодексу України зазначені факти не потребують повторного доказування.
Згідно з ст.ст. 15, 16 ЦК України особа має право на захист свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, яке реалізується шляхом звернення до суду.
Відповідно до ст. 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
При вирішенні корпоративного спору господарський суд повинен встановити наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов, а також з'ясувати питання про наявність чи відсутність факту їх порушення або оспорювання.
06 квітня 2018 року ОСОБА_7, як директором ТОВ ТВП "Летра", скликано позачергові загальні збори учасників ТОВ ТВП "Летра" із винесенням на порядок денний наступних питань:
1. Про обрання Голови та секретаря позачергових Загальних Зборів учасників ТзОВ-ТВП ЛЕТРА .
2. Про виключення ОСОБА_2 з учасників ТзОВ-ТВП ЛЕТРА .
3. Про виключення ОСОБА_16 з учасників ТзОВ-ТВП ЛЕТРА у зв'язку із смертю та прийняття до складу учасників ТзОВ-ТВП ЛЕТРА її правонаступника (спадкоємця).
4. Про перерозподіл часток між учасниками ТзОВ-ТВП ЛЕТРА .
5. Про викладення та затвердження Статуту ТзОВ-ТВП ЛЕТРА в новій редакції.
6. Про уповноваження осіб.
Необхідність скликання позачергових зборів товариства обгрунтовувалась наступним.
На позачергові загальні збори учасників ТзОВ-ТВП "ЛЕТРА", що відбулися 23.05.2017 року, попередній директор товариства, який одночасно є учасником не з'явився, річної фінансової звітності ТзОВ-ТВП "ЛЕТРА" за 2014, 2015 та 2016 роки та звіту директора ТзОВ-ТВП "ЛЕТРА" про результати фінансово-господарської діяльності Товариства за 2014 2015 та 2016 роки не надав, як і не надав таких документів та відповідних пояснень його представник, що з'явився на збори учасників.
Новопризначеному директору ТзОВ-ТВП "ЛЕТРА" ОСОБА_7 згідно з рішенням загальних зборів учасників товариства від 23.05,2017р. ОСОБА_2 оригінали установчих документів Товариства, документацію (кадрову, фінансову, банківську, бухгалтерську, податкову, господарську тощо), що стосується діяльності ТзОВ-ТВП "ЛЕТРА", наявні печатки та штампи, товарно-матеріальні цінності Товариства та ключі не передав.
10.04.2014р. було відкрито кримінальне провадження №42014180010000026 за фактом підроблення договору оренди приміщення за адресою: АДРЕСА_8 (загальною площею понад 340 кв.м.), яке протягом тривалого часу використовується фізичною особою- підприємцем ОСОБА_14 на підставі договору суборенди між нею та ФОГІ ОСОБА_2 від 01.07.2016р.
Однак, внаслідок незаконних дій учасника ОСОБА_2 відповідно до податкової звітності за 2012-2017 роки ТзОВ-ТВП "ЛЕТРА" абсолютно не отримувало прибутку, що в свою чергу позбавило учасників можливості реалізовувати їх права, зокрема отримати дивіденди та інші виплати в порядку визначеному законодавством України.
Окрім того, при отриманні інформації довідки № 93678418 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно директор та один з учасників ТзОВ-ТВП ЛЕТРА було виявлено, що за ТзОВ-ТВП ЛЕТРА взагалі не зареєстровано жодної нерухомості.
У відкритих державних реєстрах було виявлено, що будівля ресторану Левада на праві власності зареєстрована за Товариством з обмеженою відповідальністю РАЛОД (код ЄДРПОУ 36394696, місцезнаходження якого в ЄДР зазначено м. Луцьк, вул. Січова, буд. 26).
З Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань вбачається, що засновниками Товариства з обмеженою відповідальністю РАЛОД є:
- ТзОВ-ТВП ЛЕТРА (код ЄДРПОУ 13986244) з розміром частки у статутному капіталі 92, 31%;
- ОСОБА_18 (адреса засновника АДРЕСА_3) з розміром частки у статутному капіталі 3.85%;
- ОСОБА_19 (АДРЕСА_9) з розміром частки у статутному капіталі - 3,85%.
При цьому згідно відомостей з ЄДР ТОВ РАЛОД зареєстроване 24.02.2009р., а згідно інформаційної довідки № 93680390 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право власності на будівлю ресторану Левада у ТОВ РАЛОД виникло на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 13.10.2009р., виданого виконавчим комітетом Рівненської міської ради Рівненської області.
При цьому рішення повноважними зборами учасників ТзОВ-ТВП ЛЕТРА про участь у створенні ТОВ РАЛОД та про представника ТзОВ-ТВП ЛЕТРА на зборах не приймалися.
На даний час, за вказаними фактами у Рівненському відділі поліції Головного управління Національної поліції у Рівненській області на розслідуванні знаходиться кримінальне провадження № 12017180010005835 від 30.08.2017р..
Крім того ОСОБА_20 було повідомлено, що Позачергові загальні збори учасників ТзОВ-ТВП "ЛЕТРА" відбудуться 10.05.2018р. з початком о 10.30 год. за адресою місцезнаходження ТзОВ-ТВП "ЛЕТРА": 33022, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Гагаріна. 65. Реєстрація учасників Позачергових загальних зборів ТзОВ-ТВП "ЛЕТРА" розпочнеться 10.05.2018р. о 10.00 год. біля входу в будівлю за адресою: АДРЕСА_8 (зі сторони вулиці) та закінчиться о 10.29 год..
10 травня 2018 року на Загальні збори учасників ТОВ ТВП Летра , згідно списку зареєстрованих осіб, прибули наступні учасники товариства:
1. ОСОБА_7, який володіє часткою в розмірі 29,820 % статутного капіталу товариства;
2. ОСОБА_3, яка володіє часткою в розмірі 2,635 % статутного капіталу товариства;
3. ОСОБА_6, яка володіє часткою в розмірі 2,635 % статутного капіталу товариства;
4. ОСОБА_2, який володіє часткою в розмірі 61,64 % статутного капіталу товариства (представники ОСОБА_13, ОСОБА_9І.).
10 травня 2018 відбулися загальні зборів учасників ТОВ-ТВП "Летра", які були оформлені протоколом №3 від 10.05.2018.
В протоколі зборів зазначено, що присутні учасники (представники учасників) володіють частками, що в сукупності становлять 96,73% статутного капіталу ТОВ - ТВП "Летра" при цьому один відсоток частки в статутному капіталі при прийнятті рішень приймається як один голос.
Зборами прийняті такі рішення:
1 . Обрати головою позачергових загальних зборів учасників ТОВ -ТВП "Летра" ОСОБА_6 та секретарем зборів ОСОБА_13.
2. Виключити ОСОБА_2 з учасників Товариства з обмеженою відповідальністю торговельно-виробничого підприємства "ЛЕТРА" у відповідності з чинним законодавством провести ОСОБА_2 виплату вартості частини майна товариства, пропорційно його частці у статутному капіталі станом на дату виключення.
3. Виключити зі складу учасників ТОВ-ТВП "Летра" ОСОБА_16 у зв'язку із смертю та включити до складу учасників ТОВ-ТВП "Летра" правонаступника (спадкоємця) ОСОБА_21 (код НОМЕР_1) з часткою статутного капіталу ТОВ-ТВП "Летра" у розмірі 2,635%.
4 . Перерозподілти 61,64% частки в статутному капіталі Товариства, що належала ОСОБА_2 пропорційно до належних учасникам товариства часток, а саме: ОСОБА_6 6,835 % статутного капіталу товариства; ОСОБА_7 77,86 % статутного капіталу товариства; ОСОБА_5 1,635 % статутного капіталу товариства; ОСОБА_3 6,835 % статутного капіталу товариства; ОСОБА_21 6,835 % статутного капіталу товариства.
5. Викласти та затвердити Статут ТзОВ-ТВП Летра в новій редакції. Здійснити державну реєстрацію нової редакції Статуту Товариства.
6. Призначити уповноваженою особою за державну реєстрацію нової редакції Статуту ТзОВ-ТВП Летра та змін про юридичну особу учасника ОСОБА_7.
При цьому ОСОБА_2 участі в голосуванні при розгляді з другого по шосте питання участі не брав з мотивів того, що він виключений зі складу учасників.
Дослідивши матеріали справи, давши оцінку вимогам та запереченням сторін та обставинам на яких останні грунтуються суд приходить до висновку, що позачергові загальні збори учасників ТзОВ-ТВП "Летра", які відбулися 10.05.2018р., скликані та проведені з порушенням Закону України "Про господарські товариства" та Статуту ТзОВ-ТВП "Летра". При цьому суд керувався наступним.
Відповідно до ст. 61 Закону України Про господарські товариства (надалі Закон), загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше 2 разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами.
Позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного (складеного) капіталу.
Загальні збори учасників товариства повинні скликатися також на вимогу виконавчого органу.
Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 % голосів, мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників.
Матеріалами справи встановлено, що позачергові загальні збори учасників ТОВ ТВП "Летра" з датою проведення 10.05.2018 року скликані ОСОБА_7, як директором ТОВ ТВП "Летра". При цьому судом встановлено, що ОСОБА_7 було обрано директором ТОВ ТВП "Летра" рішенням Загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра", оформленим протоколом від 23 травня 2017 року.
Однак рішенням Господарського суду Рівненської області від 10.08.2017 у cправі №918/373/17, залишеним без змін Постановою Верховного Суд Касаційного господарського суду від 02 травня 2018 року рішення Загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра", оформлене протоколом від 23 травня 2017 року, визнано недійсним.
Рішення Загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю, яке в судовому порядку визнано недійсним, є недійсним з моменту його прийняття.
В зв'язку з визнанням у судовому порядку недійсним рішення Загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра", оформленого протоколом від 23 травня 2017 року, останнє є недійсним з моменту його прийняття. Відтак, недійсне рішення Загальних зборів учасників ТОВ ТВП "Летра" не створює юридичних наслідків, зокрема, таких як обрання чи зміна виконавчих органів товариства.
З огляду на вищенаведене, ОСОБА_7, на момент скликання Загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра" (06.04.2018 року), не являвся керівником вказаного товариства, і, відповідно, не мав права встановлювати наявність підстав для скликання позачергових загальних зборів товариства та їх скликати, як керівник товариства.
Твердження представника Позивача про те, що він не був повідомлений про скликання Загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра" на 10 травня 2018 року не підтверджуються на поданими останнім доказами, ні іншими матеріалами справи.
Зокрема судом встановлено, що 06.04.2017 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра", у відповідності до ст. 61 Закону України Про господарські товариства , було надіслано рекомендованими листами усім учасникам Товариства (в тому числі і ОСОБА_2.) повідомлення про скликання на 10.05.2017 року на 10.00 год. позачергових загальних зборів учасників ТзОВ-ТВП Летра , тобто не менше як за 30 днів до їх проведення, як того вимагає ч. 5 ст. 60 Закону України Про господарські товариства та Статутом товариства. Підтвердженням надіслання саме 06.04.2017 року ОСОБА_2 повідомлення про скликання на 10.05.2017 року позачергових загальних зборів учасників ТзОВ-ТВП Летра є список №2373 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих Ф.103 поданих в Рівне-13 та фіскальний чек, згідно з яким 06.04.2017 року ОСОБА_2 було надіслано рекомендоване поштове відправлення 3301308801358.
Щодо твердження позивача про те, що повідомлення про проведення позачергових загальних зборів засновників ТзОВ-ТВП Летра було надіслано йому 17.04.2018 року і начебто на підтвердження цього надає копію конверта поштового відправлення №3302822169527 з датою 17.04.2018р. на поштовому штемпелі, то воно не відповідає дійсності.
Судом встановлено, що дійсно 17.04.2018 року на адресу ОСОБА_2 було надіслано поштове відправлення, але не повідомлення про проведення загальних зборів учасників, а відзив на касаційну скаргу від 16.04.2018 року по справі №918/373/17, підтвердженням чого є опис вкладення в цінний лист та фіскальний чек до поштового відправлення №3302822169527 від 17.04.2018 року, на який посилається позивач. На підтвердження того, що 17.04.2018 року ОСОБА_2 надсилався відзив на касаційну скаргу є описи вкладень у цінні листи та фіскальні чеки про надіслання поштових відправлень одночасно іншим учасникам справи (ОСОБА_17, ОСОБА_7, ОСОБА_22, ОСОБА_3, ОСОБА_5.) та на адресу Верховного Суду.
Таким чином, будь-які порушення щодо строків надіслання ОСОБА_2 повідомлення про скликання на 10.05.2018 року загальних зборів засновників ТзОВ ТВП Летра відсутні, доводи позивача в цій частині є безпідставними та необгрунтованими і, відповідно, не можуть бути підставою для визнання недійсним рішення прийнятих на цих зборах.
Щодо твердження позивача про неотримання ним відповіді на вимогу про надання інформації та документів щодо питань порядку денного, які винесені на розгляд загальних зборів учасників 10.05.2018 року судом зазначається наступне.
02.05.2018 року Товариством з обмеженою відповідальністю - торговельно-виробниче підприємство Летра цінним листом з описом вкладення за штриховим ідентифікатором № 3302822135860 було надіслано ОСОБА_2 відповідь з наданням інформації про те, що стало підставою для включення до порядку денного питання про виключення його з учасників Товариства; щодо розгляду питання перерозподілу часток безпосередньо за загальних зборах учасників у зв'язку з ненадходженням пропозицій до зборів; щодо надання до вказаного листа-відповіді копії проекту нової редакції статуту Товариства та щодо уповноваження осіб на вчинення реєстраційних дій за результатами загальних зборів. Надання ОСОБА_2 відповіді та проекту статуту ТзОВ-ТВП Летра 02.05.2018 року, підтверджується описом вкладення у цінний лист та фіскальним чеком про надіслання поштового відправлення за штриховим ідентифікатором №3302822135860.
Як уже зазначалося вище 10 травня 2018 відбулися Загальні зборів учасників ТОВ-ТВП "Летра", які були оформлені протоколом №3 від 10.05.2018 року.
В протоколі зборів зазначено, що присутні учасники (представники учасників) володіють частками, що в сукупності становлять 96,73% статутного капіталу ТОВ - ТВП "Летра" при цьому один відсоток частки в статутному капіталі при прийнятті рішень приймається як один голос.
Зборами прийняті такі рішення:
1. Обрати головою позачергових загальних зборів учасників ТОВ -ТВП "Летра" ОСОБА_6 та секретарем зборів ОСОБА_13.
2. Виключити ОСОБА_2 з учасників Товариства з обмеженою відповідальністю торговельно-виробничого підприємства "ЛЕТРА" у відповідності з чинним законодавством провести ОСОБА_2 виплату вартості частини майна товариства, пропорційно його частці у статутному капіталі станом на дату виключення.
3. Виключити зі складу учасників ТОВ-ТВП "Летра" ОСОБА_16 у зв'язку із смертю та включити до складу учасників ТОВ-ТВП "Летра" правонаступника (спадкоємця) ОСОБА_21 (код НОМЕР_1) з часткою статутного капіталу ТОВ-ТВП "Летра" у розмірі 2,635%.
4 . Перерозподілти 61,64% частки в статутному капіталі Товариства, що належала ОСОБА_2 пропорційно до належних учасникам товариства часток, а саме: ОСОБА_6 6,835 % статутного капіталу товариства; ОСОБА_7 77,86 % статутного капіталу товариства; ОСОБА_5 1,635 % статутного капіталу товариства; ОСОБА_3 6,835 % статутного капіталу товариства; ОСОБА_21 6,835 % статутного капіталу товариства.
5. Викласти та затвердити Статут ТзОВ-ТВП Летра в новій редакції. Здійснити державну реєстрацію нової редакції Статуту Товариства.
6. Призначити уповноваженою особою за державну реєстрацію нової редакції Статуту ТзОВ-ТВП Летра та змін про юридичну особу учасника ОСОБА_7.
При цьому ОСОБА_2 участі в голосуванні при розгляді з другого по шосте питання участі не брав з мотивів того, що він виключений зі складу учасників.
Стаття 116 Цивільного кодексу України, стаття 10 Закону України "Про господарські товариства" встановлюють право учасника господарського товариства брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом. Реалізація права участі в управлінні справами товариства відбувається, зокрема, через участь учасника господарського товариства у вищому органі товариства, яким, щодо спірних відносин, є збори учасників.
Відповідно до статті 59 Закону України Про господарські товариства (в редакції чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) встановлено, що до компетенції зборів товариства з обмеженою відповідальністю крім питань, зазначених у пунктах "а", "б", "г - ж", "и - й" статті 41 цього Закону, належить:
а) встановлення розміру, форми і порядку внесення учасниками додаткових вкладів;
б) вирішення питання про придбання товариством частки учасника;
в) виключення учасника з товариства;
г) визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу, створення та визначення повноважень відповідних контрольних органів.
З питань, зазначених у пунктах "а", "б" статті 41 цього Закону, а також при вирішенні питання про виключення учасника з товариства рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства.
Відповідно до статті 64 цього ж Закону учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому цей учасник (його представник) у голосуванні участі не бере.
Однак, за прийняття рішення по другому питанню порядку денного про виключення ОСОБА_2 з учасників ТзОВ-ТВП Летра , проголосували учасники товариства що володіють у сукупності кількістю голосів у розмірі 35,09 відсотків загальної кількості голосів учасників товариства, що згідно ч. 2 ст. 59 та ст. 64 Закону України Про господарські товариства не є достатнім для прийняття даного рішення. Проте, учасники які голосували по даному питанню зазначили, що рішення про виключення учасника з товариства прийняте.
Відтак суд констатує, що рішення по другому питанню порядку денного про виключення ОСОБА_2 з учасників ТзОВ-ТВП Летра , яке було оформлено протоколом №3 від 10.05.2018 року, прийнято Загальними зборами учасників ТОВ-ТВП "Летра" за відсутності кворуму.
При розгляді всіх наступних питань порядку денного, голос учасника ТЗОВ-ТВП Летра ОСОБА_2 не враховувався, не зважаючи на те, що він голосував проти прийнятих рішень.
Відповідно до ч. З ст. 59 Закону України Про господарські товариства встановлено, що з решти питань рішення приймається простою більшістю голосів.
Згідно ч. 2 п. 2.13 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 25.02.2016 №4 Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин , зокрема зазначено, що безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з порушенням прямих вказівок закону є:
- прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення або у разі неможливості встановлення наявності кворуму (статті 59 та 60 Закону України "Про господарські товариства").
Зважаючи на те, що ОСОБА_2, як учасник ТОВ ТВП Летра якому належить 61,64% голосів, незаконно був виключений з числа учасників та не приймав участі у голосуванні при розгляді з 3 по 6 питань порядку денного, всі наступні рішення Загальних зборів також прийняті за відсутністю належного кворуму, а отже існують безумовні підстави для визнання таких рішень недійсними.
Безпідставним та необгрунтованим є твердження представників третіх осіб про те, що при прийнятті рішення загальними зборами товариства про виключення учасника з товариства кворум загальних зборів товариства, який встановлено статтями 59, 64 Закону, визначається саме від голосів присутніх учасників товариства, так як учасник, якого виключають участі у голосуванні не бере, і, відповідно, голоси присутніх учасників рахуються як 100%.
Суд зазначає, що з вищенаведеного твердження представників третіх осіб слідує, що учасник (учасники) товариства з обмеженою відповідальністю, який володіє (володіють) у сукупності 20 відсотками загальної кількості голосів і які можуть скликати загальні збори, мають право прийняти рішення про виключення з товариства учасника, який володіє 80 відсотками голосів, так як останній участі у голосуванні не бере, а 20% голосів присутніх учасників рахуються як 100%.
Однак таке твердження апріорі є неможливим, так як норма про кворум має на меті забезпечити дію принципу більшості, як визначальної складової демократичного устрою товариств. За цим принципом те, що вирішила більшість, є обов'язковим для меншості, навіть якщо вона проти. Потрібно, щоб понад 60% співвласників узяли участь у зборах і щоб понад 50% - проголосували. Немає більшості - немає легітимності.
Статтями 59 та 64 Закону України "Про господарські товариства" (в редакції чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) чітко та однозначно передбачено, що учасника товариства з обмеженою відповідальністю може бути виключено з товариства на основі рішення за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками саме від загальної кількості голосів учасників товариства, а не учасників товариства, які присутні на загальних зборах.
Постанова Вищого господарського суду України від 23 травня 2017 року у справі №904Є10587/16 на яку посилаються в даному випадку представників третіх осіб не може бути підтвердженням їх тверджень, так як з даної постанови слідує, що за виключення учасника з товариства проголосував учасник, якому належало 50,16% голосів саме від загальної кількості голосів всіх учасників товариства, як то передбачено статтями 59 та 64 Закону України "Про господарські товариства".
Суд констатує, що в Законі України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", який вступить в дію з 17 червня 2019 року, вже застосовано вже інший підхід до врегулювання цього питання, що виключає суб'єктивний підхід при прийнятті рішення про виключення учасника. Даний закон про ТОВ визначає лише дві підстави для виключення учасника з ТОВ: якщо учасник товариства не зробив вклад для погашення заборгованості протягом наданого додаткового строку; неподання спадкоємцями (правонаступниками) учасника товариства, який помер або його було оголошено судом безвісно відсутнім або померлим, чи учасника - юридичної особи, частка якого у статутному капіталі товариства становить менше 50%, та діяльність якого була припинена, заяви про вступ до товариства відповідно до закону протягом року з дня закінчення строку для прийняття спадщини, встановленого законодавством (ч. 2 ст. 23 Закону про ТОВ).
Відтак, приймаючи до уваги, що при розгляді справи судом встановлено і матеріалами справи підтверджено, що рішення, з другого по шосте питання порядку денного, позачергових загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра", оформлених протоколом №3 від 10 травня 2018 року, прийняті загальними зборами за відсутності кворуму, то, відповідно, такі обставини є безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів.
Суд не дає оцінку підставам виключення Позивача з учасників товариства, які зазначені у рішенні позачергових загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра", оформлених протоколом №3 від 10 травня 2018 року, так як, прийняття загальними зборами такого рішення за відсутності кворуму, про що встановлено вище, вже є безумовною підставою для визнання недійсним такого рішення.
У відповідності до пункту 4 частини 2 статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Згідно із ч. 2-3 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Поняття і види доказів викладені у статті 73 ГПК України, згідно якої доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів (ст. 74 ГПК України).
Згідно з ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 статті 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
У відповідності до ст. 78 ГПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ст. 79 ГПК України).
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи те, що Позивач довів належними та допустимими доказами прийняття рішення, з другого по шосте питання порядку денного, позачерговими Загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробниче підприємство "Летра", оформленого протоколом №3 від 10 травня 2018 року, за відсутності кворуму, а ні Відповідач, ні треті особи вказаного не спростували, то, відповідно, позовні вимоги про визнання недійсним такого рішення підлягають задоволенню.
На підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на Відповідача.
Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов Учасника Товариства з обмеженою відповідальністю-торговельно-виробниче підприємство "Летра" ОСОБА_2 задоволити.
2. Визнати недійсним рішення, з другого по шосте питання порядку денного, позачергових Загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю - торговельно-виробничого підприємства Летра , що оформлені протоколом №3 від 10 травня 2018 року.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю - торговельно-виробничого підприємства "Летра" (33022, м. Рівне, вул. Гагаріна, 65, код ЄДРПОУ 13986244) на користь Учасника Товариства з обмеженою відповідальністю - торговельно-виробниче підприємство "ЛЕТРА" ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, інд. номер НОМЕР_2) судовий збір в сумі 1762 грн.00 коп..
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення через господарський суд, що прийняв рішення або безпосередньо до апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без "повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua .
Повний текст рішення складено та підписано 31 січня 2019 року.
Суддя В.В. Марач
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2019 |
Оприлюднено | 31.01.2019 |
Номер документу | 79518176 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Марач В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні