Справа №2-37/12
6/295/20/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.01.2019 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді Ведмідь Н.В.
за участю секретаря судового засідання Бойченко Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Богунського районного суду м. Житомира заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження, подану в межах цивільної справи за позовом Публічного акціонерного товариства Всеукраїнський ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
26.12.2018 року в провадження Богунського районного суду м. Житомира надійшла заява ОСОБА_1, про заміну сторони виконавчого провадження, відповідно до якої заявник просить, замінити сторону у виконавчому провадженні №51464650, щодо виконання виконавчого листа №2-37/12 Богунського районного суду м. Житомира від 19 листопада 2015 року, а саме стягувача - ОСОБА_6 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, проживаючої за адресою - Київська область, Києво-Святошинський район, с. Тарасівка, вул. Червона, буд. №29-А) її правонаступником - ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб-платників податків - НОМЕР_2, проживаючого за адресою - АДРЕСА_1).
Заявник в судове засідання не з'явився, його представник ОСОБА_7 подав до суду заяву про розгляд справи за відсутності заявника та його представника та у заяві вказав, що заяву про заміну сторони виконавчого провадження підтримує та просить її задовольнити.
Заінтересовані особи - ОСОБА_3, ОСОБА_6 та представник Корольовського ВДВС м. Житомира ГТУЮ у Житомирській області в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Відповідно до ч. 1 ст. 223 Цивільного процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
У відповідності до ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ст. 442 ЦПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Вивчивши матеріли справи, дослідивши подані заявником докази, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Богунського районного суду м. Житомира від 15.05.2012 року стягнуто з ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 в солідарному порядку на користь ПАТ Всеукраїнський ОСОБА_2 заборгованість в сумі 1279423,90 грн., судовий збір по 566,66 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі по 40 грн. з кожного відповідача.
Згідно ухвали Богунського районного суду м. Житомира від 26.10.2015 року, видано дублікати виконавчих листів №2-37/12 та поновлено ПАТ Всеукраїнський ОСОБА_2 строк для пред'явлення виконавчих листів до виконання.
Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 21.08.2018 року замінено сторону (стягувача) у виконавчому провадженні №50783080 з виконання виконавчого листа №2-37/12 з ПАТ ВіЕйБі Банк на ОСОБА_6.
30.10.2018 року ОСОБА_6 на підставі договору про відступлення права вимоги відступила ОСОБА_1 права вимоги до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 за кредитним договором від 05.04.2007 року №207.
Відповідно до частини першої статті 512 ЦК України кредитор у зобов'язанні (крім випадків, передбачених статтею 515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а згідно зі статтею 514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з вимогами законодавства заміна осіб в окремих зобов'язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можлива на будь-якій стадії процесу.
Відповідно до статті 442 ЦПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Згідно ч. 5 ст. 15 ЗУ Про виконавче провадження , у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Виходячи із цих норм, зокрема, пунктів 1 і 2 частини першої статті 512 ЦК України, у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) чи правонаступництва (припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення або ліквідації, спадкування) на стадії виконання судового рішення має місце вибуття кредитора.
У результаті такої заміни кредитора відбувається його вибуття з виконавчого провадження, у зв'язку із чим припиняється статус сторони виконавчого провадження і заміна належним кредитором проводиться відповідно до частини п'ятої статті 15 Закону України Про виконавче провадження , статті 442 ЦПК України, за заявою заінтересованої сторони зобов'язання, якою є правонаступник, що отримав від попереднього кредитора всі права та обов'язки в зобов'язанні, у тому числі й право бути стороною виконавчого провадження.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 20 листопада 2013 року у справі № 6-122цс13 та постанові Верховного Суду від 25 квітня 2018 року у справі № 761/14076/14-ц.
Отже, підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і перехід до іншої особи прав і обов'язків вибулої сторони в цих правовідносинах.
За таких обставин звернення правонаступника кредитора із заявою про надання йому статусу стягувача відповідає змісту статей 512, 514 ЦК України, статті 442 ЦПК України та статті 15 Закону України Про виконавче провадження .
Відповідно до ч. 1 ст. 516 ЦК України заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.
Виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду та ефективного захисту сторони у справі, що передбачено статтями 6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України і судове рішення є обов'язковим до виконання.
Пунктом 9 статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов'язковість рішень суду.
Статтею 18 ЦПК України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Отже, виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Без заміни сторони виконавчого провадження правонаступник позбавлений процесуальної можливості бути учасником виконавчого провадження та вчиняти дії згідно із Законом України Про виконавче провадження .
З огляду на викладене, суд вважає, що заявником правомірно заявлено вимогу про заміну сторони сторонни виконавчого провадження - стягувача його правонаступником у зв'язку із доведенням факту відступлення кредитором новому кредитору права вимоги за договором про відступлення прав вимоги, а тому заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження підлягає до задоволення.
Керуючись Конституцією України, статтею 6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 512, 514, 515 ЦК України, ст. 15 Закону України Про виконавче провадження , ст.ст. 18, 247, 260, 353-354, 442 пп. 15.5 п. 15 розділу XIII Перехідні положення ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження, подану в межах цивільної справи за позовом Публічного акціонерного товариства Всеукраїнський ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Замінити у виконавчому провадженні №50783080 щодо виконання виконавчого листа №2-37/12 Богунського районного суду м. Житомира від 19 листопада 2015 року стягувача - ОСОБА_6 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, проживаючої за адресою - Київська область, Києво-Святошинський район, с. Тарасівка, вул. Червона, буд. №29-А) її правонаступником - ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб-платників податків - НОМЕР_2, проживаючого за адресою - АДРЕСА_1).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Житомирського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
У відповідності до п.п. 15.5 п.п.15 п. 1 Перехідних Положень ЦПК України , до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а саме Богунський районний суд м. Житомира.
Суддя:
Суд | Богунський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2019 |
Оприлюднено | 05.02.2019 |
Номер документу | 79581724 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Богунський районний суд м. Житомира
Ведмідь Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні