Справа №442/8671/18
Провадження №2/442/320/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2019 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі головуючого - судді Грицай М.М., розглянувши в приміщенні суду в м. Дрогобичі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Оселя 44 про захист прав споживача, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Оселя 44 про захист прав споживача, в якому просить стягнути з відповідача в її користь 47756 грн. матеріальної шкоди.
Позов мотивує тим, що квартира № 74 на вул. Коваліва, 44 в м. Бориславі належала їй та її мамі ОСОБА_2 на праві спільної сумісної власності. 26.07.2010 мама померла. Після смерті матері прийняла спадщину, так як проживала разом з нею до дня її смерті. Квартира розташована на першому поверсі дев'ятиповерхового будинку та складається з трьох кімнат жилою площею 38,1 кв.м., загальною площею 66,4 кв.м., обладнана водопроводом, каналізацією, газопостачанням, опаленням водяним тощо. З 25.05.2016 року в даному житловому будинку зареєстровано ОСББ Оселя 44 , яке є балансоутримувачем будинку № 44 на вул. Коваліва в м. Бориславі Львівської області, вид економічної діяльності: комплесне обслуговування об'єктів. З того часу плату за утримання будинку та прибудиновокої території сплачує на рахунок відповідача. 12.04.2018 головою вказаного ОСББ по телефону її повідомлено про те, що в її квартиру стався витік з центральної каналізації і затоплена майже вся квартира. Цього ж дня приїхала на квартиру і просила голову ОСББ перекрити водовідведення та каналізацію в даному будинку, але жодних заходів для припинення залиття квартири вжито не було. Витік каналізаційних стоків продовжувався до 13.04.2018. 13.04.2018 працівниками МПП Бескид проведено чистку каналізаційної труби за допомогою металевого тросу та зі стоку витягнуто віконну тюль. Останнім часом у квартирі не проживає, однак розпочали ремонтні роботи в такій. 17.05.2018 комісією в складі головного спеціаліста з технагляду управління житлово-комунального господарства та енергозбереження міської ради складено акт, в якому зафіксовано пошкодження квартири, спричинені залиттям каналізаційних стоків.. У трубопроводі випуску побутових стоків в будинку № 44 на вул. Коваліва виявлено предмет, що і був причиною неналежного водовідведення будинку та потрапляння нечистот до приміщення квартири № 74 по вул. Коваліва. Комісія рекомендувала провести експертну оцінку заподіяної шкоди приміщенню квартири, а правління ОСББ Оселя 44 розглянути можливість часткового відшкодування заподіяної шкоди власнику квартири № 74. На неодноразові звернення до відповідача про надання допомоги в проведенні очисних робіт у квартирі № 74 на вул. Коваліва, 44 в м. Борислав результату не дали. 14.08.2018 за її заявою експертом ОСОБА_3 проведено експертне дослідження з визначення вартості відновлювального ремонту після залиття її квартири, що складає 47756 грн. з ПДВ. Крім цього, у висновку зазначається щодо необхідності прийняття термінових мір по усуненню недоліків залиття, провести знезараження і виконати будівельно-монтажні роботи, приміщення квартири потребують невідкладного відновлювального ремонту для приведення до стану відповідності санітарно-гігієнічним вимогам та вимогам ДБН. Будинок № 44 на вул. Коваліва в м. Бориславі перебуває на балансі ОСББ Оселя 44 .
Ухвалою суду даний позов прийнято до розгляду в порядку спрощеного провадження з повідомленням ( без виклику ) сторін.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Вимогами ст. ст. 13, 81 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з вимогами статті 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; та докази на їх підтвердження..
Згідно з ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.
Матерілами справи встановлено наступне.
Згідно свідоцтва про право власності на квартиру, виданого Виконкомом Бориславської міської ради народних депутатів 28.02.1994, квартира, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1, належить на праві приватної власності ОСОБА_2 та ОСОБА_1. Загальна площа квартири становить 66,4 кв.м.
Зі свідоцтва про смерть серії І-СГ № 219441 вбачається, що ОСОБА_2 померла 26.07.2010 року.
З технічного паспорта на квартиру АДРЕСА_2, що в м. Борислав вбачається, що загальна площа квартири становить 66,4 кв.м.
З акту обстеження приміщень квартири № 74 у будинку № 44 на вул. Коваліва в м. Бориславі від 17.05.2018, складеного комісією в складі: головного спеціаліста з технагляду управління житлово-комунального господарства та енергозбереження, голови правління ОСББ Оселя, 44 , інспектора із благоустрою вбачається, що під час обстеження квартири встановлено, що до приміщень вказаної квартири потрапили стоки побутової каналізації даного будинку. Потрапляння стоків здійснювалось із приміщень туалетної кімнати через відкритий отвір чавунного стояка внутрішньо будинкової мережі побутової каналізації. Під час виконання робіт було виявлено предмет, який став причиною неналежного водовідведення від будинку та потрапляння нечистот до приміщень квартири АДРЕСА_3. Власнику квартири № 74 рекомендовано звернутись до ліцензованої організації щодо експертної оцінки заподіяної шкоди приміщень його квартири, вирішити відшкодування у встановленому порядку. Правлінню ОСББ Оселя 44 , керуючись правилами добросусідства та враховуючи обставини, у зв'язку із якими відбулось потрапляння строків побутової каналізації до приміщень квартири № 74 із квартир поверхом вище, рекомендовано розглянути можливість часткового відшкодування заподіяної шкоди власнику квартири № 74.
Як вбачається з договору № 7/18-ф від 16.07.2018, ОСОБА_1 уклала такий з експертом ОСОБА_3 на проведення експертного будівельно-технічного дослідження.
З квитанції від 16.07.2018 вбачається, що ОСОБА_1 здійснила оплату за проведення експертних досліджень в розмірі 2574 грн.
З висновку судового експерта № 452/18, складеного експертом ОСОБА_3 14.08.2018 вбачається, що вартість відновлювального ремонту після залиття квартири № 74 у житловому будинку № 44 по вул. Коваліва в м. Бориславі Львівської області в цінах станом на 16.07.2018 складає суму 47756 грн.
З заяви ОСОБА_1 про досудове врегулювання спору, яка скерована відповідачу, вбачається, що така зверталась до голови ОСББ Оселя 44 з проханням провести ремонт квартири № 74 на вул. Коваліва, 44 в м. Бориславі або відшкодувати завдану матеріальну шкоду в розмірі 47756 грн. ( вартість відновлювального ремонту після залиття квартири ).
Як вбачається з п. 2.3.6 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 №76, у разі аварії і залиття квартир складається відповідний акт. Тобто факт залиття квартири та його наслідків фіксується актом комісійного обстеження квартири за участю, зокрема, представника (власника) будинку, будинкового комітету, представника організації (підприємства), яка відповідно до укладеної угоди надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Актом обстеження приміщень квартири № 74 від 17.05.2018 також стверджується, що у дев'ятиповерховому житловому будинку №44 на вул. Коваліва, який побудований у 80-их роках минулого століття, утворено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Оселя 44 ; станом на 17.05.2018 будинок не перебуває на балансі та не обслуговується жодним комунальним підприємством м.Борислава. Даний акт складений за участю голови правління ОССБ Оселя 44 ОСОБА_4 в тому числі.
Згідно відомостей про юридичну особу, вид діяльності Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Оселя 44 - комплексне обслуговування об'єктів (основний), КВЕД 81.10.
Відповідно до ст.ст. 20, 21 Закону України Про житлово-комунальні послуги споживач має право на відшкодування збитків, завданих його майну та/або приміщенню, шкоди, заподіяної його життю чи здоров'ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг. Виконавець зобов'язаний: забезпечувати своєчасність та відповідну якість житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору, в тому числі шляхом створення систем управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів; здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків, квартир, приміщень; надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, режим надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо; утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування та ремонт внутрішньобудинкових мереж, вживати заходів щодо ліквідації аварійних ситуацій, усунення порушень якості послуг у терміни, встановлені договором та/або законодавством.
Відповідно до ст. 24 Закону України Про житлово - комунальні послуги балансоутримувач, крім іншого, зобов'язаний: утримувати на балансі майно, визначене договором з власником (співвласниками); забезпечити умови для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів відповідно до встановлених стандартів, нормативів, норм та правил; забезпечити належні експлуатацію та утримання майна, що перебуває на його балансі.
Виходячи зі змісту ст.1 Закону України Про житлово - комунальні послуги балансоутримувач будинку - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом. Утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством; якість житлово-комунальної послуги - сукупність нормованих характеристик житлово-комунальної послуги, що визначає її здатність задовольняти встановлені або передбачувані потреби споживача відповідно до законодавства.
При визначенні робіт, які відносяться до технічного обслуговування поточного ремонту або капітального, слід керуватися Примірним переліком послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затвердженим наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 10.08.2004 №150, а також Переліком послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (Додаток до Перелікуформування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій , затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. №869). Технічне обслуговування жилих будинків, у тому числі, внутрішньобудинкових систем, крім іншого, є комплексом робіт, спрямованих на підтримку справності та роботи технічного обладнання, зокрема, водовідведення та зливної каналізації. Система технічного обслуговування жилих будинків повинна забезпечувати безпечне та безперебійне функціонування будинків, інженерних мереж та обладнання протягом установленого терміну служби будинку. Технічне обслуговування жилих будинків включає роботи з контролю за його станом, забезпечення справності, працездатності, наладки і регулювання інженерних систем тощо. Контроль за технічним станом здійснюється шляхом впровадження системи технічного огляду жилих будинків. Система технічного огляду жилих будинків включає проведення планових (загальних, профілактичних) та позапланових оглядів. Виконання робіт з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем холодного водопостачання, водовідведення виконавцем здійснюється згідно з договором, укладеним між ним та власником або балансоутримувачем систем холодного водопостачання, водовідведення або уповноваженою ним особою.
Поряд з тим, слід зазначити, що відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. №630, точками розподілу, в яких здійснюється передача послуг від виконавця споживачеві, є: з централізованого опалення - відгалуження від стояків у межах квартири; з постачання холодної та гарячої води - після першої водозапірної арматури на відгалуженні від стояка у квартирі споживача; водовідведення - зливний отвір санітарно-технічних приладів.
Відповідно до ст.21 Закону України Про житлово-комунальні послуги виконавець зобов'язаний утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування та ремонт внутрішньобудинкових мереж, вживати заходів щодо ліквідації аварійних ситуацій, усунення порушень якості послуг у терміни, встановлені договором та/або законодавством. Таким чином, споживач послуг несе відповідальність лише у тому разі, якщо причиною залиття виявиться несправність чи пошкодження, що знаходиться після точки розподілу комунальних послуг.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.
Згідно з частинами 1 - 3 статті 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є, зокрема, витрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
У відповідності з частиною 1 статті 1166 ЦК України матеріальна шкода, заподіяна неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим майновим правам фізичної чи юридичної особи, а також шкода, заподіяна майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її заподіяла. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 27.03.1992 № 6 Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди , розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок та є вина зазначеної особи.
За правилами, встановленими статтею 18 Закону України від 29.11.2001 № 2866-ІІІ Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку об'єднання відповідно до цього Закону та статуту зобов'язане забезпечувати належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна, що належить співвласникам.
Ураховуючи положення приведених норм, надані позивачем докази в їх сукупності, суд вбачає наявність безпосереднього причинного зв'язку між бездіяльністю відповідача, залиттям квартири та його наслідками, відповідач не довів, що шкода завдана не з його вини, відтак суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 11, 12, 81, 263 - 265, 279 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в :
Позов задоволити.
Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Оселя 44 (ЄДРПОУ 40507566, адреса: АДРЕСА_4, 82300) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_5, 82100) матеріальну шкоду в розмірі 47756 (сорок сім тисяч сімсот п'ятдесят шість) грн. в рахунок вартості відновлювального ремонту після залиття квартири.
Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Оселя 44 судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського Апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 01.02.2019 року.
Суддя Грицай М.М.
Суд | Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2019 |
Оприлюднено | 13.02.2019 |
Номер документу | 79769185 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Грицай М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні