Постанова
від 04.02.2019 по справі 904/6618/17
ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.02.2019 року м.Дніпро Справа № 904/6618/17

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Кузнецова В.О.,

суддів Вечірка І.О., Березкіної О.В.,

секретар судового засідання Крицька Я.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств та приєднання Споживчого товариства "Будмайстер кооперація" до скарги на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 21.08.2018 (повне рішення складено 23.08.2018, суддя Євстигнеєва Н.М.) у справі

за позовом Троїцького сільського споживчого товариства Павлоградської райспоживспілки, с.Троїцьке, Дніпропетровської області

до Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств, м.Дніпро

про зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Троїцьке сільське споживче товариство Павлоградської райспоживспілки звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, в якому, з урахуванням заяви про уточнення до позовних вимог (вх. № 46099/17 від 21.08.2017), просило зобов'язати Дніпропетровську обласну спілку споживчих товариств прийняти Троїцьке сільське споживче товариство Павлоградської райспоживспілки до складу членів Дніпропетровської спілки споживчих товариств в місячний строк.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 28.08.2017, залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 10.10.2017, в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Постановою Верховного Суду від 02.05.2018 постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 10.10.2017 та рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 28.08.2017 скасовано, справу передано на новий розгляд до Господарського суду Дніпропетровської області.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 21.08.2018 позов Троїцького сільського споживчого товариства Павлоградської райспоживспілки до Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств про зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю. Зобов'язано Дніпропетровську обласну спілку споживчих товариств прийняти Троїцьке сільське споживче товариство Павлоградської райспоживспілки до складу членів Дніпропетровської спілки споживчих товариств в місячний строк з дня набрання рішенням законної сили. Стягнуто з Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств на користь Троїцького сільського споживчого товариства Павлоградської райспоживспілки витрати пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову у розмірі 1600 грн. 00 коп., витрати пов'язані зі сплатою судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 1760 грн. 00 коп., витрати пов'язані зі сплатою судового збору за подання касаційної скарги у розмірі 1920 грн. 00 коп.

Не погодившись із згаданим рішенням, Дніпропетровська обласна спілка споживчих товариств звернулась до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій заявник, посилаючись на недоведеність обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права, просить рішення господарського суду скасувати і прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Скаржник зазначає, що законодавством України не передбачено обов'язку приймати будь-яке споживче товариство до складу членів спілки, що йде всупереч інтересам самої спілки та її членів.

Дніпропетровська облспоживспілка розглянула обидва звернення Троїцького ССТ про прийняття їх в члени облспоживспілки та надало на них відповідь, що свідчить про хибність висновку суду про безпідставне ухилення та не розгляд заяв позивача.

Окрім того, ні Законами України "Про споживчу кооперацію" та "Про кооперацію", які є спеціальними щодо регулювання діяльності споживчої кооперації, ні Статутом облспоживспілки не передбачено строку розгляду заяв про вступ до кооперативних об'єднань, яким є Дніпропетровська облспожиспілка. Задовольняючи позов та зобов'язуючи облспоживспілку прийняти позивача в члени облспоживпсілки в місячний строк з моменту проголошення рішення, суд не зазначив в своєму рішенні жодного обґрунтування задоволення цієї вимоги позивача та норми права, яка б зобов'язувала облспоживспілку прийняти в члени у місячний строк, тобто ці обставини не було доведено, хоча суд визнав їх встановленими.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити рішення господарського суду без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Позивач вважає, що Дніпропетровська обласна спілка споживчих товариств з червня 2014 року до теперішнього часу грубо порушує принцип добровільності вступу Троїцького сільського споживчого товариства Павлоградської райспоживспілки до складу членів Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств.

Споживчим товариством "Будмайстер кооперація" подано заяву про приєднання до апеляційної скарги Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 21.08.2018.

Зазначена заява обґрунтована посиланням на те, що господарський суд вирішив питання щодо прав, інтересів та обов'язків споживчого товариства "Будмайстер кооперація", як члена Дніпропетровської облспоживспілки.

Право на свободу об'єднання відповідно до ст.11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод надається кожній особі, тобто й тій, яка бажає стати членом об'єднання, та тій, яка вже є членом об'єднання. Тобто, зобов'язуючи Дніпропетровську облспоживспілку прийняти Троїцьке сільське споживче товариство до складу членів облспоживспілки, суд тим самим примушує Споживче товариство "Будмайстер кооперація" об'єднатись з Троїцьким сільським споживчим товариством, що є порушенням його прав, передбачених ст.11 Конвенції та ст.19 Конституції України, так як не існує законодавчо закріпленого обов'язку споживчого товариства об'єднуватись з будь-якими фізичними або юридичними особами проти його волі.

04.02.2019 у судове засідання з'явився представник відповідача. Інші учасники справи не забезпечили в судове засідання явку повноважних представників, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Колегія суддів вважає, що неявка інших учасників справи не перешкоджає розгляду справи.

04.02.2019 у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши апеляційну скаргу та заяву про приєднання до апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши відповідність оскаржуваного рішення нормам матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга та заява про приєднання до апеляційної скарги підлягають задоволенню, враховуючи таке.

Місцевим господарським судом встановлено, що Троїцьке сільське споживче товариство Павлоградської райспоживспілки (ідентифікаційний код 01745699) зареєстроване 10.04.1994 Павлоградською районною держадміністрацією Дніпропетровської області, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія АОО №392916, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР - 12101200000000026 (а.с.14, т.1).

Відповідно до п.1.1 Статуту Троїцького сільського споживчого товариства Павлоградської райспоживспілки (нова редакція) воно є добровільним об'єднанням фізичних осіб для спільного ведення господарської діяльності з метою поліпшення свого економічного та соціального стану, задоволення споживчих потреб його членів шляхом організації торговельного обслуговування, закупівлі сільськогосподарської продукції, сировини, виробництва продукції та надання інших послуг.

Згідно з п.1.3 Статуту споживче товариство набуває статусу юридичної особи з моменту його державної реєстрації та діє на підставі цього Статуту, чинного законодавства України, нормативних актів Укоопспілки та споживспілок, до складу яких воно входить.

У пункті 1.10 Статуту передбачено, що споживче товариство на добровільних засадах може входити до будь-якого кооперативного об'єднання, визначених статутом кооперативного об'єднання та має право вільного виходу з нього. Споживче товариство може делегувати кооперативному об'єднанню, членом якого воно є, частину своїх повноважень та виконання окремих функцій. Повноваження і функції, які споживче товариство делегує кооперативному об'єднанню, визначається загальними зборами членів споживчого товариства та закріплюється у договорі, що укладається між споживчим товариством та кооперативним об'єднанням. Право підпису договору надається голові правління споживчого товариства.

Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 19.07.2017 Троїцьке сільське споживче товариство Павлоградської райспоживспілки входить до складу засновників (учасників) Павлоградської районної спілки споживчих товариств.

Відповідно до постанови позачергової конференції Павлоградської районної спілки споживчих товариств від 15.05.2013, Павлоградська районна спілка споживчих товариств припинила своє членство у Дніпропетровській обласній спілці споживчих товариств та вийшла з її складу. Підставою прийняття такого рішення є прийнята XXI з'їздом споживчої кооперації України "Програма подальшого реформування споживчої кооперації України" від 04.10.2012.

23.06.2014 Троїцьке сільське споживче товариство Павлоградської райспоживспілки на загальних зборах членів прийняло рішення про вступ в члени Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств, а 26.06.2014 звернулося з заявою (вихідний № 6) до Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств про прийняття Троїцького ССТ в члени Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств та надало копію Постанови загальних зборів членів Троїцького ССТ від 23.06.2014 та належним чином завірену копію Статуту Троїцького ССТ відповідно до вимог Статуту Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств.

Відповідач, 07.08.2014 направив на адресу позивача лист (вих. № 12-02/161) в якому зазначив, що в задоволенні заяви про прийняття в члени Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств відмовлено.

25.11.2016 Троїцьке сільське споживче товариство Павлоградської райспоживспілки звернулося з листом - заявою (вих. № 14) до Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств про надання належним чином оформлених копій протоколу та постанови правління Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств на якому розглядалося питання про прийняття Троїцького ССТ в члени Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств (а.с.47, т.1).

21.12.2016 позивач отримав від Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств лист про відмову (вих. № 02.03/56) в наданні запитуваних вищевказаних документів.

20.02.2017 на загальних зборах членів Троїцького сільського споживчого товариства Павлоградської райспоживспілки повторно прийнято рішення про вступ Троїцького сільського споживчого товариства Павлоградської райспоживспілки до Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств.

28.02.2017 позивач звернувся із заявою (вих. № 4) та листом (вих. № 3) до Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств про прийняття його в члени Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств.

27.03.2017 позивач отримав від Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств відповідь (вих. № 02.03/51) про те, що наступні збори Ради облспоживспілки планується провести у наступному році, заяву Троїцького сільського споживчого товариства про вступ до членів Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств буде винесено на розгляд правління. План засідань правління на перше півріччя 2017 року вже затверджено, тому питання буде винесено на розгляд правління у липні 2017 року.

18.04.2017 позивач звернувся із заявою (вих. № 7) до Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств з проханням повідомити час та місце проведення засідання правління Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств.

Як вбачається з плану засідань правління Дніпропетровської облспоживспілки на друге півріччя 2017 року, який є додатком 1 до постанови правління облспоживспілки від 12.07.2017 № 89, розгляд заяви Троїцького сільського споживчого товариства про прийняття його в члени Дніпропетровської облспоживспілки та термін розгляду визначено на жовтень 2017 року (а.с. 83-84).

Позивач зазначає, що рішення про розгляд заяви про вступ до Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств прийнято не було, відповіді на вищевказану заяву від Дніпропетровської обласної спідки споживчих товариств позивачем не отримано, що і стало підставою для звернення з позовом до господарського суду.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про кооперацію" та Законом України "Про споживчу кооперацію".

Відповідно до ст.2 Закону України "Про кооперацію", споживчий кооператив (споживче товариство) - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для організації торговельного обслуговування, заготівель сільськогосподарської продукції, сировини, виробництва продукції та надання інших послуг з метою задоволення споживчих потреб його членів.

Згідно ст.4 Закону України "Про кооперацію" кооперація базується на таких основних принципах: добровільності вступу та безперешкодного виходу з кооперативної організації; соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва; рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос); вільного вибору напрямів і видів діяльності; демократичного контролю за діяльністю кооперативних організацій та їх посадових осіб з боку членів кооперативних організацій; безпосередньої участі членів кооперативної організації у її діяльності.

За ст. 6 Закону України "Про кооперацію", кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.

Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.

Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків та може мати печатки.

Статтею 30 Закону України "Про кооперацію" встановлено, що кооперативне об'єднання - спілка, ліга, асоціація, альянс та інші форми добровільного об'єднання кооперативів за видами діяльності чи територіальною ознакою з метою створення сприятливих умов для діяльності кооперативів, що входять до його складу, та їх членів.

Членом кооперативного об'єднання також може бути інше кооперативне об'єднання.

Кооперативні об'єднання створюються та діють з місцевим (сільським, селищним, міським, районним, обласним, республіканським в Автономній Республіці Крим) або загальнодержавним статусом і є некомерційними організаціями.

Члени кооперативного об'єднання будь-якого рівня - кооперативи, кооперативні об'єднання - зберігають статус юридичної особи.

Згідно з ст.1 Закону України "Про споживчу кооперацію", споживча кооперація в Україні - це добровільне об'єднання громадян для спільного ведення господарської діяльності з метою поліпшення свого економічного та соціального стану. Вона здійснює торговельну, заготівельну, виробничу та іншу діяльність, не заборонену чинним законодавством України, сприяє соціальному і культурному розвитку села, народних промислів і ремесел, бере участь у міжнародному кооперативному русі.

Діяльність споживчої кооперації будується на принципах добровільності, членства, демократизму, соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва, вільного господарського функціонування на основі ринкових відносин (ст.2 Закону України "Про споживчу кооперацію").

Первинною ланкою споживчої кооперації є споживче товариство - самостійна, демократична організація громадян, які на основі добровільності членства і взаємодопомоги за місцем проживання або роботи об'єднуються для спільного господарювання з метою поліпшення свого економічного і соціального стану (ч.1 ст.5 Закону України "Про споживчу кооперацію").

Частинами 1, 4 ст. 8 Закону України "Про споживчу кооперацію" передбачено, що споживчі товариства можуть на добровільних засадах об'єднуватися в місцеві спілки, Центральну спілку споживчих товариств України, і мають право вільного виходу з них. Взаємовідносини між споживчими товариствами та їх спілками будуються на договірних засадах. Товариства можуть делегувати спілкам частину своїх повноважень та виконання окремих функцій.

Спілка визнається юридичною особою і може здійснювати господарську та іншу не заборонену чинним законодавством діяльність з дня її державної реєстрації. Вона не відповідає за зобов'язаннями споживчих товариств і не має щодо них розпорядчих функцій.

У п. 9 Розділу II Статуту Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств затвердженого Постановою VI зборів Ради Дніпропетровської облспоживспілки від 28.08.2017 зазначено, що членство в споживспілці є добровільним. Прийняття у члени і виключення з членів споживспілки проводиться її Радою або правлінням з наступним затвердженням рішення правління зборами Ради.

Згідно п.34 Статуту засідання правління споживспілки проводяться за необхідності, але не рідше одного разу на місяць. Правління правовомочне вирішувати питання, якщо на засіданні присутні більше половини його складу, а також голова або заступник голови правління, який виконує його обов'язки.

Черговість та порядок проведення засідань правління визначено в Регламенті правління, який передбачає порядок організації діяльності правління облспоживсплки, а саме п.п.10-12 Регламенту. Засідання правління проводяться відповідно до планів роботи правління, які затверджуються правлінням двічі на рік на кожне півріччя календарного року.

Для вступу до споживспілки юридична особа (споживче товариство, кооператив та ін.) подає правлінню облспоживспілки відповідну заяву, копію рішення свого вищого органу управління про вступ до споживспілки та належним чином завірену копію свого Статуту.

Відповідно до підпункту д) пункту 33 Статуту облспоживспілки правління споживспілки вирішує питання про прийом нових членів та вихід (виключення) з членів споживспілки з наступним затвердженням цих рішень Радою споживспілки.

Колегія суддів вважає, що створення спілки споживчих товариств та вступ споживчого товариства до спілки здійснюється на добровільних засадах, тобто не є обов'язковим, а вирішення питання щодо прийняття споживчого товариства до спілки споживчих товариств віднесено до компетенції органу управління такої спілки.

Крім того, чинне законодавство України та Статут Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств не встановлюють строків та порядку вирішення питання прийняття нових членів до спілки споживчих товариств, зокрема, щодо відмови у прийнятті до спілки та не встановлюють обов'язку спілки споживчих товариств прийняття усіх бажаючих споживчих товариств до свого складу.

У кожному конкретному випадку при розгляді заяви особи про прийняття в члени облспоживспілки, уповноважений орган управління облспоживспілки діє в межах своєї компетенції з огляду на конкретні обставини та з урахуванням внутрішніх переконань його членів.

На виконання ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 17.07.2018 відповідачем надані витяг з протоколу третіх зборів Ради вісімнадцятого скликання від 23.02.2015; копію протоколу засідання правління облспоживспілки №6 від 01.08.2014; витяг з додатку до постанови третіх зборів Ради облспоживспілки вісімнадцятого скликання від 23.02.2015.

Згідно протоколу №6 від 01.08.2014 (а.с.156-158, т.2) на засіданні правління облспоживспілки розглянута заява Троїцького сільського споживчого товариства. На засіданні правління облспоживспілки було заслухано доповідь заступника голови правління Дніпропетровської облспоживспілки ОСОБА_1, який повідомив про надходження від Троїцького сільського споживчого товариства заяви про вступ до складу членів облспоживспілки. До заяви подано копії Статуту та протоколу загальних зборів членів Троїцького сільського споживчого товариства. Доповідач зазначив, що було проаналізовано фінансово-господарську діяльність споживчого товариства та виконання ним обов'язків члена у складі іншої спілки - Павлоградської райспоживспілки, з метою перевірки його репутації. У результаті було виявлено негативну репутацію Троїцького сільського споживчого товариства - невиконання Троїцьким сільським споживчим товариством обов'язків члена у складі Павлоградської райспоживспілки, що створює йому негативний імідж. Проведений аналіз фінансово-господарської діяльності споживчого товариства свідчить про незабезпечення майна у результаті безгосподарного та недбалого користування ним, зокрема, продаж більш половини майна споживчого товариства для погашення податкових боргів. ОСОБА_1 запропонував відмовити у прийнятті Троїцького сільського споживчого товариства в члени облспоживспілки.

За пропозицію ОСОБА_1 голосували 5 осіб, було прийнято рішення про відмову у прийнятті Троїцького сільського споживчого товариства в члени облспоживспілки.

Зазначене рішення у встановленому законом порядку не оскаржувалося та є чинним.

Відповідачем до суду апеляційної інстанції надано додаткові докази, а саме: лист Павлоградської райспоживспілки, отриманий облспоживспілкою 24.07.2014 № 108, постанову правління Павлоградської райспоживспілки від 14.11.2013 № пр.з.9 п.2, від 31.03.2014 № пр.з.03 п.1, листи Троїцького ССТ від 05.10.1999 № 112, від 30.092002 № 81, від 29.04.2013 № 15 та № 16, постанову правління Троїцького ССТ від 17.05.2002 № 6, витяг з протоколу засідання правління Троїцького ССТ № 2 від 24.02.2006, доповідну записку правлінню облспоживпсілки від 29.07.2014.

Зазначені докази свідчать про те, що борги, отримані Троїцьким сільським споживчим товариством внаслідок господарської діяльності, останнє сплачувало шляхом продажу майна товариства на протязі тривалого часу, що вказує про його безгосподарність. Крім того, товариство на протязі тривалого часу не виконувало обов'язки члена у складі іншої спілки - Павлоградської райспоживспілки, не сплачувало тривалий час внески, брало на себе обов'язки їх погасити, але не виконувало, тобто має негативну репутацію.

Відповідно до ч.3 ст.269 ГПК України докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.

Як на підставу неможливості подання наведених доказів суду першої інстанції, заявник посилається на те, що ці документи було передано в архів облспоживспілки та було знайдено та надано представнику облспоживспілки лише після проголошення оскаржуваного рішення, а саме 31.08.2018, що підтверджується листом архіваріуса облспоживспілки.

Колегія суддів вважає, що вказані відповідачем причини неможливості подання наведених доказів суду першої інстанції є такими, що об'єктивно не залежали від нього, а тому ці докази приймаються судом апеляційної інстанції до уваги.

Крім того, невиконання позивачем обов'язків члена Павлоградської районної спілки споживчих товариств щодо сплати внесків, підтверджується рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 23.06.2016 у справі №904/3534/16 за позовом Павлоградської районної спілки споживчих товариств до Троїцького сільського споживчого товариства Павлоградської райспоживспілки про стягнення 26 337,12 грн.

Суд апеляційної інстанції вважає передчасним висновок господарського суду про безпідставне ухилення відповідача від включення позивача до складу членів облспоживспілки.

Так, позивач звернувся до Дніпропетровської облспоживспілки з заявою про вступ до складу членів облспоживспілки від 26.06.2014, яку відповідачем було отримано 07.07.2014 та 01.08.2014 розглянуто в установленому Статутом порядку на засіданні правління облспоживспілки. В результаті розгляду було прийнято постанову про відмову позивачу у прийнятті його в члени облспоживспілки, про що було повідомлено заявника листом від 07.08.2014 № 12-02/161. При цьому, надання заявнику копії відповідного рішення не передбачено ні Статутом, ні Регламентом правління облспоживспілки.

03.03.2017 на адресу відповідача надійшло повторне звернення позивача про прийняття його в члени облспоживспілки.

Повторне звернення надійшло до облспоживспілки вже після затвердження плану роботи правління на1 півріччя 2017 року, а тому зазначену заяву було внесено в план роботи правління на ІІ півріччя 2017 року, про що позивачу було повідомлено листом від 27.03.2017 № 02-03/51.

За результатами розгляду повторної заяви правління було винесено повторне рішення про відмову у прийнятті позивача в члени облспоживспілки з тих самих підстав, що і рішення правління від 01.08.2014, про що повідомлено заявника листом від 06.11.2017 № 12-02/32, який він отримав 11.11.2017.

Зазначене рішення у встановленому законом порядку не оскаржувалась та є чинною.

Наведене свідчить про відсутність зволікання з боку відповідача у розгляді заяв позивача про включення до складу членів облспоживспілки.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 02.05.2018 у даній справі зазначено, що дух принципу добровільності є основою створення кооперативу. Лише за добровільного об'єднання співпраця членів кооперативу буде значно ефективнішою, ніж за примусового формування колективу.

Відповідно до статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб. Ця стаття не перешкоджає запровадженню законних обмежень на здійснення цих прав особами, що входять до складу збройних сил, поліції чи адміністративних органів держави.

Право на свободу об'єднання відповідно до статті 11 Конвенції надається кожному, що охоплює як фізичних, так і юридичних осіб, відповідно до загальної логіки Конвенції.

Свобода об'єднання передбачає можливість як створювати об'єднання разом з іншими особами, так і звертатися з проханням про вступ у вже існуючі об'єднання. При цьому право створювати об'єднання становить елемент, невід'ємний від права, передбаченого статтею 11 Конвенції, навіть якщо в останній прямо сформульовано лише право створювати професійні спілки. Можливість створити об'єднання як юридичну особу для того, аби діяти колективно у сфері захисту своїх інтересів, є одним з найважливіших аспектів права на свободу об'єднання, без якого це право було би позбавлено сенсу (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Sidiropoulos and Others v. Greece" від 10.07.1998).

Держава не може встановлювати невиправдані обмеження на право осіб звертатися з проханням про вступ до об'єднання (справа "Young, James and Webster v. the United Kingdom" від 13.08.1981).

Відповідно до статті 2 Закону України "Про споживчу кооперацію" та статті 4 Закону України "Про кооперацію" діяльність споживчої кооперації будується на принципах добровільності, членства, демократизму, соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва, вільного господарського функціонування на основі ринкових відносин. Кооперація базується на таких основних принципах: добровільності вступу та безперешкодного виходу з кооперативної організації; соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва; рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос); вільного вибору напрямів і видів діяльності; демократичного контролю за діяльністю кооперативних організацій та їх посадових осіб з боку членів кооперативних організацій; безпосередньої участі членів кооперативної організації у її діяльності.

Кооперативні принципи кооперативів та їх об'єднань кожної з держав мають у своїй діяльності відповідати міжнародним кооперативним принципам, схваленим Міжнародним кооперативним альянсом (далі - МКА) - міжнародною неурядовою організацією, яка в рамках ООН об'єднує національні кооперативні організації більше 120 країн світу. У 1992 році до складу МКА прийнята Центральна спілка споживчих товариств кооперації України.

Першим принципом МКА є добровільне і відкрите членство, який полягає в тому, що кооперативи є добровільними організаціями, відкритими для всіх осіб, які можуть використовувати їх послуги і готові взяти на себе всі пов'язані з членством обов'язки без дискримінації за гендерними, соціальними, расовими, політичними або релігійними ознаками.

Чинником до вступу в кооператив є певна вигода або інтерес майбутнього члена. І тут також слід враховувати, що суть принципу добровільності проявляється також в тому, що інтереси того, хто вступає, мають узгоджуватися з груповими. Члени, котрі об'єднуються добровільно, не просто співпрацюють і є незалежними, а вступають у певні відносини і поділяють один з одним ризик і відповідальність за кінцевий результат (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 02.05.2018 у даній справі).

Діючим законодавством не встановлено обов'язок приймати будь-яке споживче товариством до складу членів спілки, якщо це йде всупереч інтересам самої спілки та її членів.

Волевиявленню особи, яка бажає стати членом кооперативу, кореспондується волевиявлення самого кооперативу (кооперативного об'єднання) - його уповноважений орган управління ухвалює рішення за результатами розгляду поданої заяви.

Таким чином, членство в кооперативі виникає внаслідок волевиявлення двох сторін.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Відповідно до ч.2 ст.14 ЦК України особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.

Таким чином, зобов'язуючи Дніпропетровську облспоживспілку приймати в члени Троїцьке сільське споживче товариство, щодо якого іншими членами двічі прийнято рішення про відмову у прийнятті його в члени облспоживспілки з достатніх для них та ніким не визнаних незаконних підстав, тим самим примушуючи до формування колективу всупереч інтересів інших осіб, які також мають право на свободу об'єднання, місцевим господарським судом порушено приписи ст.11 Конвенції та ст.19 Конституції України.

Встановивши наведені обставини, приймаючи до уваги, що підставою для відмови позивачу у прийнятті його у члени облспоживспілки стало неналежне здійснення товариством своєї господарської діяльності, що впливає на можливість здійснення спільної діяльності об'єднання, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Суд апеляційної інстанції приймає до уваги приєднання Споживчого товариства "Будмайстер кооперація" до апеляційної скарги, оскільки заявник є членом Дніпропетровської облспоживспілки, а прийняття Троїцького сільського споживчого товариства до членів цього об'єднання, порушує права Споживчого товариства "Будмайстер кооперація", передбачені ст.11 Конвенції та ст.19 Конституції України, так як не існує законодавчо закріпленого обов'язку споживчого товариства об'єднуватись з будь-якими фізичними або юридичними особами проти його волі.

Колегія суддів вважає безпідставним посилання суду першої інстанції на те, що Дніпропетровською спілкою споживчих товариств так і не надано відповіді щодо розгляду звернення Троїцького сільського споживчого товариства від 18.04.2017 про прийняття його в члени Дніпропетровської облспоживспілки розгляд якого визначено на жовтень 2017 року, оскільки у наведеному зверненні позивач просив відповідача повідомити його час та місце проведення засідання правління Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств, а не прийняти його у члени облспоживспілки.

Враховуючи викладене, рішення господарського суду прийнято при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, з порушення норм матеріального права, що є підставою для його скасування.

Дійшовши висновку про наявність підстав для скасування судового рішення, колегія суддів покладає витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги на позивача.

Керуючись ст.ст.269,275,277,281-283 ГПК України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств та Споживчого товариства "Будмайстер кооперація", яке приєдналось до апеляційної скарги - задовольнити.

Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 21.08.2018 у справі №904/6618/17 скасувати.

У задоволенні позову відмовити.

Стягнути з Троїцького сільського споживчого товариства Павлоградської райспоживспілки на користь Дніпропетровської обласної спілки споживчих товариств судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 2 400,00 грн.

Доручити Господарському суду Дніпропетровської області видати відповідний наказ.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.

Постанова складена у повному обсязі 14.02.2019.

Головуючий суддя В.О.Кузнецов

Судді О.В.Березкіна

ОСОБА_2

СудЦентральний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення04.02.2019
Оприлюднено14.02.2019
Номер документу79806422
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/6618/17

Судовий наказ від 18.02.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Постанова від 04.02.2019

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

Ухвала від 23.01.2019

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

Ухвала від 26.12.2018

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

Ухвала від 26.12.2018

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

Ухвала від 26.12.2018

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

Ухвала від 10.12.2018

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

Ухвала від 23.10.2018

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

Ухвала від 17.09.2018

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Кузнецов Вадим Олександрович

Рішення від 21.08.2018

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні