Ухвала
від 11.02.2019 по справі 537/5603/18
ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 537/5603/18 Номер провадження 11-сс/814/78/19Головуючий у 1-й інстанції ОСОБА_1 Доповідач ап. інст. ОСОБА_2

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2019 року м. Полтава

Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Полтавського апеляційного суду у складі:

головуючого судді: ОСОБА_2 ,

суддів: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

з секретарем: ОСОБА_5 ,

з участю: прокурора ОСОБА_6 (в режимі відеоконференції),

представника власника майна ОСОБА_7 (в режимі відеоконференції),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві апеляційну скаргу прокурора у кримінальному провадженні ОСОБА_6 на ухвалу слідчого судді Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 04 січня 2019 року про відмову у задоволенні клопотання про арешт майна,-

в с т а н о в и л а :

Зміст оскарженогосудового рішенняі встановленіслідчим суддеюпершої інстанціїобставини

Ухвалою слідчого судді Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 04 січня 2019 року, відмовлено у задоволенні клопотання начальника слідчого відділення ВП №1 Кременчуцького ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_8 про накладення арешту на майно , а саме: на два резервуари по 10 кубічних метрів з нафтопродуктами ( один з яких з дизельним пальним , другий з 92 бензином), 5 автозаправних колонок ( одна з яких газова), 16 заправних пістолетів, АГЗП ( автомобільний газоправний пункт), системний блок НР, чорного кольору, що вилучені 31.12.2018 року за адресою: Полтавська область, м. Кременчук вул. Набережна лейтенанта Дніпрова, 42, які належать ТОВ «Джаз Ойл».

Своє рішення слідчий суддя мотивував тим , що в судовому засіданні надано весь необхідний пакет документів, який підтверджує законність господарської діяльності АЗС, як об`єкта господарської діяльності, а відсутність документів з охорони праці є недостатньою підставою для застосування таких заходів забезпечення кримінального провадження і такого рівня втручання у права і свободи.

Згідно з клопотанням слідчого та ухвали слідчого судді , ВП № 1 Кременчуцького ВП ГУНП в Полтавській області , здійснюється досудове розслідування кримінального провадження за № 12017170090002992 за ознаками вчинення кримінального правопорушення , передбаченого ч. 1 ст. 272 К України за фактом допущення ряду порушень під час здійснення підприємницької діяльності суб`єктом господарювання , що створює загрозу загибелі людей, а також за фактом здійснення незаконної господарської діяльності з реалізації нафтопродуктів. Вилучені під час огляду речі мають ознаки речових доказів, у органу досудового розслідування виникла необхідність у накладенні на них арешт.

Вимоги апеляційної скарги і узагальнені доводи особи , яка її подала

Не погодившись з ухвалою слідчого судді прокурор подав апеляційну скаргу , в якій просить ухвалу скасувати та постановити нову, якою задовольнити клопотання слідчого та накласти арешт на майно шляхом заборони відчуження, користування та розпорядження, а саме: на два резервуари по 10 кубічних метрів з нафтопродуктами ( один з яких з дизельним пальним , другий з 92 бензином), 5 автозаправних колонок ( одна з яких газова), 16 заправних пістолетів, АГЗП ( автомобільний газозаправний пункт), системний блок НР, чорного кольору, що вилучені 31.12.2018 року за адресою: Полтавська область, м. Кременчук вул. Набережна лейтенанта Дніпрова, 42, які належать ТОВ «Джаз Ойл».

На обґрунтування принесеної апеляції прокурор наголошує на тому, що під час огляду АЗС, будь-якої дозвільної документації, технічної та експлуатаційної документації виявлено не було та не було надано власником чи володільцем майна, що свідчить про експлуатацію обладнання без дотримання законодавства.

Виявлене та вилучене майно є доказом злочину, його можливо і необхідно використати для встановлення усіх фактичних обставин кримінального провадження, у тому числі шляхом призначення та проведення ряду судових експертиз.

Позиції інших учасників судового провадження

В судовому засіданні прокурор подану апеляцію підтримав та просив задовольнити з наведених в ній підстав.

Представник власника майна заперечував з приводу задоволення апеляції прокурора.

Мотиви суду

Відповідно, до ч.1 ст.131КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

При застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимог КПК України та судовою процедурою , гарантувати дотримання прав , свобод та законних інтересів осіб , умов , за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню.

Зокрема , при вирішенні питання про арешт майна для прийняття законного та справедливого рішення слідчий суддя, згідно ст. 94, ст. 132, ст. 173 КПК України, повинен врахувати: існування обґрунтованої підозри щодо вчинення злочину і достатність доказів, що вказують на вчинення злочину; правову підставу для арешту майна; можливий розмір шкоди, завданої злочином; наслідки арешту майна для третіх осіб; розумність і співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.

Як встановлено під час апеляційного розгляду , викладені норми закону слідчим суддею при розгляді клопотання про накладення арешту на майно дотримані в повному обсязі , а відтак слідчим суддею прийнято законне , обґрунтоване і вмотивоване судове рішення.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків слідчого судді , що наведені ним в ухвалі.

Так , вимоги щодо змісту клопотання про арешт майна містяться у ст. 171 КПК України , яка , серед іншого , зобов`язує учасників кримінального провадження, які звернулися з відповідним клопотанням, не лише зазначити про мету застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження, а і вказати на обставини, які дають підстави для застосування такого обмежувального заходу та надати докази на підтвердження своїх доводів.

Як вбачається з матеріалів, наданих апеляційному суду, ВП № 1 Кременчуцького ВП ГУНП в Полтавській області , здійснює досудове розслідування кримінального провадження, внесеного за № 12017170090002992 за ознаками вчинення кримінального правопорушення , передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України за фактом допущення ряду порушень під час здійснення підприємницької діяльності, що створює загрозу загибелі людей, а також за фактом здійснення незаконної господарської діяльності з реалізації нафтопродуктів.

Підставою внесення відомостей про вчинення злочину, стало повідомлення про те, що посадові особи декількох газових автозаправних станцій, здійснюють свою діяльність на території м. Кременчука допустили ряд порушень , що створюють загрозу загибелі та призводять до інших тяжких наслідків.

13.10.2017 року внесено відомості до ЄРДР на підставі самостійного виявлення прокурором кримінального правопорушення про те, що у м. Кременчук незаконно функціонують АЗС.

За змістом частини третьої пункту першого статті 132 КПК України обов`язковою умовою застосування заходів забезпечення кримінального провадження є доведення слідчим, прокурором обґрунтованості підозри щодо вчинення кримінального правопорушення.

Виходячи із нормативного визначення ч. 1 ст. 272 КК України, об`єктивна сторона цього злочину полягає у порушенні правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві або будь-якому підприємстві.

Обов`язковими ознаками об`єктивної сторони складу цього злочину є створення загрози загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків, які полягають в таких змінах у стані виробничих об`єктів, підприємств, внаслідок яких виникає небезпека настання реальної шкоди , вказаним у ст. 272 благам.

При цьому,слід зауважити,що цізміни,породжені порушеннямиправил безпеки,повинні матиконкретне вираження,наприклад,початок неконтрольованихпроцесів горіння,виникнення процесівдетонації,підвищенні концентраціїшкідливих газівв атмосферітощо.

Формулюючи фабулу кримінального правопорушення, в межах якого орган досудового розслідування звернувся до слідчого судді з клопотанням про арешт майна, слідчий лише формально зазначив, що деякі АЗС на території м. Кременчука та Кременчуцького району здійснюють діяльність з порушенням правил безпеки , що створює загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків.

Будь-яких належних доказів або відомостей про наявність вище вказаних обставин, які б могли підтвердити наявність об`єктивної сторони злочину, слідчим та прокурором в клопотанні із яким вони звернулись до слідчого судді та в судовому засіданні - не наведено.

Посилання слідчого у клопотанні про те, що АГЗС здійснює діяльність без отримання дозвільної документації були у повній мірі спростовані тими документами, наданими представником власника майна в судовому засіданні під час розгляду клопотання та показаннями спеціалістів, а відтак правильно покладенні слідчим суддею в основу рішення про відсутність підстав для задоволення клопотання слідчого про арешт майна.

При цьому , колегія суддів наголошує, що слідчим суддею в даному випадку у повній мірі дотримано принцип оцінки доказів вчинення кримінального правопорушення в частині їх достатності на даній стадії досудового розслідування для застосування обмежувальних заходів.

Колегія суддів, також, не вважає переконливими доводи апеляції прокурора про те, що вказане в клопотанні майно є доказом злочину.

Так, частиною 3 ст.170КПК України визначено, що у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Чинним кримінальним процесуальнимкодексом України передбачено, що арешт на майно з метою збереження речових доказів можливий, коли існує сукупність розумних підстав і підозр вважати, що таке майно є доказом злочину.

За змістом ч.1 ст.98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти , які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення , зберегли на собі його сліди або містять інші відомості , які можуть бути використані як доказу факту чи обставин , що встановлюються під час кримінального провадження , в тому числі предмети , що були об`єктом кримінально-протиправних дій , гроші , цінності та інші речі , набуті кримінально-протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Ні слідчим, ні прокурором не обґрунтовано, які саме обставини, передбачені ст.91КПК України і які підлягають доказуванню, можуть бути встановленні за допомогою вказаного майна в межах кримінального провадження за ч. 1 ст.272КПК України , з огляду на те, що вказаний злочин є злочином з матеріальним складом , а настання необхідних наслідків як обов`язкової складової об`єктивної сторони цього злочину , як вказано вище , стороною обвинувачення доведено не було.

Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд приходить до висновку, що рішення слідчого судді про відмову в задоволенні клопотання слідчого про арешт майна є законним та обґрунтованим і відсутні підстави для його скасування, при цьому, доводи апеляційної скарги прокурора не спростовують правильність висновків слідчого судді, а фактично є дублюванням доводів клопотання слідчого про арешт майна та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 405,407,422 КПК України, колегія суддів,-

у х в а л и л а:

Апеляційну скаргу прокурора у кримінальному провадженні ОСОБА_6 - залишити без задоволення, а ухвалу слідчого судді Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 04 січня 2019 року про відмову у задоволенні клопотання про арешт майна без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту оголошення і оскарженню не підлягає.

Судді:




ОСОБА_2 ОСОБА_4 ОСОБА_3

СудПолтавський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення11.02.2019
Оприлюднено15.02.2023
Номер документу79863848
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна

Судовий реєстр по справі —537/5603/18

Ухвала від 08.05.2019

Кримінальне

Полтавський апеляційний суд

Нізельковська Л. В.

Ухвала від 06.05.2019

Кримінальне

Полтавський апеляційний суд

Нізельковська Л. В.

Ухвала від 29.03.2019

Кримінальне

Крюківський районний суд м.Кременчука

Дядечко І. І.

Ухвала від 05.03.2019

Кримінальне

Полтавський апеляційний суд

Нізельковська Л. В.

Ухвала від 05.03.2019

Кримінальне

Полтавський апеляційний суд

Нізельковська Л. В.

Ухвала від 11.02.2019

Кримінальне

Полтавський апеляційний суд

Рябішин А. О.

Ухвала від 11.02.2019

Кримінальне

Полтавський апеляційний суд

Рябішин А. О.

Ухвала від 06.02.2019

Кримінальне

Крюківський районний суд м.Кременчука

Дядечко І. І.

Ухвала від 06.02.2019

Кримінальне

Крюківський районний суд м.Кременчука

Дядечко І. І.

Ухвала від 28.01.2019

Кримінальне

Полтавський апеляційний суд

Рябішин А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні