Рішення
від 18.02.2019 по справі 403/708/18
УСТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №403/708/18

Провадження №2/403/46/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 лютого 2019 року Устинівський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого: Годованець І. А.

при секретарі: Остапенко Н. М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Устинівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, ОСОБА_3 районної державної адміністрації Кіровоградської області, ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус ОСОБА_3 районного нотаріального округу Кіровоградської області ОСОБА_5, про визнання в порядку спадкування за законом права на завершення процедури набуття у власність (приватизації) земельної ділянки,-

В С Т А Н О В И В :

Позивачем ОСОБА_1 подано до суду позов до відповідачів: Березівської сільської ради, ОСОБА_3 районної державної адміністрації, ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання в порядку спадкування за законом права на завершення процедури набуття у власність (приватизації) земельної ділянки. Позовні вимоги мотивуються тим, що якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, але спадкоємцям відмовлено у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовом про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання правовстановлюючого документу на ім'я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилася, подала письмову заяву про проведення судового розгляду справи у її відсутність, просить задовольнити позовні вимоги про визнання в порядку спадкування за законом права на завершення процедури набуття у власність (приватизації) земельної ділянки.

В судове засідання представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Устинівського району Кіровоградської області ОСОБА_6 не з'явилася, подала письмову заяву про проведення судового розгляду справи у відсутність представника, відсутні заперечення проти позовних вимог ОСОБА_1 про визнання в порядку спадкування за законом права на завершення процедури набуття у власність (приватизації) земельної ділянки.

В судове засідання представник відповідача ОСОБА_3 районної державної адміністрації Кіровоградської області не з'явився, про день та час судового розгляду справи повідомлений належним чином, заяви про проведення розгляду справи у відсутність представника чи про причини неявки не подано.

В судове засідання представник відповідача ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області не з'явився, про день та час судового розгляду справи повідомлений належним чином, заяви про проведення розгляду справи у відсутність представника чи про причини неявки не подано.

В судове засідання третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус ОСОБА_3 районного нотаріального округу Кіровоградської області ОСОБА_5 не з'явився, про день та час судового розгляду справи повідомлений належним чином, заяви про проведення розгляду справи у його відсутність чи про причини неявки не подано.

Ознайомившись з матеріалами справ, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Статтею 14 Конституції України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч.2 ст.116 ЗК України).

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, крім іншого, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (п. в ч.3 ст.116 ЗК України).

Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара (п. б ч.1 ст.121 ЗК України).

Відповідно до ч.ч.6-9 ст.118 ЗК України, порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами передбачав, зокрема, звернення громадянина, зацікавленого в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, з клопотанням до відповідної районної державної адміністрації або сільської ради за місцезнаходженням земельної ділянки; розгляд та надання ними дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; розробку вказаного проекту та його погодження комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою; прийняття та отримання рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

20 вересня 2004 року ОСОБА_7 подано голові ОСОБА_3 районної державної адміністрації Кіровоградської області письмову заяву про надання у приватну власність із земель запасу ОСОБА_2 сільської ради земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства.

Розпорядженням голови ОСОБА_3 районної державної адміністрації Кіровоградської області за №15-р від 10 січня 2005 року, надано ОСОБА_7 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 01.00 га за рахунок земель запасу ОСОБА_2 сільської ради згідно зі списком, що додається до цього розпорядження. Згідно довідки заступника голови ОСОБА_3 районної державної адміністрації Кіровоградської області за №К-703 від 28 грудня 2011 року, розпорядження голови ОСОБА_3 районної державної адміністрації Кіровоградської області Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадян за №15-р від 10 січня 2005 року є чинним.

Відповідно до проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності громадянам у власність для ведення особистого селянського господарства на території ОСОБА_2 сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, виготовленого виконавець: ПП Ленд-В , передбачено відведення ОСОБА_7 у власність земельної ділянки площею 0.9162 га ріллі.

Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок ( ч.ч.1, 4 та 5 ст.79-1 ЗК України).

Земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки (ч.ч.1,6 ст.16 Закону України Про державний земельний кадастр ).

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, відомості про державну реєстрацію проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером: 3525884900:02:000:5103, площею 0.9162 га, у власність ОСОБА_7 для ведення особистого селянського господарства, виготовленої виконавцем: : ПП Ленд-В , розташованої на території ОСОБА_2 сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, було проведено 12 вересня 2013 року.

ОСОБА_7 помер 29 квітня 2014 року (актовий запис про смерть ОСОБА_2 сільської ради Устинівського району Кіровоградської області за №6 від 01 травня 2014 року).

Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст.1216 ЦК України).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (1217 ЦК України).

В актовому записі про народження Ганно-Требинівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області за №42 від 21 грудня 1974 року, ОСОБА_8, дата народження: 25 листопада 1974 року, місце народження: с. Завтурове Устинівського району Кіровоградської області, в графі батьки записано: батько: ОСОБА_7 , мати: ОСОБА_9.

ОСОБА_10 та ОСОБА_8 зареєстрували шлюб 19 листопада 1993 року, після державної реєстрації шлюбу присвоєно прізвище: чоловікові: ОСОБА_10; дружині: ОСОБА_10 (актовий запис про укладення шлюбу палац урочистих подій м. Олександрія Кіровоградської області за № 923 від 19 листопада 1993 року).

Таким чином, ОСОБА_1, як дочка ОСОБА_7, є першої черги спадкоємцем за законом відповідно до ст.1261 ЦК України, так як у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно ст.125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно положень ч.2 ст.18 Закону перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

ОСОБА_7 розпочату приватизацію земельної ділянки не було завершено. Відсутня державна реєстрація права власності на землю за ним. Таким чином, ОСОБА_7 не набув права власності на земельну ділянку відповідно до положень ст.125 ЗК України.

Постановою приватного нотаріуса ОСОБА_3 районного нотаріального округу Кіровоградської області ОСОБА_5 відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, площею 0.9162 га, кадастровий номер:3525884900:02:000:5103, для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території ОСОБА_2 сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, так як у спадкодавця ОСОБА_7 відсутній правовстановлюючий документ про право власності на земельну ділянку, площею 0.9162 га, кадастровий номер:3525884900:02:000:5103.

До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (1218 ЦК України).

Таким чином, до складу спадщини спадкодавця ОСОБА_7 входить не завершена процедура набуття у власність (приватизація) земельної ділянки, площею 0.9162 га, кадастровий номер:3525884900:02:000:5103.

У сторін спір щодо не завершеної процедури набуття у власність (приватизація) земельної ділянки, площею 0.9162 га, кадастровий номер:3525884900:02:000:5103, для ведення особистого селянського господарства, виник внаслідок постанови нотаріуса про відмову видати спадкоємцю за законом ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_7.

У п.3.5 ОСОБА_11 спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування за №24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст.125 ЗК , проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім'я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

У правовій позиції Верховного Суду в постанові від 21 березня 2018 року у справі №623/633/17 зазначено про право спадкоємців на завершення процедури приватизації земельної ділянки, розпочатої спадкодавцем.

Право на приватизацію земельної ділянки - це особисте немайнове право, яким після подання заяви до органу виконавчої влади скористався за життя спадкодавець та на завершення процедури реалізації після його смерті має право спадкоємець.

Статтею 126 ЗК України передбачено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .

Пуктом г ч.1 ст.81 ЗК України передбачено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Пунктом а ч.3 ст.152 ЗК України передбачено, що захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання права.

Згідно п.81-2 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127, для державної реєстрації права власності та права постійного користування на земельну ділянку, права на яку набуваються шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у постійне користування із земель державної або комунальної власності, подається рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність чи надання у постійне користування або про затвердження документації із землеустрою щодо формування земельної ділянки та передачу її у власність чи надання у постійне користування.

Частиною 9 ст.118 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області, відповідно до Положення про Головне управління Держземагентства в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10 травня 2012 року за №258, є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України. Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 січня 2013 року за №40 доповнено пункт 4 Положення про Головне управління Держземагентства в області підпунктом 4.32, яким встановлено, що Головне управління Держземагентства в області передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області. Таким чином, до повноважень ОСОБА_4 управління Держземагентства у Кіровоградській області відносилося розпорядження земельними ділянками, в тому числі, яка є предметом цього договору оренди землі, так як земельні ділянки належать до категорії земель сільськогосподарського призначення державної форми власності.

Постановою Кабінету Міністрів України за №442 від 10 вересня 2014 року Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади здійснено реорганізацію Державного агентства земельних ресурсів України шляхом перетворення його в Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр). Згідно Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року за №15, Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру, який розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.

Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин, пов'язаних із завершенням процедури приватизації земельної ділянки, суб'єктом, уповноваженим на розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення на території Кіровоградської області, є відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.

Відповідно до ч.1 ст.4, ч.1 ст.5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. На підставі досліджених у справі доказів встановлено прийняття спадкоємцем ОСОБА_1 спадщини спадкодавця ОСОБА_7і набуття нею в порядку спадкування за законом права на усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. При встановлених обставинах, коли у позивача ОСОБА_1 відсутні інші способи захисту цивільних прав та інтересів, чим може бути визнання права відповідно до п.1 ч.2 ст.16 ЦК України, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради, ОСОБА_3 районної державної адміністрації та ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання в порядку спадкування за законом права на завершення процедури набуття у власність (приватизації) земельної ділянки підлягають задоволенню. Відповідно до п.1 ч.2, ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача. За заявою позивача ОСОБА_1 судові витрати не стягуються (не відшкодовуються) на її користь з другої сторони .

Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за законом на спадщину, яка відкрита внаслідок смерті ОСОБА_7 (помер 29 квітня 2014 року) права на завершення приватизації земельної ділянки, площею 0.9162 га, кадастровий номер: 3525884900:02:000:5103, для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території ОСОБА_2 сільської ради Устинівського району Кіровоградської області .

За заявою позивача ОСОБА_1 судові витрати не стягуються (не відшкодовуються) на її користь з другої сторони .

На рішення може бути подано апеляційну скаргу на протязі тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду.

Суддя Устинівського районного суду

Кіровоградської області ОСОБА_12

СудУстинівський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення18.02.2019
Оприлюднено19.02.2019
Номер документу79886788
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —403/708/18

Ухвала від 13.05.2019

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Єгорова С. М.

Ухвала від 22.04.2019

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Єгорова С. М.

Ухвала від 08.04.2019

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Єгорова С. М.

Рішення від 18.02.2019

Цивільне

Устинівський районний суд Кіровоградської області

Годованець І. А.

Ухвала від 28.12.2018

Цивільне

Устинівський районний суд Кіровоградської області

Годованець І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні