Ухвала
від 21.02.2019 по справі 617/721/15-ц
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


УХВАЛА

про відмову у відкритті апеляційного провадження

21 лютого 2019 року

м. Харків

Справа № 617/721/15-ц

Провадження № 22-ц/818/1832/19

Харківський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого: Колтунової А.І.

суддів: Бровченка І.О., Бурлаки І.В.,

при вирішенні питання про відкриття апеляційного провадження по цивільній справі №617/721/15-ц за позовом заступника прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Державного агентства лісових ресурсів України, Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства, Державного підприємства „Вовчанське лісове господарство» до Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області, ОСОБА_1, Реєстраційної служби Вовчанського районного управління юстиції про визнання недійсними розпоряджень та повернення земельної ділянки за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката ОСОБА_2 на рішення Вовчанського районного суду Харківської області від 10 жовтня 2016 року, ухвалене суддею - Уханьовою І.С., -

ВСТАНОВИВ :

Рішенням Вовчанського районного суду Харківської області від 10 жовтня 2016 року позовну заяву заступника прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Державного агентства лісових ресурсів України, Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства, Державного підприємства „Вовчанське лісове господарство» до Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області, ОСОБА_1, Реєстраційної служби Вовчанського районного управління юстиції про визнання недійсними розпоряджень та повернення земельної ділянки - задоволено.

Визнано незаконним та скасовано розпорядження голови Вовчанської районної державної адміністрації від 21.11.2012 № 660 Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі їх. у власність для індивідуального дачного будівництва в частині надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва.

Визнано незаконним та скасовано розпорядження голови Вовчанської районної державної адміністрації від 19.07.2013 № 174 Про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі у власність 88 громадянам для індивідуального дачного будівництва за межами населених пунктів на території Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області в частині передачі ОСОБА_1 у власність земельної ділянки (кадастровий номер 6321655800:01:005:0045), загальною площею 0,10 га, вартістю 179 917 грн., для індивідуального дачного будівництва.

Визнано недійсним та скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, яке внесено державним реєстратором реєстраційної служби Вовчанського районного управління юстиції на земельну ділянку з кадастровим номером 6321655800:01:005:0045 від 02.08.2013 № 4708707.

Зобов'язано ОСОБА_1 передати, а ДП Вовчанське лісове господарство прийняти земельну ділянку площею 0,10 га, (кадастровий номер 6321655800:01:005:0045), про що скласти акт прийому-передачі .

01 лютого 2019 року на зазначене рішення суду представником ОСОБА_1 - адвокатом ОСОБА_2 подано апеляційну скаргу.

Перевіривши надані матеріали, суд вважає, що у відкритті провадження по справі слід відмовити з наступних підстав.

Відповідно до Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів внесено зміни до Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), який набув чинності 15 грудня 2017 року.

Згідно з п.1, 13 Перехідних положень ЦПК України, справи у судах першої та апеляційної інстанції розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Судові рішення, ухвалені судами першої інстанції до набрання чинності цією редакцією Кодексу, набирають законної сили та можуть бути оскаржені в апеляційному порядку протягом строків, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Частиною 1 статті 294 ЦПК України ( у редакції, що діяла на час ухвалення рішення) визначено, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду ухвалено 10 жовтня 2016 року. Апеляційна скарга подана та зареєстрована в суді 01 лютого 2019 року.

Отже, із матеріалів справи вбачається, що в установлений законом процесуальний строк - 10 днів, який діяв на час розгляду справи, апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подана не була.

Апеляційна скарга надійшла до суду через 2 роки та 4 місяці.

Згідно з ч.2 ст.358 ЦПК України передбачено, що незалежно від поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у разі, якщо апеляційна скарга подана після спливу одного року з дня складення повного тексту судового рішення, крім випадків: подання апеляційної скарги особою, не повідомленою про розгляд справи або не залученою до участі в ній , якщо суд ухвалив рішення про її права, свободи, інтереси та (або) обов'язки; пропуску строку на апеляційне оскарження внаслідок виникнення обставин непереборної сили .

Зазначена норма процесуального закону незалежно від причин пропуску строку на апеляційне оскарження судового рішення покладає на суд обов'язок відмовити у відкритті провадження, оскільки зазначений строк апеляційного оскарження є граничним.

З матеріалів справи вбачається, що представник ОСОБА_1 - адвокат ОСОБА_2 про розгляд справи був повідомлений про час та місце розгляду справи, однак в судове засідання не з'явився, клопотання про перенесення розгляду справи не надав (а. с. 207 т. 2).

Відповідно до ч.5 ст. 76 ЦПК України, в редакції та на час розгляду спірної справи, повідомлення представників особи, яка бере участь у справі, вважається повідомленням і цієї особи.

Аналогічні вимоги містяться у ч.5 ст. 130 ЦПК України.

Отримання відповідачем та його представником судового рішення підтверджується фактом звернення відповідача до суду з заявою про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню та про перегляд рішення за нововиявленими обставинами (а. с. 233 - 235 т.1, а.с. 1 - 13 т. 2).

Отже колегія суддів дійшла висновку, що правові підстави для відкриття провадження у справі відсутні.

Зазначені висновки відповідають висновкам, викладеним в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 14 лютого 2019 року у справі №61-21007св18 та в постанові Верховного суду у складі об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 361/161/13-ц

Відповідно до ч.4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин, суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Також дані висновки суду не суперечать практиці Європейського суду з прав людини.

Європейський суд з прав людини у справі Перетяка та Шереметьев проти України зазначає, що право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою.

Стосовно питання доступу до суду Суд у справі МПП "Голуб" проти України повторює, що процедурні гарантії, закріплені статтею 6, гарантують кожному право подання скарги щодо його прав та обов'язків цивільного характеру до суду чи органу правосуддя. Таким чином, втілюється право на звернення до суду, одним із аспектів якого є право доступу, тобто право розпочати провадження у судах з цивільних питань (див. справу "Голдер проти Сполученого Королівства", рішення від 21 лютого 1975 року, ОСОБА_3 А N 18, ст. 13-18, п. 28-36).

Суд наголошує, що право на звернення до суду, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним; воно може бути обмеженим, особливо щодо умов прийнятності скарги, оскільки за своєю природою це право вимагає регулювання з боку держави, яка щодо цього користується певними межами самостійного оцінювання.

Європейський суд з прав людини в рішенні від 7 липня 1989 року у справі "Юніон Аліментаріа ОСОБА_3 проти Іспанії" зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

У рішенні Надточій проти України від 15 травня 2008 року Європейський суд з прав людини нагадує, що принцип рівності сторін - один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду - передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Дії однієї сторони не повинні порушувати права іншої сторони.

З огляду на викладене, керуючись вимогами ч.2 ст. 358 ЦПК України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката ОСОБА_2 на рішення Вовчанського районного суду Харківської області від 10 жовтня 2016 року у справі за позовом заступника прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Державного агентства лісових ресурсів України, Харківське обласне управління лісового та мисливського господарства, Державне підприємство „Вовчанське лісове господарство» до Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області, ОСОБА_1, Реєстраційної служби Вовчанського районного управління юстиції про визнання недійсними розпоряджень та повернення земельної ділянки.

Керуючись ст. 358 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Представнику ОСОБА_1 - адвокату ОСОБА_2 у відкритті апеляційного провадження на рішення Вовчанського районного суду Харківської області від 10 жовтня 2016 року у справі за позовом заступника прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Державного агентства лісових ресурсів України, Харківське обласне управління лісового та мисливського господарства, Державне підприємство „Вовчанське лісове господарство» до Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області, ОСОБА_1, Реєстраційної служби Вовчанського районного управління юстиції про визнання недійсними розпоряджень та повернення земельної ділянки - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, однак може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Головуючий А.І. Колтунова

Судді І.О. Бровченко

ОСОБА_4

СудХарківський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення21.02.2019
Оприлюднено24.02.2019
Номер документу80046985
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —617/721/15-ц

Ухвала від 21.02.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Колтунова А. І.

Ухвала від 13.12.2018

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Глоба М. М.

Ухвала від 11.10.2018

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Глоба М. М.

Ухвала від 03.03.2018

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Глоба М. М.

Ухвала від 26.02.2018

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Уханьова І. С.

Ухвала від 30.01.2018

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Уханьова І. С.

Рішення від 10.10.2016

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Уханьова І. С.

Ухвала від 04.09.2015

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Ворона С. В.

Ухвала від 28.04.2015

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Ворона С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні