ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua 0,2
УХВАЛА
м. Київ
28.02.2019Справа № 910/2142/19
Суддя Господарського суду міста Києва Літвінова М.Є.розглянувши
позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Хелльманн Східна Європа" (02099, м. Київ, вул. Зрошувальна, буд. 7)
до Фізичної особи - підприємця Шендерей Микити Миколайовича (АДРЕСА_1)
про стягнення 471 300, 00 грн.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Хелльманн Східна Європа (далі - позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Фізичної особи - підприємця Шендерей Микити Миколайовича (далі -відповідач) про стягнення безпідставно отриманих коштів у розмірі 471 300, 00 грн.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач вказує на те, що під час проведення службової перевірки усестороннього аудиту в компанії було виявлено переказ грошових коштів з банківського рахунку на загальну суму 471 300,00 грн. на банківський рахунок Фізичної особи - підприємця Шендерей Микити Миколайовича в період з 27 листопада 2017 року по 26 березня 2018 року за неіуснуючими та не проведеними рахунками - фактурами. У зв'язку з цим, позивач звернувся до відповідача про повернення безпідставно отриманих коштів.
Одночасно з позовною заявою позивачем подано заяву про забезпечення позову, відповідно до змісту якої позивач просить суд накласти арешт на майно Шендерей Микити Миколайовича, а саме на квартиру 58 за адресою Київська область, м. Ірпінь, смт. Гостомель, вул. Мисливська, буд. 5, секц. 2, що належить останньому на праві приватної власності, у розмірі, що відповідає сумі коштів, перерахованих позивачем на рахунок відповідача, а саме у розмірі 471 300, 00 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.02.2019 у справі № 910/2142/19 Товариству з обмеженою відповідальністю Хелльманн Східна Європа відмовлено в задоволенні заяви про забезпечення позову.
Дослідивши матеріали переданої на розгляд суду позовної заяви на предмет наявності правових підстав для прийняття її до провадження, суд звертає увагу на наступне.
Частиною 1 статті 4 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом
Зазначене право на звернення до суду може бути реалізоване у визначеному процесуальним законом порядку, оскільки воно зумовлене дотриманням процесуальної форми, передбаченої для цього чинним законодавством, а також встановленими ним передумовами для звернення до суду.
Конституційний Суд України у рішенні від 12.06.2007 № 2-рп/2007 вказав, що необхідно відрізняти поняття "обмеження основоположних прав і свобод" від прийнятого у законотворчій практиці поняття "фіксація меж самої сутності прав і свобод" шляхом застосування юридичних способів (прийомів), визнаючи таку практику допустимою (абзац другий пункту 10 мотивувальної частини).
При цьому, як слідує зі змісту Рішення Конституційного Суду України від 25.12.1997 № 9-зп, не є порушенням права на судовий захист відмова суду у прийнятті позовних та інших заяв, скарг, оформлених не у відповідності до чинного законодавства.
В силу приписів статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Відповідно до статті 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Частиною 1 статті 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" встановлено, що судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Згідно з частиною 3 статті 22 названого Закону, місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.
Підвідомчість справ загальним і господарським судам визначається законодавством, а у разі відсутності прямої вказівки закону застосовується принцип розмежування підвідомчості за суб'єктним складом.
Відповідно до частини 1 статті 45 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України визначено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Пунктом 1 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Звертаючись до суду з даним позовом, позивач вказує відповідача - Фізичну особу - підприємця Шендерей Микиту Миколайовича.
Відповідно до частини 1 статті 58 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.
Згідно з частиною 1 статті 128 Господарського кодексу України громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 50 Цивільного кодексу України передбачено, що фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом. Інформація про державну реєстрацію фізичних осіб - підприємців є відкритою.
Пунктом 7 частини 1 статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачено, що Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - це єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.
Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру (стаття 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").
На підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань судом встановлено, що 28.02.2019 внесено запис № 20700060002015343 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем Шендерей Микитою Миколайовичем.
Частиною 8 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачено, що фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 175 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 175 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено суб'єкта господарювання, які звернулися із позовною заявою або до яких пред'явлено позов, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Враховуючи, що позов подано до фізичної особи, суд відмовляє у відкритті провадження у справі, оскільки позовна заява з визначеним суб'єктним складом не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 175, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва,-
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за Товариства з обмеженою відповідальністю "Хелльманн Східна Європа" до Фізичної особи - підприємця Шендерей Микити Миколайовича про стягнення 471 300, 00 грн.
2. Згідно з вимогами частини 6 статті 175 Господарського процесуального кодексу України роз'яснити заявнику, що даний спір віднесено до юрисдикції місцевого загального суду.
3. Ухвала набирає законної сили 28.02.2019 та підлягає оскарженню в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя М.Є. Літвінова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2019 |
Оприлюднено | 01.03.2019 |
Номер документу | 80149186 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Літвінова М.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні