ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
ОКРЕМА УХВАЛА
м. Київ
28.02.2019Справа № 910/17183/18
Господарський суд міста Києва у складі судді Курдельчука І.Д., за участю секретаря судового засідання Ковалівської О.М., розглядаючи у відкритому судовому засіданні
справу № 910/17183/18
за позовом державного підприємства обслуговування повітряного руху України в особі регіонального структурного підрозділу Київського районного центру Київцентраеро , м. Бориспіль,
до товариства з обмеженою відповідальністю Прайс Тайм , м. Київ,
про розірвання договору та стягнення 72 600 грн.,
за участю представників
позивача - Карачуна І.О. (довіреність від 28.12.2018 №1-22-6349; адвокат);
відповідача - не з'явився,
ВСТАНОВИВ
У провадженні Господарського суду міста Києва перебуває справа № 910/17183/18 за позовом державного підприємства обслуговування повітряного руху України в особі регіонального структурного підрозділу Київського районного центру Київцентраеро (далі - Підприємств) до товариства з обмеженою відповідальністю Прайс Тайм (далі - Товариство) про: розірвання договору поставки від 25.04.2018 № 180112, укладеного Підприємством і Товариством; стягнення з відповідача на користь позивача 60 200 грн. коштів, сплачених за поставлений товар, 12 400 грн. штрафу - 20 % від суми поставленого товару.
Приписи статей 183 та 202 Господарського процесуального кодексу України встановлюють обов'язок суду відкласти підготовче засідання з підстав неявки учасника справи в засідання, щодо якого немає відомостей про його повідомлення про дату, час та місце засідання належним чином.
Відповідно до частини третьої статті 120 Господарського процесуального кодексу України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Згідно до норми частини четвертої цієї статті, ухвала господарського суду про дату, час та місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу, але не менше ніж п'ять днів, для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи чи вчинення відповідної процесуальної дії.
Відповідно до пунктів 17.3 та 17.14 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі та судові рішення вручаються в паперовій формі і надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Положення статті 242 Господарського процесуального кодексу України встановлюють таке, якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня (частина п'ята).
В силу приписів частини шостої цієї статті днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення (пункт 3); день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду (пункт 4); день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси (пункт 5).
Виходячи з викладеного, відомості про належне повідомлення про час та місце розгляду справи, відповідача у суду відсутні, оскільки поштове відправлення з судовою повісткою, адресованою відповідачу повернуто суду підприємством поштового зв'язку публічному акціонерному товариству Укрпошта (далі - ПАТ Укрпошта ; ВПЗ Київ 01030 Київської дирекції ПАТ Укрпошта ) з відміткою за закінченням терміну зберігання , тобто з підстави, яка не свідчить про належне повідомлення особи про час і місце розгляду справи, згідно ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, зважаючи на те, що така вказівка не свідчить про відмову відповідача від отримання повістки чи про його відсутність за адресою місцезнаходження.
В підготовче засідання 28.02.2019 з'явився лише представник позивача.
Відповідач не з'явився, ухвала Господарського суду міста Києва від 23.01.2019 зі справи №910/17183/19 надіслана на адресу відповідача поштовим відправленням № 0103046640997.
З матеріалів справи вбачається, що поштове відправлення № 0103046640997 повернуто Укрпоштою без вручення, повідомлення (форма 119) не оформлене, жодних причин невручення не зазначено.
За таких обставин господарський суд не має належно оформлених документів, як відповідно до приписів статті 242 Господарського процесуального кодексу України давали підставу для висновку про належне повідомлення відповідача про дату, час і місце підготовчого засідання.
За відсутності в матеріалах справи належно оформленого поштового повідомлення з відповідною відміткою про вручення чи відмову від отримання або про відсутність особи за адресою місцезнаходження, підготовче засідання відкладено.
Разом з тим, судова повістка надіслана для вручення відповідачу на адресу його місцезнаходження відому з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (02088, м. Київ, вул. вул. Автотранспортна, 1).
Суд дійшов висновку про наявність підстав для постановлення окремої ухвали та направлення її ПАТ Укрпошта , виходячи з такого.
Частинами першою - другою статті 246 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу.
Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання процесуальними правами, порушення процесуальних обов'язків, неналежного виконання професійних обов'язків (в тому числі якщо підписана адвокатом чи прокурором позовна заява містить суттєві недоліки) або іншого порушення законодавства адвокатом або прокурором.
Відповідно до частин п'ятої - сьомої статті 246 Господарського процесуального кодексу України в окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.
Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню. Окрема ухвала щодо прокурора або адвоката надсилається органу, до повноважень якого належить притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора або адвоката відповідно.
З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України.
Відповідно до статті 1 Закону України Про поштовий зв'язок національний оператор поштового зв'язку (національний оператор) - це оператор, який в установленому законодавством порядку надає універсальні послуги поштового зв'язку на всій території України і якому надаються виключні права на провадження певних видів діяльності у сфері надання послуг поштового зв'язку.
Укрпошта входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України, є правонаступником УДППЗ Укрпошта та національним оператором поштового зв'язку України згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 січня 2002 року та у свої діяльності керується Законом України Про поштовий зв'язок та іншими нормативно-правовими актами, які регулюють надання послуг поштового зв'язку.
Слід зазначити, що Господарський суд міста Києва користується лише послугами Укрпошти для повідомлення учасників процесу про дату, час і місце проведення засідань.
У господарській справі № 910/17183/18 суд надсилав на адресу відповідача поштове відправлення з відміткою Судова повістка № 0103046640997 (не вручено відповідачу та повернуто суду з відміткою за закінченням терміну зберігання ).
Відповідно до статті 2 Закону України Про поштовий зв'язок відносини у сфері надання послуг поштового зв'язку регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України і прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно норм статті 3 Закон України Про поштовий зв'язок із змінами і доповненнями, основними засадами діяльності у сфері надання послуг поштового зв'язку, є зокрема, забезпечення надання послуг поштового зв'язку встановленого рівня якості.
За правилами статті 13 Закону України Про поштовий зв'язок послуги поштового зв'язку надаються на договірній основі згідно з Правилами надання послуг поштового зв'язку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, та повинні відповідати встановленим нормам якості.
Згідно із статтею 15 Закону України Про поштовий зв'язок Національний оператор, яким є ПАТ Укрпошта (розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.01.2002 № 10-р Про національного оператора поштового зв'язку ), забезпечує надання на всій території України універсальних послуг поштового зв'язку за переліком.
Порядок надання послуг поштового зв'язку та порядок оформлень поштових відправлень, зокрема рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення встановлено Правилами надання послуг поштового зв'язку , які затверджено постановою Кабінетів Міністрів України від 05.03.2009 № 270 та Порядком оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.1997 № 799 (із змінами і доповненнями).
Відповідно до пункту 9 Постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку від 05.03.2009 № 270 (далі - Правил), Національний оператор поштового зв'язку забезпечує надання універсальних послуг поштового зв'язку на всій території України. До універсальних послуг поштового зв'язку належать послуги з пересилання поштових карток, листів, бандеролей, секограм - простих та рекомендованих.
Пунктом 17 Правил встановлено, що рекомендовані листи з позначкою Судова повістка приймаються для пересилання лише з рекомендованим повідомленням про їх вручення.
Виходячи з наведених норм законодавства, на ПАТ Укрпошта лежить функція доставки поштових відправлень з позначкою Судова повістка .
Правилами надання послуг поштового зв'язку, а саме пунктом 116 встановлено, що у разі неможливості вручення одержувачам поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об'єктом поштового зв'язку місця призначення протягом одного місяця з дня їх надходження.
У разі невручення рекомендованого листа з позначкою Судова повістка з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дня надходження листа до об'єкта поштового зв'язку місця призначення із зазначенням причини невручення.
Разом з тим, відповідно до пункту 106 Правил надання послуг поштового зв'язку бланк повідомлення про вручення рекомендованого листа з позначкою Судова повістка повертається за зворотною адресою у першочерговому порядку.
Виходячи з того, що рекомендований лист з позначкою Судова повістка може бути не врученим лише з поважних причин, якими можуть бути лише об'єктивні обставини (відсутність адресата (будь-кого з повнолітніх членів його сім'ї), смерть адресата), - поштове відправлення з позначкою Судова повістка не може бути повернуто з підстави за закінченням встановленого строку зберігання , яка не належить до об'єктивних причин невручення, а тому не може вказуватись на таких відправленнях.
Отже, законодавство визначає основоположним процесуальним правом особи, яка бере участь у справі, право бути належно повідомленою про час та місце судового розгляду. Для цього існує спеціальна форма повідомлення - судова повістка, яка, крім форми та змісту, передбачає ще й порядок вручення та повернення до суду, котрі повинні забезпечуватися ДП Укрпошта .
В свою чергу, як зазначалось Порядок надання послуг поштового зв'язку та порядок оформлень поштових відправлень, зокрема рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення встановлено Правилами надання послуг поштового зв'язку , які затверджено постановою Кабінетів Міністрів України від 05.03.2009 № 270 та Порядком оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.1997 № 799 (із змінами і доповненнями).
У разі невручення рекомендованого листа з позначкою Судова повістка з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дня надходження листа до об'єкта поштового зв'язку місця призначення із зазначенням причини невручення.
Разом з тим, відповідно до пункту 106 Правил надання послуг поштового зв'язку бланк повідомлення про вручення рекомендованого листа з позначкою Судова повістка повертається за зворотною адресою у першочерговому порядку.
Слід зазначити, що бланки рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (ф. 119) та довідки (ф.20), затверджуються ПАТ Укрпошта , зокрема, Наказом від 12.05.2006 № 211 Про затвердження та введення в дію Порядку пересилання поштових відправлень .
Так, бланк рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (ф. 119) містить такі графи для заповнення у випадку невручення: відмови адресата від одержання ; закінчення терміну зберігання ; неправильно зазначена або відсутня адреса ; інші причини .
У свою чергу, довідка (ф.20) містить такі графи причин повернення (досилання): для оплати за тарифом ; порушений порядок відправлення ; вийнято з поштової скриньки пошкодженим ; для перепакування через наявність надписів (наклейок, знаків) ; неповна адреса ; за зазначеною адресою не проживає ; за відмовою адресата від одержання ; за заявою відправника (одержувача) ; за закінченням терміну зберігання ; за місцем обслуговування .
З невідомих причин повернене поштове відправлення не містить жодної інформації у бланку рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (ф. 119) в графах для заповнення у випадку невручення: відмови адресата від одержання ; закінчення терміну зберігання ; неправильно зазначена або відсутня адреса ; інші причини .
Наведене позбавило можливості суд встановити необхідні обставини щодо належності повідомлення учасника справи для ухвалення відповідного судового рішення.
Водночас, відомостями, що є публічно доступними за електронною адресою http://ukrposhta.ua/vidslidkuvati-forma-poshuku 0103046640997 підтверджується надсилання судового рішення рекомендованим листом з позначкою Судова повістка та недотримання підприємством зв'язку положень Правил щодо повернення поштового відправлення об'єктом поштового зв'язку на адресу суду поштового повідомлення в граничний п'ятиденний строк з відповідною відміткою.
Виходячи з наведеного, працівниками ВПЗ КИЇВ 01030 Київської дирекції ПАТ Укрпошта не було належно виконано покладені на них службові обов'язки по доставці судової повістки, адресованої відповідачу ТОВ Прайс Тайм , як це встановлено в статті 242 Господарського процесуального кодексу України та пунктами 99, 114, 116 Правил надання послуг поштового зв'язку.
Судом встановлено, що об'єктом поштового зв'язку під час вручення поштового відправлення № 0103046640997 були порушені норми Правил, вказано інформацію, що не відповідає дійсності та суперечить відомостям, що є публічною інформацією, а також без заповнення повідомлення про вручення поштового відправлення (ф. 119).
Укрпошта порушила чинне законодавство України та свій обов'язок з вручення судової кореспонденції не виконала, що має своїм наслідком неповідомлення позивача про дату, час і місце проведення судового засідання.
Оскільки Укрпоштою порушено чинне законодавство України, то суд вбачає за необхідне надіслати окрему ухвалу для усунення вказаних порушень, з'ясування причин невиконання обов'язку щодо вручення судової повістки.
Керуючись статтями 243, 235 та 246 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
УХВАЛИВ:
1. Надіслати окрему ухвалу публічному акціонерному товариству Укрпошта (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 22).
2. З метою усунення порушень законності та недоліків в організації роботи, публічному акціонерному товариству Укрпошта вжити заходи, спрямовані на вдосконалення зазначеної роботи щодо недопущення в майбутньому вказаних в ухвалі порушень та недоліків, а саме: належним чином у відповідності до норм чинного законодавства України здійснювати доставку поштових відправлень, зокрема з відміткою Судова повістка із заповненням повідомлення про вручення поштового відправлення (ф.119).
3. Зобов'язати публічне акціонерне товариство Укрпошта забезпечити належне виконання вимог ухвал суду по даній справі.
4. Про вжиті заходи проінформувати суд протягом п'яти днів з дня отримання даної ухвали.
Ухвала набрала законної сили 28.02.2019 та може бути оскаржена протягом десяти днів з моменту її підписання до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва.
Суддя І.Д. Курдельчук
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2019 |
Оприлюднено | 05.03.2019 |
Номер документу | 80180163 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Курдельчук І.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні