Рішення
від 25.02.2019 по справі 265/6153/18
ОРДЖОНІКІДЗЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МАРІУПОЛЯ

Справа №265/6153/18

Провадження №2/265/160/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 лютого 2019 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого судді - Мельник І.Г.,

за участю секретаря судового засідання - Гусєвої К.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольської міської ради та Виноградненської сільської ради Новоазовського району Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування, третя особа: приватний нотаріус Скалун Р.В.,

В С Т А Н О В И В:

20 липня 2018 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовними вимогами про визнання права власності в порядку спадкування за законом. В обґрунтування позовних вимог вказувала, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її чоловік ОСОБА_3 Після його смерті залишилось спадкове майно у вигляді земельної ділянки площею 4,8684 га, розташованої на території Виноградненської сільської ради Новоазовського району Донецької області, на яку їй було видано свідоцтво про право власності на спадщину за законом, а також земельної ділянки площею 0,1151 га по АДРЕСА_1 та житлового будинку АДРЕСА_1, які належали йому на праві приватної власності на підставі свідоцтва про право власності від 22.10.1997р. 19.04.2012р. Позивачка зазначає, що вона та діти є спадкоємцями після смерті ОСОБА_3 за законом, проте останні відмовились від своєї частки у спадщині на її користь. Після смерті спадкодавця вона звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Проте нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на зазначений житловий будинок через відсутність належним чином оформлених правовстановлюючих документів, що підтверджують право власності спадкодавця на будинок. За таких обставин, враховуючи, що необхідні документи зберігаються в архіві м.Новоазовська, який на даний час є непідконтрольним Україні, вона змушена звернутися до суду за захистом своїх прав та інтересів, просить визнати за нею право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 м.Маріуполя.

Позивачка та її представник ОСОБА_4 у судове засідання не з'явилися, в письмовій заяві просили розглянути справу без їх участі та задовольнити позовні вимоги.

Від представника Маріупольської міської ради за довіреністю ОСОБА_5 та представника в.о. Виноградненського сільського голови ОСОБА_6 на адресу суду надійшли заяви про розгляд справи без їх участі, в яких вони не заперечують проти задоволення позовних вимог.

Третя особа - приватний нотаріус Скалун Р.В. у судове засідання не з'явився, на виконання ухвали суду від 21.08.2018р. про витребування доказів надав копію спадкової справи, відкритої після смерті ОСОБА_3

Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог за наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 - чоловік позивачки. Після його смерті залишилась спадщина у вигляді, зокрема, житлового будинку АДРЕСА_1 Донецької області.

Після смерті ОСОБА_3 приватним нотаріусом Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області Скалун Р.В. відкрито спадкову справу за № 45/2017. Спадщину прийняла, подавши 24 травня 2017 року заяву про прийняття спадщини дружина померлого ОСОБА_1. Діти померлого ОСОБА_7 та ОСОБА_8 24.05.2017р. звернулись із заявою про відмову від своєї частки спадщини на користь дружини померлого. Зазначені обставини підтверджені копією спадкової справи.

Постановою приватного нотаріуса Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області Скалун Р.В. від 9 липня 2018 року ОСОБА_3 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житлового будинку АДРЕСА_1 Донецької області через відсутність документів, що підтверджують право власності спадкодавця на цей будинок.

З матеріалів справи вбачається та це підтверджується відомостями, наданими Виноградненською сільською радою, 30.12.1997р. було прийнято рішення про надання ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,1151 га в АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку та господарських будівель з земель житлової та цивільної забудови Виноградненської сільської ради, яке на теперішній час зберігається в архіві м.Новоазовська, що перебуває на непідконтрольній Україні території.

Право власності померлого на вказаний будинок підтверджується копією свідоцтва про право власності на будівлю від 22.10.1997р., розташовану в АДРЕСА_1, виданого рішенням Виноградненської сільської ради народних депутатів від 01.10.1997р., яке було зареєстровано Новоазовським районним бюро технічної інвентаризації 22.10.1997р. за реєстраційним номером 555.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30 травня 2008 року у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до ст.ст.321, 328 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ст.ст. 1220, 1261 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті спадкодавця. В першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив і батьки.

Статтями 1268, 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1298 ЦК свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців із часу відкриття спадщини, тому спір про спадкування може бути вирішений лише після закінчення цього строку.

Як роз'яснив пленум Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування у п. 23 свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Прийняття спадщини спадкоємцем, який звертається з вимогою про визнання права власності на спадкове майно, має встановлюватись належними доказами: копіями документів із спадкової справи, якщо така справа заводилася нотаріусом, довідками з житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.

Окрім загального кола обставин, які встановлюються судом при вирішенні всіх спорів про право на спадкування, при вирішенні спорів про визнання права власності на спадкове нерухоме майно судам необхідно з'ясовувати: 1) правовий режим земельної ділянки, на якій розташоване спірне нерухоме майно (будинок, споруда); 2) чи отримано спадкодавцем дозволи на спорудження будинку, чи затверджено проект на спорудження будинку; 3) коли спадкодавцем було завершено спорудження будинку; 4) чи дотримано при будівництві проекту на спорудження будинку, вимог державних протипожежних, санітарних норм; 5) чи посвідчено право власності на нерухоме майно в установленому законом порядку на час виникнення права власності.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини.

Аналізуючи зібрані по справі докази позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки факт належності будинку померлому ОСОБА_3 знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, а також з урахуванням того, що позивачка звернулася в установленому порядку до нотаріальної контори для прийняття спадщини, але нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину, тому позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Маріупольської міської ради та Виноградненської сільської ради Новоазовського району Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування, третя особа: приватний нотаріус Скалун Р.В., задовольнити

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 Донецької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження у випадках, передбачених ст. 354 ЦПК України.

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Донецького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя.

Позивачка: ОСОБА_1, адреса: АДРЕСА_1, ІПН: НОМЕР_1.

Відповідач: Маріупольська міська рада, юридична адреса: м.Маріуполь, пр..Миру,70, код ЄДРПОУ 40041200.

Відповідач: Виноградненська сільська рада Новоазовського району Донецької області, адреса: м.Маріуполь, с.Виноградне, вул.Центральна,22б, код ЄДРПОУ 04342128.

Третя особа: приватний нотаріус Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області Скалун Р.В., адреса: м.Маріуполь, пр..Перемоги,39.

Повний текст судового рішення складено 25 лютого 2019 року.

Суддя І. Г. Мельник

СудОрджонікідзевський районний суд м.Маріуполя
Дата ухвалення рішення25.02.2019
Оприлюднено04.03.2019
Номер документу80200625
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —265/6153/18

Рішення від 25.02.2019

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м.Маріуполя

Мельник І. Г.

Ухвала від 03.10.2018

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м.Маріуполя

Мельник І. Г.

Ухвала від 21.08.2018

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м.Маріуполя

Мельник І. Г.

Ухвала від 24.07.2018

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м.Маріуполя

Мельник І. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні