Рішення
від 05.03.2019 по справі 328/3383/18
ТОКМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

328/3383/18

05.03.2019

2/328/155/19

РІШЕННЯ

Іменем України

05 березня 2019 року м.Токмак

Токмацький районний суд Запорізької області в складі головуючого судді Коваленка П.Л., за участю секретаря судового засідання Баздирь О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Токмак за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Токмацької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Житлово-будівельний кооператив №5 Веселка , про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до Токмацького районного суду Запорізької області з позовною заявоюдо Токмацької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Житлово-будівельний кооператив №5 Веселка , про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом після померлої 04 травня 2005 року ОСОБА_2 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено. 04 травня 2005 року померла мати позивача - ОСОБА_2 За життя спадкодавець ОСОБА_2 набула право власності на квартиру № 45 в житловому будинку №32 по вулиці Ломоносова в місті Токмак. Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на все її майно, до складу якої увійшли усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини і не припинилися внаслідок її смерті, в тому числі, право власності на квартиру № 45 в житловому будинку № 32 по вулиці Ломоносова в місті Токмак Запорізької області. Позивач є єдиним спадкоємцем за законом першої черги. 05 грудня 2018 року позивач звернувся до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом. У видачі свідоцтва нотаріус відмовила у зв'язку з тим, що позивач не надав правовстановлюючий документ на вищезазначену квартиру, оскільки померла ОСОБА_2 не зареєструвала право власності на квартиру. Відмова нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом порушує права позивача на спадкування та набуття права власності на квартиру в порядку спадкування за законом, за захистом якого він змушений звернутися до суду, адже в позасудовому порядку їх захистити не можливо.

Позивач ОСОБА_1 на розгляд справи в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце проведення якого повідомлений належним чином. Представник позивача - адвокат ОСОБА_3 надала письмову заяву про розгляд справи без участі сторони позивача, на задоволенні позовних вимог наполягає.

Представник відповідача ОСОБА_4 на розгляд справи в судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи без участі представника відповідача. Відзив на позов не надано.

Представник ЖБК №5 Веселка ОСОБА_5 на розгляд справи в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі представника. Проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Оскільки особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з'явились, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справу не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених позовних вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених ЦПК України випадках.

Спадкові відносини в Україні регулюються Цивільним кодексом України , Законом України від 2 вересня 1993 року №3425-ХІІ "Про нотаріат" , іншими законами, а також прийнятими відповідно до них підзаконними нормативно-правовими актами.

Судом встановлено, що 04 травня 2005 року померла мати позивача - ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-ЖС №000521 від 04 травня 2005 року.

Родинні відносини позивача ОСОБА_1 з померлою ОСОБА_2 підтверджуються копією про народження ОСОБА_1 серії І-ЖС № 383846.

За життя спадкодавець ОСОБА_2 набула право власності на квартиру № 45 в житловому будинку №32 по вулиці Ломоносова в місті Токмак.

Зазначене підтверджується ордером № 2777 від 02.07.1974, випискою з протоколу загальних зборів ЖБК - 5 Куйбишевський №38 від 13.05.1982, ухвалою суду у справі № 3-672 від 05.10.1982, довідкою ЖБК № 5 Веселка , довідкою ЖБК №5 Веселка від 30.10.2018, випискою з протоколу зборів мешканців ЖБК Куйбишевський від 20.11.2016.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на все її майно, до складу якої увійшли усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини і не припинилися внаслідок її смерті, в тому числі, право власності на квартиру № 45 в житловому будинку № 32 по вулиці Ломоносова в місті Токмак Запорізької області.

Позивач є спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 за законом першої черги. Інші спадкоємці за законом відсутні. Зазначена обставина підтверджується матеріалами спадкової справи №281/18, відкритої після смерті ОСОБА_2 .

05 грудня 2018 року позивач звернувся до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом. У видачі свідоцтва нотаріус відмовила у зв'язку з тим, що позивач не надав правовстановлюючий документ на вищезазначену квартиру, оскільки померла ОСОБА_2 не зареєструвала право власності на квартиру. Зазначені обставини підтверджуються постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 05 грудня 2018 року №1643/02-31.

Відмова нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом порушує право позивача на спадкування за законом та набуття права власності на спірне нерухоме майно в порядку спадкування за законом, за захистом якого позивач змушена звернутись до суду, адже в позасудовому порядку їх захистити не можливо.

Відповідно до ст.4 ЦПК України , кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних справ, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України після прийняття спадщини спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Як вже було зазначено, за життя спадкодавець ОСОБА_2 правомірно набула право власності на квартиру № 45 в житловому будинку №32 по вулиці Ломоносова в місті Токмак, сплативши всі пайові внески як член ЖБК - 5 Куйбишевський , що підтверджується довідкою ЖБК № 5 Веселка від 23.11.2018.

В силу вимог ст.15 Закону України Про власність № 697-XII від 07.02.1991 член житлово-будівельного кооперативу, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, надану йому в користування, набуває права власності на це майно.

Відповідно до інформаційної довідки Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 04.03.2019 на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1, право приватної власності не зареєстроване, що свідчить про те, що ОСОБА_2була єдиним власником спірної квартири, але належним чином право власності не зареєструвала.

Відповідно до частини 1 статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Статтями 1216-1218 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), спадкування здійснюється за заповітом або за законом, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Главою 25 ЦК України передбачені підстави для припинення права власності. До зазначених підстав не належить припинення права власності у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу.

Відповідно до положень п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування» вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають тільки у тому випадку, якщо наявні умови для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, а при відмові нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

У теперішній час оформити та отримати правовстановлюючий документ на право власності на квартиру у встановленому законом порядку не можливо, оскільки у відповідності з ч.4 ст.25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент смерті.

Відповідно до ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до п.3.1 інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16.05 2013 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст.392 ЦК).

Відповідно до ч.1 ст.1298 ЦК України свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців із часу відкриття спадщини, тому спір про спадкування може бути вирішений лише після закінчення цього строку.

Якщо спадкоємець не прийняв спадщину, його вимоги про визнання права власності на спадкове майно не підлягають задоволенню судом. Прийняття спадщини спадкоємцем, який звертається з вимогою про визнання права власності на спадкове майно, має встановлюватись належними доказами: копіями документів із спадкової справи, якщо така справа заводилася нотаріусом, довідками з житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

З урахуванням вищевикладеного, а також того, що позивач є таким, що прийняла спадщину, але нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, сам факт не отримання правовстановлюючих документів, не може вважатися відсутністю прав на відповідне майно, якщо воно правомірно набуто у власність. В даному випадку, суд вважає, що оскільки квартира за адресою: АДРЕСА_1 ,набута спадкодавцем правомірно, то позивач має право отримати її у власність в порядку спадкування за законом. Таким чином, за позивачем має бути визнано право власності на зазначену квартиру в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, яка померла 04 травня 2005 року .

Висновки суду узгоджуються із зібраними у справі доказами і не суперечать вимогам законодавства.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 16 , 1261 ЦК України, ст.13, 95, 258, 259, 263-265, 273 ЦПК України, суд,

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Токмацької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Житлово-будівельний кооператив №5 Веселка , про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, рнокпп НОМЕР_1, право власності на квартиру №45 в житловому будинку №32 по вулиці Ломоносова в місті Токмак Запорізької області, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, яка померла 04 травня 2005 року.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, рнокпп НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: 71709, АДРЕСА_1 .

Відповідач: Токмацька міська рада , код в ЄДРПОУ 20520724, місце знаходження : 71701, Запорізька область, місто Токмак, вулиця Центральна, 45 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Житлово-будівельний кооператив №5 Веселка , код в ЄДРПОУ 25478567, місце знаходження: 71709, Запорізька область, місто Токмак, вулиця Ломоносова, будинок 32 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Токмацький районний суд Запорізької області шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суд повідомляє учасникам справи веб-адресу сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою вони можуть отримати інформацію по даній справі: http://court.gov.ua/fair.

Рішення складено 05.03.2019.

Суддя:

СудТокмацький районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення05.03.2019
Оприлюднено07.03.2019
Номер документу80285663
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —328/3383/18

Рішення від 05.03.2019

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Коваленко П. Л.

Ухвала від 05.02.2019

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Коваленко П. Л.

Ухвала від 08.01.2019

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Коваленко П. Л.

Ухвала від 14.12.2018

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Коваленко П. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні