ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Провадження № 11-кп/803/376/19 Справа № 201/12225/18 Суддя у 1-й інстанції - ОСОБА_1 Суддя у 2-й інстанції - ОСОБА_2
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2019 року м. Дніпро
Дніпровський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду кримінальних справ:
головуючого-судді ОСОБА_2 ,
суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
за участю секретаря
судового засідання ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу прокурора у кримінальному провадженні на ухвалу Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 16 листопада 2018 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018040650001983, щодо
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,уродженця Грузії,громадянина Грузії,який проживаєза адресою: АДРЕСА_1 ,-
обвинуваченого у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 187 КК України, -
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,уродженця Грузії,громадянина Грузії,який проживаєза адресою: АДРЕСА_1 ,-
обвинуваченого у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 187 КК України, -
прокурора ОСОБА_8 ,
перекладача ОСОБА_9 ,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст оскарженого рішення та встановлені судом першої інстанції обставини.
Ухвалою Жовтневогорайонного суду м.Дніпропетровська від 16листопада 2018року, обвинувальний акт щодо ОСОБА_10 та ОСОБА_11 повернуто прокурору через невідповідність вимогам КПК України.
Обґрунтовуючи прийняте рішення суд першої інстанції зазначив, що у даному кримінальному провадження прокурором вже було направлено обвинувальний акт стосовно тих самих осіб, який було повернуто прокурору ухвалою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 14 листопада 2018 року, а тому цей обвинувальний акт є аналогічним за змістом та обвинуваченням, що є недопустимим та грубим порушенням вимог процесуального закону.
Вимоги апеляційної скарги та узагальнені доводи особи, яка їх подала.
В апеляційній скарзі прокурор просить оскаржувану ухвалу суду скасувати та призначити новий розгляд у суді першої інстанції. Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги прокурор зазначає, що висновки суду першої інстанції щодо невідповідності обвинувального акту положенням ст. 291 КПК України є невмотивованим, при цьому будь-яких невідповідностей даній нормі суд не навів, а тому судом було порушено вимоги процесуального закону. Вказує, що судом не було належним чином повідомлено потерпілих у даному кримінальному провадженні та в порушення положення ст. 314 КПК України підготовче судове засідання було проведено без них, а тому зазначені порушення законодавства тягнуть за собою скасування вказаного судового рішення.
Позиції учасників судового провадження.
У судовому засіданні прокурор підтримав апеляційну скаргу прокурора та просив її задовольнити.
Мотиви суду.
Заслухавши доповідь судді, пояснення прокурора, перевіривши матеріали кримінального провадження та обговоривши наведені у скарзі доводи, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга прокурора не підлягає задоволенню за наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 409 КПК України підставами для скасування або зміни судового рішення при розгляді справи в суді апеляційної інстанції є: неповнота судового розгляду; невідповідність висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам справи кримінального провадження; істотне порушення вимог кримінального процесуального закону; неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність; невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі обвинуваченого.
Згідно ст. 415 КПК України суд апеляційної інстанції скасовує ухвалу суду і призначає новий розгляд у суді першої інстанції, якщо: встановлено порушення, передбачені пунктами 2, 3, 4, 5, 6, 7 частини другої статті 412 КПК України; в ухваленні рішення брав участь суддя, який відповідно до ст. 75 КПК України підлягав відводу; судове рішення ухвалено чи підписано не тим складом суду, який здійснював судовий розгляд.
Згідно зі ст. 404 КПК України суд апеляційної інстанції перевіряє законність та обгрунтованість судового рішення за наявними у справі матеріалами в межах поданої апеляційної скарги.
Перевіривши матеріали кримінального провадження в межах апеляційних вимог, апеляційний суд вважає непереконливими доводи прокурора в апеляційній скарзі про допущені судом істотні порушення вимог кримінального процесуального закону під час підготовчого судового засідання і ухвалення рішення про повернення обвинувального акта.
Відповідно до вимог ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право, зокрема, повернути обвинувальний акт прокурору, якщо він не відповідає вимогам цього Кодексу.
У цьому провадженні, як видно з його матеріалів, не встановлено обставин, які б давали підстави вважати, що суд ухвалив судове рішення з істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону.
Усупереч доводам у скарзі прокурора суд, повертаючи обвинувальний акт прокурору, правильно вказав, що обвинувальний акт щодо ОСОБА_12 не відповідає вимогам ст. 291 КПК України.
Згідно з ч. 2 ст. 29 КПК України особа повідомляється про підозру у вчиненні кримінального правопорушення державною мовою або будь-якою іншою мовою, якщо вона достатньо володіє для розуміння суті підозри у вчиненні кримінального правопорушення, при цьому ч. 3 цієї статті передбачено, що слідчий суддя, суд, прокурор, слідчий забезпечують учасникам кримінального провадження, які не володіють або недостатньо володіють державною мовою, право давати показання, заявляти клопотання і подавати скарги, виступати в суді рідною або іншою мовою, якою вони володіють, користуючись у разі необхідності послугами перекладача в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Відповідно до вимог ст. 42 КПК України підозрюваний, обвинувачений має право знати, у вчиненні якого кримінального правопорушення його підозрюють, обвинувачують. Тому слідчий при наявності достатніх доказів має негайно і детально проінформувати зрозумілою для обвинуваченого мовою про характер і причини обвинувачення.
Вимоги до оформлення обвинувального акта і його змісту, а також порядок вручення його особі, яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, для забезпечення такій особі права на захист від конкретного і зрозумілого для неї обвинувачення, передбачені у ст.ст. 291, 293 КПК України, при цьому, з урахуванням вищезазначених положень кримінального процесуального закону, вручення процесуальних документів, які стосуються підозри і обвинувачення, повинно здійснюватися мовою, якою володіє особа, оскільки у іншому випадку така особа фактично не може ефективно сприймати пред`явлене їй обвинувачення і захищатися від нього.
Як слідує з матеріалів кримінального провадження, обвинувачені ОСОБА_10 та ОСОБА_11 є громадянами іншої держави і не володіють державною (українською) мовою, внаслідок чого під час досудового розслідування останнім було забезпечено участь перекладача, при цьому суду стороною обвинувачення було надано обвинувальний акт, складений лише державною мовою, однак в наданих суду матеріалах нема підтвердження того, що обвинувачені ОСОБА_10 та ОСОБА_11 отримали обвинувальний акт з відповідним перекладом на рідну для обвинувачених мову.
З урахуванням викладеного апеляційний суд не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги прокурора та погоджується з висновками суду першої інстанції щодо необхідності повернення обвинувального акту прокурору.
Керуючись ст.ст. 405, 407, 409 КПК України, апеляційний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу прокурора у кримінальному провадженні залишити без задоволення.
Ухвалу Жовтневого районногосуду м.Дніпропетровська від16листопада 2018року проповернення обвинувальногоакту відносно ОСОБА_6 та ОСОБА_7 залишити беззміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4
Суд | Дніпровський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2019 |
Оприлюднено | 14.02.2023 |
Номер документу | 80288673 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Дніпровський апеляційний суд
Крот С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні