Рішення
від 28.02.2019 по справі 635/6334/18
ХАРКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 635/6334/18

Провадження по справі № 2/635/887/2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2019 року смт. Покотилівка Харківського району Харківської області

Харківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Бобко Т.В.,

секретар судового засідання Грищук Р.Р.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

представник позивача - ОСОБА_2,

відповідач - ОСОБА_3 районна державна адміністрація Харківської області,

треті особи - Пономаренківська сільська рада Харківського району Харківської області,

Веселівська сільська рада Харківського району Харківської області

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 районної державної адміністрації Харківської області, треті особи: Пономаренківська сільська рада Харківського району Харківської області, Веселівська сільська рада Харківського району Харківської області, про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_3 районної державної адміністрації Харківської області, треті особи: Пономаренківська сільська рада Харківського району Харківської області, Веселівська сільська рада Харківського району Харківської області, в якому просив визнати за ним право на земельну частку (пай) в КСП Птахофабрика Зоря , площею 2,17 умовних кадастрових гектарів, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4, померлої 07 травня 2002 року, якій земельна частка (пай) належала на підставі сертифікату ХР №0206773, зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) за №773. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 22 березня 2001 року рідна тітка позивача по батьківській лінії ОСОБА_4 склала заповіт згідно якого заповіла позивачу ОСОБА_1 земельний пай (частку), який належить їй на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) в КСП Птахофабрика Зоря серії ХР №0206773, виданого на підставі рішення ОСОБА_3 райдержадміністрації від 25 вересня 1997 року за №818, який зареєстрований 05 листопада 1997 року в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №773. 07 травня 2002 року ОСОБА_4 померла. На момент смерті ОСОБА_4 проживала та була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, разом із нею за вказаною адресою проживали та були зареєстровані дружина брата померлої - ОСОБА_5, яка померла в 2006 році, племінник - ОСОБА_1, дружина племінника - ОСОБА_6, онука - ОСОБА_7. Позивач зазначає, що оскільки на день смерті спадкодавиці він проживав та був зареєстрований з нею за однією адресою, він спадщину прийняв. Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 15 червня 2018 року, згідно книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) КСП Птахофабрика Зоря обліковується запис №773 про реєстрацію сертифікату серії ХР 0206773 на ім'я - ОСОБА_4, який виготовлений на підставі розпорядження ОСОБА_3 РДА від 25 вересня 1997 року №818. Розмір земельної частки (паю) КСП Птахофабрика Зоря складає 2,17 умовних кадастрових гектарів. В склад входять такі сільськогосподарські угіддя: рілля, сіножаті/пасовища, багаторічні насадження. Сертифікат був виданий ОСОБА_4, але він втрачений. За результатами звернення позивача до Першої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області з питання оформлення спадщини, нотаріус 18 серпня 2018 року виніс постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, оскільки ОСОБА_1 не були надані документи, які підтверджують наявність спадкового майна. З приводу втрати оригіналу сертифікату позивач опублікував оголошення в газеті Слобідський край від 28 серпня 2018 року за №69.

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 07 вересня 2018 року провадження по справі відкрито в порядку загального позовного провадження, справа призначена до розгляду в підготовчому засіданні.

У підготовчому засіданні, яке відбулося 02 жовтня 2018 року, ухвалою суду, яка була постановлена без видалення судді до нарадчої кімнати, залучено до участі у вищевказаній справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Пономаренківську сільську раду Харківського району Харківської області та Веселівську сільську раду Харківського району Харківської області.

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 28 грудня 2018 року підготовче провадження у цивільній справі закрито, справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з повідомленням учасників справи .

Позивач та його представник - адвокат ОСОБА_2, яка діє на підставі ордеру, виданого відповідно до Закону України Про адвокатуру і адвокатську діяльність , в судове засідання не з'явилися, надали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, в якій позовні вимоги ОСОБА_1 підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_3 районної державної адміністрації - ОСОБА_8, яка діє на підставі довіреності, в судове засідання не з'явилася, 01 жовтня 2018 року надала до суду відзив на позовну заяву в якому зазначила, що ОСОБА_3 районна державна адміністрація проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 не заперечує, а також просила суд розглянути справу за її відсутністю.

Представник третьої особи Веселівської сільської ради Харківського району Харківської області в судове засідання не з'явився, 24 жовтня 2018 року до суду надійшла заява за підписом Веселівського сільського голови ОСОБА_9 про розгляд справи за відсутністю представника сільської ради, в якій також зазначено, що Виконавчий комітет Веселівської сільської ради проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 не заперечує.

Представник третьої особи Пономаренківської сільської ради Харківського району Харківської області в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про час дату та місце судового засідання повідомлявся своєчасно та належним чином.

Враховуючи, що в судове засідання не з'явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши надані сторонами докази у їх сукупності, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини, що виникли між сторонами.

Як вбачається з листа заступника начальника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_10 №Л-640/0-0.23,061-719/156-18 від 15 червня 2018 року, згідно Книги реєстрації сертифікатів на право на земельні частки (паї) КСП Птахофабрика Зоря обліковується запис №733 про реєстрацію сертифіката серії ХР №0206733 на ім'я ОСОБА_4, який виготовлено на підставі розпорядження ОСОБА_3 РДА від 25 вересня 1997 року №818. Цей сертифікат власницею був отриманий (є особистий підпис) і на даний час не зберігається архіві Управління. Розмір кожної земельної частки (паю) КСП Птахофабрика Зоря складає 2,17 умовних кадастрових гектара - дана площа зазначена в сертифікатах і в її склад входять такі сільськогосподарські угіддя: рілля, сіножаті/пасовища, багаторічні насадження. Відповідно до Книг записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, записи в яких здійснювались до 29 грудня 2012 року включно, в Управлінні відсутня інформація про зареєстрований державний акт на право власності на земельну ділянку, виготовлений на ім'я ОСОБА_4 взамін сертифікату ХР №0206773. (а.с.15-16).

07 травня 2002 року ОСОБА_4 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-ВЛ №341531, виданим Пономаренківською сільською радою 13 травня 2002 року. (а.с.8).

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина у виді вищевказаної земельної частки (паю).

Згідно інформаційної довідки№758, виданої 14 серпня 2018 року Виконавчим комітетом Роганської селищної ради Харківського району Харківської області, померла 07 травня 2002 року ОСОБА_4 проживала та була постійно зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_2. На момент її смерті разом із нею проживали та були зареєстровані дружина брата померлої ОСОБА_5, яка померла 02 лютого 2006 року, племінник - ОСОБА_1, дружина племінника - ОСОБА_6 Вікторівана, онука - ОСОБА_7. (а.с. 25).

За життя, зокрема 22 березня 2001 року ОСОБА_4 склала заповіт, який був посвідчений секретарем виконавчого комітету Пономаренківської сільської ради Харківського району Харківської області ОСОБА_11 та зареєстрований в реєстрі за №58, згідно якого ОСОБА_4 належний їй на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР №0206773 на підставі рішення ОСОБА_3 райдержадміністрації від 25 вересня 1997 року за №818, який зареєстрований 05 листопада 1997 року в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну часту (пай) за №773, земельний пай (частку) розміром 2,17 га заповіла ОСОБА_1.(а.с.13,14).

Відповідно до ч. 1,2 ст. 524 ЦК України в редакції 1963 року, який діяв на момент відкриття спадщини, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

Згідно ст. 524 ЦК України в редакції 1963 року, який діяв на момент відкриття спадщини, кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.

Згідно із ст. 548 ЦК України, у редакції 1963 року, який діяв на момент відкриття спадщини, для набуття спадщини необхідно щоб спадкоємець її фактично прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Судом встановлено, що після смерті ОСОБА_4 позивач ОСОБА_1 спадщину прийняв, шляхом фактичного вступу в управління спадковим майном, оскільки користувався вищевказаною земельною часткою (паєм).

Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_4 судом не встановлено, що підтверджується листом державного нотаріуса Першої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області ОСОБА_12 №317/02.14 від 29 січня 2019 року.

Як вбачається зі змісту постанови державного нотаріуса Першої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області ОСОБА_12 про відмову у вчиненні нотаріальної дії (вих.№2646/02.31 від 18 серпня 2018 року), ОСОБА_1 звернувся до нотаріальної контори з заявою про видачу на його ім'я свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_4, однак нотаріусом було відмовлено у видачі вказаного свідоцтва у зв'язку з відсутністю документів, що стверджують факт наявності спадкового майна.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16.04.04. Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК , у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

Статтею 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власника земельних часток (паїв) передбачено, що до осіб, які мають право на земельну частку (пай) відносяться громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.

Згідно ст. 2 цього Закону основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

В ході судового розгляду справи судом встановлено, щосертифікат серії ХР №0206773 на земельну частку (пай) в КСП Птахофабрика Зоря , площею 2,17 умовних кадастрових гектарів, виданий на ім'я ОСОБА_4, зареєстрований в книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) за №773 було втрачено, у зв'язку з чим позивачем вжито заходів щодо розміщення в газеті Слобідський край № 69 від 28 серпня 2018 року оголошення про втрату вказаного сертифікату.

Згідно зі статей 15 , 16 ЦК України , статті 4 ЦПК України кожна особа має право на захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних цивільних прав, свобод чи інтересів, у тому числі й у судовому порядку.

Отже, у зв'язку із неможливістю ОСОБА_1 оформити свої спадкові права на земельну частку (пай) в КСП Птахофабрика Зоря площею 2,17 умовних кадастрових гектарів в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4, померлої 07 травня 2002 року, у зв'язку із втратою сертифікату на право на вказану земельну частку (пай), суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають задоволенню .

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 1 2, 81, 247, 263-265 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 районної державної адміністрації Харківської області, треті особи: Пономаренківська сільська рада Харківського району Харківської області, Веселівська сільська рада Харківського району Харківської області, про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом- задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) в КСП Птахофабрика Зоря площею 2,17 умовних кадастрових гектарів в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4, померлої 07 травня 2002 року.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Харківський районний суд Харківської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_1, місце проживання (перебування): Харківська область, Харківський район, с. Хролі, вул. Леніна, 3.

Відповідач - ОСОБА_3 районна державна адміністрація Харківської області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 04058775, місцезнаходження: 61098, м. Харків, Григорівське шосе, 52.

Третя особа - Пономаренківська сільська рада Харківського району Харківської області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 04396644, місцезнаходження: 62480, Харківська область, Харківський район, с. Пономаренки, вул. Зорянська, 15.

Третя особа - Веселівська сільська рада Харківського району Харківської області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 04396590, місцезнаходження: 62420, Харківська область, Харківський район, с. Веселе, вул. Харазії, 4.

Повне рішення складено 07 березня 2019 року.

Суддя Т.В. Бобко

СудХарківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення28.02.2019
Оприлюднено11.03.2019
Номер документу80330149
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —635/6334/18

Рішення від 28.02.2019

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Бобко Т. В.

Рішення від 28.02.2019

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Бобко Т. В.

Ухвала від 28.12.2018

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Бобко Т. В.

Ухвала від 07.09.2018

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Бобко Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні