Рішення
від 11.03.2019 по справі 904/98/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.03.2019р. Справа № 904/98/19

За позовом: Комунального підприємства Водоканал , м. Запоріжжя

До: Товариства з обмеженою відповідальністю Гранд Терра , м. Дніпро

Про: стягнення 58 835, 11 грн.

Суддя Васильєв О.Ю.

ПРЕДСТАВНИКИ : не викликалися

СУТЬ СПОРУ :

КП Водоканал (позивач) звернувся до господарського суду із позовом про стягнення з ТОВ Гранд Терра ( відповідач ) 58 835, 11 грн. плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням за період квітень-червень 2018р.

Позовні вимоги обґрунтовані наступними обставинами: 15.06.18р. відповідно до п.2.1.3. та п. 2.1.11 Правил приймання стічних вод підприємств у системи каналізування м. Запоріжжя співробітниками водоканалу було проведено відбір проб стічних вод відповідача, про що був складений акт відбору проб від 15.06.18р. Внаслідок аналізу вмісту забруднень у стічних водах було встановлено перевищення допустимих концентрацій по хлоридам, залізу, азоту амонійному та СПАР, що зафіксовано в протоколі якості скиду стічних вод від 15.06.18р. Про результати хімічного аналізу стічних вод керівнику підприємства відповідача 18.06.18р. було повідомлено телефонограмою, яку прийняв його представник . Також 22.06.18р. цю телефонограму було надіслано відповідачу поштою . Внаслідок чого, відповідно до п.9.2, 9.3. Правил №167 був проведений розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя за період : квітень - червень 2018р. на суму 58 835, 11 грн. Вищезазначений розрахунок та рахунок №9626/3 від 23.07.18р. на суму 58 835, 11 грн. було виставлено та направлено відповідачу, однак той рахунок не оплатив.

Ухвалою суду від 11.01.19р. було відкрите провадження у справі №904/98/19 за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими ГПК України , без призначення судового засідання та виклику сторін - за наявними у ній матеріалами.

29.01.19 р. до канцелярії суду надійшло клопотання позивача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Ухвалою суду від 04.02.19р. було відмовлено в задоволенні вищезазначеного клопотання.

ТОВ Гранд Терра ( відповідач ) своїм правом на подання до суду відзиву на позов не скористався, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі був повідомлений належним чином ( що підтверджується відповідним поштовим повідомлення суду про вручення відповідачу 17.01.19р. копії ухвали суду про відкриття провадження у справі, а.с.74).

Суд наголошує на тому, що ухвала суду була надіслана учасникам процесу завчасно на їх юридичні адреси, з урахуванням Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.2013 №958, що підтверджується штемпелем суду про відправлення вихідної кореспонденції на звороті відповідного судового процесуального документу. За таких обставин у суду маються достатні підстави вважати, що ним вжито належних заходів до повідомлення сторін про відкриття провадження у справі та про необхідність подання витребуваних судом документів.

При цьому, стаття 43 ГПК України зобов'язує учасників судового процесу та їх представників добросовісно користуватись процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається. Пункт 4 частини 3 статті 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Нормами статті 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконання обов'язків щодо доказів. Тож, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів і заперечень. Частиною першою статті 252 ГПК України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Тому суд розглядає справу без призначення судового засідання та виклику сторін за наявними у ній матеріалами і документами, визнаними судом достатніми, в порядку статті 178 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд ,-

ВСТАНОВИВ :

01.03.11р. між КП Водоканал (водоканал) та ТОВ Гранд Терра (абонент) укладений договір про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації № 9626/3, відповідно до умов якого водоканал забезпечує абоненту подачу питної води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчику: м. Запоріжжя, вул. Димитрова, 52, виробництво (п.1.1. договору). В цьому пункті договору сторони погодили, що керуються ЗУ Про питну воду та питне водопостачання від 10.01.02 № 2918-111, ЗУ Про житлово-комунальні послуги від 24.06.04 № 1875-IV, діючими Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України ( затв. наказом Мінжитлокомунгоспу України від 27.06.08р.) , Правилами приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України ( затв. наказом Держбуду України від 19.02.02р. № 37) , Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів ( зареєстрованою Міністерством юстиції України 26.04.02 № 402/6690 ), Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя (затв. рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.03р.) , Правилами експлуатації та технічними вимогами до приладів обліку питної, технічної води, промислових та госпфекальних стоків від 20.12.93, ГОСТ на воду питну 2874-82, ДНБ 360-92, СНІП 2.04.02-84, Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання і каналізації населених пунктів України .

Згідно розділу 2 договору ,він укладається з 01.03.11р. по 31.12.17р. Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії про його припинення не було письмово заявлено однією з сторін.

Відповідно до п.3.2.9. договору (поміж-іншим) сторони погодили, що відбір проб стічних вод водоканалом здійснюється у будь-який час доби без попередження абонента. При перевищенні складу забруднюючих речовин та температурного показника в стічних водах абонента , які скидаються в систему каналізації, в порівняні з ДК, абонент вносить плату за скид понаднормативних забруднень водоканалу, у відповідності з Правилами приймання… , Правилами приймання … м. Запоріжжя , Інструціюєю (а.с.9-12).

В додатку №1 до договору сторони погодили допустимі концентрації забруднюючих речових у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування (а.с.13).

Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 р. № 167 затверджені Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя ). Відповідно до підпунктів 2.1.3 2.1.5, 2.1.11 п. 2.1 цих Правил водоканал має право: контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод у будь-який час доби без представника підприємства з участю представника відповідної компетентної організації або самостійно. Порядок та періодичність відбору проб визначає водоканал без погодження підприємства (п.п. 2.1.3); проводити аналіз якості стічних вод підприємства. Робити офіційні висновки про відповідність фактичних концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах допустимим, а також про епідеміологічну безпеку стічних вод, що скидаються (п.п. 2.1.4); виставляти підприємствам рахунки до оплати у випадку порушення Правил та не виконання умов договору (п.п. 2.1.5); пред'являти підприємству претензії та позови (в установленому порядку) щодо відшкодування збитків, заподіяних системі міської каналізації, а також виставляти рахунки до оплати за скид понаднормативних забруднень відповідно до Правил (п.п. 2.1.11). Згідно із п. 3.2 Правил приймання підприємство несе відповідальність перед водоканалом за режим та якість стічних вод, що скидаються у міську каналізацію. За умовами п. п. 4.1, 4.2 Правил приймання : … скид стічних вод з перевищенням ДК заборонено. Стічні води підприємства приймаються до міської каналізації, якщо їх якісні показники та режим скиду відповідають вимогам, які встановлені Правилами та договором. Пунктом 6.3 Правил приймання визначено, що приймання стічних вод підприємств в систему міської каналізації здійснюється відповідно до договору, розробленого з водоканалом. Відповідно до п. 7.1 Правил приймання водоканал здійснює контроль за витратою та якістю стічних вод, які скидають підприємства … Згідно з п.п. 7.9.1 7.9.3 п. 7.9 Правил приймання, з метою контролю якості стічних вод підприємств водоканал здійснює плановий відбір разових, а при необхідності, середньодобових проб стічної води в контрольних точках, вказаних на схемі каналізування підприємства, погодженій водоканалом. У разі відсутності погодженої схеми відбір проб проводиться в місцях, визначених представниками підприємства і водоканалу. Відповідальність за достовірність визначення контрольної точки несе підприємство відповідно до п. 7.5 Правил.

Вибіркові разові проби повністю характеризують склад та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрацій забруднюючих речовин допустимим, знайдені таким чином перевищення допустимих якісних показників є достатньою підставою для нарахування додаткової плати. Перед початком відбору проб перевіряється відповідність контрольної точки на схемі каналізування підприємства контрольній точці на місцевості. Відбір проб здійснюється безпосередньо в контрольній точці за допомогою пробовідбірника з усереднюванням проби та переливом її у спеціальні ємності для основного, паралельного та арбітражного аналізів. Усі проби нумеруються, опечатується з підписами представників підприємства та водоканалу та зберігається в хімічній лабораторії водоканалу. Обсяг відібраної проби стічної води вказаний у п. 7.8.30 Правил. При відборі проб складається акт відбору проб стічних вод, де фіксується здійснення відбору проб паралельного, контрольного та арбітражного аналізів, стан та маркірування контрольної точки, а також наявність погодженої схеми відповідно Додатку № 3 до Правил.

Керуючись приписами вищенаведених Правил приймання , 15.06.18р. уповноважені представники КП Водоканал з'явились для здійснення контрольного відбору проб стічних вод відповідача. Центральною лабораторією стічних вод КП Водоканал був здійснений контрольний відбір проб стічних вод відповідача, що надходять в міську каналізацію через контрольну точку відповідно до узгодженої схеми водопровідно-каналізаційних мереж підприємства та договору в присутності представника відповідача - Кормуш В.І. Акт було підписано представниками сторін без зауважень. Один примірник Акту відбору проб було вручено представнику відповідача.

З контрольної точки КК представниками позивача були відібрані проби. Паралельна проба була відібрана КП Водоканал та надана представнику відповідача. Також були відібрані арбітражні проби, які були законсервовані, опечатані та доставлені в сумці-холодильнику до КП Водоканал для зберігання. Цей факт зафіксовано в акті відбору проб стічних вод від 15.06.18 р. (а.с.17).

Лабораторією КП Водоканал було проведено аналіз відібраних проб. Результати проведених лабораторією хімічних досліджень показали, що стічні води у контрольній точці КК не відповідають встановленим нормам по: Хлоріди - 367,82 мг/дм 3 , при ДК - 81,0 мг/дм 3 , Залізо загальне - 8,98 мг/дм 3 , при ДК - 0,65мг/дм 3 , Азот амонійний - 36,79 мг/дм 3 , при ДК - 19,0 мг/дм 3 , СПАР - 9,28 мг/дм 3 , при ДК - 0,7 мг/дм 3 , що було зафіксовано в протоколі аналізу стічних вод від 21.06.2018р. (а.с.18)

Про результати хімічного аналізу стічних вод керівнику підприємства 18.06.18р. було повідомлено телефонограмою, яку прийняв керуючий Кормуш В.І. Додатково телефонограму було направлено на адресу відповідача поштою 22.06.18р. (а.с.25).

Керуючись п.п. 9.2, 9.3 Правил приймання та п. 3.2.9 договору позивачем виконаний розрахунок розміру додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя за період : квітень-червень 2018р. , який склав 58 835,11 грн. (а.с.26). Вищезазначений розрахунок та рахунок від 23.07.18р. №9626/3 07.08.18р. було направлено відповідачу разом з претензією (а.с.31-33). Однак відповідач вищезазначений рахунок не оплатив, у зв'язку з чим позивач був вимушений звернутися з позовом до суду.

Статтею 44 Водного кодексу України визначені обов'язки водокористувачів, які зобов'язані, зокрема, дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та лімітів скидання забруднюючих речовин. Згідно із статтею 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

У статті 33 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища вказано, що екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі розміри викидів та скидів у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів.

Відповідно до Закону України Про охорону навколишнього природного середовища , Водного кодексу України розроблено Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України , затверджені наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 37 від 19.02.02р. Ці Правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.

Пунктом 1.2 Правил № 37 встановлено, що їх дії поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації ( водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - підприємства).

Згідно з п.1.5 Правил № 37 водоканали на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів ( затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 № 37 ), розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких установлюються допустимі концентрації (ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств у міську каналізацію.

Відповідно до пунктів 1.8 та 2.4 Правил № 37 водоканали приймають стічні води підприємств до комунальної або відомчої каналізації за умови, якщо каналізаційна мережа та очисні споруди каналізації мають резерв пропускної спроможності, показники якості стічних вод підприємства задовольняють вимоги місцевих Правил приймання та укладеного з водоканалом договору на приймання стічних вод (договір на послуги водовідведення). Підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги місцевих Правил та договору на послуги водовідведення, дотримуватись установлених водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках підприємства, оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.

Відповідно до п. 2.3 Інструкції : нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Нп) установлюються в місцевих Правилах приймання на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах установлених в місцевих Правилах приймання допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Пунктом 3.2 Інструкції встановлено, що при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах підприємств, що скидаються в систему каналізації, порівняно з встановленими місцевими Правилами приймання, підприємства сплачують водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понад нормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Відповідно до пункту 1.6 Правил № 37 приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України № 37 від 19.02.2002, місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх підприємств, яким водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради.

Відповідно до пункту 2.1 Правил № 37 водоканали мають право, зокрема, контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод підприємств; пред'являти підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання; здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються.

Як зазначено в пункті 7.8 Правил № 37: з метою контролю якості стічних вод підприємств водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод підприємств виконується уповноваженими представниками водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники водоканалу, так і представник підприємства-абонента.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. У відповідності зі ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.(ст.525 ЦК України). Відповідно до ч.3-4 ст. 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом; кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Як вже зазначалося вище, в матеріалах справи міститься акт від 06.02.2017р. відбору проб стічних вод з метою контролю їх складу та якості, складений працівниками КП Водоканал в присутності уповноваженого представника відповідача ( заступника директора Кормуш В.І..) Вказаний акт підписаний повноважним представникам позивача без будь-яких зауважень. Зроблені підприємством позивача лабораторні дослідження, зафіксували перевищення допустимих концентрацій, а отже нарахування додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями згідно виставленого для оплати рахунку №9626/3 від 23.07.18р. є правомірним (аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд у своїх постанові від 02.05.18 р. у справі № 904/8186/16 ); а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 178, 233, 238, 240, 241, 247-252 ГПК України, господарський суд , -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю Гранд Терра (49021, м. Дніпро, вул. Тернова, 3 Б; код ЄДРПОУ 36094659) на користь позивача - Комунального підприємства Водоканал ( 69002, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, 61; код ЄДРПОУ 03327121): 58 835, 11 грн. - заборгованості та 1762, 00 грн. - витрат на сплату судового збору.

Видати відповідний наказ після набрання рішенням чинності.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення складено та підписано без його проголошення 11.03.2019р.

Відповідно до вимог ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно до вимог ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення . Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення .

Відповідно до вимог ст. 257 ГПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції .

Суддя Васильєв О.Ю.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення11.03.2019
Оприлюднено11.03.2019
Номер документу80334432
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/98/19

Судовий наказ від 02.04.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Васильєв Олег Юрійович

Рішення від 11.03.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Васильєв Олег Юрійович

Ухвала від 04.02.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Васильєв Олег Юрійович

Ухвала від 11.01.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Васильєв Олег Юрійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні