Рішення
від 26.02.2019 по справі 910/17059/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

26.02.2019Справа № 910/17059/18

За позовом приватного акціонерного товариства "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ"

до садівницького товариства "Арсеналець-1"

про стягнення 224 641,21 грн.

Суддя: Шкурдова Л.М.

секретар с/з Масна А.А.

Представники сторін:

від позивача - Плахотнюк Я.В., за дов.

від відповідача - не з'явився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Господарським судом міста Києва розглядається справа за позовом приватного акціонерного товариства "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" до садівницького товариства "Арсеналець-1" про стягнення 224 641,21 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.12.18 відкрито провадження у справі №910/17059/18 за правилами спрощеного позовного провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за Договором на постачання електричної енергії №62320 (о/р 3562320) від 16.09.1993р., в зв'язку з чим у відповідача перед позивачем виникла заборгованість в розмірі 177 389,28 грн. В зв'язку з порушенням відповідачем грошового зобов'язання за Договором позивач нарахував та просить суд стягнути з відповідача пеню в розмірі 35 081,75 грн, інфляційні втрати в розмірі 8 068,90 грн, 4 101,28 грн - 3 % річних.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, своїм правом на надання відзиву не скористався.

Позивачем 27.02.2019 подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій заявлено про стягнення суми основного боргу в розмірі 177 389,28 грн, збільшено розмір позовних вимог в частині стягнення з відповідача пені в розмірі 36 358,98 грн, зменшено розмір заявлених до стягнення інфляційних втрат до 7 504,16 грн та 3 % річних до 3 388,79 грн.

Відповідно до ст.46 ГПК України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Оскільки дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, перше судове засідання відбулось 29.01.19 суд приходить до висновку, що позивачем не дотримано визначені ст.46 ГПК України вимоги, в зв'язку з чим вищезазначена заява позивача про уточнення позовних вимог судом до розгляду не приймається.

У судовому засіданні 26.02.2019 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

16.09.1993 між публічним акціонерним товариством КИЇВЕНЕРГО (постачальник) та Садівницьким товариством АРСЕНАЛЕЦЬ-1 (споживач) укладено Договір на постачання електричної енергії № 62320 від 16.09.1993 (далі - Договір).

Загальними зборами акціонерів ПАТ КИЇВЕНЕРГО від 13.11.2017 прийнято рішення про реорганізацію з публічного акціонерного товариства КИЇВЕНЕРГО шляхом виділу з нього приватного акціонерного товариства ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ (позивач).

Відповідно до ст. 109 ЦК України виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб.

Згідно п.2.3. Статуту ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ є правонаступником ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА Київенерго в частині переданих йому майна, прав та обов'язків згідно з розподільчим балансом, а також в частині прав та обов'язків, що визначені частиною 13 розділу XVIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ринок електричної енергії .

Згідно даних Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань приватне акціонерне товариство ДТЕК Київські Електромережі (далі - Позивач) є правонаступником публічного акціонерного товариства КИЇВЕНЕРГО .

Відповідно до ч. 13 розділу XVIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ринок електричної енергії у разі відокремлення оператор системи розподілу, яким є ПрАТ ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ , є правонаступником в частині прав та обов'язків: пов'язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та із провадженням діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією; за укладеними договорами про приєднання до електричних мереж; за укладеними договорами спільного використання технологічних електричних мереж; за договорами, укладеними з державним підприємством, що провадить діяльність з оптового постачання електричної енергії, судовими рішеннями, прийнятими у справах щодо цього підприємства; за кредитними договорами, договорами застави, поруки, обумовленими провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та провадженням діяльності 5 передачі електричної енергії місцевими (локальними)електромережами; за зобов'язаннями, пов'язаними з купівлею-продажем, ремонтом, будівництвом та іншими операціями з майном, яке забезпечує діяльність оператора системи розподілу; за зобов'язаннями, пов'язаними з емісією, володінням цінними паперами та іншими зобов'язаннями, пов'язаними з власними або придбаними цінними паперами.

Таким чином, до позивача перейшло право вимоги від ПАТ Київенерго щодо стягнення з відповідача заборгованості за поставлену електричну енергію.

Відповідно до п.1. Договору постачальник продає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами Договору та Додатками до Договору.

Згідно з п.2.3.3. Договору споживач зобов'язується оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно умовами Додатків.

Відповідно до п.1 Додатку 2 до Договору розрахунковим періодом для визначення обсягу спожитої електричної енергії приймається місяць з 23 числа попереднього місяця до такого ж числа розрахункового місяця.

Згідно п. 2.2. Додатку 2 до Договору оплата рахунків за активну електроенергію здійснюється на підставі виставлених постачальником рахунків протягом 5 операційних днів з дня їх отримання.

Згідно п.4.3. Додатку 2 обсяги електричної енергії, що підлягають сплаті споживачем за звітний розрахунковий період підтверджуються Актом про використану електричну енергію, який споживач надає постачальнику протягом доби після закінчення розрахункового періоду.

Згідно п.5 Додатку 2 за даними акта про використану електричну енергію та з урахуванням розрахункової величини втрат визначається обсяг фактично спожитої активної електроенергії та перетікання реактивної електроенергії. Цей обсяг сторони фіксують в Акті про приймання-передавання товарної продукції, Акті надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії, два примірники яких постачальник надає споживачу. Останній має повернути погодженими по одному примірнику зазначених документів в наступному розрахунковому періоді.

Відповідно до п.4.2 Додатку 2 до Договору у разі неможливості отримання постачальником даних про спожиту електричну енергію в зазначений термін визначення обсягу спожитої електричної енергії за поточний розрахунковий період здійснюється за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період з подальшим перерахунком у разі надання даних протягом наступного розрахункового періоду.

Тривалість періоду розрахунку за середньодобовим обсягом споживання електроенергії до отримання показань розрахункових засобів обліку має не перевищувати одного повного розрахункового періоду, після чого розрахунок обсягу спожитої електричної енергії здійснюється постачальником за величиною дозволеної потужності струмоприймачів та кількістю годин їх використання без подальшого перерахунку.

Звертаючись з позовом до суду позивач зазначає, що відповідачем в повному обсязі за період з 01.02.18 по 01.10.18 не сплачено вартість поставленої електричної енергії, в зв'язку з чим у відповідача перед позивачем рахується заборгованість в розмірі 177 389,28 грн.

Згідно зі ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Частинами 1, 3, 5 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.

У відповідності до положень ст.ст. 6, 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно зі ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За приписами ст.275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим у державних стандартах або технічних умовах.

Частинами 6, 7 ст. 276 Господарського кодексу України встановлено, що розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.

Положеннями статті 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Згідно ст. 692 Цивільного кодексу України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Судом встановлено, що позивач виконав свої зобов'язання за договором належним чином, поставив відповідачеві за період з 01.02.2018 по 01.10.2018 активну електроенергію, що підтверджується актами (звітами) про спожиту активну електричну енергію за спірний період, рахунками, рахунками-розшифровками за спірний період, акти прийняття-передавання товарної продукції за спірний період.

Як вбачається з наданої позивачем довідки про надходження коштів в погашення боргу за спожиту електричну енергію, відповідачем частково здійснено оплату поставленої електричної енергії.

З наданих позивачем доказів вбачається, що позивач взяті на себе зобов'язання виконав належним чином, поставив споживачу електричну енергію згідно умов договору, а відповідач всупереч умовам договору не сплатив вартість спожитої електричної енергії, внаслідок чого виникла заборгованість за активну електроенергію у розмірі 177 389,28 грн, спожиту за період з 01.02.18 по 01.10.18.

Згідно частини 1 статті 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч.2 ст.74 ГПК України у разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Статтею 74 ГПК України на сторони покладено обов'язок доказування обставин, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідачем доказів оплати в повному обсязі вартості електричної енергії, отриманої за період з 01.02.18 по 01.10.18 на суму 177 389,28 грн. суду не надано, в зв'язку з чим суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача суми основного боргу в розмірі 177 389,28 грн.

В зв'язку з порушенням відповідачем грошового зобов'язання за Договором позивач нарахував та просить суд стягнути з відповідача пеню в розмірі 35 081,75 грн, інфляційні втрати в розмірі 8 068,90 грн, 4 101,28 грн - 3 % річних.

Як визначено частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Судом перевірено розрахунок інфляційних втрат та 3 % річних за загальний період з 07.03.18 по 01.11.18, в зв'язку з чим вважає за можливе задовольнити позовні вимоги частково в частині стягнення 7 504,16 грн - інфляційних втрат та 3388,79 грн - 3 % річних.

Згідно зі ст.610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Пунктом 4.2.1. Договору передбачено, що за внесення платежів, передбачених пунктами 2.3.3 - 2.3.4 цього Договору, з порушенням визначених відповідним Додатком, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі 0,1 % від суми боргу за кожен день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, але не більше штрафних санкцій згідно з Господарським кодексом України. Сума пені (без ПДВ) зазначається у платіжному документі окремим рядком.

Судом перевірено розрахунок пені за загальний період з 07.03.2018 по 01.11.2018, в зв'язку з чим суд вважає за можливе стягнути з відповідача 35 081,75 грн - пеню.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст.129, 236 - 240 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з садівницького товариства "Арсеналець-1" (02002, м.Київ, Садівницький масив "РУСАНІВСЬКІ САДИ" ВУЛИЦЯ САДОВА 27-34, код ЄДРПОУ 25665806) на користь приватного акціонерного товариства "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" (04080, м.Київ, вул. Новокостянтинівська, будинок 20, код ЄДРПОУ 41946011) 177 389 (сто сімдесят сім тисяч триста вісімдесят дев'ять) грн. 28 коп - суму основного боргу, 3 388 (три тисячі триста вісімдесят вісім) грн. 79 коп - 3 % річних, 7 504 (сім тисяч п'ятсот чотири) грн. 16 коп - інфляційні втрати, 35 081 (тридцять п'ять тисяч вісімдесят одну) грн. 75 коп - пеню та 3350 (три тисячі триста п'ятдесят) грн. 46 коп - витрати по сплаті судового збору.

3. В задоволенні іншої частини позову - відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили через 20 днів з моменту виготовлення повного тексту рішення в разі не оскарження його в установленому порядку. Рішення може бути оскаржене в 20-денний строк до суду апеляційної інстанції.

Суддя Шкурдова Л.М.

Дата складення тексту рішення:11.03.2019

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення26.02.2019
Оприлюднено11.03.2019
Номер документу80334650
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/17059/18

Ухвала від 20.10.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шкурдова Л.М.

Ухвала від 21.09.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шкурдова Л.М.

Рішення від 26.02.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шкурдова Л.М.

Ухвала від 29.01.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шкурдова Л.М.

Ухвала від 26.12.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шкурдова Л.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні