Рішення
від 13.03.2019 по справі 520/913/19
ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

13 березня 2019 р. № 520/913/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сагайдака В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Державної установи "Дергачівська виправна колонія (№109)" (с. Дворічний Кут, Дергачівський район, Харківська область, 62351, код ЄДРПОУ 14316994), третя особа: Управління поліції охорони в Харківській області Національної поліції України (вул. Полтавський шлях, буд. 20, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 40108955) про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної установи "Дергачівська виправна колонія, третя особа: Управління поліції охорони в Харківській області Національної поліції України, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд зобов'язати Державну установу "Дергачівська виправна колонія (№109)" нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 30300,00 грн.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2019 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі №520/913/19.

Запропоновано відповідачу подати до суду протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали відзив на позов та докази на обґрунтування відзиву, а також докази направлення відзиву позивачу.

Запропоновано третій особі надати пояснення щодо позову та докази, якими обґрунтовуються пояснення.

Відповідач, Державна установа "Дергачівська виправна колонія (№109)", надав до суду відзив на позов, згідно змісту якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 повністю.

Третьою особою, Управлінням поліції охорони в Харківській області Національної поліції України, надані письмові пояснення відповідно до змісту яких Управління просить суд прийняти законне та обґрунтоване рішення.

Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що 16 листопада 2018 р. прапорщик внутрішньої служби ОСОБА_1, молодший інспектор відділу нагляду і безпеки державної установи Дергачівська виправна колонія (№109) , звільнений зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України відповідно до Закону України Про Національну поліцію за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням), що оформлено наказом по Державній установі Дергачівська виправна колонія (№109) за №88/ОС-18 від 16.11.2018 р.

Вислуга років згідно наказу №88/ОС-18 від 16.11.2018 р. на момент звільнення ОСОБА_1 складала 25 років 03 місяці 03 дні.

Грошова допомога при звільненні нарахована та виплачена за 08 років 03 місяці 16 днів на підставі п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1993 р. № 393 із розрахунку 25% відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби у розмірі 15150,0 грн.

ОСОБА_1 20.12.2018 року звернувся до Державної установи Дергачівська виправна колонія (№109) із заявою про донарахування йому грошової допомоги при звільненні за весь період служби.

Листом від 14.01.2019 р. повідомлено позивача, що на день звільнення вислуга років позивача складає: у календарному обчисленні - 25 років, 02 місяці - 03 дні, у пільговому обчисленні: 27 років, 11 місяців, 08 днів; для нарахування одноразової грошової допомоги - 08 років 03 місяці, 16 днів. На момент звільнення вислуга років для виплати одноразової грошової допомоги складала 16 років, 10 місяців, 25 днів. На момент звільнення позивач не мав право на пенсію, однак мав право на виплату одноразової грошової допомоги. За порушеним правом необхідно звернутись до Управління Державної служби охорони при ГУМВС в Харківській області(а.с.10).

У зв'язку з викладеним вище, позивач звернувся з заявою до Управління поліції охорони в Харківській області Національної поліції України.

Листом Управління поліції охорони в Харківській області Національної поліції України повідомило позивача, що грошова допомога при звільненні, передбачена ст.9 Закону України Про пенсійне забезпечення військовослужбовців звільнених з військової служби та деяких інших осіб не виплачувалась, оскільки на момент звільнення ОСОБА_1 не мав права на пенсію (а.с.9).

Не погоджуючись з протиправною відмовою позивач звернувся до суду з даним позовом.

Згідно ч. 1 ст. 9 Закону № 2262-ХІІ особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення зі служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

Приписами ст. 9-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що особам, які звільнені зі служби за віком, станом здоров'я чи у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів без права на пенсію, протягом одного року після звільнення зі служби виплачується щомісячна грошова допомога в розмірі окладу за військовим (спеціальним) званням.

Умови призначення та порядок виплати щомісячної грошової допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Преамбулою Постанови КМУ від 17.07.1992 №393 визначено, що ця постанова прийнята відповідно до Закону № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" і постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію цього Закону.

Абзацом 4 пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 року № 393 (далі - Порядок № 393) передбачено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної інспекції техногенної безпеки, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби які звільняються із служби за власним бажанням, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, та мають вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

З урахуванням вищевикладених норм законодавства, суд вважає, що положення пункту 10 Порядку № 393 не пов'язують виплату одноразової грошової допомоги з набуттям особою права на пенсію, а ч. 2 ст. 9 Закону №2262-ХІІ встановлює дві підстави для виплати одноразової грошової допомоги зазначеним у ній особам, зокрема, це особи, які мають право на пенсію та звільнені зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини за наявності вислуги років 10 років і більше.

Аналізуючи вищевикладене, суд зазначає, що право на отримання одноразової грошової допомоги, яка має разовий характер, у розмірі 25 % місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби пов'язане з наявністю 10 річної вислуги та звільненням з передбачених підстав, таким чином не набуття права на пенсію цих осіб не може нівелювати їх право на отримання зазначеної допомоги за умови наявності 10 і більше років вислуги.

Аналогічну правову позицію зазначив Верховний суд України у постанові від 17 березня 2015 року № 21-80а15.

Відповідно до п. 18.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженої наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 07 жовтня 2009 року № 222, одноразова грошова допомога особам рядового і начальницького складу, звільненим зі служби, нараховується з окладів за останніми і штатними посадами, займаними перед звільненням, окладів за спеціальними званнями, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру та премій, крім одноразових додаткових видів грошового забезпечення, що були їм нараховані в останньому повному календарному місяці служби перед звільненням.

При цьому, вимога позивача щодо стягнення з відповідача конкретно визначеної суми не підлягає задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію органу, на який законодавством покладено повноваження щодо нарахування та виплати такої одноразової грошової допомоги при звільненні.

Враховуючи, вищевикладене позовні вимоги є обґрунтованими в частині зобов'язання ДУ "Дергачівська виправна колонія (№109)" нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Приписами ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Державної установи "Дергачівська виправна колонія (№109)" (с. Дворічний Кут, Дергачівський район, Харківська область, 62351, код ЄДРПОУ 14316994), третя особа: Управління поліції охорони в Харківській області Національної поліції України (вул. Полтавський шлях, буд. 20, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 40108955) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Державну установу "Дергачівська виправна колонія (№109)" нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Дергачівська виправна колонія (№109)" (с. Дворічний Кут, Дергачівський район, Харківська область, 62351, код ЄДРПОУ 14316994) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) суму сплаченого судового збору у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 13 березня 2019 р.

Суддя Сагайдак В.В.

СудХарківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення13.03.2019
Оприлюднено14.03.2019
Номер документу80407859
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —520/913/19

Ухвала від 17.12.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сєвєрова Є. С.

Ухвала від 10.06.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Ващенко Л. Г.

Ухвала від 20.02.2020

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Ващенко Л. Г.

Ухвала від 19.09.2019

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Ващенко Л. Г.

Постанова від 04.09.2019

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Подобайло З.Г.

Постанова від 04.09.2019

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Подобайло З.Г.

Ухвала від 30.07.2019

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Ващенко Л. Г.

Ухвала від 15.07.2019

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Ващенко Л. Г.

Ухвала від 03.06.2019

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Подобайло З.Г.

Ухвала від 03.06.2019

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Подобайло З.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні