Рішення
від 12.03.2019 по справі 133/319/19
КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

Справа № 133/319/19

12.03.19

КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Суддя Козятинського міськрайонного суду Вінницької області Сєчко В.Л. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження в м. Козятині цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Юрівської сільської ради Козятинського району Вінницької області про визнання права на земельну частку (пай) , -

ВСТАНОВИВ :

Позивачка звернулася в суд з позовом про зобов'язання Юрівській сільській раді Козятинського району Вінницької області видати їй сертифікат на право на земельну частку (пай). Свої вимоги мотивувала тим, що 01.09.1993 її було прийнято в члени колективного сільськогосподарського об'єднання пайщиків Колос с. Юрівка Козятинського району Вінницької області , на посаду доярки . В грудні 2018 року вона звернулась із письмовою заявою до Юрівської сільської ради Козятинського району Вінницької області про виділ їй земельної части (пай) в натурі, однак отримала повідомлення про відмову про виділення земельної частки (пай), оскільки вона не була включена до списків членів колективного сільськогосподарського об'єднання Колос ,так як 01.03.1995 була виведена із членів КСОП Колос та звільнена з роботи в з в'язку переміною місця проживання. Вважає, що зміна проживання чи перебування не перешкоджає праву отримання сертифікат на право на земельну частку (пай) , оскільки вона являється колишнім членом КСГОП Колос , дії відповідача є незаконними , так як її, колишнього члена КСГОП Колос , позбавили можливості отримати сертифікат на земельну частку (пай) , передбачений п.1 ст.1 ЗУ Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) .

Відповідач подав до суду відзив, в якому вказав, що позивач не вказала в позовній заяві в колективній власності на землю якого саме сільськогосподарського підприємства вона просить зобов'язати Юрівську сільську раду видати їй сертифікат на право на земельну частку (пай), оскільки паюванню підлягали лише земельні ділянки, які були передані у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям.

Відповідно до п.1,2 до Указу Президента України №720/95 від 08.08.1995 паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Позивач дійсно була членом місцевого Колективного сільськогосподарського об'єднання пайщиків Колос з 1 вересня 1993 року по 1 березня 1995 року, коли була виведена з членів цього об'єднання і звільнена з роботи за власним бажанням у зв'язку із зміною місця проживання.

В той же час землі сільськогосподарського призначення були передані у колективну власність попереднику вищевказаного сільськогосподарського підприємства - КСПП Колос лише 26 жовтня 1995 року (рішення п'ятої сесії XXII скликання Юрівської сільської ради), а паювання земель вищевказаного сільськогосподарського підприємства було розпочате лише в січні 1996 року, відповідно до витягу з протоколу загальних зборів уповноважених членів цього сільськогосподарського підприємства №1 від 18 січня 1996 року , витягу з протоколу загальних зборів членів вищевказаного сільськогосподарського підприємства №2 від 29 березня 1996 року

Тобто, позивач була виведена з членів Колективного сільськогосподарського об'єднання пайщиків Колос за пів року до передачі земель сільськогосподарського призначення у колективну власність і більш як за рік до початку паювання земель, переданих у колективну власність цьому сільськогосподарському підприємству. Відповідно вона абсолютно правомірно і не була внесена до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. Отже вона не набула права на земельну частку (пай) у землі вищевказаного сільськогосподарського підприємства. А тому позовні вимоги є безпідставними.

Крім того, відповідно до п. 5 вищевказаного Указу Президента України видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією.

З'ясувавши обставини справи і дослідивши докази суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Судом встановлено , що 01.09.1993 ОСОБА_1 було прийнято в члени колективного сільськогосподарського об'єднання пайщиків Колос с. Юрівка Козятинського району Вінницької області , на посаду доярки . 02.03.1995 виведено з членів КСГООП Колос в зв'язку з переміною місця проживання , що підтверджується записами в трудовій книжці (а.с.10-11).

Юрівська сільська рада Козятинського району Вінницької області на звернення позивачки щодо виділення в натурі земельної ділянки (пай), відмовила у виділенні в натурі земельної ділянки (пай) , посилаючись на те , що позивачка не була включена до списків членів колективного сільськогосподарського об'єднання Колос так як 01.03.1995 була виведена із членів КСОП Колос та звільнена з роботи в зв'язку переміною місця проживання.(а.с.13).

Відповідно до рішення Юрівської сільської ради народних депутарів Козятинського району Вінницької області пятої сесії XXIІ скликання від 26.10.1995 Про передачу землі у колективну власність для сільськогосподарського використання передано землю у колективну власність для сільськогосподарського використання КСПП Колос в розмірі 2317,8 га. з врученням державного акту.

Згідно до витяга з протоколу №1,2 загальних зборів членів КСГО пайщиків Колос с. Юрівка Козятинського району Вінницької області утворено комісію та зетвердженої склад по паюванню земель колективної власності КСОП КОЛОС , затверджено список членів КСГОП Колос , що мають право на земельну частку (пай) в кількості 603 чоловіки.

Відповідно до п. 1 Указу Президента України за N 720/95 від 08.08.95 року "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям", паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам. Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).

Згідно з п. 2 Указу Президента України за N 720/95 від 08.08.95 року "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям", право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Частиною першою ст. 1 ЗУ "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" встановлено, що право на земельну частку (пай) мають, серед іншого, колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.

Статтею 2 вказаного вище Закону передбачено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є, в тому числі, рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Постановою Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року за N 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" визначено, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Право на земельну частку (пай), що отримують працівники, набувається ними на період з моменту прийняття рішення про виділення земельних часток (паїв) до завершення землевпорядних робіт, необхідних для виділення земельних часток (паїв) у натурі у вигляді земельних ділянок та видачі громадянам державних актів про право власності на землю.

Як убачається з матеріалів справи ОСОБА_1 працювала в КСГОП Колос , трудові відносини припинила 01 березня 1995 року у зв'язку з переміною місця проживання. Пізніше колективне сільськогосподарське об'єднання пайщиків Колос було реорганізований у КСПП «Колос» .

Позивачка не надала доказів, що була членом реорганізованого КСПП Колос .

Аналіз норм законодавства свідчить про те, що право власності на земельну частку (пай) виникає не з часу внесення членів КСП до списків, доданих до державного акта на право колективної власності на землю, перевірки, уточнення і затвердження цих списків, а з моменту передачі державного акта про право колективної власності на землю конкретному сільськогосподарському підприємству, членом якого є особа. Право особи претендувати на отримання земельної частки (паю) дає дві обов'язкові умови: 1) включення до списку членів господарства, що додавався до державного акту на право колективної власності на землю; та 2) приналежність до членів господарства на момент проведення в господарстві паювання земель.

ОСОБА_1 виведена з членів КСГОП Колос 01 березня 1995 року, а рішення про передачу землі у колективну власність для сільськогосподарського використання КСПП Колос в розмірі 2317,8 га. з врученням державного акту прийнято 26.10.1995. На момент проведення в господарстві паювання земель позивачка вже не була членом господарства і не включена до списку членів господарства, що додавався до державного акту на право колективної власності на землю.

За таких обставин необхідно відмовити в задоволенні позову в повному обсязі

На підставі наведеного та керуючись п.1, 2 Указу Президента України за N 720/95 від 08.08.95 року "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям", ст. 1 ЗУ "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" , ст.ст. 259,263-265,,279 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Юрівської сільської ради Козятинського району Вінницької області про визнання права на земельну частку (пай) відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Вінницького апеляційного суду через Козятинський міськрайонний суд Вінницької області .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 проживає: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1

Відповідач: Юрівська сільська рада Козятинського району Вінницької області, адреса: вул. Жовтнева с. Юрівка Козятинського району Вінницької області,ЄДРПОУ 04328469 .

Повне судове рішення складене 12.03.2019.

Суддя - підпис- ОСОБА_2

З оригіналом вірно. Суддя Секретар

Дата документу 12.03.19

СудКозятинський міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення12.03.2019
Оприлюднено14.03.2019
Номер документу80427996
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —133/319/19

Постанова від 27.05.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Копаничук С. Г.

Постанова від 27.05.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Копаничук С. Г.

Ухвала від 06.05.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Копаничук С. Г.

Ухвала від 16.04.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Копаничук С. Г.

Рішення від 12.03.2019

Цивільне

Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

Сєчко В. Л.

Ухвала від 06.02.2019

Цивільне

Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

Сєчко В. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні