ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м.Харків, пр.Науки, 5
ПОСТАНОВА
ПРО ВИЗНАННЯ БОРЖНИКА БАНКРУТОМ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.03.2019р. Справа № 905/358/19
за заявою боржника ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «СХІДНА КОМПАНІЯ» , м.Маріуполь, Донецька область
про банкрутство
Суддя Лейба М.О.
Представники:
від боржника: ОСОБА_2, договір про надання правової допомоги від 01.03.19р., свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №1289 від 08.08.12р.
ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «СХІДНА КОМПАНІЯ» , м.Маріуполь, Донецька область звернулось до господарського суду Донецької області з заявою про порушення справи про банкрутство на підставі ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» .
Ухвалою господарського суду Донецької області від 22.02.19р. прийнято до розгляду заяву про порушення справи про банкрутство боржника, що ліквідується власником, - ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «СХІДНА КОМПАНІЯ» , м.Маріуполь, Донецька область, підготовче засідання призначено на 06.03.19р.
Відповідно до вимог ст.114 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та Положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство, затвердженого постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 14.07.16р. №8, 22.02.19р. судом здійснено електронний запит на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого.
Автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України, визначено ОСОБА_3 (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого №121 від 19.02.13р.), про що сформовано відповідну довідку від 22.02.19р. щодо кандидатури арбітражного керуючого.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 06.03.19р. за результатами підготовчого засідання відкрито провадження у справі про банкрутство ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «СХІДНА КОМПАНІЯ» , м.Маріуполь, Донецька область на підставі ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» ; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; справу призначено до розгляду на 13.03.19р.
13.03.19р. до суду від арбітражного керуючого ОСОБА_3 надійшла заява №б/н від 25.02.19р. про відмову від участі у справі про банкрутство.
У судовому засіданні 13.03.19р. представник боржника підтримав подану заяву та клопотав про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив:
08.11.18р. загальними зборами учасників ТОВ «СХІДНА КОМПАНІЯ» , м.Маріуполь було прийнято рішення про припинення діяльності юридичної особи шляхом ліквідації та призначення головою ліквідаційної комісії ОСОБА_4 (протокол від 08.11.18р.).
Державним реєстратором проведено запис про внесення відомостей про припинення підприємницької діяльності товариства за рішенням засновників та про строк, визначений засновниками для заявлення кредиторами своїх вимог до 08.01.19р., що підтверджується в тому числі, витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 07.02.19р.
В силу ст.11 Закону України «Про реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» №755-IV від 15.05.2003р. (із змінами та доповненнями) відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними для всіх суб'єктів господарювання та контролюючих органів.
У відповідності до ст.10 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства зобов'язані проводити інвентаризацію активів і зобов'язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан і оцінка. Об'єкти і періодичність проведення інвентаризації визначаються власником (керівником) підприємства, крім випадків, коли її проведення є обов'язковим згідно з законодавством. Згідно пункту 12 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000р. №419, проведення інвентаризації обов'язкове у разі ліквідації підприємства.
Згідно частини першої ст.111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Ліквідатором проведена інвентаризація майнових активів ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «СХІДНА КОМПАНІЯ» , м.Маріуполь та оцінка, виявлених майнових активів (цінні папери - акції прості іменні, пакет інвестиційних сертифікатів), ринкова вартість яких згідно звітів про оцінку майна складає 1 грн. та 0 грн.
За результатами проведеної інвентаризації майна боржника, встановлена недостатність активів боржника (грошових коштів) для задоволення вимог кредиторів, що підтверджується наданими суду матеріалами інвентаризації. Іншого майна, що належить підприємству-боржника на праві власності не виявлено. Доказів зворотнього суду не надано.
Згідно з відомостями, наданими боржником, та доданими до заяви документами, фінансовий стан характеризується неплатоспроможністю, кредиторська заборгованість, що не оспорюється, складає 268866230,82грн.
Впродовж процедури ліквідації ліквідаційна комісія сформувала пасив ОСОБА_1 виходячи з даних бухгалтерського обліку.
На виконання вимог ч.8 ст.111 Цивільного кодексу України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторів ліквідатором складений проміжний ліквідаційний баланс станом на 11.02.19р., який затверджений загальними зборами учасників ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «СХІДНА КОМПАНІЯ» , м.Маріуполь (протокол від 11.02.19р.). Згідно із складеним за результатами процедури самоліквідації проміжним ліквідаційним балансом станом на 11.02.19р. розмір кредиторської заборгованості значно перевищує вартість активів боржника.
Згідно ч.1 ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
На підставі всебічної оцінки матеріалів справи, суд визнає достатніми надані боржником документи, в тому числі інформацію про банківські рахунки, як необхідні докази здійснення заходів по виявленню майнових активів (грошових коштів). При цьому, суд зазначає, що метою ліквідаційної процедури є здійснення заходів спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, а тому у випадках виявлення в подальшому активів банкрута, не зазначених ліквідаційною комісією (головою ліквідаційної комісії) в інвентаризаційних описах, вказані активи включаються до ліквідаційної маси та спрямовуються на задоволення вимог кредиторів в ході ліквідаційної процедури.
В силу ст.1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» банкрутство - це визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.
На підставі вищевикладеного в судовому засіданні встановлена наявність ознак неплатоспроможності боржника.
Частина 4 ст.205 Господарського кодексу України передбачає, що у разі неспроможності суб'єкта господарювання через недостатність його майна задовольнити вимоги кредиторів він може бути оголошений за рішенням суду банкрутом.
Згідно ч.1 ст. 37 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
Відповідно до ст.40 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у постанові про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених цим Законом, з числа арбітражних керуючих, якщо інше не передбачено цим Законом.
В силу ч.2 ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності в нього статусу арбітражного керуючого.
При прийнятті до розгляду заяви боржника ТОВ «СХІДНА КОМПАНІЯ» про порушення справи про банкрутство 22.02.19р. судом здійснено електронний запит на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого.
Автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України, визначено ОСОБА_3 (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого №121 від 19.02.13р.), про що сформовано відповідну довідку від 22.02.19р. щодо кандидатури арбітражного керуючого.
Арбітражний керуючий ОСОБА_3 заявою №б/н від 25.02.19р. повідомив про відмову від участі у справі про бакрутство.
П.4 ч.1 ст.114 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» передбачено, що у випадку якщо від арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), визначеного автоматизованою системою, не надійшла заява про згоду на участь в цій справі, то розпорядника майна (керуючого санацією, ліквідатора) призначає суд без застосування автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.
В силу ч.2 ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності в нього статусу арбітражного керуючого.
Звертаючись із заявою про порушеня справи про банкрутство боржник просив покласти обов'язки ліквідатора на голову ліквідаційної комісії боржника ОСОБА_4 (згідно рішення загальних зборів учасників ТОВ СХІДНА КОМПАНІЯ від 08.11.18р.). При цьому, голова ліквідаційної комісії ОСОБА_4 погодився, у разі його призначення та недостатності у боржника майнових активів, виконувати обов'язки ліквідатора на безоплатній основі (заява вх.№3866/19 від 22.02.19р. про призначення ліквідатором).
Таким чином, суд, беручи до уваги відсутність конкуренції кандидатур на призначення ліквідатора боржника, недостатність майнових активів у боржника, а також зважаючи на те, що голова ліквідаційної комісії, який виконував повноваження ліквідатора у позасудовій процедурі банкрутства, є обізнаним у матеріально - фінансовому становищі боржника, господарський суд визнає за можливе покласти обов'язки ліквідатора на голову ліквідаційної комісії ОСОБА_4.
З огляду на вищевикладене, враховуючи наявність кредиторської заборгованості та недостатність майнових активів для її задоволення, наявність ознак неплатоспроможності, господарський суд дійшов висновку про необхідність визнання боржника - ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «СХІДНА КОМПАНІЯ» , м.Маріуполь, Донецька область банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
При цьому, суд зауважує, що визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури не перешкоджає здійсненню контролюючими органами перевірок на виконання ч.7 ст.111 Цивільного кодексу України (вказане узгоджується з правовою позицією Вищого господарського суду України, викладеною в постанові від 15.06.16р. у справі №904/194/16 та Верховного Суду, викладеною в постанові від 10.05.18р. у справі №922/2431/17, в яких суди також зазначили, що перехід боржника до ліквідаційної процедури не перешкоджає органу ДФС можливості вжити заходи щодо перевірки діяльності боржника, звернувшись до ліквідатора банкрута з наказом про проведення такої перевірки).
У судовому засіданні була проголошена вступна та резолютивна частини постанови.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.105, 110, 111 Цивільного кодексу України, ст.ст.1, 2, 8, 37, 38, 40, 41, 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» , ст.205 Господарського кодексу України, ст.3, ч.6 ст.12, ст.ст.73, 86, 238, 254 Господарського процесуального кодексу України, в редакції Закону №2147-VIII від 03.10.17р., господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати боржника - ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «СХІДНА КОМПАНІЯ» , м.Маріуполь, Донецька область (код ЄДРПОУ 32724397) банкрутом.
Відкрити ліквідаційну процедуру строком на 4 місяці.
Ліквідатором ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «СХІДНА КОМПАНІЯ» , м.Маріуполь, Донецька область призначити голову ліквідаційної комісії ОСОБА_4 (вул. 50-річча СРСРАДРЕСА_1, м.Донецьк, 83100; ідентифікаційний номер платника податків: НОМЕР_1).
Оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання банкрутом ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «СХІДНА КОМПАНІЯ» (проспект Леніна, буд. 163, кім. 5, м.Маріуполь, 87537; код ЄДРПОУ 32724397) і відкриття ліквідаційної процедури.
Ліквідатору по закінченні ліквідаційної процедури представити суду звіт про проведену роботу, ліквідаційний баланс банкрута та документи, передбачені ст.46 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» .
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття згідно ст.8 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (підпункт 17.5 пункту 17 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України) шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили.
Копії постанови надіслати боржнику, ліквідатору, державному органу з питань банкрутства, державному реєстратору за місцезнаходженням боржника, державній виконавчій службі за місцезнаходженням боржника, державній податковій інспекції за місцезнаходженням боржника.
Повний текст постанови складено та підписано 13.03.19р.
Суддя М.О. Лейба
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 13.03.2019 |
Оприлюднено | 15.03.2019 |
Номер документу | 80456180 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні