ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/2659/18 Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Голопристанського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про визнання висновку від 31.10.2018 р. протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулася з позовною заявою до Голопристанського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним висновок Голопристанського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області від 31.10.2018 р. в частині відмови у внесенні змін до актового запису № 59 про народження ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1.), складеного 27.04.2005 р. Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Голопристанського районного управління юстиції у Херсонській області, щодо громадянства матері "громадянка Російської Федерації";
- зобов'язати Голопристанський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області нести зміни до актового запису № 59 про народження ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1.), складеного 27.04.2005 р. Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Голопристанського районного управління юстиції у Херсонській області, а саме: виправити у графі відомостей про громадянство матері з "громадянка України" на "громадянка Російської Федерації" та видати свідоцтво про народження із внесеними змінами.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з метою приведення актового запису про народження ОСОБА_2 від 27.04.2005 р. № 59 у відповідність до паспортних даних батьків дитини, а саме правильного зазначення громадянства матері, позивач звернулася до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання дитини із відповідною заявою, до якої додано паспорт та свідоцтво про народження. За результатами розгляду заяви надано висновок від 31.10.2018 р., відповідно до якого відмовлено в частині виправлення громадянства матері з "громадянка України" на "громадянка Російської Федерації" у зв'язку з відсутністю документів, які підтверджують відомості про громадянство матері на момент державної реєстрації народження ОСОБА_2 Вважає таку відмову у внесенні змін до актового запису про народження ОСОБА_2 щодо громадянства матері протиправною та такою, що має ознаки втручання державних органів влади у приватне життя.
Ухвалою від 28.12.2018 р. у справі відкрито спрощене провадження та призначено судове засідання на 23.01.2019 р. о 13:00 год.
Протокольною ухвалою від 23.01.2019 р. відкладено розгляд справи на 22.02.2019 р. на 09:00 год.
Розгляд справи 22.02.2019 р. не відбувся у зв'язку з перебуванням головуючого у відрядженні.
Ухвалою від 26.02.2019 р. суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 11.03.2019 р. на 15:00 год.
Ухвалою від 11.03.2019 р. за клопотанням представника позивача відкладено підготовче засідання для повторного витребування від відповідача доказів.
Ухвалою від 20.03.2019 р. закрито підготовче провадження та розпочато розгляд справи в порядку письмового провадження у зв'язку з заявами сторін про розгляд справи за відсутності їх представників.
Суд зауважує, що відповідачем не надано до суду відзиву на позовну заяву, однак подано заяви про визнання позовних вимог.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішенням Голопристанського районного суду Херсонської області від 26.10.2017 р. у справі № 654/2283/17 ОСОБА_1 призначено опікуном над ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, а на підставі рішення виконавчого комітету Голопристанської міської ради Херсонської області від 23.11.2017 р. № 177 ОСОБА_2 надано статус дитини, позбавленої батьківської опіки.
Згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_2 народився в м.Гола Пристань Херсонської області, про що 27.04.2005 р. складено актовий запис № 59, в якому у графі "мати" ОСОБА_4 зазначено "громадянка України".
На звернення позивача до Голопристанського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області із заявою про внесення змін до актового запису про народження від 27.04.2005 р. № 59 в частині виправлення громадянства матері з "громадянка України" на "громадянка Російської Федерації" відповідач 31.10.2018 р. склав висновок, яким відмовив в задоволенні заяви в цій частині у зв'язку з тим, що громадянство матері "громадянка Російської Федерації" документально не підтверджується.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закон України від 01.07.2010 р. № 2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон № 2398-VI).
Відповідно до ст.2 Закону № 2398-VI актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Частиною 1 статті 6 Закону № 2398-VI встановлено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.9 Закону № 2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Відповідно до ч.ч.1, 3, 4 ст.22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Згідно ч.5 ст.9 Закону № 2398-VI правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. № 95/6, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за № 55/18793, затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила № 95/6).
Пунктом 1.5 Правил № 95/6 передбачено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами. Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах. Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником.
Згідно п.1.7 Правил № 95/6 заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього (малолітнього); піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього; опікуном недієздатної особи; спадкоємцем померлого; представником органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви (п.2.5 Правил № 95/6).
Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті (п.2.6 Правил № 95/6).
Згідно п.2.11 Правил № 95/6) факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Пунктом 2.12 Правил № 95/6 визначено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до пп.2.13.1, 2.13.2 п.2.13 Правил № 95/6 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану, зокрема, є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; постанова адміністративного суду.
Згідно ч.6 ст.22 Закону № 2398-VI після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
З актового запису про народження ОСОБА_2 № 59, складеного 27.04.2005 р. Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Голопристанського районного управління юстиції у Херсонській області, вбачається, що у розділі відомостей про матір, а саме стосовно громадянства, зазначено, що ОСОБА_4 є "громадянка України".
В той же час згідно довідки Голопристанського районного відділу УДМС України в Херсонській області від 17.11.2018 р. № 21/7480 ОСОБА_4 по обліках Голопристанського РВ УДМС України в Херсонській області не значиться, паспортом громадянина України не документувалася.
Відповідно до актового запису про шлюб № 96 від 04.12.1998 р. ОСОБА_5 та ОСОБА_4, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Голопристанського районного управління юстиції у Херсонській області, у розділі відомості про наречену вказано громадянство ОСОБА_4 "громадянка Російської Федерації", паспорт НОМЕР_3, 3 міськвідділ міліції УВС м.Сургута Тюменської області, 31 березня 1994 року.
Згідно листа Голопристанського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області від 21.02.2019 р. № 279/14.8-08 відомості про громадянство ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, внесені на підставі паспорту НОМЕР_3, 3 міськвідділу міліції УВС м.Сургута Тюменської області, 31 березня 1994 року.
Таким чином, з актового запису про шлюб від 04.12.1998 р. № 96 вбачається, що запис про громадянство "Російської Федерації" ОСОБА_4 вказано на підставі паспорту, виданого 3 міськвідділом міліції УВС м.Сургута Тюменської області 31 березня 1994 року.
Актовий запис від 04.12.1998 р. № 96 досліджувався відповідачем, що слідує з висновку від 31.10.2018 р.
Аналізуючи викладене, суд приходить до висновку, що у відповідача були в наявності необхідні документи, які свідчили про неправильність запису в актовому записі про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, № 59, складеного 27.04.2005 р. Відділом державної реєстрації цивільного стану Голопристанського районного управління юстиції Херсонської області, в графі відомостей про громадянство матері - ОСОБА_4, "громадянка України".
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1, яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2, у повному обсязі.
При цьому суд бере до уваги те, що від відповідача надійшли заяви про визнання позовних вимог у повному обсязі та не заперечує проти їх задоволення.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) до Голопристанського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (75600, Херсонська область, м.Гола Пристань, вул.Горького, 20, код ЄДРПОУ 24754330) про визнання висновку від 31.10.2018 р. протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним висновок Голопристанського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (75600, Херсонська область, м.Гола Пристань, вул.Горького, 20, код ЄДРПОУ 24754330) від 31.10.2018 р. в частині відмови у внесенні змін до актового запису № 59 про народження ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1.), складеного 27.04.2005 р. Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Голопристанського районного управління юстиції у Херсонській області, щодо громадянства матері "громадянка Російської Федерації".
Зобов'язати Голопристанський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (75600, Херсонська область, м.Гола Пристань, вул.Горького, 20, код ЄДРПОУ 24754330) внести зміни до актового запису № 59 про народження ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1.), складеного 27.04.2005 р. Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Голопристанського районного управління юстиції у Херсонській області, а саме: виправити у графі відомостей про громадянство матері з "громадянка України" на "громадянка Російської Федерації" та видати свідоцтво про народження із внесеними змінами.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 102080000
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2019 |
Оприлюднено | 22.03.2019 |
Номер документу | 80606188 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Бездрабко О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні