Рішення
від 18.03.2019 по справі 375/1763/18
РОКИТНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 375/1763/18

Провадження № 2/375/136/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.03.2019 Рокитнянський районний суд Київської області в складі:

головуючогосудді - Литвина О.В.,

за участі секретаря - Юрченко Л.В.,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні впорядку спрощеногопозовного провадження цивільнусправу запозовом публічногоакціонерного товариства"Державнийощадний банкУкраїни" до ОСОБА_1

про стягнення заборгованості за кредитним договором,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись, що 13.05.2017 між публічним акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» в особі територіально відокремленого безбалансового відділення №10026/0583 філії - Головного управління по м. Києву та Київській області та відповідачем було укладено договір у вигляді заяви про приєднання (надалі - Заява про приєднання, або Заява) до Договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб та відкриття поточного рахунку з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки).

За умовами договору позивач відкрив відповідачу поточний рахунок № НОМЕР_1 в гривнях на умовах тарифного пакету «Зарплатний", надав платіжну картку типу "Master Debit Standart "та персональний ідентифікаційний код.

В заяві заяві на встановлення відновлюваної кредитної лінії, яка є складовою заяви на приєднання, відповідач просив банк надати йому кредит на споживчі потреби шляхом встановлення відновлюваної кредитної лінії на його кредитний рахунок. Банком було встановленовідповідачу кредиту сумі15000.00грн.з фіксованоюпроцентною ставкою врозмірі 30 процентів річних за користування кредитними коштами; плата за перевищення витратного ліміту по поточному рахунку (овердрафт) становить 40 відсотків на рік.

Відповідач усвою чергузобов`язався використати кредит за цільовим призначенням і своєчасно та в повному обсязі повернути суму кредиту, сплатити всі нараховані проценти та інші платежі, передбачені кредитним договором.

Разом з тим, відповідач належним чином умови укладеного договору не виконує, що спричинило виникнення заборгованості за кредитом станом на 15.05.2018 у сумі 17 990.86 грн, з яких: заборгованість за кредитом - 14 973.85 грн, відсотки за користування кредитом (строкові) - 381.53 грн, проценти за користування кредитом (прострочені) - 2 368.17 грн, пеня за прострочену заборгованість - 171.97 грн, комісія за розрахунково-касове обслуговування (прострочена) - 23.00 грн, сума інфляційних витрат на суму нарахованих та несплачених процентів - 49.66 грн, 3% річних на суму прострочення кредиту - 2.46 грн, 3% річних на суму нарахованих та несплачених процентів - 20.22 грн.

Просить стягнути на свою користь з відповідача вказану загальну суму заборгованості, а також понесені судові витрати по оплаті судових витрат в сумі 1762.00 грн.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала за викладених у ньому обставин і підстав та просила його задовольнити. Проти заочного розгляду справи не заперечувала.

Додатково показала, що ПАТ «Державний ощаднийбанк України»в особі територіально відокремленого безбалансового відділення №10026/0583 філії Головного управління по м. Києву та Київській області та ОСОБА_1 07.10.2014 було укладено договір про відкриття та обслуговування рахунку, випуск та надання платіжної картки № НОМЕР_2 . У подальшому на підставі додаткового договору № 1 позивач встановив відповідачу кредитну лінію в розмірі 2 000.00 грн зі сплатою 25% річних.

13.05.2017 між цими самими сторонами було укладено договір у вигляді заяви про приєднання до договору комплексного банківського обслуговування фізичних осібтат відкриття поточного рахунку з використанням електронного платіжного засобу, не від`ємною частиною якої є і заява на встановлення відновлювано кредитної лінії (кредиту). Відповідно до п. 5.1 вказаного договору підписанням цієї заяви про приєднання відповідач домовляється з банком викласти укладений між ними договір про відкриття та обслуговування рахунку, випуск та надання платіжної картки № 2037587 від 07.10.2014 рахунку № НОМЕР_1 в новій редакції, викладеній\закріпленій в цій заяві пре приєднання, Тарифах та Договорі, та підтверджує досягнення згоди щодо всіх істотних умої Договору, які передбачені чинним законодавством України для такого роду договорів та достовірність усіх даних в тому числі персональних, вказаних в цій заяві про приєднання. За умовами договору від 13.05.2017 позивач збільшив відповідачу кредит, встановивши суму витратного кредитного ліміту у розмірі 15 000.00 грн. зі сплатою 30% річних.

Починаючи з жовтня 2017 відповідач став порушувати умови договору щодо сплати місячних платежів, у звязку з чим виникла заявлена банком до стягнення сума заборгованості.

Відповідач, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, в судове засідання не з`явився повторно, про причину своєї неявки суд не повідомив, заяви про розгляд справи у своїй відсутності тавідзивуна позов до суду не подав.

За згодою представника позивача суд ухвалює провести розгляд спору по суті у відсутності відповідача у порядку заочного провадження, що узгоджується із положеннями ст.ст. 223, 280 ЦПК України.

Заслухавши у судовом узасіданні представнкиа позивача, дослідивши надані суду позивачем письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно з вимогами ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; як розподілити між сторонами судові витрати; чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.

Судом встановлено, що 07.10.2014 між публічним акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» в особі територіально відокремленого безбалансового відділення №10026/0583 філії - Головного управління по м. Києву та Київській області та відповідачем було укладено договір № 2037587 про відкриття та обслуговування рахунку, випуск та надання платіжної картки. За умовами п.1 договору позивач відкрив відповідачу поточний рахунок № НОМЕР_1 за тарифним пакетом Зарплатний, надав платіжну картку типу "MasterCard Standart" та ПІН-конверт до неї.

Додатковим договором № 1 від 28.10.2014 за згодою сторін було внесено зміни до основного договору № 2037587, відповідно п.п. 1.1.4 якого банк встановив відповідчу кредит у сумі 2000.00 грн. Строк дії кредиту встановлюється на відповідний період дії платіжної картки. При випуску платіжної картки на новий термін, строк дії Кредиту подовжується на строк дії платіжної картки. Процентна ставка за кредитом є фіксованою і складає 24 % річних і сплачується щомісячно. Процентна ставка за несанкціонованим овердрафтом складає 35% річних.

У подальшому, а саме 13.03.2017 між сторонами спору було укладено договір у шляхом підписання заяви про приєднання до договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб та відкриття поточного рахунку з використанням електронного платіжного засобу, не від`ємною частиною якої є і заява на встановлення відновлювано кредитної лінії (кредиту).

Відповідно до п. 31 Заяви шляхом підписання цієї заяви про приєднання до договору відповідач беззастережно приєднався до договору в режакції, яка на день підписання цієї заяви на приєднання розміщена на інтернет-сторінці банку

Відповідно до п. 5.1 вказаного договору підписанням заяви про приєднання відповідач домовився з банком викласти укладений між ними договір про відкриття та обслуговування рахунку, випуск та надання платіжної картки № 2037587 від 07.10.2014 рахунку № НОМЕР_1 в новій редакції, викладеній\закріпленій в цій заяві про приєднання, Тарифах та Договорі, та підтверджує досягнення згоди щодо всіх істотних умої Договору, які передбачені чинним законодавством України для такого роду договорів та достовірність усіх даних в тому числі персональних, вказаних в цій заяві про приєднання.

За заявоювідповідача навстановлення відновлювальної кредитноїлінії від13.03.2017позивачем буловстановлено йому кредитв сумі15000.00грн. зісплатою 30%річних,строк кредитування становить36місяці вз можливимподовженням натой самийстрок (п.6.3,6.6.) Процентна ставка за несанкціонованим овердрафтом складає 40% річних (Додаток № 1 до Договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб).

Відповідно до п. 6.7 Заяви про приєднання клієнт щомісчно здійснює часткове повернення кредиту в розмірі обовязкового щомісячного платежу, також клієнт має право провести повне чи часткове погашення кредиту.

Умовами п. 1.10.1 Договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб клієнт зобовязаний викристати кредит за цільовим призначенням і своєчасно і в повному обсязі повернути суму кредиту, сплатити всі нараховані проценти та інші платежі, передбачені цим договором.

Відповідач зобов`язався щомісячно отримувати звіт (виписку) по рахунку та сплачувати за Кредитом всі платежі на підставі цього звіту (виписки) по картковому рахунку, не пізніше 25 числа місяця наступного за звітним. (п. 1.25 Договору).

Позивач виконав умови договору, надавши відповідачу кредит. Відповідач у свою чергу порушив зобов`язаня за кредитним договором у звязку з чим станом на 15.05.2018 за ним рахуєтьсязаборгованість у сумі 17 990.86 грн., з яких: заборгованість за кредитом - 14 973.85 грн., відсотки за користування кредитом (строкові) - 381.53 грн., проценти за користування кредитом (прострочені - 2 368.17 грн., пеня за прострочену заборгованість - 171.97 грн., комісія за розрахунково-касове обслуговування (прострочена) - 23.00 грн, сума інфляційних витрат на суму нарахованих та несплачених процентів - 49.66 грн., 3% річних на суму прострочення кредиту - 2.46 грн., 3% річних на суму нарахованих та несплачених процентів - 20.22 грн.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Аналогічні положення містяться у ст. 19 ЦК України, за якими суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

За вимогами ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до пункту першого статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Відповідно до положень статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до статті 81 зазначеного вище Кодексу кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу.

Згідно ст. 83 ЦК України сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

Під час розгляду цієї цивільної справи судом були створені всі умови для реалізації прав та виконання обов`язків учасниками судового розгляду, у тому числі й в частині подання ними доказів та заяви клопотань.

З огляду на вищенаведене, суд розглядає справу на підставі тих доказів, які є у матеріалах справи і вважає, що їх достатньо для розгляду спору по суті.

Судом встановлено, що правовідносини, які виникли між сторонами регулюються ст. 61 Конституції України, ст.ст. 526, 530, 549, 551, 611, 612, 624, 625, 631, 634, 638, 1050, 1054 ЦК України.

Частиною 1 статті 634 ЦК України закріплено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Згідно ч.2 ст. 639 ЦК України якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

Відповідно до ч.1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення про договір позики (ч.2 ст. 1050 ЦК).

Судом встановлено, що між позивачем та відповідачем було укладено письмовий кредитний договір № 2037587 від 07.10.2014, у встановленій законом формі, шляхом досягнення згоди з усіх істотних умов договору та його підписання, який в подальшому був пролонгований, шляхом підписання відповідачем заяви про приєднання від 13.03.2017.

Позивач виконав умови договору, надавши відповідачу кредит, натомість відповідач умови договору не виконав, станом на 15.05.2018 сума заборгованість за тілом кредиту складає 14 973.85 грн.

Статтею 1050 ЦК України визначено, що якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому.

Згідно із ч.1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.

Частиною 1 статті 1049 ЦК України визначено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором

За вимогами ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст.ст. 530, 631 ЦК України, якщо у зобов`язання встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк і закінчення останнього не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

У порушення зазначених норм закону та умов договору відповідач зобов`язання за вказаним договором належним чином не виконує.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Окрім того, відповідно до п. 9.1 Договору за невиконання або несвоєчасне, не в повному обсязі виконання клієнтом будь-якого грошового зобов`язання перед банком у розмірі та в строки, передбачені Договором, Банк має право нараховувати на суми прострочених платежів та стягувати пеню за кожен день прострочення, починаючи з дня, коли відповідна сума мала бути сплачена, до дати фактичної її сплати, у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діє у період, за який нараховується пеня, якщо інше не передбачено Договором.

Відповідно до статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання (частина друга статті 549 ЦК України). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (частина третя статті 549 ЦК України).

Розрахунок заборгованості за кредитним договором, який позивач долучив до матеріалів справи, містить інформацію щодо предмета доказування - наявності заборгованості у відповідача перед позивачем, одержаний без будь-яких порушень порядку, встановленого законом, сумнівів у суду не викликає, а тому на переконання суду є належним та допустимим доказом такої обставини у сукупності з іншими отриманими у справі доказами.

На підставі викладеного порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом стягнення з відповідача на його користь кредитної заборгованості на загальну суму 2419.75 грн., що включає в себе: заборгованість за кредитом - 14 973.85 грн., відсотки за користування кредитом (строкові) - 381.53 грн., проценти за користування кредитом (прострочені0 - 2 368.17 грн., пеня за прострочену заборгованість - 171.97 грн., комісія за розрахунково- касове обслуговування (прострочена) - 23.00 грн, сума інфляційних витрат на суму нарахованих та несплачених процентів - 49.66 грн., 3% річних на суму прострочення кредиту - 2.46 грн., 3% річних на суму нарахованих та несплачених процентів - 20.22 грн.

Позов таким чином підлягає задоволенню в повному обсязі.

Понесені позивачем судові витрати в сумі 1762.00 грн. підлягають у відповідності до ст. 141 ЦПК України відшкодуванню за рахунок відповідача пропорційно до задоволеної частини позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 15, 16,526, 530, 551, 611, 612, 624, 625, 631, 638, 1050, 1054 ЦК України, ст. ст. 4, 12, 13, 19, 76-83, 141, 263-265, 279 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити .

Стягнути із ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , номер картки платника податку НОМЕР_3 ) на користь публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" (код ЄДРПОУ 00032129) в особі філії - Головного управління по м.Києві та Київської області АТ "Ощадбанк" (код ЄДРПОУ 09322277, 01001, м.Київ, вул.Володимирська, 27) заборгованість за кредитним договором в сумі 17 990 (сімнадцять тисяч дев`ятсот дев`яносто) грн. 86 коп., в рахунок відшкодування понесених судових витрат 1762 (одну тисячу сімсот шістдесят дві) гривні 00 коп., а всього 19 752 (дев`ятнадцять тисяч сімсот п`ятдесят дві) грн. 86 коп.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено відповідачем в загальному поряду, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Литвин

Рішення набрало законної сили "___"


СудРокитнянський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення18.03.2019
Оприлюднено16.09.2022
Номер документу80695874
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —375/1763/18

Рішення від 18.03.2019

Цивільне

Рокитнянський районний суд Київської області

Литвин О. В.

Ухвала від 15.02.2019

Цивільне

Рокитнянський районний суд Київської області

Литвин О. В.

Рішення від 15.01.2019

Цивільне

Рокитнянський районний суд Київської області

Литвин О. В.

Ухвала від 29.12.2018

Цивільне

Рокитнянський районний суд Київської області

Литвин О. В.

Ухвала від 12.10.2018

Цивільне

Рокитнянський районний суд Київської області

Голік Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні