ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан ОСОБА_1, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" березня 2019 р.м. ХарківСправа № 922/3322/18
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Жельне С.Ч.
при секретарі судового засідання Федоровій Т.О.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Харківської митниці ДФС, м. Харків до Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Харків 3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "МДК ЕКСПРЕС", смт.Пісочин про визнання недійсним рішення за участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_2, за дов. б/н від 29.01.19; ОСОБА_3, за дов.б/н від 26.02.19.
відповідача: ОСОБА_4, за дов. №18 від 18.12.18.
третьої особи: ОСОБА_5, адвокат.
ВСТАНОВИВ:
Харківська митниця ДФС, м. Харків, звернулось до господарського суду Харківської області з позовом до Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, про визнання недійсним рішення Адміністративної колегії Харківського територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25.09.2018 №109-р/к по справі №2/03-42-18 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції".
В обгрунтування позову зазначає про недоведеність з боку відповідача наявність вини в діях позивача, яке полягало у порушенні останнім законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 3 статті 50 та ч. 1 ст.15 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних дій органу влади, а саме бездіяльність органу влади, яка призвела, до спотворення конкуренції на ринку послуг з прискореного перевезення міжнародних експрес-відправлень за єдиним транспортним документом в межах Харківської області.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 10.12.2018 судом прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №922/3322/18. Справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 09.01.2019 о (об) 11:00.
26.12.2018 відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву (вх.№35916), який був залучений судом до матеріалів справи.
03.01.2019 позивачем до суду надано відповідь на відзив (вх.№114).
04.01.2019 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "МДК ЕКСПРЕС" надійшла заява про вступ у справу третьої особи (вх.№237).
09.01.2019 відповідач надав до суду заперечення на відповідь на відзив (вх.№423).
09.01.2019 у судовому засіданні оголошено перерву до 09:10 21.01.2019.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 21.01.2019 залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "МДК ЕКСПРЕС" (податковий номер 38771273, 62416, Харківська обл., Харківський район, с.м.т. Пісочин, вул.Надії, буд.15).
Протокольною ухвалою від 21.01.2019 у підготовчому засіданні було оголошено перерву до 10:00 год. 19.02.2019, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
19.02.2019 від третьої особи до суду надійшли письмові пояснення (вх.№4421), в яких не погоджується з позовними вимогами ДФС та просить у задоволені позову відмовити.
18.02.2019 позивач надав до суду клопотання (вх.№4290) про відкладення розгляду справи.
Протокольною ухвалою від 19.02.2019 задоволено клопотання позивача про відкладення розгляду справи, у зв'язку із чим підготовче засідання було відкладено на 27.02.2019.
Протокольною ухвалою від 27.02.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 18.03.2019 о 09:10год.
Представники позивача у судовому засіданні 18.03.2019 підтримали позовні вимоги та наполягали на їх задоволенні.
Присутній у судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував з підстав, викладених ним у відзиві на позовну заяву.
Представник третьої особи у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував повністю.
Всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи в межах Харківської області згідно з реєстром центральних сортувальних станцій, регіональних сортувальних станцій в зоні діяльності Харківської митниці ДФС здійснюють свою діяльність наступні зареєстровані підрозділи експрес - перевізників:
-центральна сортувальна станція (ЦСС) Товариства з обмеженою відповідальністю МДК-Експрес (зареєстровано 24.07.2013 року, про що вчинений запис в Єдиному державному реєстрі про проведення реєстрації юридичної особи № 14801020000056117. Ідентифікаційний код - 38771273. Місцезнаходження: 62416, Харківська область, смт Пісочин, вул. Надії, 15, основний вид діяльності - інша поштова та кур'єрська діяльність (код за КВЕД - 53.20);
-центральна сортувальна станція Товариства з обмеженою відповідальністю Полекс експрес (зареєстровано 19.06.2012 року, про що вчинений запис в Єдиному державному реєстрі про проведення реєстрації юридичної особи № 1 480 102 0000 053166. Ідентифікаційний код - 38158394. Місцезнаходження: 61002, м. Харків, вул. Пушкінська, 33, основний вид діяльності - інша поштова та кур'єрська діяльність (код за КВЕД - 53.20). ЦСС ТОВ Полекс Експрес розташована за адресою: вул. Ромашкіна, 1, м. Харків, 61031);
-регіональна сортувальна станція (РСС) ПрАТ ДХЛ Інтернешнл Україна (ідентифікаційний код - 22925230. Місцезнаходження: 01010, м. Київ, вул. Івана Мазепи, 11-Б. РСС розташована за адресою: 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, буд. 3а).
Тобто, в межах Харківської області діє 2 ЦСС та 1 РСС.
Харківським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України в рішенні від 25.09.2018 №109-р/к по справі № 2/03-42-18 визначено, що ТОВ Полекс Експрес , ТОВ МДК-Експрес і ПрАТ ДХЛ Інтернешнл Україна є суб'єктами господарювання та діють на ринку послуг з прискореного перевезення міжнародних експрес-відправлень за єдиним транспортним документом в межах Харківської області, але при цьому, послуги які надаються ПрАТ ДХЛ Інтернешнл Україна , характеризуються певними відмінностями споживчих властивостей, що дає можливість споживачам певним чином відрізняти його послуги від послуг, які надаються ТОВ Полекс Експрес та ТОВ МДК Експрес . Враховуючи специфіку та цільове направлення послуг, які надаються ТОВ Полекс Експрес та ТОВ МДК Експрес , останні діють на ринку з прискореного перевезення міжнародних експрес-відправлень за єдиним транспортним документом в межах Харківської області та є конкурентами на зазначеному ринку.
Відповідно до п.12 ч.1 ст.4 МК України експрес-перевізник - перевізник, який з використанням будь-якого виду транспорту здійснює прискорене перевезення міжнародних експрес-відправлень за єдиним транспортним документом (загальні авіанакладні (AWB - airwaybill, MAWB - master airwaybill), CMR, bill of lading (коносамент) тощо), а також забезпечує приймання, обробку, пред'явлення таких відправлень органам доходів і зборів для митного контролю та митного оформлення в місцях їх митного оформлення та видачу одержувачам (повернення відправникам).
Згідно з п.32 ч.1 ст.4 МК України міжнародні експрес-відправлення - належним чином упаковані міжнародні відправлення з документами чи товарним вкладенням, які приймаються, обробляються, перевозяться будь-яким видом транспорту за міжнародним транспортним документом з метою доставки одержувачу прискореним способом у визначений строк.
Порядок організації діяльності центральної сортувальної станції та взаємодії експрес-перевізника з митним органом (підрозділом митного оформлення) визначається Митним кодексом України, Інструкцією з організації митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес-відправлень, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України, затвердженою наказом Держмитслужби №728 від 03.09.2007 року (далі - Інструкція №728) та іншими нормативно-правовими актами.
Інструкцією №728 передбачено, що локальна мережа експрес-перевізника - складова всесвітньої мережі відстеження доставки МЕВ від відправника до одержувача, яка являє собою сукупність підрозділів експрес-перевізника: центральних сортувальних станцій і регіональних сортувальних станцій (далі - РСС), а також повірених, і створена в країні для надання послуг з прискореного транспортування МЕВ.
Крім того, для погодження місця розташування ЦСС і включення її до реєстру центральних сортувальних станцій, до експрес-перевізника Інструкцією №728 висувається ряд обов'язкових вимог. Зокрема, для погодження місця розташування ЦСС експрес-перевізник зобов'язаний виділити об'єкти (будівля, споруда, інженерно-технічні засоби та комунікації тощо), на виробничих площах яких планується розташування ЦСС. Вказані об'єкти мають бути облаштовані оглядовими залами, службовими приміщеннями для підрозділу митного оформлення, місцями зберігання міжнародних експрес-відправлень, розміщення технічних засобів контролю, а також відповідним обладнанням та технічними засобами (вантажно-розвантажувальними, транспортними, зв'язку, оргтехнікою, технічними засобами контролю), достатніми для забезпечення функціонування ЦСС.
Тобто, з метою погодження місця розташування ЦСС і включення її до реєстру центральних сортувальних станцій, експрес-перевізник несе певні витрати, пов'язані із виконанням відповідних вимог Інструкції №728.
У відповідності із положеннями ч.14 ст.233 Митного кодексу України, законодавець обмежує право експрес-перевізника обирати будь-який орган доходів і зборів для митного оформлення товарів та водночас визначає, що місцем митного оформлення для МЕВ є центральні (регіональні) сортувальні станції.
В той же час, ч.7,8 ст.247 Митного кодексу України передбачено, що за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи митні формальності можуть виконуватися органами доходів і зборів поза місцем розташування цих органів, а також поза робочим часом, установленим для них, на умовах, визначених цим Кодексом. Форма письмового звернення визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. За виконання митних формальностей органами доходів і зборів поза місцем розташування органів доходів і зборів або поза робочим часом, установленим для них, із заінтересованих осіб справляється плата у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, та в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Враховуючи зазначені положення МК України, розташування ЦСС експрес-перевізника за однією адресою з підрозділом митного органу, виключає виникнення у такого експрес-перевізника обов'язку письмово звертатися до митного органу для проведення митних формальностей щодо міжнародних експрес-відправлень на своїй ЦСС, а також сплачувати плату за їх виконання.
З наявних у справі матеріалів справи вбачається, що на момент звернення ТОВ МДК Експрес та ТОВ Полекс Експрес до Харківської митниці ДФС із заявами, щодо погодження місць розташування ЦСС і включення їх до реєстру центральних сортувальних станцій, за адресами розташування об'єктів, на виробничих площах яких планувалося розташування ЦСС, функціонували митні пости. За адресою розташування ЦСС ТОВ МДК Експрес (62416, Харківська область, Харківський район, с.м.т. Пісочин, вул. Надії (колишня назва вул. Крупської) 15) функціонував митний пост Пісочин , а за адресою розташування ЦСС ТОВ Полекс Експрес (61031, м. Харків, вул. Ромашкіна, буд.1) функціонував митний пост Харків-аеропорт .
Митні пости Пісочин та Харків-аеропорт , з місцем дислокації за вказаними адресами, були утворені згідно наказу ДФС України №116 від 09.09.2014 року Про створення митних постів митниць ДФС .
Тобто, ТОВ МДК Експрес та ТОВ Полекс Експрес , при плануванні початку відповідної господарської діяльності, були в рівних умовах та мали можливість здобувати переваги на ринку послуг з прискореного перевезення міжнародних експрес-відправлень за єдиним транспортним документом в межах Харківської області завдяки власним досягненням.
Згідно із пунктом 2 розділу І Інструкції №728 митний орган, у зоні діяльності якого розташована ЦСС визначає підрозділ митного оформлення, відповідальний за здійснення митних процедур щодо міжнародних експрес-відправлень, і місце проведення цих процедур (з урахуванням місця розташування ЦСС).
На виконання вимог Інструкції №728 Харківською митнецею ДФС були видані наступні накази:
- від 21.09.2015 року №385 Про організацію митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес-відправлень на центральній сортувальній станції ТОВ Полекс Експрес . Даним наказом був визначений підрозділ, посадові особи якого проводитимуть митний контроль та митне оформлення товарів та інших предметів, що переміщуються в міжнародних експрес-відправленнях при здійсненні діяльності ТОВ Полекс Експрес , а саме митний пост Харків-аеропорт . Місцем проведення митних процедур щодо міжнародних експрес-відправлень, що надходять до ЦСС та вивозяться за її межі, визначено місце розташування митного поста Харків-аеропорт за адресою: 61031, м. Харків, вул. Ромашкіна, буд.1;
- від 27.11.2015 року №475 Про організацію митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес-відправлень на центральній сортувальній станції ТОВ МДК-Експрес . Даним наказом був визначений підрозділ, посадові особи якого проводитимуть митний контроль та митне оформлення товарів та інших предметів, що переміщуються в міжнародних експрес-відправленнях при здійсненні діяльності ТОВ МДК-Експрес , а саме митний пост Пісочин . Місцем проведення митних процедур щодо міжнародних експрес-відправлень, що надходять до ЦСС та вивозяться за її межі, визначено місце за адресою: 62416, Харківська область, Харківський район, с.м.т. Пісочин, вул. Крупської 15;
- від 15.04.2016 року №115 Про організацію митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес-відправлень на центральних сортувальних станціях ТОВ Полекс Експрес та ТОВ МДК-Експрес Харківська митниця ДФС визначила відповідальний підрозділ за проведення митного контролю та митного оформлення товарів товарів та інших предметів, що переміщуються в міжнародних експрес-відправленнях при здійсненні діяльності центральних сортувальних станцій ТОВ МДК Експрес та ТОВ Полекс Експрес , а саме митний пост Харків-аеропорт . Місцем проведення митних процедур щодо міжнародних експрес-відправлень, що надходять до ЦСС та вивозяться за її межі, визначено місце розташування митного поста Харків-аеропорт за адресою: 61031, м. Харків, вул. Ромашкіна, буд.1 та місце розташування ЦСС ТОВ МДК Експрес , за адресою: 62416, Харківська область, Харківський район, с.м.т. Пісочин, вул. Крупської 15.
Наказом Харківської митниці ДФС від 04.11.2016 року №293 було затверджено Положення про митний пост Харків-аеропорт . Згідно пункту 1.4 частини 1 розділу 1 зазначеного Положення, місцем розташування митного поста Харків - аеропорт визначено: частина території міжнародного аеропорту Харків за адресою: вул. Ромашкіна, 1, м. Харків, 61031; територія центральної сортувальної станції ТОВ МДК Експрес за адресою: вул. Надії, 15, смт. Пісочин, Харківський район, Харківської області, 62416.
На підставі наказу Харківської митниці ДФС від 11.11.2016 року №306 до Положення про митний пост Харків - аеропорт було внесено зміни, а саме п.1.4 Положення про митний пост Харків - аеропорт викладено у наступній редакції: п.1.4. Місце розташування митного поста: частина території міжнародного аеропорту Харків за адресою вул. Ромашкіна, 1, м. Харків, 61031 . Вказані зміни відбулися у зв'язку із виконанням вимог листа Державної фіскальної служби України від 09.11.2016 №35959/7/99-99-18-02-02-17.
Тобто, з Положення про митний пост Харків - аеропорт виключена, як місце розташування митного поста Харків-аеропорт , територія ЦСС ТОВ МДК Експрес за адресою: вул. Надії, 15, с.м.т. Пісочин, Харківський район, Харківської області, 62416.
Відповідач у своєму рішенні від 25.09.2018 року №109-р/к зазначає, що у ТОВ Полекс Експрес з моменту внесення до реєстру ЦСС і за весь період функціонування не відбувалось суттєвих змін умов господарювання. Відсутність таких змін є однією з умов стабільного функціонування такої господарської системи, як ЦСС ТОВ Полекс Експрес .
Інші умови ведення господарської діяльності виникли у ТОВ МДК Експрес . Прийняття Харківською митницею ДФС наказу від 11.11.2016 року №306 спричинило виникнення у ТОВ МДК ЕКСПРЕС обов'язку письмово звертатися до митного поста Харків - аеропорт для проведення митних формальностей щодо міжнародних експрес-відправлень, а також виникнення у підприємства зобов'язання додатково сплачувати плату за їх виконання поза місцем розташування митного органу, у відповідності до ч.7,8 ст.247 Митного кодексу України та Порядків справляння плати за виконання митних формальностей органами доходів і зборів поза місцем розташування цих органів або поза робочим часом, установленим для них, затверджених наказами Міністерства фінансів України від 16.12.2013 року №804 та від 23.10.2017 року №862.
За період часу з 18.11.2016 року по 14.02.2019 року ТОВ МДК ЕКСПРЕС , за виконання митних формальностей поза місцем розташування митного органу, на підставі уніфікованих митних квитанцій МД-1 сплачено Харківській митниці ДФС 448437,87 грн. Копії уніфікованих митних квитанцій МД-1 наявні у матеріалах справи.
Також, Відповідачем під час розгляду справи №2/03-42-18 було встановлено, що лист ДФС України від 09.11.2016 року №35959/7/99-99-18-02-02-17 був надісланий до митниць з метою узгодження організаційної структури підрозділів митного оформлення. Відповідно до вказаного листа, керівникам митниць ДФС необхідно було забезпечити доопрацювання положень про митниці, визначивши, що кожен підрозділ митного оформлення має лише одне місце (адресу) фактичного розташування та, відповідно, один код згідно з класифікатором місць митного оформлення. Митниця, визначивши місце розташування митного поста Харків - аеропорт за 2 адресами, при формуванні Класифікатора ДФС, не врахувала принцип географічного розташування місць митного оформлення. При цьому, в листі ДФС України вказується: …виключенням можуть бути наявність в складі митного поста відділу (відділів) та/або сектору (секторів) митного оформлення які, в свою чергу, повинні мати одну адресу місця розташування та один код . Тобто, на виконання листа ДФС України, Харківська митниця ДФС врахувала принцип географічного розташування місць митного оформлення, в результаті чого залишила ЦСС ТОВ МДК - Експрес поза межами місця розташування підрозділу митного органу, що в подальшому призвело до виникнення у експрес-перевізника обов'язку письмово звертатися до митного поста Харків - аеропорт для проведення митних формальностей щодо міжнародних експрес-відправлень на своїй ЦСС, а також додатково сплачувати плату за їх виконання поза місцем розташування митного органу.
У ході розгляду справи, судом було встановлено, що до прийняття Харківською митницею ДФС наказу від 11.11.2016 року №306 митні формальності щодо міжнародних експрес-відправлень на ЦСС ТОВ МДК - Експрес здійснювалися посадовими особами митного органу без вимоги щодо подання письмового звернення та здійснення плати у відповідності до ч.7,8 ст.247 Митного кодексу України та Порядку справляння плати за виконання митних формальностей органами доходів і зборів поза місцем розташування цих органів або поза робочим часом, установленим для них, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16.12.2013 року №804. На підтвердження вказаних обставин ТОВ МДК - Експрес до суду разом із поясненнями було надано відповідні докази (копії митних декларацій М-16, відривних корінців до митних декларацій М-16, маніфестів та реєстрів). Зазначені обставини не заперечувались представниками Харківської митниці ДФС.
Процедура митного оформлення міжнародних експрес-відправлень посадовими особами митного поста Харків - аеропорт на ЦСС ТОВ МДК Експрес , до прийняття Харківською митницею ДФС наказу від 11.11.2016 року №306 та після його прийняття, фактично не змінилася. Постійні робочі місця посадових осіб митного поста розташовувалися за основним місцем дислокації - по вул. Ромашкіна, 1 у м. Харкові. У разі надходження міжнародних експрес-відправлень на ЦСС, посадові особи митного поста здійснювали виїзди (на транспортних засобах експрес - перевізника разом із консолідованим вантажем МЕВ) для проведення митних формальностей щодо МЕВ на ЦСС ТОВ МД Експрес за адресою: Харківська область, с.м.т. Пісочин, вул. Крупської (на сьогоднішній день - Надії) 15, та повертались після виконання митних формальностей в місце постійного розташування підрозділу за адресою: м. Харків, вул. Ромашкіна,1. Разом з тим, здійснення митного контролю і митного оформлення без внесення додаткових платежів за виконання митних формальностей, для ТОВ МДК Експрес , після прийняття Харківською митницею ДФС наказу від 11.11.2016 року №306, стало неможливим, що призвело до зміни об'єктивно існуючих факторів, які обумовлюють можливості учасників ринку конкурувати між собою. В результаті чого, для ТОВ МДК Експрес створилися менш сприятливі умови діяльності, в той час як для ТОВ Полекс Експрес ці умови залишилися незмінними. Таким чином, ТОВ Полекс Експрес має можливість здобувати переваги над ТОВ МДК Експрес не завдяки власним досягненням, а внаслідок дії зовнішніх факторів - впливу органу влади, що призводить до спотворення конкуренції на ринку послуг з прискореного перевезення міжнародних експрес-відправлень за єдиним транспортним документом в межах Харківської області.
Харківська митниця ДФС, після прийняття наказу від 11.11.2016 року №306 не вжила жодних заходів, направлених на створення рівних умов здійснення господарської діяльності суб'єктами господарювання, які діють на ринку послуг з прискореного перевезення міжнародних експрес-відправлень за єдиним транспортним документом в межах Харківської області, а саме щодо забезпечення здійснення митних формальностей для Товариства з обмеженою відповідальністю МДК Експрес без обов'язкової оплати за їх виконання.
Суд погоджується з доводами відповідача про те, що невжиття таких заходів поставило ТОВ Полекс Експрес у привілейоване становище по відношенню до ТОВ МДК Експрес не завдяки власним досягненням, а внаслідок дії зовнішніх факторів - Харківської митниці ДФС, що призводить до спотворення конкуренції на ринку послуг з прискореного перевезення міжнародних експрес-відправлень за єдиним транспортним документом в межах Харківської області.
Згідно з статтею 25 Господарського кодексу України, Держава підтримує конкуренцію як змагання між суб'єктами господарювання, що забезпечує завдяки їх власним досягненням здобуття ними певних економічних переваг, внаслідок чого споживачі та суб'єкти господарювання отримують можливість вибору необхідного товару і при цьому окремі суб'єкти господарювання не визначають умов реалізації товару на ринку.
При цьому, частина друга статті 25 Господарського кодексу України визначає, що органам державної влади і органам місцевого самоврядування, що регулюють відносини у сфері господарювання, забороняється приймати акти або вчиняти дії, що визначають привілейоване становище суб'єктів господарювання тієї чи іншої форми власності, або ставлять у нерівне становище окремі категорії суб'єктів господарювання чи іншим способом порушують правила конкуренції. У разі порушення цієї вимоги органи державної влади, до повноважень яких належить контроль та нагляд за додержанням антимонопольно-конкурентного законодавства, а також суб'єкти господарювання можуть оспорювати такі акти в установленому законом порядку.
Частиною другою статті 4 Закону України Про захист економічної конкуренції передбачено, що органи влади зобов'язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь - яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону України Про захист економічної конкуренції антиконкурентними діями органів влади, є прийняття будь-яких актів (рішень, наказів, розпоряджень, постанов тощо), надання письмових чи усних вказівок, укладення угод або будь-які інші дії чи бездіяльність органів влади, які призвели або можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції.
Згідно з частиною третьою статті 15 Закону України Про захист економічної конкуренції вчинення антиконкурентних дій органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю забороняється і тягне за собою відповідальність згідно з законом.
Отже, бездіяльність Харківської митниці ДФС, яка полягає у незабезпеченні рівних умов здійснення господарської діяльності суб'єктами господарювання, які діють на ринку послуг з прискореного перевезення міжнародних експрес-відправлень за єдиним транспортним документом в межах Харківської області, а саме щодо виконання митних формальностей для ТОВ МДК Експрес без обов'язкової оплати за їх виконання, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим частиною 1 статті 15, пунктом 3 статті 50 Закону України Про захист економічної конкуренції , а саме бездіяльності органу влади, яка призвела до спотворення конкуренції на ринку послуг з прискореного перевезення міжнародних експрес-відправлень за єдиним транспортним документом в межах Харківської області.
Щодо доводів позивача, з посиланням на рішення Харківського окружного адміністративного суду та Харківського апеляційного адміністративного суду по справі № 820/2034/17, про відсутність законодавчо встановленого обов'язку створювати підрозділ митного органу на ЦСС експрес-перевізника та законність наказу №306 від 11.11.2016 року, суд зазначає наступне.
Встановлення наявності чи відсутності у позивача обов'язку створювати підрозділ митного органу на ЦСС експрес-перевізника, а також надання правової оцінки наказу Харківської митниці ДФС №306 від 11.11.2016 року, не відноситься до предмету доказування у справі №922/3322/18.
ТОВ МДК Експрес , з метою захисту своїх прав та законних інтересів, зверталось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківської митниці ДФС про: визнання протиправним та скасування наказу Харківської митниці ДФС від 11.11.2016 року №306 Про внесення змін до наказу Харківської митниці ДФС від 04.11.2016 року №293 ; зобов'язання Харківської митниці ДФС забезпечити створення та функціонування на центральній сортувальній станції ТОВ МДК Експрес , в межах визначеної зони митного контролю, підрозділу митного органу, який здійснюватиме проведення митних процедур щодо міжнародних експрес-відправлень, що надходять до центральної сортувальної станції ТОВ МДК Експрес та вивозяться за її межі.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2017 року по справі №820/2034/17, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2017 року, в задоволенні позову ТОВ МДК Експрес було відмовлено.
Адміністративні суди, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, виходили з того, що положення Митного кодексу України та Інструкції №728 не містять обов'язку митниці розміщувати її структурні підрозділи на території та в приміщеннях центральних сортувальних станцій. Створення відокремлених підрозділів здійснюється митницею в міру необхідності на власний розсуд, а тому суди дійшли висновку, що задоволення позовних вимог призведе до втручання у дискреційні повноваження митниці та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Необхідно зазначити, що в ході розгляду справи, судами не надавалась правова оцінка діям (бездіяльності) Харківської митниці ДФС на предмет їх відповідності вимогам законодавства України про захист економічної конкуренції.
Згідно ст.42 Конституції України держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності.
Відповідно до ст.1 Закону України Про Антимонопольний комітет України Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.
У відповідності до п.1 ст.3 Закону України Про Антимонопольний комітет України питання здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції, відносяться до завдань Антимонопольного комітету України, а не адміністративного судочинства.
Крім того, прийнятим відповідачем рішенням № 109-р/к Харківську митницю ДФС було зобов'язано не створювати структурний підрозділ за місцем розташування ЦСС ТОВ МДК ЕКСПРЕС , а припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене пунктом 3 статті 50 та частиною 1 статті 15 Закону України Про захист економічної конкуренції , у вигляді антиконкурентних дій органу влади, а саме бездіяльність органу влади, яка полягає у незабезпеченні рівних умов здійснення господарської діяльності суб'єктами господарювання, які діють на ринку послуг з прискореного перевезення міжнародних експрес-відправлень за єдиним транспортним документом в межах Харківської області, а саме щодо виконання митних формальностей для ТОВ МДК - Експрес без обов'язкової оплати за їх виконання.
Органи Антимонопольного комітету України беруть участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині запобігання, виявлення і припинення і порушень законодавства про захист економічної конкуренції. Дослідивши встановлені відповідачем обставини вчинення Харківською митницею ДФС порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а також зміст оскаржуваного рішення, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку щодо прийняття відповідачем рішення № 109-р/к від 25.09.2018 року у межах наданих йому повноважень та з дотриманням приписів чинного законодавства, а тому відсутні передбачені статтею 59 Закону України Про захист економічної конкуренції підстави для визнання оскаржуваного рішення недійсним.
Суд також зазначає, що враховуючи положення частини 1 статті 9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів № 2,4,7,11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006 року № 3477-IV (3477-15) Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини , суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини у рішенні в справі Серявін та інші проти України вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Так, решта доводів учасників процесу та їх представників, у тому числі викладених у заявах по суті справи, поданих до матеріалів справи документів, були ретельно досліджені судом, і наведених вище висновків суду не спростовують.
Отже, позовні вимоги не підлягають задоволенню оскільки є необґрунтованими та не підтверджуються жодними доказами.
Судові витрати у справі, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 4, 12, 20, 73, 74, 76-79, 86, 129, 231, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
В позові відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення відповідно до ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням п.п. 17.5 п.17 Перехідних положень Кодексу.
Рішення буде розміщено за адресою в мережі Інтернет: www.court.gov.ua.
Повне рішення складено 27.03.2019 р.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2019 |
Оприлюднено | 27.03.2019 |
Номер документу | 80718863 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Жельне С.Ч.