Дата документу 21.03.2019
Справа № 320/6421/18
2/320/304/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2019 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Купавської Н.М.
за участю секретар Діденко Т.Ю.
представника позивача ОСОБА_1
третьої особи ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Мелітополі цивільну справу за позовом органу опіки та піклування - виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області в інтересах малолітнього ОСОБА_3 до ОСОБА_4, третя особа: ОСОБА_2, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом про позбавлення відповідача батьківських прав відносно його малолітнього сина - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та стягнення аліментів. В обґрунтування позову він вказує, що відповідач є батьком малолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Мати ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_6. ОСОБА_3 з 07.06.2018 перебуває на обліку в службі у справах дітей Мелітопольської міської ради Запорізької області як дитина, батько якої ухиляється від її виховання. Зі слів класного керівника батько не відвідує школу, не цікавиться шкільними успіхами дитини. Протягом року він не відвідував батьківські збори, зв'язок зі школою та класним керівником не підтримує. Після смерті матері активну участь у вихованні дитини бере бабуся, у родині якої проживає хлопчик. Батько не виконує своїх батьківських обов'язків щодо утримання, навчання та виховання сина.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просила їх задовольнити. Зазначила, що з відповідачем була проведене профілактична робота стосовно виконання ним батьківських обов'язків відносно сина. Однак, відповідач і надалі зловживає спритними напоями, не сплачує аліменти на утримання сина, долею, розвитком, здоров'ям своєї дитини він не цікавиться, самоусунувся від його виховання та утримання. У зв'язку із неявкою відповідача не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, судова повістка повернулась з відміткою пошти: за закінченням терміну зберігання та за відсутністю адресата вдома .
Повістка направлялась відповідачу, як за зареєстрованим місцем проживання так і за місцем фактичного мешкання наданих позивачем. Інших відомостей щодо місця перебування чи проживання відповідача немає.
Відповідно до ч.7 ст.128 ЦПК України судова повістка надсилається фізичним особам, які не мають статусу підприємця - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.
Згідно з п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України днем вручення повістки є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Крім того, відповідач викликався до суду через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.
Отже, суд вважає, що відповідач був належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи. Повідомлень про причини неявки та відзиву на позовну заяву у встановлений законом строк суду не надано.
Зі згоди позивача суд проводить заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів, відповідно до ст. 280 ЦПК України.
Третя особа ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі, вважає їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Пояснила, що після смерті її доньки ОСОБА_5 малолітній онук ОСОБА_1 проживає разом з нею та повністю знаходиться на її утриманні. З відповідачем в останнє спілкувалась у жовтні місці. На її телефонні дзвінки він не відповідає. Вона направляла йому смс- повідомлення на телефон, однак, він також не реагував на них. Долею свого сина він не цікавиться, участі у його вихованні та утриманні не приймає.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 батьками малолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є: батько - ОСОБА_4, мати - ОСОБА_5 /а.с.5/.
02 квітня 2017 року мати малолітнього ОСОБА_3 - ОСОБА_5 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 /а.с.6/.
Відповідно до інформаційного листа № 211 від 30.05.2017 ОСОБА_3 навчається в ЗОШ № 8 з першого класу. Хлопець систематично відвідує школу, пропусків без поважної причини не має. Батько учня не відвідує школу, не цікавиться шкільними успіхами та проблемами в навчанні сина. В поточному навчальному році не відвідав жодних батьківських зборів. Зв'язок зі школою та класним керівником не підтримує. Після смерті матері активну участь у вихованні дитини приймає бабуся. Вона відвідує батьківські збори, тримає постійний зв'язок з класним керівником. Наразі хлопець проживає разом зі своєю сестрою в родині бабусі за адресою: АДРЕСА_3. Батько не виконує свої батьківські обов'язки щодо утримання, навчання та виховання дитини /а.с. 7/.
19.04.2018 до служби у справах дітей надійшла письмова інформація ОСОБА_2, відповідно до якої вона є бабусею ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Після смерті матері дитини він постійно проживає у її родині. Батько ОСОБА_4 з сином не проживає, не займається його вихованням, не цікавиться його життям та здоров'ям, успіхами у навчанні, не забезпечує продуктами харчування, медичними препаратами при необхідності. Спілкування відбувається за ініціативи дитини у телефонному режимі /а.с.8/.
Відповідно до довідки старшої по будинку від 19.04.2018 ОСОБА_3, 2007 року народження, після смерті матері ОСОБА_5 з батьком ОСОБА_4 не проживає. Батько до себе його не забирає, участі у вихованні не приймає /а.с.10/.
Згідно із довідкою старшої по будинку від 18.04.2018 ОСОБА_2 проживає разом із своїм внуком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_4. Батько дитини ОСОБА_4 за вказаною адресою не проживає, участі у вихованні дитини не приймає /а.с.11/.
Відповідно до довідки № 4575/60/02-2018 від 10.05.2018 ОСОБА_4 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 184 КУпАП України /а.с.12/.
Згідно з інформаційною довідкою №02-11/711 від 27.04.2018 під час здійснення початкової оцінки потреб сім'ї ОСОБА_4 було з'ясовано, що батько майже не приймає участі у вихованні дитини. Відвідати батька за місцем проживання не вдалось у зв'язку з тим, що він працює в денний час. Прийти до ММЦСССДМ для ознайомлення з початковою оцінкою потреб ОСОБА_4 відмовився /а.с. 14/.
Згідно висновку органу опіки та піклування - виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області від 13.09.2018, № 194/12 орган опіки та піклування вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_4 по відношенню до сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, оскільки ОСОБА_4 свідомо ухиляється від виконання батьківських обов'язків по вихованню і матеріальному утриманню дитини /а.с.35-36/.
Крім того, допитаний в судовому засіданні малолітній ОСОБА_3 суду пояснив, що він з батьком не спілкується, останній раз бачив його рік потому. Батько йому не дзвонить та не приходить. Батько вживав спиртні напої. Де він знаходиться йому не відомо. З батьком спілкуватись не бажає, йому з бабусею краще.
Статтею 150 Сімейного кодексу України встановлено обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, в тому числі зобов'язання піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною освіти.
Відповідно до ст. 164 ч. 1 п. 2 Сімейного кодексу України мати та батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.
Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов'язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов'язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава позбавлення батьківських прав, можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.
Пунктом 15 Постанови Пленуму Верховного суду України № 3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав від 30.03.2007 року позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Наведені вище обставини переконують суд в тому, що поведінка відповідача відносно його сина ОСОБА_3 є свідомим нехтуванням ним своїми батьківськими обов'язками.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка, вказують на наявність підстав для задоволення позовної заяви.
Згідно ст.180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Статтею 188 СК України особа, яка позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язків по утриманню дитини.
Відповідно до ст.182 СК України при визначені розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідач є людиною працездатного віку, однак офіційно ніде не працює, добровільно матеріальної допомоги на утримання сина не надає, хоча має можливість надавати таку допомогу. Інших дітей та осіб, що знаходяться на утриманні відповідача, немає.
Аналізуючи зібрані по справі докази суд дійшов висновку, що відповідач свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов'язків щодо виховання та утримання сина, а тому, є законні підстави для позбавлення його батьківських прав та стягнення аліментів у розмірі ј частини усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 08 серпня 2018 року та до досягнення сином повноліття на користь особи, під опіку якої буде передана дитина.
Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 704 грн. 80 коп.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 164, 165, 166, 180, 182, 183 СК України, ст.ст. 12, 81, 89, 133, 141, 206, 263, 265, 268, 280-284 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов органу опіки та піклування - виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області в інтересах малолітнього ОСОБА_3 до ОСОБА_4, третя особа: ОСОБА_2, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів задовольнити повністю.
Позбавити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, батьківських прав по відношенню до його малолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, актовий запис № 1246, складений відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Мелітополю Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області 27.09.2007.
Стягнути з ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5, мешкає за адресою: АДРЕСА_2, на користь юридичної чи фізичної особи, під опіку або на виховання якій буде передана дитина, аліменти на сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, в розмірі 1/4 частини усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% встановленого законом прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з 08 серпня 2018 року і до повноліття дитини, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_7.
Стягнути з ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь держави судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривень 80 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області протягом 30 днів з дня його складення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихст.284 ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
СУДДЯ:
Суд | Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2019 |
Оприлюднено | 29.03.2019 |
Номер документу | 80777987 |
Судочинство | Цивільне |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Ключкович Василь Юрійович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Ключкович Василь Юрійович
Цивільне
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
Купавська Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні