Постанова
від 28.03.2019 по справі 734/3905/17
КАСАЦІЙНИЙ КРИМІНАЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

Постанова

іменем України

28 березня 2019 року

м. Київ

справа № 734/3905/17

провадження № 51-7526км18

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1 ,

суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

за участю секретаря

судового засідання ОСОБА_4 ,

прокурора ОСОБА_5 ,

засудженого ОСОБА_6 (в режимі відеоконференції),

захисника ОСОБА_7 (в режимі відеоконференції),

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника ОСОБА_7 на вирок Козелецького районного суду Чернігівської області від 20 грудня 2017року та ухвалу Апеляційного суду Чернігівської області від 07 травня 2018року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017270130000679, за обвинуваченням

ОСОБА_6 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Республіки Молдова, уродженця с. Коржеуць Бричанського району Республіки Молдова, жителям. Києва, раніше неодноразово судимого, останній раз - за вироком Ківерцівського районного суду Волинської області від 17.09.2015 за ч. 3 ст. 185, ч.3 ст. 15 ч. 3 ст. 185, ч.ч. 1, 4 ст. 70 КК до 3 років 10місяців позбавлення волі, 05.07.2017 звільненого умовно-достроково на 1 рік 1 місяць 18 днів,

у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 185 Кримінального кодексу України (далі КК).

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Козелецький районний суд Чернігівської області вироком від 20 грудня 2017року визнав винуватим та засудив ОСОБА_6 за ч. 3 ст. 185 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки 6 місяців.

На підставі ч. 1 ст. 71 КК за сукупністю вироків ОСОБА_6 до покарання, призначеного за цим вироком, частково приєднано невідбуту частину покарання за вироком Ківерцівського районного суду Волинської області від 17 вересня 2015 року та визначено остаточне покарання у виді позбавлення волі на строк 5років.

Апеляційний суд Чернігівської області ухвалою від 07 травня 2018 року вирок місцевого суду залишив без змін, а скаргу засудженого ОСОБА_6 - без задоволення.

За вироком суду ОСОБА_6 визнано винним і засуджено за те, що він за обставин, викладених у вироку, у вересні 2017 року на території Козелецького району Чернігівської області вчинив крадіжки з проникненням у житло, а саме:

- 15 вересня приблизно о 01 год. 00 хв. на АДРЕСА_1 проник до приміщення магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », звідки таємно викрав майно ФОП ОСОБА_8 на загальну суму 39867 грн 24 коп., а також майно ОСОБА_9 на загальну суму 587,25 грн;

- 18 вересня приблизно о 02 год. 00 хв. на АДРЕСА_1 проник до приміщення кав`ярні, звідки таємно викрав належні ФОП ОСОБА_10 3382 грн;

- 20 вересня приблизно о 01 год. 30 хв. на АДРЕСА_2 проник до приміщення магазину, звідки таємно викрав належні ФОП ОСОБА_11 812 грн;

- 20 вересня приблизно о 02 год. 00 хв. на АДРЕСА_3 проник до приміщення магазину « ІНФОРМАЦІЯ_3 », звідки таємно викрав майно ФОП ОСОБА_12 на загальну суму 1607,38 грн;

- 20 вересня приблизно о 02 год. 30 хв. на АДРЕСА_4 проник до приміщення магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », звідки таємно викрав майно ФОП ОСОБА_13 на загальну суму 3997,30 грн.

Вимоги касаційної скарги і доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі захисник ОСОБА_7 , посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, ставить вимогу про скасування оскаржених судових рішень щодо ОСОБА_6 та призначення нового розгляду в суді першої інстанції. На його думку, в цьому кримінальному провадженні участь захисника є обов`язковою, оскільки ОСОБА_6 не достатньо знає українську мову і згідно з актом судово-психіатричної експертизи від 12 серпня 2009 року № 717 є психопатичною особистістю, однак досудове розслідування та судовий розгляд у суді першої інстанції було проведено без участі захисника, чим порушено право засудженого на захист. Крім цього, зазначає, що ОСОБА_6 не міг вчинити інкриміновані йому крадіжки, оскільки в цей час перебував на території Республіки Молдова.

Позиції інших учасників судового провадження

У судовому засіданні засуджений та його захисник підтримали касаційну скаргу, прокурор заперечувала проти задоволення цієї скарги.

Мотиви Суду

Згідно з ч. 2 ст. 433 Кримінального процесуального кодексу України (далі КПК) суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Відповідно до положень ст. 438 КПК невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи та неповнота судового розгляду не є предметом розгляду суду касаційної інстанції.

Перевіркою матеріалів кримінального провадження касаційний суд установив, що висновки про доведеність винуватості ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого йому злочину та про кваліфікацію його дій за цією нормою кримінального закону суди зробили на підставі доказів, досліджених та оцінених у сукупності з дотриманням вимог кримінального процесуального законодавства, що у судових рішеннях докладно мотивовано.

При цьому суд під час прийняття відповідного процесуального рішення згідно з положеннями ст. 94 КПК за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінював кожний доказ із точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів із точки зору достатності та взаємозв`язку.

Зокрема, винуватість засудженого ОСОБА_6 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 185 КК, підтверджується:

- показаннями самого засудженого, який в судовому засіданні свою вину у вчиненні інкримінованих йому злочинів визнав повністю та розповів про обставини їх вчинення;

- показаннями свідка ОСОБА_14 , який у судовому засіданні пояснив, що у вересні 2017 року він надавав послуги таксиста ОСОБА_6 ; вони тричі їздили до Чернігівської області, на вимогу ОСОБА_6 зупинявся і чекав, а коли той повертався їхали далі; що ОСОБА_6 клав у багажник, він не знає, оскільки весь час перебував в автомобілі;

- даними протоколів слідчих експериментів, проведених за участю засудженого, під час яких ОСОБА_6 у присутності двох понятих показав та пояснив обставини вчинення ним інкримінованих крадіжок;

- даними протоколу слідчого експерименту, проведеного за участю свідка ОСОБА_14 ;

- даними протоколів огляду місця події та обшуків з фототаблицями до них, протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками, висновків судових товарознавчих експертиз тощо.

У процесі вивчення матеріалів кримінального провадження не було виявлено порушень вимог кримінального процесуального закону під час збирання й закріплення цих доказів, які б викликали сумніви у їх достовірності. Всі докази, якими суд обґрунтував обвинувачення, відповідають вимогам закону щодо їх допустимості, достовірності й достатності.

Зважаючи на викладене, за встановлених фактичних обставин кваліфікація діянь ОСОБА_6 за ч. 3 ст. 185 КК є правильною.

Призначене ОСОБА_6 покарання, на думку колегії суддів касаційного суду, повною мірою відповідає вимогам статей 50, 65 КК, є необхідним і достатнім для виправлення засудженого та попередження вчинення ним нових злочинів.

Також суд правильно призначив ОСОБА_6 остаточне покарання на підставі положень ст. 71 КК.

Апеляційний суд переглянув вирок суду першої інстанції за скаргою засудженого ОСОБА_6 (в якій зазначалося лише про необхідність пом`якшення призначеного покарання) тапостановив мотивовану ухвалу, якою залишив цю скаргу без задоволення, а вирок - без змін.

Випадки, коли участь захисника у кримінальному провадженні є обов`язковою, перелічено у ст. 52 КПК.

Зокрема, в пунктах 3 та 4 ч. 2 ст. 52 КПК визначено, що обов`язкова участь захисника забезпечується у кримінальному провадженні щодо осіб, які внаслідок психічних чи фізичних вад (німі, глухі, сліпі тощо) не здатні повною мірою реалізувати свої права, - з моменту встановлення цих вад, а також щодо осіб, які не володіють мовою, якою ведеться кримінальне провадження, - з моменту встановлення цього факту.

З матеріалів кримінального провадження видно, що як під час досудового розслідування, так і під час судового розгляду в засудженого ОСОБА_6 неодноразово з`ясовувалось, чи розуміє він українську мову, на що останній завжди стверджував, що розуміє.

Наявність психічних вад у ОСОБА_6 , які б унеможливлювали повною мірою реалізувати йому свої права, як під час досудового розслідування, так і під час судового розгляду встановлено не було. Під час розгляду справи судом першої інстанції відповідних заяв від засудженого не надходило, як і не надходило від нього клопотань про залучення захисника.

Під час розгляду справи судом апеляційної інстанції ОСОБА_6 заявив клопотання про призначення йому захисника, оскільки за відсутністю коштів він не може його залучити самостійно, і це клопотання ухвалою апеляційного суду від 05 квітня 2018 року було задоволено.

Згідно з даними наданої стороною захисту в судовому засіданні суду апеляційної інстанції копії висновку судової психолого-психіатричної експертизи від 12серпня 2009 року № 717 (на дані якої захисник посилається в касаційній скарзі) ОСОБА_6 є психопатичною особою. Однак у цьому висновку також зазначено, що ці особливості психічної діяльності не позбавляють його здатності усвідомлювати свої дії та керувати ними. Не заперечував ОСОБА_6 своєї осудності і в судовому засіданні суду апеляційної інстанції.

За таких обставин колегія суддів касаційного суду дійшла переконання, що ані суд першої, ані суд апеляційної інстанції не мали підстав вважати наявними обставини, викладені у ст. 52 КПК, зокрема ті, на наявність яких посилається захисник ОСОБА_7 у касаційній скарзі.

Крім цього, з протоколу затримання від 04 жовтня 2017 року видно, що затримання ОСОБА_6 відбувалось у присутності адвоката ОСОБА_7 , який згідно з дорученням Центру з надання безоплатної правової допомоги від 04жовтня 2017року № 025-0001556 був призначений захисником ОСОБА_6 .

У судовому засіданні суду апеляційної інстанції захисник ОСОБА_7 пояснив, що після зазначеного затримання ОСОБА_6 повідомив, що взагалі не потребує захисту, і відмовився від нього як від захисника. Не заперечував цього і присутній у судовому засіданні засуджений ОСОБА_6 .

Таким чином, судом касаційної інстанції не встановлено порушення права ОСОБА_6 на захист, про що зазначає захисник у поданій ним касаційній скарзі.

Істотного порушення вимог кримінального процесуального закону, яке було би підставою для зміни чи скасування оскаржених судових рішень щодо ОСОБА_6 , усправі не встановлено.

Враховуючи викладене, касаційна скарга захисника задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 433, 434, 436, 437, 438, 441, 442 КПК, Верховний Суд

ухвалив:

Вирок Козелецького районного суду Чернігівської області від 20 грудня 2017року та ухвалу Апеляційного суду Чернігівської області від 07 травня 2018року щодо ОСОБА_6 залишити без зміни, а касаційну скаргу захисника ОСОБА_7 - без задоволення.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

СудКасаційний кримінальний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення28.03.2019
Оприлюднено15.02.2023
Номер документу80854792
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —734/3905/17

Постанова від 28.03.2019

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Стороженко Сергій Олександрович

Ухвала від 05.02.2019

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Стороженко Сергій Олександрович

Ухвала від 09.01.2019

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Стороженко Сергій Олександрович

Ухвала від 25.07.2018

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Стороженко Сергій Олександрович

Ухвала від 25.07.2018

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Стороженко Сергій Олександрович

Ухвала від 26.06.2018

Кримінальне

Апеляційний суд Чернігівської області

Заболотний В. М.

Ухвала від 07.05.2018

Кримінальне

Апеляційний суд Чернігівської області

Заболотний В. М.

Ухвала від 07.05.2018

Кримінальне

Апеляційний суд Чернігівської області

Заболотний В. М.

Ухвала від 05.04.2018

Кримінальне

Апеляційний суд Чернігівської області

Заболотний В. М.

Ухвала від 02.02.2018

Кримінальне

Апеляційний суд Чернігівської області

Заболотний В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні