ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" березня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/2584/18
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.,
Секретаря судових засідань Курко Д.В.
За участю представників сторін:
Від позивача: ОСОБА_2; ОСОБА_3 на підставі ордеру;
Від відповідача: Нестерова О.В. на підставі ордеру;
Від третіх осіб: не з'явились;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до товариства з обмеженою відповідальністю „Болградтранс", за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, про визнання недійсними рішення загальних зборів та скасування державної реєстрації змін до установчих документів, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі по тексту - ОСОБА_2.) звернувся до господарського суду із позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю „Болградтранс" (далі по тексту - ТОВ „Болградтранс"), яке є правонаступником товариства з додатковою відповідальністю „Болградтранс", про визнання недійсними рішень загальних зборів товариства з додатковою відповідальністю „Болградтранс" щодо збільшення розміру статутного капіталу та зміни складу учасників (засновників) товариства з додатковою відповідальністю „Болградтранс", в тому числі щодо виключення ОСОБА_2 з числа засновників (учасників) товариства; про скасування державної реєстрації змін до установчих документів товариства з додатковою відповідальністю „Болградтранс" (далі по тексту - ТДВ „Болградтранс") проведених 02.01.2018р. та 15.05.2018р., номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №15321050002001478 та номер запису №15321050003001478.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням вимог закону щодо скликання та проведення загальних зборів товариства, за результатами яких були прийняти рішення, якими неправомірно збільшено розмір статутного капіталу товариства та виключено позивача зі складу учасників ТДВ „Болградтранс".
Ухвалою від 26.11.2018р. господарським судом було залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7.
Ухвалою від 17.12.2018р. господарським судом було витребувано у Болградської районної державної адміністрації Одеської області реєстраційну справу ТДВ „Болградтранс", яка надійшла до суду 10.01.2019р.
16.01.2019р. до господарського суду від ОСОБА_2 надійшла заява про зміну предмета позову, відповідно до якої позивач просить суд визнати недійсним рішення загальних зборів ТДВ „Болградтранс", яке оформлене протоколом №2017/2 від 29.12.2017р.; про визнання недійсним рішення загальних зборів ТДВ „Болградтранс", яке оформлене протоколом №2018/1 від 07.05.2018р.; про скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи проведених 02.01.2018р. та 15.05.2018р., номер реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - №15321050002001478 та №15321050003001478.
Відповідно до ч. 3 ст. 46 ГПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п'ять днів до початку першого судового засідання у справі.
При вирішенні питання щодо наявності підстав для прийняття заяви позивача про зміну предмета позову, господарським судом було враховано, що у поданій до суду позовній заяві ОСОБА_2 було наголошено про відсутність у нього можливості ознайомитись із рішеннями загальних зборів учасників ТДВ „Болградтранс" про збільшення розміру статутного капіталу та виключення його зі складу учасників товариства. Таким чином, лише після ознайомлення з матеріалами реєстраційної справи ТДВ „Болградтранс" у позивача виникла можливість остаточно визначитись із предметом спору по даній справі.
З огляду на викладене вище, господарським судом було прийнято заяву ОСОБА_2 про зміну предмета позову до розгляду, подану позивачем із дотриманням вимог ч. 3 ст. 46 ГПК України.
Відповідач повністю заперечував проти позову, посилаючись на його необґрунтованість та безпідставність. Зокрема, ТОВ „Болградтранс" у відзиві на позовну заяву було наголошено, що позивачем не було обґрунтовано факту порушення його прав в результаті збільшення статутного капіталу ТДВ „Болградтранс", що, за переконанням відповідача, свідчить про відсутність між сторонами по справі предмета спору у даній частині вимог ОСОБА_2 Крім того, відповідачем було наголошено, що ОСОБА_2 був виключений зі складу учасників ТДВ „Болградтранс", оскільки позивач неодноразово перешкоджав своїми діями та/або бездіяльністю досягненню цілей товариства, зокрема, блокував прийняття товариством рішень, що мало наслідком накладення на ЗАТ „Болградтранс", правонаступником якого виступає позивач, штрафних санкцій.
На підтвердження факту повідомлення позивача про проведення загальних зборів відповідачем було надано суду накладні кур'єрської експрес доставки та квитанції до оприбуткування касового ордеру, що, за твердженням ТОВ „Болградтранс", свідчить про належне повідомлення позивача про скликання та проведення загальних зборів. Крім того, відповідачем було наголошено, що участь ОСОБА_2 на загальних зборах учасників товариства, які відбулись 07.05.2018р., не впливає на результат прийнятого учасниками рішення про виключення позивача зі складу учасників ТДВ „Болградтранс", оскільки таке рішення було прийнято більшістю голосів учасників.
ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у судові засіданні по даній справі не з'явились, про причини неявки суд не повідомляли, незважаючи на належне повідомлення суду вказаних учасників процесу про розгляд справи судом; письмових пояснень щодо позовної заяви та відзиву на позовну заяву від третіх осіб до господарського суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.
Відповідно до п. 1.1 Статуту ТДВ „Болградтранс", в редакції, затвердженій рішенням загальних зборів учасників товариства, оформленим протоколом №2017/1 від 10.08.2017р., товариство створене шляхом перетворення приватного акціонерного товариства „Болградтранс" на підставі рішення загальних зборів учасників приватного акціонерного товариства „Болградтранс", яке оформлене протоколом №20 від 19.11.2016р., та на підставі рішення загальних зборів засновників (учасників) ТДВ „Болградтранс", яке оформлене протоколом №1 від 19.11.2016р. Метою діяльності товариства є здійснення підприємницької діяльності з метою одержання прибутку.
Згідно з п. 3.1 Статуту ТДВ „Болградтранс" учасниками (засновниками) товариства виступили особи, які на дату проведення установчих зборів товариства виступали акціонерами приватного акціонерного товариства „Болградтранс", перелік яких наведений у п. 8.2 цього статуту.
Положеннями п. п. 4.1, 4.2 Статуту ТДВ „Болградтранс" передбачено, що метою діяльності товариства є здійснення підприємницької діяльності з метою одержання прибутку. Предметом діяльності товариства є, зокрема, технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, надання в оренду машин, виконання робіт по будівництву об'єктів житла та об'єктів соціальної сфери, діяльність ресторанів, кафе, барів, управління їдальнями тощо.
Відповідно до п. 6.2 Статуту ТДВ „Болградтранс" учасники товариства зобов'язані, зокрема, додержуватися вимог Статуту товариства, виконувати рішення загальних зборів учасників; з'являтися на засідання загальних зборів та брати у них участь; виконувати свої зобов'язання перед товариством, у тому числі ті, що пов'язані з майновою участю, а також вносити вклади у розмірі, в порядку та коштами (засобами), що передбачені цим Статутом; не розголошувати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію про діяльність товариства; сприяти товариству у здійсненні його діяльності, не вчиняти дій, які завдають товариству збитків, майнову або немайнову шкоду.
Згідно з п. 8.1 Статуту ТДВ „Болградтранс" статутний капітал товариства створюється та дорівнює статутному капіталу приватного акціонерного товариства „Болградтранс" та складає 109545,00 грн.
У п. 8.1 Статуту ТДВ „Болградтранс" наведено перелік учасників товариства, розмір їх вкладу та часток кожного із них. Так, розмір вкладу ОСОБА_5 до статутного капіталу ТДВ „Болградтранс" становить 9230,00 грн., що складає 8,425761 % статутного капіталу товариства; розмір вкладу ОСОБА_6 становить 580,00 грн., що складає 0,529462 % статутного капіталу товариства; розмір вкладу ОСОБА_7 становить 56250,00 грн., що складає 51,34876 % статутного капіталу товариства; розмір вкладу ОСОБА_2 становить 29295,00 грн., що складає 26,74244 % статутного капіталу товариства. Решта статутного капіталу ТДВ „Болградтранс" розподілена між 18 учасниками (засновниками) товариства.
Відповідно до п. п. 8.4, 8.5 Статуту ТДВ „Болградтранс" збільшення статутного капіталу товариства допускається після внесення вкладів усіма його членами у повному обсязі. Порядок внесення додаткових вкладів встановлюється цим Статутом або загальними зборами учасників товариства згідно з законодавством України. Збільшення статутного капіталу товариства допускається шляхом внесення відповідних вкладів під час прийняття (вступу) до складу учасників товариства нових учасників у передбаченому цим Статутом порядку.
Згідно з п. 13.1 Статуту ТДВ „Болградтранс" учасника товариства, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на підставі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому, цей учасник (його представник) у голосуванні участі не бере.
Положеннями п. п. 18.2, 18.4 Статуту ТДВ „Болградтранс" встановлено, що загальні збори учасників товариства, які є вищим органом управління товариством, вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники, які володіють у сукупності статутним капіталом товариства у розмірі більш ніж 50% голосів. Учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру часток у статутному капіталі товариства.
Згідно з п. 18.5 Статуту ТДВ „Болградтранс" до компетенції загальних зборів учасників товариства належить, зокрема, затвердження Статуту товариства у новій редакції, зміна розміру його статутного капіталу; прийняття рішення про зміну розміру статутного капіталу товариства; вирішення питання про виключення учасника з товариства; затвердження Статуту у новій редакції тощо.
Відповідно до п. 18.7 Статуту ТДВ „Болградтранс" рішення загальних зборів учасників товариства вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більше ніж 50 % голосів.
Пунктом 18.9 Статуту ТДВ „Болградтранс" передбачено, що про проведення загальних зборів учасників товариства учасники повідомляються особисто або листом за 30 календарних днів до проведення загальних зборів учасників товариства із зазначенням часу, місця проведення та порядку денного. Учасник вважається належним чином повідомлений про проведення загальних зборів у разі наявності письмового доказу про відправлення йому повідомлення про проведення загальних зборів учасників товариства.
29.12.2017р. відбулись загальні збори учасників ТДВ „Болградтранс", на якому були присутні наступні учасники: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, яким у сукупності належить 60,30398 % голосів учасників товариства.
На підтвердження факту повідомлення ОСОБА_2 про проведення загальних зборів учасників ТДВ „Болградтранс" відповідачем було надано суду накладну №0287976 та квитанцію до прибуткового касового ордеру №119 від 27.11.2017р.
До порядку денного загальних зборів, які відбулись 29.12.2017р., були включені наступні питання:
1. обрання голови та секретаря загальних зборів, надання повноважень щодо підрахування підсумків голосування по питанням порядку денного;
2. звіт директора товариства про результати фінансово-господарської діяльності товариства за 2017р., затвердження господарських договорів, прийняття питань щодо оптимізації маршрутних мереж, прийняття рішень за наслідками звіту директора товариства, визначення основних напрямів діяльності у 2018р.;
3. звіт та висновок ревізійної комісії за 2017р. рік, затвердження висновку ревізійної комісії, прийняття рішення за наслідками розгляду звіту ревізійної комісії;
4. про виключення учасників з товариства;
5. прийняття рішення про зміну складу учасників товариства;
6. прийняття рішення про збільшення статутного капіталу товариства за рахунок додаткових грошових внесків учасників товариства та перерозподіл часток між учасниками товариства, з урахуванням укладених угод про відчуження часток у статутному капіталі товариства;
7. затвердження статуту товариства у новій редакції та визначення осіб уповноважених па його підписання;
8. про державну реєстрацію статуту товариства в новій редакції та затвердження уповноважених осіб на здійснення державної реєстрації статуту товариства в новій редакції.
За результатами проведення 29.12.2017р. загальних зборів учасників ТДВ „Болградтранс" були прийняті наступні рішення, які оформлені протоколом №2017/2, а саме:
1. обрати головою загальних зборів - ОСОБА_31, а секретарем Кочева В.І., якому було доручено підрахунок підсумків голосування з питань порядку денного;
2. затвердити звіт директора про результати фінансово-господарської діяльності товариства за 2017р. і основні напрямки діяльності у 2018р., визнати роботу директора у 2017р. задовільною; затвердити господарські договори та оптимізувати маршрутну мережу у відповідності до вимог чинного законодавства;
3. затвердити попередній звіт на висновок ревізійної комісії за 2017р.
4. виключити зі складу учасників товариства наступних осіб: ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, у зв'язку із систематичним невиконанням вказаними учасниками товариства своїх обов'язків, що полягає у систематичній відсутності на загальних зборах учасників, а саме: 19.11.2016р., 10.08.2017р. Виплатити кожному виключеному учаснику вартість частини майна товариства пропорційну його частці у статутному капіталі.
5-6. затвердити склад учасників ТДВ „Болградтранс" та перерозподілити частки учасників товариства з урахуванням виключення учасників; укладеної угоди про відчуження частки у статутному капіталі товариства, та з урахуванням збільшення статутного капіталу товариства наступним чином: розмір вкладу ОСОБА_5 становить 64025,00 грн., що складає 8,52 % статутного капіталу товариства; розмір вкладу ОСОБА_6 становить 4025,00 грн., що складає 0,54 % статутного капіталу товариства; розмір вкладу ОСОБА_7 становить 648325,00 грн., що складає 86,30 % статутного капіталу товариства; розмір вкладу ОСОБА_2 становить 29295,00 грн., що складає 3,90 % статутного капіталу товариства; розмір вкладу ОСОБА_24 становить 2280,00 грн., що складає 0,30 % статутного капіталу товариства; розмір вкладу ОСОБА_25 становить 3320,00 грн., що складає 0,44 % статутного капіталу товариства;
7-8. затвердити статут ТДВ „Болградтранс" в новій редакції та уповноважити учасника товариства ОСОБА_7 підписати статут товариства у новій редакції від імені всіх учасників товариства, здійснити державну реєстрацію нової редакції статуту товариства у порядку, передбаченому чинним законодавством України; уповноважити ОСОБА_26 або ОСОБА_27 або ОСОБА_31, кожен з яких має право діяти окремо один від одного, складати, підписувати, подавати, отримувати будь-які заяви, клопотання, реєстраційні заяви, картки, документи; сплачувати необхідні платежі; отримувати бланки, довідки, документи, належні товариству, виконувати інші дії в органах державної влади та місцевого самоврядування, зокрема, але не виключно, у відділі державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, легалізації громадських формувань Одеського міського управління юстиції, Центрі обслуговування громадян, Департаменті надання адміністративних послуг Одеської міської ради, КП „Регіональне бюро державної реєстрації", нотаріальних органах (приватних та державних нотаріусах), у державних реєстраторів тощо.
02.01.2018р. державним реєстратором на підставі рішення загальних зборів учасників ТДВ „Болградтранс", оформлених протоколом №2017/2 від 29.12.2017р., було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис №15321050002001478 про державну реєстрацію змін до установчих документів ТДВ „Болградтранс".
07.05.2018р. відбулись загальні збори учасників ТДВ „Болградтранс", на якому були присутні наступні учасники: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, яким у сукупності належить 95,36 % голосів учасників товариства.
На підтвердження повідомлення ОСОБА_2 про проведення загальних зборів учасників ТДВ „Болградтранс" відповідачем було надано суду накладну №0353572 та квитанцію до прибуткового касового ордеру №74 від 05.04.2018р.
До порядку денного загальних зборів, які відбулись 07.05.2018р., були включені наступні питання:
1. обрання голови та секретаря загальних зборів, надання повноважень щодо підрахування підсумків голосування по питанням порядку денного, надання повноважень на підписання протоколу цих загальних зборів учасників та додатків до нього;
2. звіт директора товариства про результати фінансово-господарської діяльності товариства за 2017р., прийняття рішення за наслідками розгляду звіту директора товариства, визначення основних напрямів діяльності товариства у 2018р.;
3. звіт та висновок ревізійної комісії за 2017р., затвердження висновку ревізійної комісії, прийняття рішення за наслідками розгляду звіту ревізійної комісії;
4. про виключення учасників з товариства та про затвердження рішення щодо виключення учасників товариств у вигляді додатку 1, що є невід'ємною частиною цього протоколу, а також визначення уповноважених осіб на підписання рішення щодо виключення учасників товариства;
5. прийняття рішення про зміну складу учасників товариства, про перерозподіл часток між учасниками товариства та внесення додаткових грошових внесків учасників товариства пропорційно їх часткам у статутному капіталі товариства;
6. затвердження статуту товариства у новій редакції та визначення осіб уповноважених па його підписання;
7. про затвердження рішення щодо виключення учасників товариства у вигляді додатку 1, що є невід'ємною частиною цього протоколу;
8. про державну реєстрацію статуту товариства в новій редакції та затвердження уповноважених осіб на здійснення державної реєстрації статуту товариства в новій редакції;
За результатами проведення 07.05.2018р. загальних зборів учасників ТДВ „Болградтранс" були прийняті наступні рішення, які оформлені протоколом №2018/1, а саме:
1. обрати головою загальних зборів - ОСОБА_31, секретарем - Кочева В.І., якому було доручено підрахунок підсумків голосування з питань порядку денного; доручено голові загальних зборів учасників та секретарю загальних зборів учасників підписання протоколу цих загальних зборів учасників та додатків до нього;
2. затвердити звіт директора про результати фінансово-господарської діяльності товариства за 2017р. і основні напрямки діяльності у 2018 році, визнати роботу директора у 2017 році задовільною;
3. затвердити звіт та висновок ревізійної комісії за 2017 рік;
4. виключити зі складу учасників товариства наступних осіб: ОСОБА_2, ОСОБА_24, ОСОБА_25, у зв'язку з перешкоджанням їх діями досягненню цілей товариства, що, невиключно, відобразилось у
- неодноразовому блокуванні прийняття рішень загальними зборами ЗАТ „Болградтранс" про приведення діяльності товариства, а саме: статуту та внутрішніх положень акціонерного товариства у відповідність із нормами Закону України „Про акціонерні товариства", у тому числі прийняття рішень про зміну найменування акціонерного товариства з закритого на приватне; виключені особи голосували проти прийняття відповідних рішень на численних загальних зборах ЗАТ „Болградтранс", зокрема, але невиключно, 15.04.2011р., 25.10.2011р., 27.10.2012р., 17.10.2012р., 23.11.2012р., 25.06.2013р.; блокування прийняття зазначених рішень з боку виключених осіб призвело до винесення Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку постанов про усунення порушень законодавства про цінні папери, що виразилось у не приведенні документів товариства у відповідність до п.5 розділу XVII Закону України Про акціонерні товариства , а згодом і до застосування штрафних санкцій до товариства;
- у 2016р. ОСОБА_2, ОСОБА_24, ОСОБА_25 звернулись до господарського суду Одеської області із позовною заявою до ПрАТ „Болградтранс" про визнання недійсним статуту ПрАТ „Болградтранс" в новій редакції, затвердженій протоколом № 17 загальних зборів ЗАТ „Болградтранс" від 31.10.2015 року та скасування державної реєстрації; зазначена позовна заява була розглянута господарським судом Одеської області (справа № 916/333/16) із прийняттям рішення про відмову у задоволенні позову, яке набрало законної сили;
- у 2016р. ОСОБА_2, ОСОБА_24, ОСОБА_25 звернулись до господарського суду Одеської області із позовною заявою до товариства про визнання недійсними рішень загальних зборів; рішеннями господарських судів у справі N916/4788/15 у задоволенні позовних вимог виключеним особам було відмовлено;
- визначений вище, невичерпний перелік діянь (дій або бездіяльності) з боку ОСОБА_2, ОСОБА_24, ОСОБА_25 призвів до значних матеріальних (зокрема, але невиключно, на проведення численних загальних зборів, юридичні послуги, упущеної вигоди), та репутаційних втрат з боку товариства;
При цьому, рішенням загальних зборів було вирішено виплатити кожному виключених учаснику вартість частини майна товариства, пропорційну його частці у статутному капіталі та затвердити рішення щодо виключення учасників товариства у вигляді окремого додатку 1, що є невід'ємною частиною цього протоколу, уповноважити голову та секретаря цих зборів підписати рішення щодо виключення .учасників у вигляді окремого додатку.
5. затвердити склад учасників товариства та перерозподілити частки учасників ТДВ „Болградтранс" з урахуванням виключення учасників зі складу товариства наступним чином: розмір вкладу ОСОБА_5 становить 67143,69 грн., що складає 8,94 % статутного капіталу товариства; розмір вкладу ОСОБА_6 становить 4221,06 грн., що складає 0,56% статутного капіталу товариства; розмір вкладу ОСОБА_7 становить 679905,25 грн., що складає 90,50 % статутного капіталу товариства;
6-7. затвердити статут ТДВ „Болградтранс" в новій редакції та уповноважити учасника товариства ОСОБА_7 підписати статут товариства у новій редакції від імені всіх учасників товариства, здійснити державну реєстрацію нової редакції статуту товариства у порядку, передбаченому чинним законодавством України; уповноважити ОСОБА_26 або ОСОБА_31, кожен з яких має право діяти окремо один від одного, складати, підписувати, подавати, отримувати будь-які заяви, клопотання, реєстраційні заяви, картки, документи; сплачувати необхідні платежі; отримувати бланки, довідки, документи, належні товариству, виконувати інші дії в органах державної влади та місцевого самоврядування, зокрема, але не виключно, у відділі державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, легалізації громадських формувань Одеського міського управління юстиції, Центрі обслуговування громадян, Департаменті надання адміністративних послуг Одеської міської ради, КП „Регіональне бюро державної реєстрації", нотаріальних органах (приватних та державних нотаріусах), у державних реєстраторів тощо.
15.05.2018р. державним реєстратором на підставі рішення загальних зборів учасників ТДВ „Болградтранс", яке оформлене протоколом №2018/1 від 07.05.2018р., було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис №15321050003001478 про державну реєстрацію змін до установчих документів ТДВ „Болградтранс".
21.09.2018р. ОСОБА_2 звернувся до ТДВ „Болградтранс" із листом, відповідно до якого, посилаючись на отриману з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань інформацію, просив повідомити підстави його виключення зі складу учасників товариства, надати інформацію про діяльність товариства, а саме: документи звітного характеру щодо господарської діяльності товариства та копії усіх протоколів загальних зборів учасників товариства та статутів за період з 01.01.2017р. по 21.09.2018р.
З матеріалів справи вбачається, що 02.10.2018р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було внесено запис про державну реєстрацію припинення ТДВ „Болградтранс" за рішенням засновників товариства та визначено, що правонаступником зазначеної особи виступає ТОВ „Болградтранс". При цьому, 02.10.2018р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було внесено запис про проведення державної реєстрації юридичної особи - ТОВ „Болградтранс", яке утворилось в результаті перетворення.
Листом №18 від 24.10.2018р. ТОВ „Болградтранс" у відповідь на запит позивача від 21.09.2018р. було повідомлено про відсутність у директора товариства можливості надати протоколи та статути товариства, оскільки до повноважень останнього не входить їх зберігання.
З матеріалів справи також вбачається, що за результатами вирішення господарським судом спорів між сторонами по справі судом у межах справи №916/4788/15 та справи №916/4788/15 було постановлено наступні судові рішення.
Рішенням господарського суду від 10.03.2016р. по справі №916/4788/15, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 15.06.2016р. та постановою Вищого господарського суду України від 23.11.2016р., у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2, ОСОБА_24, ОСОБА_25 до приватного акціонерного товариства „Болградтранс" про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів ЗАТ (ПрАТ) „Болградтранс" від 02-05.11.2015р. про реорганізацію акціонерного товариства шляхом зміни організаційно-правової форми, а також визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів ЗАТ (ПрАТ) „Болградтранс" від 31.10.2015р. в частині прийняття рішення про зміну типу та найменування акціонерного товариства; прийняття рішення про внесення змін та доповнень до статуту шляхом викладення його в новій редакції; прийняття рішення про затвердження положення про наглядову раду, ревізійну комісію, виконавчий орган, загальні збори було відмовлено.
Ухвалою від 17.07.2017р. по справі №916/4788/15, залишеною без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 10.10.2017р., господарським судом було відмовлено ОСОБА_2, ОСОБА_24, ОСОБА_25 у задоволенні заяви про перегляд рішення господарського суду від 10.03.2016р. по справі №916/4788/15 за нововиявленими обставинами, рішення господарського суду від 10.03.2016р. по справі №916/4788/15 - залишено без змін.
Рішенням господарського суду від 26.10.2016р. по справі №916/333/16, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 16.02.2017р., у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2, ОСОБА_24, ОСОБА_25 до приватного акціонерного товариства „Болградтранс" про визнання недійсним статуту ПрАТ "Болградтранс" в новій редакції, затвердженій протоколом № 17 загальних зборів ЗАТ "Болградтранс" від 31.10.2015, та скасування державної реєстрації, проведеної Відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Болградського районного управління юстиції статуту ПрАТ "Болградтранс" від 02.11.2015р. за № 15321050011000813, було відмовлено.
Звертаючись до господарського суду із позовними вимогами до ТОВ „Болградтранс", яке виступає правонаступником ТДВ „Болградтранс", позивачем було наголошено, що в результаті прийняття рішення про збільшення статутного капіталу частка позивача у товаристві зменшилась, що є порушенням прав останнього. Підстави для виключення ОСОБА_2, за переконанням останнього, зі складу учасників ТДВ „Болградтранс" були відсутні. Наведене, з урахуванням посилань ОСОБА_2 на ненадання відповідачем належних доказів на підтвердження повідомлення позивача про проведення загальних зборів, свідчить про наявність підстав для визнання недійсними усіх рішень, які були прийняті загальними зборами учасників товариства, які відбулись 29.12.2017р. та 07.05.2018р.
Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить із наступного.
Частиною 1 ст. 167 Господарського кодексу України (далі - ГК України) визначено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Відповідно до ст. 116 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом, зокрема, брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом. Право брати участь в управлінні товариством може бути реалізовано учасником товариства при прийнятті участі у загальних зборах товариства, на яких вирішують ті чи інші питання діяльності товариства.
Як зазначалось вище по тексту рішення, 02.10.2018р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було внесено запис про державну реєстрацію припинення ТДВ „Болградтранс", правонаступником прав та обов'язків якого визначеного ТОВ „Болградтранс", яке утворилось в результаті перетворення.
Відповідно до ст. 108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Приймаючи до уваги приписи ст. 108 Цивільного кодексу України, господарський суд доходить висновку, що ТОВ „Болградтранс", яке утворилось в результаті перетворення товариства з додатковою відповідальністю, є належним відповідачем за заявленими ОСОБА_2 позовними вимогами.
Верховним Судом України у п. 17 Постанови Пленуму „Про практику розгляду судами корпоративних спорів від 24.10.2008 р. № 13 роз'яснено, що судам необхідно враховувати, що рішення загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. У зв'язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.
За приписами п. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України „Про практику розгляду судами корпоративних спорів від 24.10.2008 р. № 13 при розгляді справ судам слід враховувати, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень. Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення; прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (частина четверта статті 43 Закону про господарські товариства); прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (статті 40, 45 Закону про господарські товариства).
При вирішенні питання про недійсність рішень загальних зборів у зв'язку з іншими порушеннями, допущеними під час скликання та проведення загальних зборів, господарський суд повинен оцінити, наскільки ці порушення могли вплинути на прийняття загальними зборами відповідного рішення.
За приписами п. 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України Постанови Пленуму „Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24.10.2008 р. № 13 права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо. При вирішенні спорів про визнання недійсними рішень загальних зборів господарського товариства з підстав недопущення до участі в них акціонерів (учасників) товариства судам необхідно з'ясувати, чи могла їх відсутність (або наявність) істотно вплинути на прийняття рішення, яке оскаржується.
Згідно положень ст.ст. 1, 3 Закону України „Про господарські товариства від 19 вересня 1991 року N 1576-XII (з наступними змінами та доповненнями; чинного на дату прийняття рішень загальними зборами від 29.12.2017р. та від 07.05.2018р. ; далі по тексту - Закон України „Про господарські товариства ) господарськими товариствами цим Законом визнаються підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку. До господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства. Товариства є юридичними особами. Засновниками та учасниками товариства можуть бути підприємства, установи, організації, а також громадяни, крім випадків, передбачених законодавчими актами України.
В силу положень 65 Закону України „Про господарські товариства товариством з додатковою відповідальністю визнається товариство, статутний (складений) капітал якого поділений на частки визначених установчими документами розмірів. Учасники такого товариства відповідають за його боргами своїми внесками до статутного (складеного) капіталу, а при недостатності цих сум - додатково належним їм майном в однаковому для всіх учасників кратному розмірі до внеска кожного учасника. Граничний розмір відповідальності учасників передбачається в установчих документах. До товариства з додатковою відповідальністю застосовуються норми статей 4, 11, 51-1 - 64 цього Закону з урахуванням особливостей, передбачених даною статтею.
Згідно з ч. ч. 1, 4 ст. 58 Закону України „Про господарські товариства вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників. Учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному капіталі.
Згідно з ч. 5 ст. 61 Закону України „Про господарські товариства" про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
Пунктом 18.9 Статуту ТДВ „Болградтранс" передбачено, що про проведення загальних зборів учасників товариства учасники повідомляються особисто або листом за 30 календарних днів до проведення загальних зборів учасників товариства із зазначенням часу, місця проведення та порядку денного. Учасник вважається належним чином повідомлений про проведення загальних зборів у разі наявності письмового доказу про відправлення йому повідомлення про проведення загальних зборів учасників товариства.
Як зазначалось вище по тексту рішення, ТОВ „Болградтранс" на підтвердження факту повідомлення ОСОБА_2 про проведення загальних зборів учасників ТДВ „Болградтранс" 29.12.2017р. та 07.05.2018р. було надано суду накладну №0287976 та квитанцію до прибуткового касового ордеру №119 від 27.11.2017р., а також накладну №0353572 та квитанцію до прибуткового касового ордеру №74 від 05.04.2018р. ОСОБА_2 у письмових поясненнях було вказано, що надане відповідачем повідомлення про проведення загальних зборів не було вручено йому особисто та не було передано через оператора поштового зв'язку, а, отже, надані відповідачем документи не можуть вважатись належними доказами на підтвердження виконання відповідачем вимог чинного законодавства та Статуту ТДВ „Болградтранс".
Господарський суд зауважує, що Статутом ТДВ „Болградтранс" передбачено обов'язок товариства повідомити учасника про проведення загальних зборів особисто або листом за 30 календарних днів до проведення загальних зборів, який повинен бути відправлений на адресу учасника товариства.
Верховним Судом у постанові від 27.03.2018р. у справі №904/6983/17 наголошено, що обраний особою, що скликає загальні збори учасників товариства, спосіб повідомлення про їх проведення повинен забезпечити реальне персональне повідомлення учасника і не бути лише формальним направленням такого повідомлення. При цьому, відповідно до висновків, наведених у постанові Верховного Суду від 02.05.2018р. у справі № 910/807/17, у випадку заперечення учасником факту повідомлення його з боку товариства про проведення загальних зборів, обов'язок доказування обставин повідомлення позивача про проведення загальних зборів покладається на відповідача, як особу, рішення органу управління якої оспорюється.
При цьому, з наданих відповідачем накладних вбачається неотримання позивачем повідомлень ТДВ „Болградтранс" про проведення загальних зборів товариства 29.12.2017р. та 07.05.2018р.. Крім того, в матеріалах справи відсутні докази про повернення неотриманої позивачем кореспонденції на адресу відповідача від ФОП ОСОБА_28 та ФОП ОСОБА_29
Враховуючи вищевикладену позицію Верховного Суду про необхідність реального та персонального повідомлення учасника про проведення загальних зборів, а також приймаючи до уваги заперечення ОСОБА_2 щодо обізнаності останнього із скликанням загальних зборів товариства, суд доходить висновку про надання відповідачем документів про повідомлення позивача, які мають формальний характер та не дозволяють достеменно встановити безпосередньо сам факт направлення повідомлення про скликання та проведення загальних зборів на адресу учасника - ОСОБА_2
З огляду на викладене, господарський суд доходить висновку, що відповідачем не було доведено у встановленому порядку факту направлення на адресу позивача повідомлень про проведення загальних зборів 29.12.2017р. та 07.05.2018р. відповідно до вимог п. 18.9 Статуту ТДВ „Болградтранс" та вимог ст. 5 ст. 61 Закону України „Про господарські товариства".
Господарський суд зауважує, що встановлення окремих порушень під час скликання та проведення загальних зборів учасників юридичних осіб не призводить до обов'язкового визнання недійсним рішення таких зборів. Наприклад, відсутність доказів повідомлення учасника про скликання загальних зборів не є підставою для визнання недійсними рішень таких зборів, якщо буде встановлено присутність учасника (його представника) на оспорюваних загальних зборах. Поряд з цим, неповідомлення учасника про проведення загальних зборів у випадку відсутності такого учасника на загальних зборах, може бути підставою для визнання рішень загальних зборів недійсними, у зв'язку з порушенням прав учасника товариства на управління товариством, вплив якого на прийняття рішеннями загальних зборів не обмежується лише голосуванням.
Як зазначалось вище по тексту рішення, ОСОБА_2 у поданій до суду позовній заяві, а також письмових поясненнях було наголошено, що в результаті прийняття загальними зборами, які відбулись 29.12.2017р., рішень, частка позивача у статутному капіталі товариства зменшилась. Наведене, з урахуванням відсутності обґрунтованих підстав для виключення позивача зі складу учасників товариства та відсутності належних доказів повідомлення ОСОБА_2 про проведення загальних зборів, є підставою для визнання недійсними усіх рішень, прийнятих загальними зборами учасників ТДВ „Болградтранс".
Верховним Судом у постанові від 22.08.2018 у справі № 910/11250/17 було наголошено, що однією з обов'язкових умов, необхідних для визнання рішень загальних зборів відповідача недійсними, є порушення у зв'язку з їх прийняттям прав і охоронюваних законом інтересів позивача у справі. Якщо ж за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду відсутні правові підстави для задоволення позову.
Окрім того, у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 у справі № 904/9431/15, від 12.04.2018 у справі № 914/1968/16, від 17.04.2018 у справі № 920/888/17, від 17.04.2018 у справі № 922/1671/16 наведена правова позиція про те, що судом можуть бути визнані недійсними лише ті рішення загальних зборів, які порушують права учасника (акціонера). Проте суд не має підстав визнавати недійсними рішення, прийняті з інших питань порядку денного загальних зборів, якщо позивачем не доведено, що вони порушують його права та законні інтереси.
Господарський суд зауважує, що позивачем не було наведено суду факту порушення його прав в результаті прийняття загальними зборами учасників товариства, які відбулись 29.12.2017р. та 07.05.2018р., рішень з усіх питань порядку денного, оскільки ОСОБА_2 було наголошено лише про зменшення розміру його частки у статутному капіталі товариства та про безпідставне виключення його зі складу учасників товариства в результаті прийняття оскаржуваних рішень загальних зборів.
Згідно з п. 18.5 Статуту ТДВ „Болградтранс" до компетенції загальних зборів учасників товариства належить, зокрема, затвердження статуту товариства у новій редакції, зміна розміру його статутного капіталу; прийняття рішення про зміну розміру статутного капіталу товариства; вирішення питання про виключення учасника з товариства; затвердження статуту у новій редакції тощо.
Господарський суд визнає обґрунтованими доводи ОСОБА_2 щодо порушення його прав в результаті збільшення статутного капіталу ТДВ „Болградтранс" за рахунок додаткових вкладів учасників товариства, оскільки права учасника господарського товариства, які визначені у законі як корпоративні здійснюються на пропорційних засадах, тобто з урахуванням розміру частки учасника у статутному капіталі. Проте, в результаті прийняття 29.12.2017р. загальними зборами учасників ТДВ „Болградтранс" рішення про збільшення статутного капіталу, частка ОСОБА_2 у статутному капіталі істотно зменшилась, що, відповідно, призвело до обмеження впливу позивача на прийняття загальними зборами відповідних рішень та отримання прибутку товариства.
При цьому, господарський суд відхиляє доводи ОСОБА_2 щодо необхідності визнання недійсним рішення загальних зборів, яке оформлене протоколом №2017/2 від 29.12.2017р., в частині збільшення розміру частки ОСОБА_7 на підставі укладеного з ОСОБА_30 договору дарування, оскільки даний договір дарування не є предметом судового розгляду по даній справі. Крім того, суд звертає увагу позивача на приписи ст. 204 ЦК України, відповідно до яких правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. З огляду на викладене, у господарського суду відсутні підстави для визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТДВ „Болградтранс", яке оформлене протоколом №2017/2 від 29.12.2017р., у названій частині.
Підсумовуючи вищенаведене, господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТДВ „Болградтранс", яке оформлене протоколом №2017/2 від 29.12.2017р., в частині збільшення статутного капіталу товариства з додатковою відповідальністю „Болградтранс" за рахунок додаткових внесків ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 (питання 5, 6 порядку денного загальних зборів); в частині затвердження статуту в новій редакції, визначення уповноважених осіб на його підписання, в частині проведення державної реєстрації статуту товариства у новій редакції, затвердження уповноважених осіб на здійснення державної реєстрації статуту товариства у новій редакції (питання 7 та 8 порядку денного загальних зборів). Наведене має наслідком необхідність часткового задоволення заявлених позивачем у даній частині позовних вимог.
В силу положень ст. 64 Закону України „Про господарські товариства" учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому цей учасник (його представник) у голосуванні участі не бере. Виключення учасника з товариства призводить до наслідків, передбачених статтями 54 і 55 цього Закону.
Згідно з абзацом 1, 2 п. 4.24 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" від 25 лютого 2016 року N 4 під час вирішення спорів, пов'язаних з виключенням учасників з господарських товариств , господарським судам слід враховувати, що прийняття рішення про виключення учасника з господарського товариства законом віднесено до компетенції загальних зборів учасників цих товариств, а не суду . Виключення учасника з товариства судом є втручанням у господарську діяльність товариства, а тому суд не має права брати на себе функції органів управління товариством; суд перевіряє обґрунтованість та законність прийняття рішення про виключення учасника у разі подання ним позову про визнання такого рішення недійсним. У рішенні загальних зборів про виключення учасника з господарського товариства повинні міститися обґрунтовані причини такого виключення і зазначено, які саме факти невиконання статутних обов'язків стали підставою для виключення учасника з товариства, в чому полягає систематичність невиконання учасником товариства його обов'язків, якими саме діями (бездіяльністю) учасник перешкоджає досягненню цілей товариства. Відсутність відповідних відомостей у рішенні про виключення учасника з товариства може бути підставою для визнання зазначеного рішення недійсним за позовом такого учасника.
Відповідно до п. 29 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" при вирішенні спорів, пов'язаних з виключенням учасника з товариства, господарські суди, як випливає зі змісту статті 64 Закону про господарські товариства, повинні дослідити всі обставини, пов'язані з виключенням учасника з товариства, дати оцінку його поведінці, встановити наявність негативних для товариства наслідків у зв'язку з діями (бездіяльністю) учасника. Якщо негативні наслідки ще не настали, потрібно правильно визначити вірогідність їх настання. Необхідно встановити причинний зв'язок між діями (бездіяльністю) учасника товариства та негативними наслідками для товариства, а також дослідити мотиви поведінки учасника, форму вини тощо. Вирішуючи питання про наявність факту перешкоджання учасником своїми діями досягненню цілей товариства, необхідно встановити, що поведінка учасника суттєво ускладнює діяльність товариства чи робить її практично неможливою. Господарські суди повинні враховувати як фактичні обставини, що були підставою для виключення учасника з товариства, так і дотримання вимог законодавства та установчих документів при скликанні та проведенні відповідних загальних зборів.
Необхідно зауважити, що в обґрунтування рішення про виключення ОСОБА_2 зі складу учасників ТДВ „Болградтранс" загальними зборами у рішенні, яке оформлене протоколом №2018/1 від 07.05.2018р., були наведені наступні підстави: блокування рішень ЗАТ „Болградтранс", що призвело до винесення Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку постанов про усунення порушень законодавства про цінні папери; звернення позивача до господарського суду із позовними заявами до ПрАТ „Болградтранс", за результатами розгляду яких судом у межах справи №916/333/16 та справи №916/4788/15 були постановлені відповідні судові рішення; наведені дії позивача, за висновком загальних зборів, призвели до значних матеріальних та репутаційних втрат з боку товариства.
Господарський суд зауважує, що виключення учасника з товариства - це передбачена законом форма корпоративної відповідальності першого перед другим, спрямована на одностороннє припинення корпоративних правовідносин за рішенням товариства за порушення учасником обов'язків. На відміну від виходу з товариства, виключення має примусовий характер і не залежить від бажання учасника та можливе лише за наявності підстав, визначених законом та установчими документами.
При цьому, необхідно враховувати, що під час вирішення питання про наявність факту перешкоджання учасником своїми діями досягненню цілей товариства необхідно встановити, що поведінка учасника суттєво ускладнює діяльність товариства чи робить її практично неможливою.
Проте, в порушення вищенаведених вимог чинного законодавства, при прийнятті рішення про виключення ОСОБА_2 загальними зборами учасників ТДВ „Болградтранс" взагалі не було наведено обґрунтованих підстав на підтвердження факту вчинення позивачем дій, які перешкоджають товариству досягнути визначені статутом цілі.
Господарський суд зауважує, що при прийнятті спірного рішення відповідачем не було наведено обґрунтованих доводів щодо неможливості досягненню ПрАТ „Болградтранс" цілей товариства, у зв'язку з блокуванням позивачем рішень загальних зборів, як і взагалі не наведено будь-яких доводів щодо існування правового зв'язку між діями позивача та цілями діяльності ТДВ „Болградтранс". При цьому, господарський суд визнає обґрунтованими доводи ОСОБА_2, яким під час розгляду справи було наголошено, що звернення до суду із позовом до товариства не може бути підставою для виключення такого учасника зі складу учасників товариства.
Викладене дозволяє суду зробити висновок, що доводи, наведені у оскаржуваному рішенні не знайшли свого підтвердження, у зв'язку з чим, підстави для виключення ОСОБА_2 зі складу учасників ТДВ „Болградтранс" відсутні.
Верховним Судом у постанові від 17.04.2018р. по справі №922/1671/16 наголошено, що неповідомлення учасника товариства про скликання й проведення загальних зборів, на яких його виключили з учасників товариства, є безумовним порушенням прав, передбачених ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" .
Підсумовуючи вищевикладене, суд доходить висновку про наявність правових підстав для визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТДВ „Болградтранс", яке оформлене протоколом 2018/1 від 07.05.2018р., в частині виключення ОСОБА_2 зі складу учасників (засновників) товариства (питання 4 порядку денного загальних зборів); в частині затвердження рішення щодо виключення ОСОБА_2 зі складу учасників товариства у вигляді додатку №1, що є невід'ємною частиною протоколу (питання 7 порядку денного загальних зборів); в частині прийняття рішення про зміну складу учасників товариства, про перерозподіл часток між учасниками товариства та внесення додаткових грошових внесків учасників товариства пропорційно їх часткам у статутному капіталі товариства (питання 5 порядку денного загальних зборів); в частині затвердження статуту в новій редакції, визначення уповноважених осіб на його підписання, в частині проведення державної реєстрації статуту товариства у новій редакції та затвердження уповноважених осіб на здійснення державної реєстрації статуту товариства в новій редакції (питання 6, 8 порядку денного загальних зборів). В іншій частині позовних вимог ОСОБА_2 про визнання недійсними рішень загальних зборів ТДВ „Болградтранс", які оформлені протоколом №2018/1 від 07.05.2018р., необхідно відмовити.
Вирішуючи питання про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 про скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи проведених 02.01.2018р. та 15.05.2018р., номери реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №15321050002001478 та №15321050003001478, господарський суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 25 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 № 755-IV (з наступними змінами) державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо: визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу.
З огляду на викладені приписи чинного законодавства, господарський суд зауважує, що судове рішення, яким було визнано повністю або частково недійсними рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу є підставою для внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у зв'язку з чим, позовні вимоги ОСОБА_2 про скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТДВ „Болградтранс" є передчасними, оскільки право позивача на внесення змін до державного реєстру порушено не було. Позиція господарського суду з даного питання відповідає висновкам, до яких дійшов Верховний Суд у постанові від 17.04.2018р. по справі №922/1671/16, у постанові від 24.04.2018р. по справі №905/1076/16, у постанові від 27.03.2018р. по справі №904/9431/15.
Підсумовуючи вище наведене, господарський суд доходить висновку про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 про скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи проведених 02.01.2018р. та 15.05.2018р., номери реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - №15321050002001478 та №15321050003001478.
В силу положень ч. 1 ст. 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується, зокрема, принципом верховенством права.
Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Разом з тим, ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Підсумовуючи вищевикладене, суд доходить висновку щодо правомірності та необхідності часткового задоволення заявлених ОСОБА_2 позовних вимог до товариства з обмеженою відповідальністю „Болградтранс", шляхом визнання недійсними рішень загальних зборів учасників товариства з додатковою відповідальністю „Болградтранс", які оформлені протоколом №2017/2 від 29.12.2017р. та які оформлені протоколом 2018/1 від 07.05.2018р., в частині, якими було порушено корпоративні права позивача. В іншій частині позовних вимог необхідно відмовити.
Судові витрати зі сплати судового збору розподіляються господарським судом відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 86, 129, 236 - 238, 240 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати недійсним рішення загальних зборів учасників товариства з додатковою відповідальністю „Болградтранс" /68702, Одеська область, Болградський район, місто Болград, вул. Ізмаїльська, буд. 81, ідентифікаційний код 03115086/, яке оформлене протоколом №2017/2 від 29.12.2017р. в частині збільшення статутного капіталу товариства з додатковою відповідальністю „Болградтранс" за рахунок додаткових внесків ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 (питання 5, 6 порядку денного загальних зборів); в частині затвердження статуту в новій редакції, визначення уповноважених осіб на його підписання, в частині проведення державної реєстрації статуту товариства у новій редакції, затвердження уповноважених осіб на здійснення державної реєстрації статуту товариства у новій редакції (питання 7 та 8 порядку денного загальних зборів).
3. Визнати недійсним рішення загальних зборів учасників товариства з додатковою відповідальністю „Болградтранс" /68702, Одеська область, Болградський район, місто Болград, вул. Ізмаїльська, буд. 81, ідентифікаційний код 03115086/, яке оформлене протоколом 2018/1 від 07.05.2018р., в частині виключення ОСОБА_2 /АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1/ зі складу учасників (засновників) товариства з додатковою відповідальністю „Болградтранс" (питання 4 порядку денного загальних зборів); в частині затвердження рішення щодо виключення ОСОБА_2 зі складу учасників товариства у вигляді додатку №1, що є невід'ємною частиною протоколу (питання 7 порядку денного загальних зборів); в частині прийняття рішення про зміну складу учасників товариства, про перерозподіл часток між учасниками товариства та внесення додаткових грошових внесків учасників товариства пропорційно їх часткам у статутному капіталі товариства (питання 5 порядку денного загальних зборів); в частині затвердження статуту в новій редакції, визначення уповноважених осіб на його підписання, в частині проведення державної реєстрації статуту товариства у новій редакції та затвердження уповноважених осіб на здійснення державної реєстрації статуту товариства в новій редакції (питання 6, 8 порядку денного загальних зборів).
4. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Болградтранс" /68702, Одеська область, Болградський район, місто Болград, вул. Ізмаїльська, буд. 81, ідентифікаційний код 03115086/ на користь ОСОБА_2 /АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1/ судовий збір у розмірі 1921,00 грн. /одна тисяча дев'ятсот двадцять одна грн. 00 коп./.
5. В решті позову відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду складено 01 квітня 2019 р.
Суддя С.П. Желєзна
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 22.03.2019 |
Оприлюднено | 02.04.2019 |
Номер документу | 80859110 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні