ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
01.04.2019Справа № 910/14243/13
Господарський суд міста Києва у складі судді Грєхової О.А., за участю секретаря судового засідання Коверги П.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали господарської справи
за заявою ОСОБА_1
про заміну сторони її правонаступником
у справі № 910/14243/13
за позовом Акціонерного товариства "Райффайзен банк Аваль"
до Приватного акціонерного товариства "Луч АО"
про стягнення 2618511,87 грн.
заінтересовані особи: Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Форінт та Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Арс-Капітал .
Представники учасників судового процесу: згідно протоколу судового засідання.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Рішенням Господарського суду міста Києва від 07.11.2013 у справі №910/14243/13, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 29.01.2014, позовні вимоги задоволено, стягнуто з Приватного акціонерного товариства "Луч АО" на користь Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" 2 200 000 грн. 00 коп. заборгованості по кредиту, 297 218 грн. 06 коп. прострочених відсотків, 111 567 грн. 12 коп. пені за кредитом, 9 726 грн. 69 коп. пені за відсотками, 52 370 грн. 24 коп. витрат з судового збору.
13.02.2014, на виконання рішення Господарського суду міста Києва від 07.11.2013, видано наказ.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.09.2018 задоволено заяву Акціонерного товариства Райффайзен банк Аваль про заміну стягувача його правонаступником, замінено стягувача Акціонерне товариство Райффайзен банк Аваль його правонаступником Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Форінт .
18.03.2019 через відділ діловодства Господарського суду міста Києва представником ОСОБА_1 подано заяву про заміну сторони її правонаступником.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.03.2019, справу № 910/14243/13 передано для розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження судді Грєховій О.А.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.03.2019 розгляд заяви призначено на 01.04.2019.
У судове засідання 01.04.2019 представник заявника з'явився, надав усні пояснення, подану заяву підтримав.
Представники інших учасників справи та заінтересованих осіб у судове засідання не з'явились, про час, дату та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Водночас, за приписами ч. 3 ст. 334 ГПК України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 про заміну сторони її правонаступником, суд дійшов висновку наступного висновку.
10.12.2004 року між Акціонерним поштово-пенсійним банком "Аваль", правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль" (кредитор) та Акціонерним товариством закритого типу "Луч АО", правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство "Луч АО" (позичальник) було укладено генеральну кредитну угоду № 010/02-01/02-138 (надалі по тексту - Генеральна кредитна угода), за умовами якої кредитор зобов'язався надавати позичальнику гарантії, кредити, кредитні лінії в режимі овердрафт в порядку і на умовах, визначених в угоді, договорах про надання гарантій, кредитних договорах та договорах овердрафту, укладених в її рамках. Договори про надання гарантій, кредитні договори та договору овердрафту (далі - кредитні договори), укладені в рамках цієї угоди, є її невід'ємними частинами.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 07.11.2013 у справі №910/14243/13, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 29.01.2014, позовні вимоги задоволено, стягнуто з Приватного акціонерного товариства "Луч АО" на користь Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" 2 200 000 грн. 00 коп. заборгованості по кредиту, 297 218 грн. 06 коп. прострочених відсотків, 111 567 грн. 12 коп. пені за кредитом, 9 726 грн. 69 коп. пені за відсотками, 52 370 грн. 24 коп. витрат з судового збору.
На підставі Договору № 140/11/210 від 9 серпня 2018 року, укладеного між Акціонерним товариством "Райффайзен банк Аваль" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Форінт", Акціонерне товариство "Райффайзен банк Аваль" відступило Товариству з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Форінт" своє право вимоги до Приватного акціонерного товариства "Луч АО" у розмірі 5675875,39 грн., у тому числі й 2670882,11 грн., що становило суму стягнуту за рішенням Господарського суду міста Києва від 7 листопада 2013 року, в зв'язку з чим, Акціонерне товариство "Райффайзен банк Аваль" звернулось до Господарського суду міста Києва із заявою про заміну стягувача його правонаступником, за результатами розгляду якої, ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.09.2018 задоволено заяву Акціонерного товариства Райффайзен банк Аваль про заміну стягувача його правонаступником, замінено стягувача Акціонерне товариство Райффайзен банк Аваль його правонаступником - Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Форінт .
В подальшому, як вбачається з матеріалів справи, між Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Форінт (кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Арс-капітал (новий кредитор) укладено Договір про відступлення прав вимоги № 60 від 19.12.2018 (далі - Договір 1), за умовами якого кредитор зобов'язується передати у власність новому кредитору права вимоги, вказані в реєстрі кредитних операцій до відступлення, в порядку та на умовах, визначених в цьому Договорі, а новий кредитор зобов'язується прийняти від кредитора права вимоги в обсязі та на умовах, що існуватимуть на дату відступлення прав вимоги, та сплатити кредитору їх вартість.
Згідно з п. 2.4 Договору 1 перехід прав вимоги від кредитора і набуття їх новим кредитором у власність відбувається за умови сплати новим кредитором кредитору загальної вартості прав вимоги відповідно до п. 3.1, 3.2 Договору та з моменту підписання сторонами Реєстру відступлених прав вимоги. Реєстр відступлених прав вимоги підписується сторонами у строк не пізніше 3 робочих днів з дня сплати новим кредитором кредитору загальної вартості прав вимоги в повному обсязі.
Відповідно до п. 2.5 Договору 1, з дати відступлення прав вимоги кредитор перестає бути стороною кредитних договорів, зазначених в реєстрі відступлених прав вимоги, а новий кредитор стає виключним та єдиним кредитором за відповідними кредитними договорами (стає новим кредитором за кредитними договорами) і набуває право вимагати повернення позичальником сум заборгованості окремо по кожному із Кредитних договорів в розмірі станом на дату відступлення права вимоги, зазначеному в Реєстрі відступлених прав вимоги. Права вимоги переходять до набувача в повному обсязі, безвідзивно та без можливості зворотного відступлення на користь кредитора (без регресу). Кредитор не приймає на себе і не несе зобов'язань зі зворотного викупу у набувача прав вимоги, не задоволених позичальником. За цим Договором новий кредитор не набуває права нараховувати позичальнику відсотки за користування грошовими коштами за кредитними договорами та будь-які штрафні санкції за неналежне виконання позичальником умов кредитних договорів.
У відповідності до п. 2.10 Договору 1 у зв'язку з відступленням прав вимоги кредитор, за умови повного виконання новим кредитором свого обов'язку щодо сплати кредитору загальної вартості прав вимоги згідно з п. 3.1, 3.2 Договору зобов'язується відступити новому кредитору, а новий кредитор - зобов'язується прийняти від кредитора права за Договорами забезпечення, зазначеними у Реєстрі договорів забезпечення. Для виконання зазначених зобов'язань сторони упродовж п'яти робочих днів з дати відступлення прав вимоги окремо укладають Договори відступлення прав за Договорами забезпечення, а саме: Договір відступлення прав за іпотечним Договором та Договір відступлення прав за Договором поруки, який не посвідчений нотаріально.
Пунктом 2.13 Договору 1 узгоджено, що після дати відступлення прав вимоги новий кредитор має право здійснювати будь-які не заборонені чинним законодавством України дії для реалізації прав вимоги та/або отримання сум заборгованості від позичальника особисто або уповноважувати на це третіх осіб (зокрема, шляхом укладення відповідних Договорів доручення); здійснювати будь-які передбачені чинним законодавством України дії, пов'язані з набутими правами вимоги, в тому числі щодо укладення мирової угоди, реструктуризації заборгованості, повного чи часткового прощення суми заборгованості, відмови від примусового стягнення заборгованості та інше; розпоряджатися правами вимоги на свій власний розсуд, в тому числі здійснювати наступний продаж та/або відступлення прав вимоги на користь третіх осіб за будь-яку ціну або без сплати такої, за умови дотримання при цьому вимог чинного законодавства України та умов Кредитних договорів.
Згідно з п. 4.1 Договору - 1 після підписання сторонами реєстру відступлених прав вимоги, упродовж п'яти робочих днів з дати відступлення прав вимоги, кредитор передає, а новий кредитор зобов'язаний прийняти документацію, про що сторонами складається Акт приймання-передачі до Договору. Приймання-передача документації здійснюється уповноваженими представниками сторін за місцезнаходженням кредитора.
У відповідності до п. 5.1.7 Договору - 1 з дати відступлення прав вимоги новий кредитор приймає на себе всі ризики, пов'язані із подальшим стягненням заборгованості за Кредитними договорами та зверненням стягнення на майно за Договорами забезпечення, визнанням після дати відступленням прав вимоги недійсними, нікчемними чи припиненими Кредитних договорів та Договорів забезпечення незалежно від стадії стягнення - судової чи позасудової, самостійно визначає способи стягнення заборгованості за кредитними договорами та звернення стягнення на майно за Договорами забезпечення, а також здійснює їх на власний розсуд з урахуванням вимог чинного законодавства України. Виникнення будь-яких процесуальних перепон чи ускладнень у стягненні новим кредитором заборгованості за Кредитними договорами та Договорами забезпечення не є підставою для розірвання цього Договору та/або зворотного відступлення прав вимоги та/або відшкодування кредитором будь-яких платежів чи збитків, що можуть виникнути у нового кредитора внаслідок наявності таких перепон чи ускладнень.
В подальшому, сторонами складено та підписано Додаток 1 Реєстр кредитних операцій до відступлення до Договору 1, Додаток № 2 Реєстр договорів забезпечення до Договору 1, Акт прийому-передачі документації від 19.12.2018, Реєстр відступлення прав вимоги, Акт прийому-передачі документації від 19.12.2018, з яких вбачається, що до ТОВ Фінансова компанія Арс-капітал перейшло, зокрема право вимоги за Кредитним договором № 010/14/535 "Невідновлювальна Кредитна лінія на поповнення обігових коштів для корпоративних клієнтів" від 13.08.2009, укладеного в рамках Генеральної кредитної угоди№ 010/02-01/02-138, суми кредитної заборгованості у розмірі 2 200 000 грн., нарахованих відсотків за користування кредитом у розмірі 2 540 615,31 грн. та штрафних санкцій у розмірі 935 260,08 грн.
21 грудня 2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Арс-капітал (кредитор) та ОСОБА_1 (далі - новий кредитор) укладено Договір про відступлення прав вимоги № 181221-1В (далі - Договір 2), за умовами якого, кредитор зобов'язується передати у власність новому кредитору права вимоги, вказані в реєстрі кредитних операцій до відступлення, в порядку та на умовах, визначених в цьому Договорі, а новий кредитор зобов'язується прийняти від кредитора права вимоги в обсязі та на умовах, що існуватимуть на дату відступлення прав вимоги, та сплатити кредитору їх вартість.
Згідно з п. 2.4 Договору 2 перехід прав вимоги від кредитора і набуття їх новим кредитором у власність відбувається за умови сплати новим кредитором кредитору загальної вартості прав вимоги відповідно до п. 3.1, 3.2 Договору та з моменту підписання сторонами Реєстру відступлених прав вимоги. Реєстр відступлених прав вимоги підписується сторонами у строк не пізніше 3 робочих днів з дня сплати новим кредитором кредитору загальної вартості прав вимоги в повному обсязі.
Відповідно до п. 2.5 Договору 2, з дати відступлення прав вимоги кредитор перестає бути стороною кредитних договорів, зазначених в реєстрі відступлених прав вимоги, а новий кредитор стає виключним та єдиним кредитором за відповідними кредитними договорами (стає новим кредитором за кредитними договорами) і набуває право вимагати повернення позичальником сум заборгованості окремо по кожному із Кредитних договорів в розмірі станом на дату відступлення права вимоги, зазначеному в Реєстрі відступлених прав вимоги. Права вимоги переходять до набувача в повному обсязі, безвідзивно та без можливості зворотного відступлення на користь кредитора (без регресу). Кредитор не приймає на себе і не несе зобов'язань зі зворотного викупу у набувача прав вимоги, не задоволених позичальником. За цим Договором новий кредитор не набуває права нараховувати позичальнику відсотки за користування грошовими коштами за кредитними договорами та будь-які штрафні санкції за неналежне виконання позичальником умов кредитних договорів.
У відповідності до п. 2.10 Договору 2 у зв'язку з відступленням прав вимоги кредитор, за умови повного виконання новим кредитором свого обов'язку щодо сплати кредитору загальної вартості прав вимоги згідно з п. 3.1, 3.2 Договору зобов'язується передати новому кредитору, а новий кредитор - зобов'язується прийняти від кредитора Договори забезпечення, зазначені у Реєстрі договорів забезпечення. Крім того, кредитор зобов'язується відступити новому кредитору, а новий кредитор - зобов'язується прийняти від кредитора права за Договором іпотеки. Для виконання зазначеного зобов'язання сторони упродовж п'яти робочих днів з дати відступлення прав вимоги окремо укладають Договір відступлення прав за Договором іпотеки.
Пунктом 2.11 Договору 2 узгоджено, що після дати відступлення прав вимоги новий кредитор має право здійснювати будь-які не заборонені чинним законодавством України дії для реалізації прав вимоги та/або отримання сум заборгованості від позичальника особисто або уповноважувати на це третіх осіб (зокрема, шляхом укладення відповідних Договорів доручення); здійснювати будь-які передбачені чинним законодавством України дії, пов'язані з набутими правами вимоги, в тому числі щодо укладення мирової угоди, реструктуризації заборгованості, повного чи часткового прощення суми заборгованості, відмови від примусового стягнення заборгованості та інше; розпоряджатися правами вимоги на свій власний розсуд, в тому числі здійснювати наступний продаж та/або відступлення прав вимоги на користь третіх осіб за будь-яку ціну або без сплати такої, за умови дотримання при цьому вимог чинного законодавства України та умов Кредитних договорів.
У відповідності до п. 3.1 Договору 2 загальна вартість прав вимоги становить 260 000 грн. без ПДВ.
Новий кредитор зобов'язаний сплатити кредитору загальну вартість прав протягом двох робочих днів з дня укладення цього Договору шляхом безготівкового перерахування грошових коштів в національній валюті України на рахунок Кредитора № 26502455000423, відкритий в АТ ОТП Банк (п. 3.3 Договору).
Згідно з п. 4.1 Договору 2 після підписання сторонами реєстру відступлених прав вимоги, упродовж п'яти робочих днів з дати відступлення прав вимоги, кредитор передає, а новий кредитор зобов'язаний прийняти документацію, про що сторонами складається Акт приймання-передачі до Договору. Приймання-передача документації здійснюється уповноваженими представниками сторін за місцезнаходженням кредитора.
У відповідності до п. 5.1.7 Договору 2 з дати відступлення прав вимоги новий кредитор приймає на себе всі ризики, пов'язані із подальшим стягненням заборгованості за Кредитними договорами та зверненням стягнення на майно за Договорами забезпечення, визнанням після дати відступленням прав вимоги недійсними, нікчемними чи припиненими Кредитних договорів та Договорів забезпечення незалежно від стадії стягнення - судової чи позасудової, самостійно визначає способи стягнення заборгованості за кредитними договорами та звернення стягнення на майно за Договорами забезпечення, а також здійснює їх на власний розсуд з урахуванням вимог чинного законодавства України. Виникнення будь-яких процесуальних перепон чи ускладнень у стягненні новим кредитором заборгованості за Кредитними договорами та Договорами забезпечення не є підставою для розірвання цього Договору та/або зворотного відступлення прав вимоги та/або відшкодування кредитором будь-яких платежів чи збитків, що можуть виникнути у нового кредитора внаслідок наявності таких перепон чи ускладнень.
До Договору 2 сторонами складено та підписано Реєстр відступлення прав вимоги від 21.12.2018, Додаток 1 Реєстр кредитних операцій до відступлення, Акт прийому-передачі документації від 21.12.2018, Додаток № 2 Реєстр договорів забезпечення, Акт прийому-передачі договорів забезпечення від 21.12.2018, в яких зазначено, зокрема про відступлення права вимоги за Кредитним договором № 010/14/535 "Невідновлювальна Кредитна лінія на поповнення обігових коштів для корпоративних клієнтів" від 13.08.2009, укладеного в рамках Генеральної кредитної угоди № 010/02-01/02-138, суми кредитної заборгованості у розмірі 2 200 000 грн., нарахованих відсотків за користування кредитом у розмірі 2 540 615,31 грн. та штрафних санкцій у розмірі 935 260,08 грн.
Згідно квитанцій № 124САА1А22 від 22.12.2018 та № 13997921D4 від 22.12.2018, ОСОБА_1 сплачено на користь ТОВ ФК Арс-капітал 260 000 грн. на виконання Договору 2.
Згідно з ч. 1 ст. 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.
За положеннями п. 1 ч. 1 ст. 512 ЦК України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Відповідно до ст. 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Водночас, для настання процесуального правонаступництва необхідно встановити факт переходу до особи матеріальних прав попередника, у даному випадку кредитора.
При цьому, суд враховує, що у зв'язку із заміною кредитора в зобов'язанні саме зобов'язання зберігається цілком і повністю, змінюється лише його суб'єктний склад у частині кредитора.
Статтею 1054 Цивільного кодексу України визначено перелік осіб, які можуть бути кредитодавцями в кредитних правовідносинах. Такими є банк або інша фінансова установа. Цей перелік є вичерпним.
У пункті 1 частини 1 статті 1 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг , вказано, що фінансова установа - це юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.
Отже, із суті кредитного договору вбачається, що для зобов'язань, які виникли на підставі кредитного договору, характерним є спеціальний суб'єкт, а саме кредитор - банк або інша фінансова установа. Таким чином, відступлення права вимоги за кредитним договором на користь фізичної особи суперечить положенням ч. 3 ст. 512, ст. 1054 ЦК України.
Процесуальним правонаступництвом є перехід процесуальних прав і обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи зі складу спірного матеріального правовідношення.
За загальним правилом можливість процесуального правонаступництва визначається можливістю правонаступництва в матеріальному праві.
Таким чином, виходячи із наведеного, підставою для виникнення процесуального правонаступництва є матеріальне правонаступництво або інша заміна осіб у матеріальних правовідносинах. Якщо спірні матеріальні правовідносини правонаступництва не допускають, процесуальне правонаступництво також є неможливим.
Як вбачається з встановлених обставин, з укладенням Договору № 140/11/210 від 9 серпня 2018 року та Договорів 1, 2, відбулася заміна кредитодавця-банка, який є фінансовою установою, що має право на здійснення операцій з надання фінансових послуг, на фінансові установи, та за останнім Договором 2 на фізичну особу - ОСОБА_1, який не є юридичною особою та фінансовою установою, а тому не може надавати фінансові послуги згідно з наведеними нормами права.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.09.2018 у справі №909/968/16 та у постанові Верховного Суду від 16.10.2018 у справі № 923/151/17.
З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про заміну сторони її правонаступником, оскільки ОСОБА_1 не може бути належним правонаступником кредитодавця у спірних правовідносинах.
Керуючись ст. ст. 234, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд,
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну сторони її правонаступником у справі № 910/14243/13 відмовити.
2. Згідно з ч.1 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та відповідно до підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України може бути оскаржена в апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її складення повного тексту.
Повний текст ухвали складено: 02.04.2019
Суддя О.А. Грєхова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.04.2019 |
Оприлюднено | 02.04.2019 |
Номер документу | 80859272 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Грєхова О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні