ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
05 квітня 2019 року
м. Харків
справа № 645/ 3168/15-ц
провадження № 22-ц/818/188/19
Харківський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
головуючого - Піддубного Р.М. (суддя - доповідач),
суддів: Котелевець А.В., Тичкової О.Ю.,
учасники справи:
позивач - Гаражно-споживче товариство Індустріальний ,
відповідач - ОСОБА_1,
третя особа - голова Гаражно-споживчого товариства Індустріальний Косенко Юрій Іванович, ОСОБА_3, Харківська міська рада, Обслуговуючий кооператив Гаражний кооператив Кварц ,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу ОСОБА_4, який діє в інтересах ОСОБА_1, на рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 20 серпня 2018 року, ухвалене у складі судді Ульяніч І.В., -
у с т а н о в и в:
У квітні 2015 року Гаражно-споживче товариство Індустріальний (далі ГСТ Індустріальний ) звернулось до суду з позовом, в обґрунтування якого зазначило, що ОСОБА_1 був членом кооперативу з 1994 року, за ним закріплені гаражні бокси НОМЕР_1 та НОМЕР_2.
Посилаючись на те, що у порушення вимог статуту товариства відповідач не сплачував обов'язкові щомісячні членські внески, цільові внески, не здійснював оплату за зберігання на території товариства належного йому рухомого майна, з урахуванням уточнених у жовтні 2017 року позовних вимог, ГСТ Індустріальний просило визнати незаконним вид оплати щомісячних членських внесків ОСОБА_1 по сплаті за гаражний бокс НОМЕР_1 у період з 1997 року по 2009 рік, стягнути з відповідача 2352,20 грн. на відшкодування матеріальної шкоди, завданої заміною грошових щомісячних членських внесків іншим видом оплати, 2000 грн. витрат, пов'язаних з прибиранням з території товариства будівельного сміття, стягнути з ОСОБА_1 заборгованість за щомісячними членськими внесками за період з квітня 2013 року по листопад 2016 року у розмірі 5788,65 грн., заборгованість за цільовими членськими внесками за період з квітня 2013 року по листопад 2016 року у розмірі 3480 грн., а також 15840 грн. заборгованості з оплати за зберігання на території ГСТ Індустріальний належної відповідачу техніки у період з 01.03.2010 року по 01.02.2013 року, визнати незаконним користування ОСОБА_1 гаражного боксу НОМЕР_3 та зобовязати звільнити його.
Відповідач проти задоволення позову заперечував, посилаючись на його безпідставність.
Рішенням Фрунзенського районного суду м. Харкова від 20 серпня 2018 року позов ГСТ Індустріальний задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ГСТ Індустріальний заборгованість за щомісячними членськими внесками за період з вересня 2014 року по листопад 2016 року за гаражними боксами НОМЕР_1, 489 у розмірі 3798 грн 65 коп., заборгованість за цільовими внесками за період з вересня 2014 року по липень 2016 року у розмірі 3480 грн., заборгованість по сплаті за зберігання 11 одиниць авто-техніки на території товариства у розмірі 4400 грн., 2000 грн за прибирання з території товариства будівельного сміття, визнано незаконним використання ОСОБА_1 гаражного боксу НОМЕР_3, що знаходиться на території ГСТ Індустріальний та зобов'язано звільнити його. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ГСТ Індустріальний 832,19 грн. судового збору. В іншій частині у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просив рішення скасувати, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що позивачем не надано належних доказів на підтвердження факту сплати 2000 грн. за послуги з прибирання з території товариства будівельного сміття, його фактично було поновлено в членах ГСТ Індустріальний у грудні 2014 року, а тому він не зобов'язаний сплачувати членські внески за вересень-грудень 2014 року, позовні вимоги щодо стягнення цільових внесків у розмірі 3480 грн. заявлені з пропуском строку позовної давності, гаражний бокс НОМЕР_3 не знаходиться на території позивача, йому не належить, а тому ГСТ Індустріальний не має права вимагати його звільнення, крім того, уточнений позов підписано не повноважною особою.
Відзиву на апеляційну скаргу не надходило.
Перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія судів дійшла висновку про наявність підстав для її часткового задоволення.
Судовим розглядом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Фрунзенської районної ради м. Харкова від 14.12.1993 року було зареєстровано статут ГСТ Індустріальний , 30.05.2011 року проведено державну реєстрацію змін до установчих документів.
Відповідач ОСОБА_1 є членом ГСТ Індустріальний , в його користування знаходяться гаражні бокси НОМЕР_2 та НОМЕР_1.
Відповідно до ст. 2 Закону України Про кооперацію (Закон) кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.
Відповідно до ст.8 Закону статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність.
Згідно зі ст. 19 Закону для досягнення мети своєї діяльності кооператив набуває та використовує майно, фінансові та інші ресурси. Джерелами формування майна кооперативу є: вступні, членські та цільові внески його членів, паї та додаткові паї; майно, добровільно передане кооперативу його членами; кошти, що надходять від провадження господарської діяльності; кошти, що надходять від створених кооперативом підприємств, установ, організацій; грошові та майнові пожертвування, благодійні внески, гранти, безоплатна технічна допомога юридичних і фізичних осіб, у тому числі іноземних; інші надходження, не заборонені законодавством. Кооператив є власником будівель, споруд, грошових та майнових внесків його членів, виготовленої продукції, доходів, одержаних від її реалізації та провадження іншої передбаченої статутом діяльності, а також іншого майна, придбаного на підставах, не заборонених законом. Володіння, користування та розпорядження майном кооперативу здійснюють органи управління кооперативу відповідно до їх компетенції, визначеної статутом кооперативу.
Пунктом 3.6.5 Статуту ГСТ Індустріальний в редакції 2010 року передбачено, що члени товариства зобов'язані своєчасно і в повному обсязі вносити цільові та щомісячні внески, встановлені Статутом, Загальними зборами і правлінням, нести інші витрати, пов'язані з розвитком товариства.
Згідно з пунктом 3.6.6 члени товариства зобов'язані нести всі витрати з утримання та експлуатації гаражів, стоянкових місць, місць загального користування, земельної ділянки, шляхів загального користування на території товариства в розмірах, визначених правлінням товариства.
Пунктом 4.3 передбачено, що до компетенції загальних зборів членів товариства належить, в тому числі визначення розмірів вступного і членських внесків та паїв; визначення розмірів порядку формування та використання фондів товариства.
Джерелами формування майна товариства є: вступні, членські та цільові внески його членів, паї, та додаткові паї. Членські внески сплачуються щомісячно і використовуються на витрати по поточній діяльності товариства (п.5.3.6).
Розмір щомісячних членських внесків встановлюються Правлінням Товариства може змінюватись, у зв'язку із збільшенням тарифів на комунальні послуги, розмір орендної плати, індексу інфляції. Розмір та термін внесення цільових внесків встановлюється при необхідності Загальними зборами Товариства, відповідно до цілей та задач, зазначених у статуті. (п.5.3.7,5.3.9 Статуту).
Аналогічні положення містить нова редакція статуту ГСТ Індустріальний , яка діє з 2016 року.
Як убачається із матеріалів справи, рішенням Фрунзенського районного суду м. Харкова від 09.09.2014 року визнано незаконним та скасовано рішення про виключення ОСОБА_1 з членів ГСТ Індустріальний , прийняте 07 квітня 2013 року загальними зборами членів товариства та оформлене протоколом № 1, поновлено ОСОБА_1 у членах ГСТ Індустріальний .
Зазначеним рішенням встановлено, що ОСОБА_1 на відкритих площадках ГСТ Індустріальний зберігав 11 одиниць автомототехніки, що дозволено п. 2.1. Статуту Товариства.
Зі змісту протоколу засідання правління ГСТ Індустріальний від 30.01.2013 року вбачається, що з 2008 року ОСОБА_1 розмістив 11 одиниць автомототехніки на території товариства, проте оплати за її зберігання на стоянкових місцях не здійснив, не заперечував того, що вказана техніка належить йому.
16.02.2013 року ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність очищення території кооперативу від належної йому техніки та металобрухту, зобов'язано прибрати відходи залізобетонних конструкцій в строк до 10.03.2013 року.
20.04.2013 року між головою ГСТ Індустріальний та ФОП ОСОБА_5 було укладено договір на виконання послуг, а саме: завантаження, перевезення залізобетонних відходів, металобрухту, автомототехніки. За вказані послуги 30 квітня 2013 року позивачем було сплачено 2000 грн., що підтверджується актом виконаних робіт та копією квитанції до прибуткового касового ордеру.
Рішенням загальних зборів членів ГСТ Індустріальний від 07.04.2013 року для проведення заходів щодо оформлення документів продовжено збір коштів (цільових внесків) у розмірі 1600 грн. з кожного члена товариства.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 має заборгованість за щомісячними членськими внесками за період з вересня 2014 року по листопад 2016 року за гаражними боксами НОМЕР_1, 489 у розмірі 3798 грн 65 коп., заборгованість за цільовими внесками за період з вересня 2014 року по липень 2016 року у розмірі 3480 грн., заборгованість по сплаті за зберігання 11 одиниць авто-техніки на території товариства у розмірі 4400 грн.
Належних доказів на спростування зазначеної заборгованості відповідачем не надано, у зв'язку з чим суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позову в цій частині.
Разом з тим, не можна погодитись з висновками суду першої інстанції про задоволення позовних вимог про визнання незаконним користування відповідачем гаражним боксом НОМЕР_3, оскільки належних доказів на підтвердження права власності позивача на вказаний бокс ним не надано і матеріали справи не містять.
За таких обставин апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог ГСТ Індустріальний про визнання незаконним використання ОСОБА_1 гаражного боксу НОМЕР_3 та його звільнення -скасуванню, з прийняттям в цій частині нової постанови про відмову у задоволенні позову.
В іншій частині судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підлягаєзалишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 368, 374, 376, 382 - 384 ЦПК України, -
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 20 серпня 2018 року в частині задоволення позовних вимог Гаражно-споживчого товариства Індустріальний (ЄДРПОУ № 22636709) про визнання незаконним використання ОСОБА_1 гаражного боксу НОМЕР_3 та його звільнення - скасувати, у задоволенні позову в цій частині відмовити.
В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених ч. 3 ст. 389 ЦПК України.
Повний текст постанови складено 05 квітня 2019 року.
Головуючий Р.М. Піддубний
Судді А.В. Котелевець
О.Ю. Тичкова
Суд | Харківський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2019 |
Оприлюднено | 09.04.2019 |
Номер документу | 81000025 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Харківський апеляційний суд
Піддубний Р. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні