Ухвала
від 15.04.2019 по справі 911/767/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

м. Київ

"15" квітня 2019 р. Справа № 911/767/19

Суддя Сокуренко Л.В., розглянувши

позовну заяву Підприємства з іноземними інвестиціями у формі товариства з обмеженою відповідальністю Фермой-Кі

до Закритого акціонерного товариства Ерлан

про витребування майна та усунення перешкод у користуванні

ВСТАНОВИВ:

Підприємство з іноземними інвестиціями у формі товариства з обмеженою відповідальністю Фермой-Кі звернулося до Господарського суду Київської області з позовною заявою до Закритого акціонерного товариства Ерлан в якій просить суд:

- визнати неналежним покупцем майна відповідача - Закрите акціонерне товариство Ерлан у вигляді цілісного майнового комплексу - об'єкт незавершеного будівництва, розташований за адресою: вул. Київська, 2 у селі Красилівка Броварського району Київської області, що складається з промислового корпусу літера А-1 , КНС літера Б , водонапірних башт літери В і Г , огорожі N ., інженерні та інші комунікації, санітарно-технічні системи та інша інфраструктура, що забезпечує можливість використання об'єкту за призначенням, у тому числі система газопостачання, технічна документація, загальною вартістю 4 072 285,00 грн., яке набуте у неналежного продавця - у Закритого акціонерного товариства Інкон , яке в той же час є власністю позивача - Підприємства з іноземними інвестиціями у формі товариства з обмеженою відповідальністю Фермой-Кі ;

- зобов'язати повернути в натурі позивачу майно у вигляді цілісного майнового комплексу - об'єкт незавершеного будівництва, розташований за адресою: вул. Київська, 2 у селі Красилівка Броварського району Київської області, що складається з промислового корпусу літера А-1 , КНС літера Б , водонапірних башт літери В і Г , огорожі N ., інженерні та інші комунікації, санітарно-технічні системи та інша інфраструктура, що забезпечує можливість використання об'єкту за призначенням, у тому числі система газопостачання, технічна документація, загальною вартістю 4 072 285,00 грн.;

- усунути перешкоди з боку відповідача - Закритого акціонерного товариства Ерлан , у здійсненні права власності позивача в частині користування власним майном у вигляді цілісного майнового комплексу - об'єкту незавершеного будівництва, розташованого за адресою; вул. ї Київська, 2, село Красилівка Броварського району Київської області, і всім належним йому майном, що міститься на земельній ділянці з кадастровим номером НОМЕР_1, за вказаною адресою АДРЕСА_1, шляхом заборони відповідачу перешкоджати позивачу в здійсненні права власності та звільненні усієї території по периметру зазначеної земельної ділянки від третіх осіб його персоналу та охорони .

За змістом ч. ч. 1, 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 25.03.2019 у справі № 910/767/19 позовну заяву вх. № 803/19 від 20.03.2019 Підприємства з іноземними інвестиціями у формі товариства з обмеженою відповідальністю Фермой-Кі залишено без руху, надано строк не пізніше 10 днів з дня вручення ухвали для усунення встановлених судом недоліків.

Так, ухвалою Господарського суду Київської області від 25.03.2019 у справі № 910/767/19 було зобов'язано Підприємство з іноземними інвестиціями у формі товариства з обмеженою відповідальністю Фермой-Кі усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду:

- письмової заяви, яка буде містити визначення ціни позову щодо майнової вимоги; докази направлення цієї заяви відповідачу;

- доказів сплати судового збору: за вимогу майнового характеру у відсотковому співвідношенні до ціни позову, визначеної позивачем, та згідно встановлених законом граничних розмірів; за дві вимоги немайнового характеру у розмірі 3 842,00 грн.; докази направлення цієї заяви відповідачу;

- копії договору купівлі-продажу комплексу (незавершеного будівництва) від 21.12.2006, долучену до позовної заяви в копії належної якості та завірену належним чином; докази направлення відповідачу;

- оригіналу розрахункового документу поштової установи про відправлення на адресу учасників справи копій позовної заяви з доданими до неї документами, а також оригіналу опису вкладення із зазначенням повного переліку всіх доданих до позовної заяви документів, які надіслані відповідачу;

- письмової заяви з зазначенням номерів засобів зв'язку відповідача, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти, або заяви про те, що такі відомості щодо відповідача позивачу невідомі; докази направлення цієї заяви відповідачу.

09.04.2019 Підприємство з іноземними інвестиціями у формі товариства з обмеженою відповідальністю Фермой-Кі подало до суду документи щодо усунення недоліків позовної заяви у вигляді заяви про уточнені позовні вимоги.

Як вбачається зі змісту надісланої позивачем заяви про уточнені позовні вимоги разом із додатками, в якості усунення недоліків позовної заяви вх. № 803/19 від 20.03.2019 Підприємством з іноземними інвестиціями у формі товариства з обмеженою відповідальністю Фермой-Кі , на виконання вимог ухвали суду від 25.03.2019, надано відомості, щодо номерів засобів зв'язку відповідача та щодо відсутності інформації у позивача щодо офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти відповідача; долучено частину засвідчених документів доданих до позовної заяви та докази відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.

Проте, позивачем не було виконано всі вимоги ухвали суду від 25.03.2019, а саме: щодо надання до суду письмової заяви, яка буде містити визначення ціни позову щодо майнової вимоги, а також доказів сплати судового збору: за вимогу майнового характеру у відсотковому співвідношенні до ціни позову, визначеної позивачем, та згідно встановлених законом граничних розмірів; за дві вимоги немайнового характеру у розмірі 3 842,00 грн.; докази направлення цієї заяви відповідачу.

При цьому, дослідивши зазначену заяву позивача про уточнені позовні вимоги, судом встановлено, що позивачем було подано позовну заяву в новій редакції, у відповідності до якої останній просить суд:

- визнати Закрите акціонерне товариство Ерлан неналежним покупцем майна у вигляді цілісного майнового комплексу - належного Підприємству з іноземними інвестиціями у формі товариства з обмеженою відповідальністю Фермой-Кі , об'єкта незавершеного будівництва, розташованого за адресою: вул. Київська, 2 у селі Красилівка Броварського району Київської області, зобов'язавши Закрите акціонерне товариство Ерлан усунути перешкоди у здійсненні позивачем права власності щодо вказаного майна та шляхом передання майна позивачу в натурі та звільнення усієї території цілісного майнового комплексу від персоналу, охорони та майна Закритого акціонерного товариства Ерлан .

Враховуючи вищевикладене, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Частиною 1 статті 44 Господарського процесуального кодексу України визначено, що усі фізичні і юридичні особи здатні мати процесуальні права та обов'язки сторони, третьої особи, заявника, боржника (процесуальна правоздатність).

Нормами Господарського процесуального кодексу України не встановлено процесуальне право позивача щодо уточнення позовних вимог.

Одночасно, у разі надходження до господарського суду однієї із зазначених заяв (клопотань) останній, виходячи з її змісту, а також змісту раніше поданої позовної заяви та конкретних обставин справи, повинен розцінювати її як:

- подання іншого (ще одного) позову, чи

- збільшення або зменшення розміру позовних вимог, чи

- об'єднання позовних вимог, чи

- зміну предмета або підстав позову.

Частиною 2 статті 46 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що крім прав та обов'язків, визначених у статті 42 цього Кодексу:1) позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу; 2) позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження; 3) відповідач має право подати зустрічний позов у строки, встановлені цим Кодексом.

Згідно з 3 статті 46 Господарського процесуального кодексу України, до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п'ять днів до початку першого судового засідання у справі.

Відповідно до ч.ч. 5, 6 ст. 46 ГПК України, у разі подання будь-якої заяви, передбаченої пунктом 2 частини другої, частиною третьою або четвертою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає в ухвалі. Суд не приймає відмови від позову, зменшення розміру позовних вимог, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє.

Зі змісту вказаної статті, в розрізі наведеного вище, слідує, що право у позивача на збільшення або зменшення позовних вимог, а також зміни предмету або підстав позову, в силу приписів ст. 46 ГПК України, виникає з моменту відкриття провадження у справі, що, в свою чергу є, початком першої стадії судового процесу, та під час проведення підготовчого провадження.

За таких обставин, в силу норм чинного Господарського процесуального кодексу України, Підприємство з іноземними інвестиціями у формі товариства з обмеженою відповідальністю Фермой-Кі до моменту відкриття провадження у справі позбавлено права відмовлятись від позову в цілому або в його частині, а також збільшувати або зменшувати позовні вимоги, які були викладені в позовній заяві, що залишена без руху.

Таким чином, суд приходить до висновку, що подана заява про уточнені позовні вимоги, в якій позивачем було викладено позовні вимоги в новій редакції, подана позивачем на виконання вимог ухвали суду від 25.03.2019, не може вважатися усуненням недоліків позовної заяви вх. № 803/19 в повному обсязі, оскільки вимоги ухвали суду від 25.03.2019 виконані частково, зокрема, позивачем надано відомості, щодо номерів засобів зв'язку відповідача та щодо відсутності інформації у позивача щодо офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти відповідача; долучено частину засвідчених документів доданих до позовної заяви та докази відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.

При цьому, судом враховано, що згідно зі ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Пункт 1 ст. 6 Конвенції гарантує кожному право на звернення до суду позовом щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

В рішеннях Європейського суду з прав людини від 20.05.2010 у справі "Пелевін проти України", від 30.05.2013 у справі "Наталія Михайленко проти України", зазначено, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг ; оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.

Тим не менш, обмеження, що застосовуються, не повинні обмежувати доступ, що залишається для особи, у такий спосіб або такою мірою, щоб сама суть права була порушена. Більш того, обмеження не відповідає п. 1 ст. 6 Конвенції, якщо воно не переслідує легітимну ціль та якщо немає розумного співвідношення між засобами, що застосовуються та ціллю, якої прагнуть досягти (п. 31 рішення Європейського суду з прав людини від 30.05.2013 у справі "Наталія Михайленко проти України").

В рішенні Європейського суду з прав людини у справі Креуз проти Польщі, no. 28249/95, від 19.06.2001 зазначено, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв`язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду.

Таким чином, визначений в ГПК України обов'язок заявника при зверненні до суду сплачувати судовий збір не є обмеженням права на доступ до суду. Невиконання заявником вищенаведених вимог процесуального законодавства наділяє суд правом не приймати до розгляду та повертати позовну заяву заявнику.

В ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України визначено, що якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

За змістом ч. 6 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.

Водночас, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 8 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.

Положеннями ч. 2 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).

Враховуючи викладене та керуючись ст. 174, ч. 2 ст. 232, ст.ст. 233, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву (з доданими до неї документами) та заяву про уточнені позовні вимоги вх. № 6992/19 від 09.04.19 (з доданими до неї документами) Підприємства з іноземними інвестиціями у формі товариства з обмеженою відповідальністю Фермой-Кі повернути заявникові без розгляду.

2. Згідно з ч. 2 ст.235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Дана ухвала може бути оскаржена у порядку, встановленому статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Л.В. Сокуренко

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення15.04.2019
Оприлюднено15.04.2019
Номер документу81143233
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/767/19

Ухвала від 15.04.2019

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

Ухвала від 25.03.2019

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні