Рішення
від 12.04.2019 по справі 227/4761/18
ДОБРОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

12.04.2019 227/4761/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2019 року м. Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді: Мацишин Л.С.,

за участю секретаря судового засідання: Овчиннікової Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Добропілля за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 адміністрації м. Торецьк, ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа - Торецька державна нотаріальна контора, про визнання права власності в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2018 року позивач звернулася до Добропільського міськрайонного суду Донецької області з позовом до ОСОБА_2 адміністрації м. Торецьк, ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа - Торецька державна нотаріальна контора, про визнання в порядку спадкування за законом після смерті 30 листопада 2017 року ОСОБА_5 права власності на квартиру, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1, та на недоотриману пенсію в управлінні Пенсійного фонду України в м. Першотравенськ Дніпропетровської області за період з 01 березня 2016 року по 30 листопада 2017 року по пенсійній справі ОСОБА_5, у розмірі 35786,88 грн.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що 30 листопада 2017 року померла її мати ОСОБА_5. Після її смерті відкрилась спадщина, що складається із недоотриманої пенсії, що зберігається в Управління ПФУ в м.Першотравненськ Дніпропетровьскої області та квартири за адресою Донецька обл. м.Харцизьк м-н Металургів, 41/55, яка належала померлій на підставі свідоцтва про право власності на квартиру та свідоцтва про право на спадщину за законом. Вона є спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_5 та вчасно звернулась до Торецької державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, проте нотаріус їй відмовив в отриманні свідоцтва про право на спадщину. За даними Реєстру є заповіт, який складений на користь ОСОБА_3, проте він не прийняв спадщини. На теперішній час існують перешкоди для оформлення спадкових прав в нотаріальному порядку і визнання права власності у зв'язку з чим звернулась в суд з позовом.

Позивач в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, звернулась в суд з заявою про розгляд справи у її відсутності. Позовні вимоги підтримує і просить їх задовольнити в повному обсязі. (а.с.45)

Представник відповідача ОСОБА_2 адміністрація м.Торецьк в судове засідання не з'явилась, звернулась в суд з заявою про розгляд справи у відсутності представника ОСОБА_2 адміністрації м.Торецьк та просять винести рішення відповідно до чинного законодавства.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Звернувся в суд з заявою про розгляд спави у його відсутності. Вимоги позивача визнає та не заперечує проти задоволення позову в повному обсязі. (а.с.46)

Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Причини неявки суду не повідомив.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, хоча був належним чином повідомленний про час та місце судового розгляду.

Згідно ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Суд, вважає за необхідне проводити розгляд справи на підставі наявних у справі доказів за відсутності учасників процесу.

Суд, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, встановив такі обставини.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про народження та свідоцтвом про укладення шлюбу. (а.с.10)

З свідоцтва про смерть серії ІІ-НО №006372 вбачається, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, померла 30 листопада 2017 року. (а.с.17)

Рішенням Дзержинського міського суду Донецької області заяву ОСОБА_1 задоволено, встановлено факт смерті ОСОБА_5, яка померла 30 листопада 2017 року. (а.с.57-60)

Спадкодавиця ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право власності на квартиру від 03 грудня 1996 року та свідоцтва про право на спадщину за законом від 14 жовтня 1998 року є власником квартири АДРЕСА_2. (а.с. 18, 97)

Згідно довідки відділу з питань виплати пенсій №20 Управління з питань виплати пенсій ГУПФУ в Дніпропетровській області від 16 липня 2018 року, після смерті пенсіонера ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, станом на 16 липня 2018 року залишилась недоотримана пенсія за період з 01 березня 2016 року по 30 листопада 2017 року у сумі 35 786, 88 грн. (а.с.21)

Згідно заповіту від 12 червня 2012 року, завіреного державним нотаріусом Першої Харцизької державної нотаріальної контори, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, зробила розпорядження на випадок своєї смерті, відповідно до якого все мано заповіла ОСОБА_3. (а.с.22)

З копії паспорта громадянина України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, вбачається, що місце проживання останнього зареєстроване за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3. (а.с.12-13)

14 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Торецької державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, яка складається з недоотриманої пенсії. Склад остаточного майна остаточно не визначений.(а.с.80)

У померлої ОСОБА_5 є син ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, місце проживання якого зареєстроване за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5, що підтверджується копіями свідоцтва про народження та паспортом громадянина України. (а.с.16)

З копії спадкової справи вбачається, що інші спадкоємці з заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не звертались.

Копією домової книги підтверджується, що місце проживання ОСОБА_5 було зареєстровано за адресою: м.Харцизьк п-т Металургів, 41/55. Інші особи за даною адресою не зареєстровані. (а.с.96)

Постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 06 липня 2018 року, державний нотаріус Торецької державної нотаріальної контори відмовила ОСОБА_1 в отриманні свідоцтва про право на спадщину після смерті матері ОСОБА_5 , померлої 30 листопада 2017 року. (а.с.23)

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

За положеннями статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (частина перша та друга статті 1220 ЦК України).

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини (стаття 1223 ЦК України).

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (стаття 1268 ЦК України).

Встановлено, що позивач ОСОБА_1, яка є спадкоємицею першої черги, у шестимісячний строк звернулась до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті своєї матері. Інші спадкоємці із заявою про прийняття спадщини не звертались.

Таким чином, позивач є така, яка прийняла спадщину після смерті матері.

Нотаріусом відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно померлої матері ОСОБА_5

Статтею 55 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Аналогічні положення містяться у ч. 1 ст. 15 ЦК України та ст. 3 ЦПК України.

Суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України (ст. 4 ЦПК України).

Завданнями цивільного судочинства є, зокрема, справедливий розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ст. 1 ЦПК України).

Статтею 52 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлено, що сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Члени сім'ї, зазначені в частині першій статті 52 цього Закону, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Статтею 1218 Цивільного кодексу України(далі - ЦК України) визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до статті 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліменти, допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Таким чином, аналіз статей1218, 1219, 1227 ЦК України свідчить, що законодавець не забороняє спадкування права на отримання нарахованої, але не одержаної пенсії (доплат до пенсії).

Оскільки ОСОБА_5 за життя було здійснено нарахування пенсії за період 16 липня 2016 року по 30 листопада 2017 року у сумі 35786,88 грн., які вона за життя не отримала, а тому входить до складу спадщини.

Крім того судом встановлено, що ОСОБА_5 на праві приватної власності була власником квартири АДРЕСА_2.

Враховуючи, що матеріалами справи підтверджується, що позивач, яка є спадкоємцем першої черги за законом після смерті своєї матері в установленому законом порядку прийняла спадщину після матері, інші спадкоємці спадщину не прийняли, а до суду позивач звернулась саме через неможливість отримати свідоцтво про право на спадщини, тобто у зв'язку з відсутністю умов для одержання в державній нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, про що їй було повідомлено нотаріусом, а тому є всі підставі для задоволення позовних вимог про визнання за позивачем права власності в порядку спадкування за законом після смерті 30 листопада 2017 року ОСОБА_5 права власності на квартиру, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1, та на недоотриману пенсію за період з 01 березня 2016 року по 30 листопада 2017 року, у розмірі 35786,88 грн.

Керуючись ст.ст. 223, 263, 265, 355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП:НОМЕР_1, адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_6) до ОСОБА_2 адміністрації м. Торецьк (ЄДРПОУ: 41552929, адреса місцезнаходження: 85200 Донецька область м. Торецьк, вул. Маяковського, буд. 24А), ОСОБА_3 (РНОКПП: НОМЕР_2, зареєстрована адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_7; адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_8), ОСОБА_4 (РНОКПП: НОМЕР_3, зареєстрована адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_9; адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_10), третя особа - Торецька державна нотаріальна контора (ЄДРПОУ: 02888194, адреса місцезнаходження: 85200 Донецька область м. Торецьк, вул. Центральна, буд. 1А) про визнання права власності в порядку спадкування за законом, задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_11, право власності в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_5, яка померла 30 листопада 2017 року, на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 та грошові кошти у вигляді недоотриманої пенсії за період з 01 березня 2016 року по 30 листопада 2017 року у сумі 35786 грн. 88 коп.

Рішення суду може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Добропільський міськрайонний суд Донецької області або безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня проголошення рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення виготовлено 12 квітня 2019 року.

Головуючий суддя Л.С. Мацишин

12.04.2019

СудДобропільський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення12.04.2019
Оприлюднено16.04.2019
Номер документу81156458
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —227/4761/18

Ухвала від 04.11.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Мацишин Л. С.

Ухвала від 21.10.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Мацишин Л. С.

Рішення від 12.04.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Мацишин Л. С.

Ухвала від 14.03.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Мацишин Л. С.

Ухвала від 21.02.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Мацишин Л. С.

Ухвала від 13.02.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Мацишин Л. С.

Ухвала від 09.01.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Мацишин Л. С.

Ухвала від 19.11.2018

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Мацишин Л. С.

Ухвала від 05.11.2018

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Мацишин Л. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні