У Х В А Л А
11 квітня 2019 року
м. Київ
Справа № 693/267/18-ц
Провадження № 14-188цс19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Лященко Н. П.,
суддів Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Саприкіної І. В., Ситнік О. М., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,
перевіривши наявність підстав для передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду цивільної справи за позовом заступника керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави до Нагірнянської сільської ради Жашківського району Черкаської області (далі - Нагірнянська сільрада), ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, скасування державної реєстрації
за касаційною скаргою заступника прокурора Черкаської області на постанову Апеляційного суду Черкаської області від 25 липня 2018 року
ВСТАНОВИЛА:
У березні 2018 року заступник керівника Уманської місцевої прокуратури звернувся в суд в інтересах держави, посилаючись на порушення вимог земельного законодавства під час передачі Надгірнянською сільрадою землі в оренду ОСОБА_3: земельні ділянки надано для ведення фермерського господарства, чим змінено цільовий вид використання землі для сінокосіння і випасу худоби; їх передано особі, яка не може володіти землею для таких цілей, оскільки частиною другою статті 2 Закону України Про фермерське господарство встановлено, що його дія не розповсюджується на осіб, які займаються, зокрема, сінокосінням та випасанням худоби. Земельні ділянки передано поза передбаченою законом обов'язковою процедурою - без проведення земельних торгів. Оскільки укладений договір оренди землі не лише порушує вимоги закону, а й права держави на законне розпорядження її землями у визначеному порядку, прокурор просив суд: визнати незаконним та скасувати рішення Надгірнянської сільради від 4 серпня 2016 року № 11-3/ VII Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_3 та передачі земельної ділянки в оренду (далі - Рішення № 11-3/VII); визнати недійсним договір від 30 листопада 2016 року, укладений між Нагірнянською сільрадою та ОСОБА_3, за умовами якого останньому передано в оренду земельні ділянки площею 3,2904 га вартістю 13 246 грн та 7,4059 га вартістю 29 815 грн (кадастрові номери НОМЕР_1 та НОМЕР_2 відповідно), розташовані в межах цієї сільради; скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 13 грудня 2016 року, індексний номер 33004088, прийняте державним реєстратором Підгаєцькою Л. В. реєстраційної служби виконавчого комітету Жашківської міської ради Черкаської області.
Рішенням Жашківського районного суду Черкаської області від 24 травня 2018 року позов задоволено. Визнано незаконним та скасовано Рішення № 11-3/VII. Визнано недійсним зазначений договір оренди землі та скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 13 грудня 2016 року. Вирішено питання про судові витрати.
Приймаючи таке рішення, суд першої інстанції виходив із того, що доводи прокурора про неможливість надання для фермерського господарства земель сільськогосподарського призначення, до яких відносяться й сіножаті, є помилковим оскільки така можливість прямо передбачена статтею 22 Земельного кодексу України (далі - ЗК України). Надання сіножатих, які є землями сільськогосподарського призначення, у користування для ведення фермерського господарства не є зміною цільового призначення землі, оскільки такого цільового призначення, як землі фермерського господарства статтею 19 ЗК України не встановлено. Водночас надання земельних ділянок для ведення фермерського господарства без проведення земельних торгів суперечить вимогам цього Кодексу та Закону України Про фермерське господарство .
Постановою Апеляційного суду Черкаської області від 25 липня 2018 року рішення Жашківського районного суду Черкаської області від 24 травня 2018 року скасовано, провадження у справі закрито. Роз'яснено сторонам, що спір підлягає вирішенню в порядку господарсько судочинства.
Постанову суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що після отримання ОСОБА_3 прав на зазначені земельні ділянки, він заснував фермерське господарство, яке зареєстровано в установленому законом порядку, та яке використовує ці земельні ділянки для ведення фермерського господарства, а тому спір підвідомчий господарському суду.
У серпні 2018 року заступник прокурора Черкаської області звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Касаційну скаргу мотивовано, зокрема, тим, що спір підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства, у зв'язку із чим апеляційний суд дійшов помилкових висновків про закриття провадження у справі.
Ухвалою Верховного Суду у складі судді Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 16 листопада 2018 року відкрито касаційне провадження у справі, витребувано її матеріали та надано строк на подання відзиву.
ОСОБА_3 подав до Верховного Суду відзив, у якому просить касаційну скаргу заступника прокурора Черкаської області залишити без задоволення, а постанову Апеляційного суду Черкаської області від 25 липня 2018 року залишити без змін.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 30 січня 2019 року справу призначено до судового розгляду.
Частиною шостою статті 403 ЦПК України встановлено, що справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб'єктної юрисдикції.
Про передачу справи на розгляд палати, об'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду суд постановляє ухвалу, зокрема, з обґрунтуванням підстав, визначених у частині шостій статті 403 ЦПК України (частина четверта статті 404 цього Кодексу).
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду ухвалою від 13 лютого 2019 року передав справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду з огляду на те, що касаційна скарга містить доводи про порушення апеляційним судом правил предметної та суб'єктної юрисдикції.
Ураховуючи викладене, Велика Палата Верховного Суду вважає мотиви, на підставі яких постановлено ухвалу Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 13 лютого 2019 року, обґрунтованими та приймає справу до розгляду в межах оскарження з підстав, установлених частиною шостою статті 403 ЦПК України.
Згідно із частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.
Відповідно до частини тринадцятої статті 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Отже, справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними в ній матеріалами (у письмовому провадженні).
Керуючись частиною тринадцятою статті 7, статтями 402 - 404 Велика Палата Верховного Суду
УХВАЛИЛА:
1. Прийняти до розгляду справу за позовом заступника керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави до Нагірнянської сільської ради Жашківського району Черкаської області, ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, скасування державної реєстрації за касаційною скаргою заступника прокурора Черкаської області на постанову Апеляційного суду Черкаської області від 25 липня 2018 року .
2. Призначити справу до розгляду Великою Палатою Верховного Суду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними в ній матеріалами на 15 травня 2019 року в приміщенні Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 8.
3. Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи до відома.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. П. Лященко Судді: Н. О. Антонюк Л. М. Лобойко С. В. Бакуліна О. Б. Прокопенко В. В. Британчук Л. І. Рогач Д. А. Гудима І. В. Саприкіна В. І. Данішевська О. М. Ситнік О. Р. Кібенко В. Ю. Уркевич В. С. Князєв О. Г. Яновська
Суд | Велика палата Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2019 |
Оприлюднено | 16.04.2019 |
Номер документу | 81171445 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Велика палата Верховного Суду
Лященко Наталія Павлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні