ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/898/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
13 березня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про:
- визнання протиправними дій Чутівського ОУПФУ щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.10.2008 по 31.10.2011 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії;
- зобов'язання Чутівського ОУПФУ здійснити розрахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі рішення Котелевського районного суду Полтавської області від 26.08.2010 у справі №2-981/10 за період з 01.12.2010 по 31.10.2011 по дань фактичної виплати донарахованої частини пенсії.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку із порушенням термінів їх виплати вона має право на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із несвоєчасною виплатою їй пенсії за період з 01.10.2008 по 31.10.2011 у сумі 29416,41 грн на підставі рішення Котелевського районного суду Полтавської області від 26.08.2010, яке з вини відповідача фактично виконане останнім лише 27.02.2018.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.03.2019 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
08.04.2019 відповідач надав відзив на позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову. Відповідач зазначив, що управління не має обов'язку щодо нарахування та виплати позивачу компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати, оскільки право ініціювання стягнення коштів за рішенням суду належало лише позивачу /а.с. 22-24/.
Відповідно до приписів статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема, справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Рішенням Котелевського районного суду Полтавської області від 26.08.2010 у справі №2-981/10, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Полтавської області від 25.04.2011, позов ОСОБА_1 до УПФУ у Котелевському районі Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю. Визнано протиправними дії УПФУ у Котелевському районі Полтавської області в частині відмови ОСОБА_1 провести перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2008. Зобов`язано УПФУ у Котелевському районі Полтавської області здійснити перерахунок пенсії по 3 групі інвалідності ОСОБА_1, відповідно до вимог ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , в розмірі не нижче шести мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , з 01.10.2008 з виплатою недоотриманих сум. Стягнуто з УПФУ у Котелевському районі Полтавської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 37,00 грн /а.с. 10-13/.
На виконання вказаного судового рішення, відповідно до розпорядження органу пенсійного фонду від 20.07.2011 №119382, ОСОБА_1 здійснено відповідний перерахунок пенсії по 3 групі інвалідності /а.с. 28/.
Згідно з випискою ПАТ КБ "ПриватБанк" за період з 01.02.2018 по 28.02.2018 на виконання вказаного рішення суду 27.02.2018 на рахунок ОСОБА_1 зараховано кошти в сумі 29416,41 грн /а.с. 14/.
15.02.2019 ОСОБА_1 звернулась до Чутівського ОУПФУ, як правонаступника усіх прав та обов'язків УПФУ у Котелевському районі Полтавської області, із заявою щодо проведення розрахунку і виплати компенсації за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії згідно рішення Котелевського районного суду Полтавської області від 26.08.2010 у справі №2-981/10 /а.с. 15/.
Листом від 25.02.2019 №13/К-04 Чутівське ОУПФУ повідомило позивача про те, що копія виписки по картці/рахунку, яка надана ПАТ КБ "ПриватБанк" від 11.02.2019 засвідчує, що УПФУ не здійснювало перерахунок коштів 27.02.2018 на виконання рішення Котелевського районного суду Полтавської області від 26.08.2010 у справі №2-981/10. Відповідно до приписів Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" управління не мало правового обов'язку здійснювати будь які дії щодо виплати сум заборгованості, що виникли внаслідок виконання рішення суду. Разом з тим, право на ініціювання стягнення коштів за зазначеним рішенням суду належало лише ОСОБА_1, а тому тривалість часового проміжку, впродовж якого було завершено фактичне виконання згаданого рішення суду залежало лише від останньої та третіх осіб, коло яких визначене Законом України "Про виконавче провадження" /а.с. 16/.
Позивач вважає, що зазначена відмова не ґрунтується на вимогах закону, а тому звернувся з відповідним позовом до суду.
Вирішуючи цей спір, суд виходить із такого.
Згідно із частиною 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Відповідно до статей 1, 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 №2050-III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Із наведеного слідує, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України, підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов: 1) нарахування громадянину належних йому доходів (заробітної плати, пенсії, соціальних виплат, стипендії); 2) порушення встановлених строків їх виплати (як з вини так і без вини підприємств всіх форм власності і господарювання); 3) затримка виплати доходів один і більше календарних місяців; 4) зростання цін на споживчі товари і тарифи на послуги 5) доходи не повинні носити разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата).
З метою реалізації Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" Кабінетом Міністрів України 21.02.2001 прийнято постанову №159, якою затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, його дія поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Пунктом 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Відповідно до абзацу 1 пункту 4 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Отже, позивач має право на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії.
Зазначені висновки відповідають правовій позиції, викладеній в постанові Верховного Суду від 05.10.2018 у справі №162/787/16-а.
Судом встановлено, що на виконання рішення Котелевського районного суду Полтавської області від 26.08.2010 у справі №2-981/10 відповідачем 27.02.2018 на рахунок ОСОБА_1 перераховано кошти в сумі 29416,41 грн /а.с. 14/.
Оскільки пенсія позивачу виплачена не своєчасно, пенсійний орган повинен був при її виплаті нарахувати компенсацію втрати частини доходів за відповідний період, проте таких дій не вчинив, та безпідставно відмовив в задоволенні заяви позивача щодо здійснення цих виплат.
З огляду на викладене, а також враховуючи, що правові наслідки для позивача має саме відмова управління, а не його дії щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії згідно рішення суду, суд дійшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог останньої шляхом визнання протиправною та скасування відмови Чутівського ОУПФУ у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії згідно рішення Котелевського районного суду Полтавської області від 26.08.2010 у справі №2-981/10, оформлену листом від 25.02.2019 №13/К-04; зобов'язання Чутівського ОУПФУ здійснити розрахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії згідно рішення Котелевського районного суду Полтавської області від 26.08.2010 у справі №2-981/10 за період з 01.10.2008 по день фактичної виплати пенсії, а саме, по 27.02.2018.
Стосовно клопотання про встановлення судового контролю, суд дійшов наступних висновків.
Частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Тобто, даною нормою передбачено право, а не обов'язок суду щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
На даний час у суду відсутні підстави вважати, що відповідач не виконуватиме чи ухилятиметься від виконання судового рішення у даній справі.
Крім того, позивачем не аргументовано підстави застосування судового контролю у цій справі.
Таким чином, клопотання позивача про зобов'язання відповідача подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішення законної сили, звіт про виконання судового рішення - задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (другий провулок Лісовий, 4, смт Котельва, Котелевський район, Полтавська область, 38602, рнокпп НОМЕР_1) до Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (провулок Центральний, 4-а, с. Чутове, Чутівський район, Полтавська область, 38800, код ЄДРПОУ 40374817) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмову Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії згідно рішення Котелевського районного суду Полтавської області від 26.08.2010 у справі №2-981/10, оформлену листом від 25.02.2019 №13/К-04.
Зобов'язати Чутівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити розрахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії згідно рішення Котелевського районного суду Полтавської області від 26.08.2010 у справі №2-981/10 за період з 01.10.2008 по день фактичної виплати пенсії, а саме, по 27.02.2018.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя ОСОБА_2
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2019 |
Оприлюднено | 18.04.2019 |
Номер документу | 81211864 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
О.В. Гіглава
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні