Справа № 405/7268/18
2/405/1308/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.04.2019 Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі
головуючої судді: Шевченко І.М.
з участю секретаря : Фришко А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Моя енергетична свобода про стягнення заборгованості по заробітній платі та середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просив зобов'язати відповідача допустити його до виконання посадових обов'язків - інженера зазначеного товариства та стягнути з відповідача на його користь заборговану заробітну плату за липень 2018 року в сумі 2 044,52 грн. та середній заробіток за час вимушеного прогулу починаючи з 26.07.2018 року по день фактичного розрахунку - на день подачі позову в сумі 9 295,18 грн.
Позов обґрунтовує тим, що в січні 2018 року був прийнятий на роботу до ТОВ Моя енергетична свобода на посаду інженера з посадовим окладом згідно штатного розпису - 3 200 грн.З вказаного часу приступив до виконання своїх посадових обов'язків, які полягали в монтажі електричних станцій. Тобто, виконував роботу, яка була визначена трудовою угодою між ним і роботодавцем, який, в свою чергу, забезпечував його роботою та виплачував заробітну плату.25.07.2018 року він разом з другими працівниками був на об'єкті в с. Розношенці Ульянівського району, по закінченню роботи вони повернули інструмент та матеріали комерційному директору товариства ОСОБА_2, а наступного дня - 26.07.2018 року о 08.00 год. він з'явився на роботу - до офісу ТОВ Моя енергетична свобода , який розташований в м. Кропивницький, вул. Михайлівська, 9, та виявився закритим в цей день з невідомої причини.Він ще тиждень з'являвся зранку на роботу до офісу, але до виконання своїх посадових обов'язків не зміг приступити з причини того, що офіс товариства зачинений на замок.
Звернувшись до Управління Держпраці у Кіровоградській області щодо порушення його трудових прав в жовтні 2018 року отримав відповідь, що під час виходу інспектора за фактично адресою товариства, було з'ясовано, що офіс товариства зачинений тривалий час, на телефонні виклики керівник товариства ОСОБА_3 повідомила, що тимчасово непрацездатна, її обов'язки ніхто не виконує, підприємство свою діяльність не здійснює, а тому провести інспекційне відвідування товариства виявилось не можливим та зазначено, що йому не виплачена заробітна плата за липень 2018 року в сумі 2 044,52 грн.
Посилаючись на вказані обставини, норми чинного законодавства, просить задовольнити позов.
Представником позивача уточнено позовні вимоги. Відповідно до наданих 20.02.2019 року уточнень просить зобов'язати відповідача допустити ОСОБА_1 до виконання посадових обов'язків інженера зазначеного товариства та стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі за липень 2018 року в сумі 2 044,52 грн. і середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 29 977,22 грн.
В судове засідання, призначене на 03.04.2019 року позивач та його представник не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлені, позивач надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності а підтримання позову, представник позивача надав суду клопотання про залишення без розгляду позовних вимог в частині допустити позивача до виконання своїх посадових обов'язків та уточнений розрахунок суми середнього заробітку, який станом на 03.04.2019 року становить 35 653,38 грн.
Ухвалою суду від 03.03.2019 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині допущення його до виконання посадових обов'язків залишено без розгляду.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Судом приймались міри до належного повідомлення відповідача про розгляд справи. Про час та місце судового засідання, призначеного на 03.04.2019 року відповідач повідомлений через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України в порядку ч.11 ст.128 ЦПК України.
Ухвалою суду від 14.01.2019 року до участі в справі в якості третьої особи залучено Управління Держпраці в Кіровоградській області, представником якої надано письмові пояснення по справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що в січні 2018 року позивач - ОСОБА_1 був прийнятий на роботу у Товариство з обмеженою відповідальністю Моя енергетична свобода на посаду інженера з посадовим окладом згідно штатного розпису - 3 200 грн. вказана обставина підтверджена в суді Витягом з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків ДФС України про суми виплачених доходів за період з 01.01.2018 року по 30.09.2018 року.
З вказаного часу позивач приступив до виконання своїх посадових обов'язків, які полягали в монтажі електричних станцій. Тобто, позивач викопував роботу, яка була визначена трудовою угодою між ним і роботодавцем, який в свою чергу забезпечував його роботою та виплачував заробітну плату.
Як зазначає позивач 25.07.2018 року він разом з другими працівниками був на об'єкті в с. Розношенці Ульянівського району, по закінченню роботи вони повернули інструмент та матеріали комерційному директору товариства ОСОБА_2, а наступного дня, тобто 26.07.2018 року о 08.00 год. позивач з'явився на роботу - до офісу ТОВ Моя енергетична свобода , який розташований за адресою: м. Кропивницький, вул. Михайлівська, 9, який виявився закритим в цей день з невідомої йому причини. Після чого він ще тиждень з'являвся зранку на роботу, але до виконання своїх посадових обов'язків не зміг приступити з вищевказаної причини - офіс товариства зачинений на замок.
Вказані обставини підтвердив в судовому засіданні допитаний в якості свідка ОСОБА_2
Як вбачається з відповіді Управління Держпраці у Кіровоградській області на звернення позивача з приводу порушення трудового законодавства керівництвом ТОВ Моя енергетична свобода від 05.10.2018 року за № 111/138-04.1/15-09 під час виходу інспектора за фактичною адресою товариства було з'ясовано, що офіс товариства зачинений тривалий час. В телефонній розмові керівник товариства ОСОБА_3 повідомила, що вона тимчасово непрацездатна, її обов'язки ніхто не виконує, підприємство в даний час не здійснює діяльність. Оскільки посадова особа на підприємстві відсутня, провести інспекційне відвідування в ТОВ Моя енергетична свобода неможливо. Крім того, там же зазначено, що позивачу не виплачена заробітна плата за липень 2018 року в сумі 2 044, 52 грн.
Статтею 2 КЗпП України визначено право громадян України на працю, тобто на одержання роботи з оплатою праці не нижче встановленого державою мінімального розміру, включаючи право на вільний вибір професії, роду занять і роботи, які забезпечуються державою. Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою.
Трудовий договір, відповідно до ст. 21 КЗпП України, є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Статтею 43 Конституції України регламентовано, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або па яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Згідно з ч.1 ст.115 КЗпП України, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Відповідно до листа Управління Держпраці у Кіровоградській області № 111/138- 04.1/15-09 від 05.10.2018 року, заборгованість з не виплаченої заробітної плати ОСОБА_1 за липень 2018 року складає 2 044, 52 грн., а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до п. 20 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.12.1999 року № 13 Про практику застосування судами законодавства про оплату праці роз'яснено, що, установивши при розгляді справи про стягнення заробітної плати у зв'язку із затримкою розрахунку при звільненні, що працівникові не були виплачені належні йому від підприємства, установи, організації суми в день звільнення, коли ж він у цей день не був на роботі, - наступного дня після пред'явлення ним роботодавцеві вимог про розрахунок, суд на підставі ст. 117 КЗпП України стягує на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку, а при не проведенні його до розгляду справи - по день постановления рішення, якщо роботодавець не доведе відсутності в цьому своєї вини.
Таким чином, відповідно до роз'яснень Пленуму ВСУ на підставі ст. 117 КЗпП стягується на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку, по день постановления рішення.
Розмір середнього заробітку за час вимушеного прогулу станом на 03.04.2019 року становить 35 653,38 грн.
Згідно з абзацом 3 пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 року № 100 середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
Відповідно до абзацу 6 пункту 2 Порядку час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду.
Як передбачено абзацу 3 пункту 4 Порядку в інших випадках, коли нарахування проводяться виходячи із середньої заробітної плати, працівник не мав заробітку, не з вини працівника, розрахунки проводяться виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.
Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період, (абзац перший пункту 8 Порядку)
Відповідно до нарахувань заробітної плати ТОВ Моя енергетична свобода за липень та червень посадовий оклад ОСОБА_1 інженера складає: за червень 2018 року - 3 725 грн. за липень 2018 року - 3 725 грн. тобто в середньому 3 725 грн.
Відповідно до норми тривалості робочого часу на 2018 рік у червні 2018 року було 20 робочих дні, у липні 2018 року 22 робочих дні. 20 + 22 = 42, 42 :2 = 21 - середнє число відпрацьованих робочих днів. Таким чином середньоденна (годинна) заробітна плата складає: 3 725 : 21 = 177,38 грн.
Відповідно до норм тривалості робочого часу на 2018 рік - розрахунок від Мінсоцполітики України серпні 2018 року - 22 робочих дні, у вересні 2018 року - 20 робочих дні, у жовтні 2018 року - 22 робочих дні, у листопаді 2018 року - 22 робочих дні. у грудні 2018 року - 21 робочий день.
Отже, середній заробіток за час вимушеного прогулу з серпня по грудень 2018 року становить: 22 * 177,38 грн. = 3 902,36 грн., 20 * 177,38 грн. = 3 547,60 грн., 22 * 177,38 грн. = 3 902,36 грн., 22 * 177,38 грн. = 3 902,36 грн., 21 * 177,38 грн. = 3 724,98 грн.
3 902,36 грн. + 3 547,60 грн. + 3 902,36 грн. + 3 902,36 грн. + 3 724,98 грн. = 18 979,66 грн.
Відповідно до норм тривалості робочого часу на 2019 рік - розрахунок від Мінсоцполітики України січні 2019 року - 21 робочий день, лютому 2019 року - 20 робочих днів, березні 2019 року - 20 робочих днів, з 01.04.2019 року по 03.04.2019 року - 3 робочих днів. Отже, середній заробіток за час вимушеного прогулу з січня по 20 лютого 2019 року становить: 21 * 177,38 грн. = 3 724,98 грн., 20 * 177,38 грн. = 3 547,60 грн., 20 * 177,38 грн. = 3 547,60 грн., 3 * 177,38 грн. = 532,14 грн.
3 724,98 грн. + 3547,60 грн. + 3 547,60 грн. + 532,14 грн. = 11 352,32 грн.
Компенсація за невикористану щорічну відпустку з січня 2018 року по 03.04.2019 року складає: 30 д.* 177,38 грн. = 5 321,40 грн.
Розмір середнього заробітку за час вимушеного прогулу станом на 20.02.2019 року становить 18 979,66 грн. + 11 352,32 грн. + 5 321,40 грн. = 35 653,38 грн.
При цьому, суд не знаходить підстав для звільнення відповідача від сплати середнього заробітку за час затримки розрахунку, оскільки відповідач не надав суду належних та допустимих доказів на підтвердження відсутності його вини у невиплаті належних позивачу сум в день звільнення.
За таких обставин, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість по заробітній платі за липень 2018 року в сумі 2 044,52 грн. та середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 35 653,38 грн.
Відповідно до пункту 2, ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про присудження працівникові виплати заробітної плати, але не більше ніж за один місяць.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню судовий збір на користь держави у розмірі 1 921 грн.
Керуючись ст. ст. 7, 12, 17, 18, 76, 141, 259, 263-265 ЦПК України, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Моя енергетична свобода про стягнення заборгованості по заробітній платі та середнього заробітку за час вимушеного прогулу задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Моя енергетична свобода на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі за липень 2018 року в сумі 2 044,52 грн. та середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 35 653,38 грн.
Стягнути зСтягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Моя енергетична свобода на користь держави судові витрати в сумі 1 921,00 грн.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, прож. ІНФОРМАЦІЯ_2.
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю Моя енергетична свобода , 25000 м. Кропивницький, вул. Михайлівська, 9, код ЄДРПОУ 41391990.
Суддя Ленінського
районного суду
м. Кіровограда ОСОБА_4
Суд | Ленінський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 03.04.2019 |
Оприлюднено | 19.04.2019 |
Номер документу | 81248979 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ленінський районний суд м.Кіровограда
Шевченко І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні