Справа № 635/691/19
Провадження № 2/635/1490/2019
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2019 року смт. Покотилівка
Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Савченка Д.М.,
секретар судового засідання - Письменна В.М.,
учасники справи: позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Пісочинська селищна рада Харківського району Харківської області,
третя особа: Друга державна нотаріальна контора Харківського району Харківської обалсті,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області, Третя особа: Друга державна нотаріальна контора Харківського району Харківської області, про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до Харківського районного суду Харківської області з позовною заявою, яку з часом уточнила, до Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області, Третя особа: Друга державна нотаріальна контора Харківського району Харківської області, про визнання права власності в порядку спадкування за законом.
В позовній заяві позивач просить суд визнати за ОСОБА_1, право власності в порядку спадкування за законом, як за спадкоємцем першої черги, на спадкове майно, а саме, на 1/3 частину житлового будинку АДРЕСА_1, яка залишилася після смерті батька ОСОБА_2.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її батько ОСОБА_2. Після смерті батька залишилася спадщина, а саме 1/3 частина будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1. Заповіту батько не залишив. Інших дітей не мав. Таким чином позивач є єдиним спадкоємцем першої черги за законом. Після поховання батька позивач фактично прийняла спадщину отримавши батькові речі: годинник, ікони, фаянсові сервізи, меблі, книги, посуд та таке інше. Ніяких спорів, щодо володіння та користування речами батька та 1/3 частиною батькового будинку ніколи і ні в кого не виникало. Зважаючи на те, що позивач фактично прийняла спадщину після смерті батька та на те, що їй не було відомо про необхідність звернення до нотаріальної контори, у шестимісячний термін вона цього не зробила. У 2018 році у позивача виникла потреба юридичного оформлення спадщини, у зв'язку з чим 14 грудня 2018 року вона звернулася до Другої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області з відповідною заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/3 частину житлового будинку АДРЕСА_1, яка залишилася після смерті батька ОСОБА_2 По результатам розгляду заяви Державним нотаріусом Другої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області Радіоновою Т.І. було винесено постанову про відмову у вчинені нотаріальних дій. У зв'язку з чим позивач звернулась до суду.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 25 січня 2019 року позовну заяву було залишено без руху.
12 березня 2019 року до суду надійшла заява та уточнена та доповнена позовна заява.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 13 березня 2019 року провадження у справі відкрито, розгляд справи ухвалено здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено проведення підготовчого засідання.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 03 квітня 2019 року за виправлено описку в тексті ухвали Харківського районного суду Харківської області від 13.03.2019 року.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 16 квітня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позивач у судове засідання не з'явилась, надала до суду заяву в якій позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила розглядати справу у її відсутність, не заперечувала проти ухвалення заочного рішення.
Представник відповідача, у судове засідання не з'явився, надав відзив на позовну заяву в якому просив розгляд справи проводити у відстуність представника відповідача, прийняти рішення в межах діючого законодавстава.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явилась, надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, проти позову не заперечувала.
Враховуючи, що в судове засідання не з'явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Відповідно до ч.1 ст.280 ЦПК України суд ухвалює заочне рішення.
Будь-яких інших клопотань сторонами не надано.
Суд на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин та досліджених доказів, прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
ОСОБА_2, яки мешкав в АДРЕСА_2, помер ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 виданий виконавчим комітетом Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області від 20 грудня 2013 року.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, яка складається із житлового будинку з надвірними будівлями за адресою АДРЕСА_2.
Оскільки спірні правовідносини щодо спадкування після його смерті виникли в 1990 році, то вони регулюються відповідно до норм Цивільного кодексу України в редакції 1963 року, яке діяло на час їх виникнення
Відповідно до ст. 524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Оскільки за своє життя ОСОБА_2 ніяких заповітів не залишав, тому у разі відсутності заповіту, право на спадкування одержують спадкоємці за законом.
Відповідно до норм Цивільного кодексу Української РСР спадкування за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.
Сттею 529 ЦК УРСР передбачалось, що при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.
Згідно свідоцтва про право власності від 26.01.1950 року 1/3 житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 належить ОСОБА_2 на праві спільної часткової власності.
Рішенням Виконавчого комітету Пісочинської селищної ради Харківського району від 02.11.2018 року присвоєно житловому будинку, який знаходиться в АДРЕСА_2 відповідно до свідоцтва про право власності на житловий будинок від 26.01.1950 року поштову адресу: АДРЕСА_1
Згідно ст. 527 ЦК Української РСР Спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті.
Як зазначено в свідоцтві про народження від 13 вересня 1956 року серії НОМЕР_3 ОСОБА_4 є донькою ОСОБА_2.
ОСОБА_1 07.08.1979 року зареєструвала шлюб з ОСОБА_5, після раєстрації шлюбу позивач змінила прізваще ОСОБА_1 на ОСОБА_1 .
Відповідно ст. 553 ЦК УРСР спадкоємець за законом або за заповітом вправі відмовитись від спадщини протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. При цьому він може заявити, що відмовляється від спадщини на користь кого-небудь з інших спадкоємців, закликаних до спадкоємства за законом або за заповітом, а також на користь держави або окремих державних, кооперативних або інших громадських організацій. Наступне скасування спадкоємцем такої заяви не допускається. Вважається, що відмовився від спадщини також той спадкоємець, який не вчинив жодної з дій, що свідчать про прийняття спадщини. Відповідно до постанови Другої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області Головного управління юстиції у Харківській області 14.12.2018 року предстаник позивача ОСОБА_6 звернувся до нотаріальної контори з заявою про видачу на ім'я ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок АДРЕСА_1. Того ж дня заява була зареєстрована в книзі обліку та реєстрації спадкових справ за № 845, заведено спадкову справу №293/2018р.
Оскільки представнком ОСОБА_1 не надано до Другої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області Головного управління юстиції у Харківській області документів підтверджуючих факт прийняття спадщини після смерті померлого батька ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом було відмовлено.
Також в постанові Другої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області Головного управління юстиції у Харківській області зазначено, що заяв про прийняття або відмову від спадщини в шестимісячний строк до нотаріальної контори не надходило.
Таким чином, єдиним спадкоємцем першої черги за законом, відповідно до ст. 529 ЦК УРСР, після смерті ОСОБА_2, є його донька, ОСОБА_1
Дії, що свідчать про прийняття спадщини за ЦК УРСР, а саме ст. 549 є: особа фактично вступила в управління та володіння спадковим майном. Як вбачається з матеріалів справи після поховання батька позивач фактично вступила в управління та володіння спадковим майном, прийняла спадщину.
У зв'язку з тим, що позивач позбавлена можливості оформити спадщину у встановленому законом в позасудовому порядку, суд приходить до висновку про повне задоволення позовних вимог і вважає ОСОБА_1 такою, що успадкувала за законом після смерті батька ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року, 1/3 житлового будиноку, що розташований за адресою: АДРЕСА_2.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 76-81, 89, 200, 206, 264-265 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області, Третя особа: Друга державна нотаріальна контора Харківського району Харківської області, про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2, на 1/3 частину житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1
Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст.ст.284-285 ЦПК України.
Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Харківський районний суд Харківської області.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: ОСОБА_1, місце проживання (перебування): АДРЕСА_3, РНОКПП НОМЕР_1.
Відповідач: Пісочинська селищна рада Харківського району Харківської області, місце реєстрації: Харківська область, Харківський район, смт.Пісочин, провулок Транспортний, б.2, код ЄДРПОУ 04396727.
Третя особа: Друга державна нотаріальна контора Харківського району Харківської області, місце реєстрації: Харківська область, м.Люботин, вул.Слобожанська, 24/1, код ЄДРПОУ 23141447.
Повний текст рішення складено 18.04.2019 року.
Суддя Д.М. Савченко
Суд | Харківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2019 |
Оприлюднено | 19.04.2019 |
Номер документу | 81263933 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Харківський районний суд Харківської області
Савченко Д. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні