Рішення
від 04.04.2019 по справі 924/85/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"04" квітня 2019 р. Справа № 924/85/19

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Смаровоза М.В. при секретарі судового засідання Желіхівській О.О., розглянувши справу

за позовом акціонерного товариства "Акціонерний банк "РадаБанк"

до товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля Вудтрейд"

за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1

про стягнення 35833,17 грн. простроченої заборгованості по кредиту, 4724,55 грн. пені, 4044,99 грн. простроченої заборгованості по процентам

за участю представників:

позивача: Тимчук О.П. - за довіреністю від 08.01.2019р.;

відповідача: не з'явився;

третьої особи: не з'явився.

У судовому засіданні 04.04.2019р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

Позивач звернувся до суду із позовом про стягнення з відповідача 35833,17 грн. простроченої заборгованості по кредиту, 4724,55 грн. пені за прострочений кредит (за період з 21.06.2018р. по 18.01.2019р.), 4044,99 грн. простроченої заборгованості по процентам (за період з 20.06.2018р. по 17.01.2019р.) на підставі заяви на приєднання № 1518/МБКР413/0 від 18.05.2018р. до договору комплексного банківського обслуговування суб"єктів господарювання, відокремлених підрозділів, юридичних осіб, представництв - клієнтів ПАТ "АБ "РадаБанк".

В обґрунтування позовних вимог позивач відзначив, що між акціонерним товариством "Акціонерний банк "РадаБанк" (кредитором) та товариством з обмеженою відповідальністю "Поділля Вудтрейд" (клієнтом) шляхом акцептування банком пропозиції клієнта, було укладено заяву на приєднання № 1518/МБКР413/0 від 18.05.2018р. до договору комплексного банківського обслуговування суб'єктів господарювання, відокремлених підрозділів юридичних осіб, самозайнятих осіб, представництв клієнтів ПАТ АБ РАДАБАНК (заява про встановлення ліміту овердрафту).

3 метою забезпечення виконання зобов'язань позичальника перед кредитором, між кредитором, позичальником та ОСОБА_1 18.05.2018р. було підписано договір поруки № 1518/МБКР413/0-П. 18.05.2018р. банк та клієнт шляхом акцептування банком пропозиції клієнта уклали договір комплексного банківського обслуговування суб'єктів господарювання, відокремлених підрозділів юридичних осіб, самозайнятих осіб, представництв - клієнтів АТ АБ РадаБанк (ДКБО СГ) відповідно до умов заяви. Як вказує позивач, згідно розділу 1 ДКБО СГ договір - укладена між банком та клієнтом Заява на приєднання до ДКБО СГ та/або договір (додаткова угода або будь-який інший документ) на підставі якого будь-який договір було переведено на ДКБО СГ, з усіма додатками. У т.ч. тарифами, укладеними додатковими угодами до них, а також цим ДКБО СГ, якщо інше не вказано в будь-якому розділі ДКБО СГ.

Як зазначив позивач, банк АТ АБ РАДАБАНК , відповідно до умов договору, за наявності вільних грошових коштів, зобов'язується на умовах та підставі договору овердрафту надати клієнту короткостроковий кредит шляхом оплати з поточного рахунку позичальника, який вказано в заяві про приєднання до ДКБО СГ № 7.1, відкритого у АТ АБ РАДАБАНК м. Дніпро, код банку 306500, розрахункових документів на суму, що перевищує кредитовий залишок на такому рахунку, але в межах визначеного договором овердрафту.

Також, як відзначив позивач, відповідно до виписки по особовому рахунку № НОМЕР_1 клієнту було надано кредит у формі овердрафту з лімітом у сумі 37000 грн. з кінцевим строком повернення ліміту овердрафту 16.11.2018р. Отже, на виконання взятих на себе договірних зобов'язань щодо встановлення відповідачу ліміту овердрафту у сумі 37000 грн. за поточний рахунок позивач виконав у повному обсязі.

Крім того, позивач вказує на те, що у досудовому порядку звернувся до відповідача з вимогою № 32/43-4-1 від 19.09.2018р. про сплату заборгованості, однак відповідач заборгованість не погасив.

Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд позов задовольнити.

Незважаючи на те, що відповідач та третя особа повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи (ухвали у справі неодноразово було надіслано за належною адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань), відзив щодо позову та пояснення по суті спору, не подали, повноважних представників для участі у судовому засіданні не направили, відповідно до ч. 9 ст. 165, ст.202 ГПК України справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Розглядом наявних матеріалів справи встановлено таке.

Як вбачається із заяви на приєднання № 1518/МБКР413/0 від 18.05.2018р. до договору комплексного банківського обслуговування суб'єктів господарювання, відокремлених підрозділів юридичних осіб, самозайнятих осіб, представництв клієнтів ПАТ АБ РАДАБАНК (заява про встановлення ліміту овердрафту) клієнт/позичальник (товариство з обмеженою відповідальністю Поділля Вудтрейд )надає акціонерному товариству "Акціонерний банк "РадаБанк" (банк) свою згоду на встановлення ліміту овердрафту, який станом на дату підписання заяви встановлений у розмірі 37000 грн., на умовах, визначених в ДКБО СГ, а також повністю та безумовно приймає пропозицію банку укласти на умовах, зазначених в ДКБО СГ. Підтверджує, що перед підписанням цієї заяви ознайомився з Умовами встановлення ліміту овердрафту та умовами ДКБО СГ, які знаходяться на офіційному сайті банку за електронною адресою http//www.radabank.com.ua/та/або в установі банку, з ними погодився і зобов'язується виконувати.

Також, як зазначено у заяві на приєднання № 1518/МБКР413/0 від 18.05.2018р. до договору в забезпечення виконання позичальником своїх зобов'язань укладено договір поруки № 1518/МБКР413/0-П від 18.05.2018р., відповідно до якого поручителем є ОСОБА_1.

Підписанням цієї заяви клієнт підтверджує, що ознайомлений та згодний зокрема з тим, що підписанням договору, який складається з заяви та ДКБО СГ, сторонами досягнуто згоди щодо всіх істотних умов договору про встановлення ліміту овердрафту, які передбачені законодавством України для такого роду договорів та достовірність усіх даних, вказаних в цій заяві.

Договір комплексного банківського обслуговування суб'єктів господарювання, відокремлених підрозділів юридичних осіб, самозайнятих осіб, представництв клієнтів ПАТ АБ РАДАБАНК є публічною пропозицією (офертою) у розумінні статей 633, 641, 644 Цивільного кодексу України для юридичних осіб (резидентів та нерезидентів України) та самозайнятих осіб укласти з АТ АБ РАДАБАНК ДКБО СГ на зазначених у ньому умовах. Невід'ємною частиною ДКБО СГ є заяви про приєднання до ДКБО СГ, заяви про надання банківських послуг та тарифи банку. Приєднання до ДКБО СГ, тобто прийняття клієнтом положень цього ДКБО СГ, відбувається у цілому у розумінні ст. 634 Цивільного кодексу України під час оформлення банківської послуги, за якою здійснюється обслуговування клієнта. ДКБО СГ є публічним договором та клієнт не може пропонувати банку будь-які індивідуальні зміни до ДКБО СГ, за виключенням зміни тарифів банку. ДКБО СГ є обов'язковим для виконання як банком, так і клієнтом, які є сторонами ДКБО СГ. ДКБО СГ розміщено на сайті банку за електронною адресою: http//www.radabank.com.ua, набирає чинності з дати його оприлюднення на сайті банку та діє до дати оприлюднення заяви про відкликання договору на сайті банку.

Банк підтверджує прийняття умов банківської послуги, що викладені у відповідній заяві шляхом підписання такої заяви про приєднання до ДКБО СГ.

Згідно із пп. 2.1.1. договору на умовах та в порядку, що визначені договором, банк надає, зокрема послуги клієнту з встановлення ліміту овердрафту (овердрафтне кредитування).

Як передбачено пп. 2.1.2. договору клієнт має право скористатись будь-якою послугою та/або продуктом, що надається банком в рамках комплексного банківського обслуговування на умовах ДКБО СГ, шляхом подання заяв (у формі, яку встановлено банком, згідно з додатками, які вказані в розділі Перелік додатків ДКБО СГ), що свідчить про згоду прийняти пропозицію банку в повному обсязі та на умовах заяви та ДКБО СГ. Зміна умов обслуговування та підтвердження клієнтом своєї згоди щодо запропонованих банком змін здійснюється в порядку, передбаченому умовами ДКБО СГ.

Відповідно до п. 7.1. договору предмет договору про встановлення ліміту овердрафту на поточному рахунку згідно програм кредитування - овердрафт Йдемо на зустріч /Овердрафт Лояльний . Інформацію щодо програм кредитування розміщено на сайті банку.

Згідно із пп. 7.1.1. договору банк АТ АБ РАДАБАНК (кредитор) за наявності вільних грошових коштів, зобов'язується на умовах та підставі договору овердрафту надати клієнту (позичальнику) короткостроковий кредит (кредит або овердрафт) шляхом оплати з поточного рахунку позичальника, який вказано в заяві про приєднання до ДКБО СГ № 7.1, відкритого у АТ АБ РАДАБАНК м. Дніпро, код банку 306500, розрахункових документів на суму, що перевищує кредитовий залишок на такому рахунку, але в межах визначеного договором овердрафту. Кредитор надає позичальнику овердрафт на умовах його забезпечення, цільового використання, строковості, відкличності, повернення та плати за користування.

Як передбачено п. 7.1.2. договору безперервний строк наявності дебетового сальдо по поточному рахунку позичальника, що виникає внаслідок користування овердрафтом (або його частиною) на умовах даного договору, не повинен перевищувати 30 календарних днів. Тобто не рідше ніж 1 раз на 30 календарних днів позичальник зобов'язаний забезпечити нульовий або кредитовий/пасивний залишок на кінець операційного дня банку на поточному рахунку, за яким встановлено овердрафт.

Відповідно до пп. 7.1.3. договору ліміт овердрафту за цим договором встановлюється в розмірі, який вказано у додатку №7.1.

При цьому, враховуючи умови, що викладені у цьому пункті договору, кредитор жодним чином не пов'язаний зобов'язаннями щодо надання овердрафту у зазначеному розмірі протягом всього строку дії договору овердрафту.

Розмір ліміту овердрафту є змінною величиною, яка встановлюється кредитором щомісяця один раз на місяць (протягом перших 10 днів після закінчення попереднього календарного місяця).

Згідно із п. 7.1.4. договору кінцевий термін погашення овердрафту за договором овердрафту встановлюється сторонами в додатку №7.1. При цьому, максимальний термін користування овердрафтом не може бути більшим за строк, якій вказано в програмі кредитування, розміщеної на офіційному сайті банку (http//www.radabank.com.ua).

Як передбачено пп. 7.1.5. договору процентна ставка за користування кредитними коштами встановлюється у розмірі, який вказано в додатку № 7.1. При порушені позичальником строку (терміну) погашення овердрафту, встановленого п.п. 7.1.2., 7.1.4. договору, наступного робочого дня вся заборгованість вважається простроченою, а нарахування процентів здійснюється з розрахунку: на суму простроченої заборгованості з першого дня порушення строку погашення кредиту (його частки) до повного погашення простроченої заборгованості або по 30-й день (включно) наявності простроченої заборгованості - як це зазначено у додатку №7.1.; на суму простроченої заборгованості починаючи з 31-го дня наявності простроченої заборгованості та до повного погашення на суму простроченої заборгованості - як це зазначено у додатку №7.1.

Відповідно до пп. 7.1.6. договору за встановлення ліміту та обслуговування овердрафту позичальник сплачує кредитору комісійну винагороду, зокрема: комісійну винагороду за обслуговування овердрафту в розмірі, який вказано у додатку № 7.1., від встановленого ліміту овердрафту, передбаченого п. 7.1.3. договору. Сплата комісійної винагороди за обслуговування овердрафту здійснюється у валюті овердрафту щомісячно, в період з 25 числа до останнього банківського дня місяця та остаточно при повному погашені овердрафту в строк, визначений п. 7.1.2., або достроково відповідно до умов договору на рахунок, який вказано у додатку № 7.1., відкритий у АТ АБ РАДАБАНК м. Дніпро.

Пунктом 7.3. договору визначені умови і порядок видачі та погашення (повернення) овердрафту, де зокрема в пп. 7.3.2, 7.3.12. вказано, що нарахування процентів за користування овердрафтом проводиться щоденно за методом факт/факт (метод факт/факт передбачає, що для розрахунку використовується фактична кількість днів у місяці та році) на суму найбільшого залишку по дебету поточного рахунку позичальника, або на залишок заборгованості на кінець дня, який склався протягом операційного банківського дня та на залишок заборгованості на кінець дня в разі, як що день є неробочим, як це вказано у додатку №7.1. У разі невиконання позичальником умов договору овердрафту, у випадку наявності простроченої заборгованості позичальника за іншими договорами, укладеними з кредитором, термін погашення овердрафту вважається таким, що настав в день, вказаний в повідомленні, направленому кредитором позичальнику згідно п. 7.9.9. договору, і позичальник зобов'язаний не пізніше вказаної в повідомленні дати погасити: овердрафт у розмірі дебетового сальдо по поточному рахунку позичальника; нараховані проценти, комісійні винагороди, неустойки, визначені договором овердрафту, якщо інше не випливає з умов договору овердрафту.

Згідно із п. 7.6. договору позичальник зобов'язується, зокрема: використати кредитні кошти на зазначені у договорі цілі і забезпечити повернення одержаного овердрафту та сплату нарахованих процентів, комісійних винагород на умовах, передбачених договором овердрафту; погасити заборгованість за овердрафтом у строки, встановлені п. 7.1.2. договору з остаточним погашенням не пізніше останнього дня користування овердрафтом, зазначеного в п. 7.1.4., якщо інше не встановлено договором; сплачувати проценти за користування овердрафтом в порядку, передбаченому пунктами 7.3.3. та комісійні винагороди в порядку, передбаченому пунктом 7.1.6. договору; у разі невиконання (порушення) умов договору сплачувати кредитору окремо від нарахованих процентів за користування овердрафтом, неустойку, передбачену пунктами 7.9.1, 7.9.2. договору. Починаючи з наступного, за місяцем укладання договору овердрафту і до повного виконання зобов'язань по договору овердрафту, забезпечувати середньомісячні надходження виручки від реалізації товарів (надання послуг) на поточні, в т.ч. валютні, рахунки, відкриті у банку, у розмірі, якій вказано у додатку №7.1.

В свою чергу кредитор має право, зокрема, у разі невиконання позичальником зобов'язань по сплаті процентів, комісійних винагород, відповідно до умов договору овердрафту, з моменту такого порушення встановити кінцеву дату погашення овердрафту за договором овердрафту в межах строку, встановленого у п. 7.1.2. договору, якщо цей день наступає раніше ніж передбачено до встановленого у п. 7.1.4. терміну погашення. Позичальник зобов'язаний у встановлений кредитором термін погасити: овердрафт у розмірі дебетового сальдо по поточному рахунку позичальника; нараховані проценти, комісійні винагороди, неустойки, визначені договором овердрафту, якщо інше не випливає з умов договору овердрафту (пп. 7.7.6).

Кредитор не має права в односторонньому порядку збільшувати розмір процентної ставки або інших платежів, передбачених договором овердрафту, за винятком випадків встановлених законом (п. 7.7.13.).

Пунктом 7.9. договору встановлена відповідальність сторін, зокрема в пп. 7.9.1. вказано, що за порушення строків погашення (повернення) овердрафту, в т.ч. перевищення строку наявності безперервного дебетового сальдо, встановленого пунктом 7.1.2. договору, порушення терміну повернення овердрафту, передбаченого п. 7.1.4. договору, порушення строків сплати процентів за користування овердрафтом передбаченого п. 7.3.3. договору та комісійних винагород, передбаченого п. 7.1. договору, позичальник зобов'язується сплатити на користь та на вимогу кредитора пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, нарахованої на суму простроченого платежу, за кожний день прострочення.

Як передбачено пп. 16.2. договору підписанням договору клієнт підтверджує, зокрема, що: є всі необхідні повноваження від засновників (акціонерів, співвласників) та інших органів управління клієнта, необхідні для укладання та виконання договору; договір не суперечить будь-яким договірним обмеженням, що є обов'язковими для клієнтів, чи його статуту, іншим установчим документам; відсутні будь-які перешкоди для виконання даного договору на день його підписання; на день укладання договору відсутні будь-які судові розслідування (спори), розслідування з боку державних контролюючих органів, що можуть істотно та/або негативно впливати на фінансовий стан та кредитоспроможність клієнта; клієнт повністю розуміє всі умови ДКБО СГ, свої права та обов'язки за ДКБО СГ і погоджується з ними, а також що він отримав екземпляр договору з усіма додатками.

Відповідно до п. 19.1. договору ДКБО СГ є загальнодоступними, розробленим на невизначений строк та набирає чинності з дати вказаної при їх розміщення їх розміщення на сайті http//www.radabank.com.ua та/або на інформаційних дошках у відділеннях банку.

Згідно із п. 19.2. договору клієнт приймає на себе ризики та обов'язок самостійно відстежувати наявність/відсутність повідомлень банку про зміну та/або доповнення умов договору на офіційному веб-сайті банку за електронною адресою: http//www.radabank.com.ua.

Договір набирає чинності з моменту його укладення та діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за договором (п. 19.3.).

У повідомленні № 32/43-4-1 від 19.09.2018р., адресованому директору товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля Вудтрейд", акціонерним товариством "Акціонерний банк "РадаБанк" повідомлено про те, що станом на 18.09.2018р. прострочена заборгованість за договором складає 37396,07 грн., з яких 36895,89 грн. прострочена заборгованість, 380,12 грн. прострочені відсотки, 120,06 грн. комісії за обслуговування овердрафту.

Тому, просять погасити вказану заборгованість з моменту отримання даного листа.

Доказом надіслання вищеозначеного повідомлення є копії фіскальних чеків та рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення від 19.09.2018р.

Відповідно до виписки по особовому рахунку № НОМЕР_1 клієнту було надано кредит у формі овердрафту з лімітом у сумі 37000 грн. з кінцевим строком повернення ліміту овердрафту 16.11.2018р.

Згідно Статуту акціонерного товариства "Акціонерний банк "РадаБанк", затвердженого рішенням позачергових загальних зборів акціонерів протоколом № 81 від 02.11.2018р. банк було створено у формі закритого акціонерного товариства на підставі рішення установчих зборів засновників від 03.09.1993р. з найменуванням - банк Агрос та зареєстровано Національним банком України 03.12.1996р. за № 220. Рішенням загальних зборів акціонерів від 16.10.1996р. найменування банку було змінено на закрите акціонерне товариство акціонерний банк Радабанк . Зміни найменування були зареєстровані Національним банком України 22.01.1997р. Рішенням загальних зборів акціонерів від 22.04.2009р. організаційно-правову форму банку приведено у відповідність з діючим законодавством України та змінено повне офіційне скорочене найменування банку на публічне акціонерне товариство Акціонерний банк Радабанк (повне найменування) і ПАТ АБ Радабанк (скорочене найменування).

Рішенням позачергових загальних зборів акціонерів від 02.11.2018р. тип акціонерного товариства змінено із публічного акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство, а також змінено найменування банку з публічного акціонерного товариства Акціонерний банк Радабанк на акціонерне товариство Акціонерний банк Радабанк (п. 1.3.).

В матеріалах справи також наявні копії: Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 10.07.2017р.; Виписки з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 29.11.2018р. тощо.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги таке.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

З положень ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ст. 626 Цивільного кодексу України).

Пунктом 3 ст.3, ст.627 Цивільного кодексу України закріплено принцип свободи договору, який передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Ст. 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Як передбачено ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобовязання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Як встановлено судом, відповідно до заяви на приєднання № 1518/МБКР413/0 від 18.05.2018р. до договору комплексного банківського обслуговування суб'єктів господарювання, відокремлених підрозділів юридичних осіб, самозайнятих осіб, представництв клієнтів ПАТ АБ РАДАБАНК (заява про встановлення ліміту овердрафту) клієнт/позичальник (товариство з обмеженою відповідальністю Поділля ВудТрейд ) надав акціонерному товариству "Акціонерний банк "РадаБанк" (банк) свою згоду на встановлення ліміту овердрафту, який станом на дату підписання заяви встановлений у розмірі 37000 грн., на умовах, визначених в ДКБО СГ, а також повністю та безумовно прийняв пропозицію банку укласти на умовах, зазначених в ДКБО СГ. Підтверджує, що перед підписанням цієї заяви ознайомився з Умовами встановлення ліміту овердрафту та умовами ДКБО СГ, які знаходяться на офіційному сайті банку за електронною адресою http//www.radabank.com.ua/та/або в установі банку, з ними погодився і зобов'язується виконувати.

Підписанням цієї заяви клієнт підтверджує, що ознайомлений та згодний зокрема з тим, що підписанням договору, який складається з заяви та ДКБО СГ, сторонами досягнуто згоди щодо всіх істотних умов договору про встановлення ліміту овердрафту, які передбачені законодавством України для такого роду договорів та достовірність усіх даних, вказаних в цій заяві.

Зі змісту договору вбачається, що договір комплексного банківського обслуговування суб'єктів господарювання, відокремлених підрозділів юридичних осіб, самозайнятих осіб, представництв клієнтів ПАТ АБ РАДАБАНК є публічною пропозицією (офертою) у розумінні статей 633, 641, 644 Цивільного кодексу України для юридичних осіб (резидентів та нерезидентів України) та самозайнятих осіб укласти з АТ АБ РАДАБАНК ДКБО СГ на зазначених у ньому умовах. Невід'ємною частиною ДКБО СГ є заяви про приєднання до ДКБО СГ, заяви про надання банківських послуг та тарифи банку. Приєднання до ДКБО СГ, тобто прийняття клієнтом положень цього ДКБО СГ, відбувається у цілому у розумінні ст. 634 Цивільного кодексу України під час оформлення банківської послуги, за якою здійснюється обслуговування клієнта. ДКБО СГ є публічним договором та клієнт не може пропонувати банку будь-які індивідуальні зміни до ДКБО СГ, за виключенням зміни тарифів банку. Банк підтверджує прийняття умов банківської послуги, що викладені у відповідній заяві шляхом підписання такої заяви про приєднання до ДКБО СГ. На умовах та в порядку, що визначені договором, банк надає, зокрема послуги клієнту з встановлення ліміту овердрафту (овердрафтне кредитування).

Також, як вбачається з матеріалів справи, відповідно до умов договору банк АТ АБ РАДАБАНК , за наявності вільних грошових коштів, зобов'язується на умовах та підставі договору овердрафту надати клієнту короткостроковий кредит шляхом оплати з поточного рахунку позичальника, який вказано в заяві про приєднання до ДКБО СГ № 7.1, відкритого у АТ АБ РАДАБАНК , розрахункових документів на суму, що перевищує кредитовий залишок на такому рахунку, але в межах визначеного договором овердрафту.

При цьому, судом відзначається, що у заяві на приєднання № 1518/МБКР413/0 від 18.05.2018р. до договору в забезпечення виконання позичальником своїх зобов'язань укладено договір поруки № 1518/МБКР413/0-П від 18.05.2018р., відповідно до якого поручителем є ОСОБА_1.

Крім того, як вказує позивач у позовній заяві та вбачається з матеріалів справи, а саме виписки по особовому рахунку № НОМЕР_1 клієнту було надано кредит у формі овердрафту з лімітом у сумі 37000 грн. з кінцевим строком повернення ліміту овердрафту 16.11.2018р.

Отже, позивач виконав свої зобов'язання по договору щодо встановлення відповідачу ліміту овердрафту у сумі 37000 грн. на поточному рахунку та надав кредит.

Як вбачається з наявного в матеріалах справи повідомлення № 32/43-4-1 від 19.09.2018р., адресованому директору товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля Вудтрейд", акціонерне товариство "Акціонерний банк "РадаБанк" просить погасити заборгованість по договору з моменту отримання даного листа.

Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За положеннями ч. 1 ст. 199 Господарського кодексу України виконання господарських зобов'язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. За погодженням сторін можуть застосовуватися передбачені законом або такі, що йому не суперечать, види забезпечення виконання зобов'язань, які звичайно застосовуються у господарському (діловому) обігу. До відносин щодо забезпечення виконання зобов'язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.

За умовами п. 3 ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки. Відповідно до ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Згідно з п.п. 1, 2, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Як встановлено судом, умовами договору, а саме пунктом 7.9. договору за порушення строків погашення (повернення) овердрафту, в т.ч. перевищення строку наявності безперервного дебетового сальдо, встановленого пунктом 7.1.2. договору, порушення терміну повернення овердрафту, передбаченого п. 7.1.4. договору, порушення строків сплати процентів за користування овердрафтом передбаченого п. 7.3.3. договору та комісійних винагород, передбаченого п. 7.1. договору, позичальник зобов'язується сплатити на користь та на вимогу кредитора пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, нарахованої на суму простроченого платежу, за кожний день прострочення.

Судом зауважується, що відповідно до ст.1 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Відповідно до ст. 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Таким чином, норми Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" вказують на граничний розмір пені, який не можуть перевищувати сторони при вчиненні відповідних правочинів.

Беручи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає правомірними вимоги позивача щодо стягнення з до товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля Вудтрейд" 35833,17 грн. простроченої заборгованості по кредиту, 4724,55 грн. пені, 4044,99 грн. простроченої заборгованості по процентам у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем своїх договірних зобов'язань, тому позовні вимоги підлягають задоволенн. Відповідачем доказів на підтвердження добровільного погашення вказаної заборгованості не подано.

Судові витрати згідно відповідно до ст.129 ГПК України покладаються на відповідача. Повний текст рішення (враховуючи зміст положень ст.233 ГПК України) остаточно складено у 10-ий робочий день після оголошення вступної та резолютивної частин рішення, тобто 18.04.2019р.

Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля Вудтрейд" (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код 41253212) на користь акціонерного товариства "Акціонерний банк "РадаБанк" (м. Дніпро, проспект Олександра Поля, буд. 46, ідентифікаційний код 21322127) 35833,17 грн. простроченої заборгованості по кредиту, 4724,55 грн. пені, 4044,99 грн. простроченої заборгованості по процентам, 1921 грн. відшкодування судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням пп. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.

Повний текст рішення(з урахуванням положень ст.233 ГПК України) складено 18.04.2019р.

Суддя М.В. Смаровоз

Віддруков. 5 прим. (всім рек. з пов. про вруч.): 1 - до справи; 2 - позивачу (49069, Дніпропетровська область, м. Дніпро, проспект Олександра Поля, буд. 46); 3,4 - відповідачу (29010, АДРЕСА_1; 29010, Хмельницька обл., м. Хмельницький, провул. Проїзний, буд. 10)); 5 - третій особі (ОСОБА_1, АДРЕСА_1.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення04.04.2019
Оприлюднено19.04.2019
Номер документу81268336
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/85/19

Ухвала від 01.04.2021

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 05.05.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 28.04.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 20.03.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 25.02.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Рішення від 04.04.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 18.03.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 07.03.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 04.02.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні