Рішення
від 16.04.2019 по справі 540/153/19
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/153/19

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гомельчука С.В.,

при секретарі Воронцовій К.С.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідачів - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БРУКЛІН ГРУПП" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

22 січня 2019 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю БРУКЛІН ГРУПП (далі - позивач, ТОВ БРУКЛІН ГРУПП ) до Державної фіскальної служби України (далі -ДФС України) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, а саме:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 25.10.2018 року за №№965467/40453579, 966359/40453579, 965384/40453579, 965450/40453579, 965452/40453579, 965451/40453579 про відмову у реєстрації податкових накладних позивача від 01.10.2018 року № 3, від 04.10.2018 року № 17, від 05.10.2018 року № 19, від 02.10.2018 року № 4, від 03.10.2018 року № 11, від 02.10.2018 року № 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати відповідача зареєструвати відповідні податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання на розгляд відповідачу - 19.10.2018 року.

Ухвалою суду від 23 січня 2019 року відкрито загальне провадження в справі та призначено судове засідання на 19 березня 2019 року.

Ухвалою суду від 19 березня 2019 року відкладено підготовче провадження на 09 квітня 2019 року.

Ухвалою суду від 09 квітня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 16 квітня 2019 року.

Обґрунтовуючи свою правову позицію позивач зазначив, що 19 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено до ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 3 від 1 жовтня 2018 р. на загальну суму 14 000 грн., в тому числі ПДВ на суму 2 333,33 грн. 19 жовтня 2018 року засобами електронного зв'язку позивач отримав від ДФС України квитанцію про прийняття податкової накладної № 3 від 1 жовтня 2018 року та зупинення її реєстрації відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, зазначивши "ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Додатково повідомляємо: показник "D" = .0237481107296. 22 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено на адресу Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в якому позивач пояснив: 28 вересня 2018 року надійшло замовлення на перевезення харчових продуктів автомобільним транспортом по території України. Оскільки ТОВ БРУКЛІН ГРУПП немає на балансі власного транспорту, для виконання даного перевезення був залучений перевізник ТОВ ТЕРІВАН-СЕРВІС . Більш детальні пояснення та документи, що розкривають зміст операції на 13 аркушах додаються, що підтверджується квитанцією № 2 від 22 жовтня 2018 року з відміткою Документ прийнято . 25 жовтня 2018 року комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення №965467/40453579 про відмову у реєстрації податкової накладної № 3 від 1 жовтня 2018 року з підстав: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. Додаткова інформація: невідповідність поданих документів. В товарно-транспортній накладній зазначено перевізником ТОВ БРУКЛІН ГРУПП та одночасно надано договір про залучення до перевезень ТОВ ТЕРІВАН-СЕРВІС . Вказане рішення комісії ДФС України позивач оскаржив в адміністративному порядку до Комісії з розгляду скарг Державної фіскальної служби України, яка своїм рішенням від 14 листопада 2018 року №43022/40453579/2 залишила скаргу без задоволення та рішення комісії № 965467/40453579 від 25 жовтня 2018 року без змін. 19 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено до ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 17 від 4 жовтня 2018 р. на загальну суму 4011 грн., в тому числі ПДВ на суму 668,50 грн. 19 жовтня 2018 року засобами електронного зв'язку позивач отримав від ДФС України квитанцію про прийняття податкової накладної № 17 від 4 жовтня 2018 року та зупинення її реєстрації відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, зазначивши "ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Додатково повідомляємо: показник "D" = . 0237481107296. 23 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено на адресу Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в якому позивач пояснив: 3 жовтня 2018 надійшло замовлення на перевезення вантажу автомобільним транспортом по території України. Оскільки ТОВ БРУКЛІН ГРУПП не має на балансі власного транспорту, для виконання даного перевезення був залучений перевізник ФОП ОСОБА_3 Більш детальні пояснення та документи, що розкривають зміст операції на 8 аркушах додаються, що підтверджується квитанцією № 2 від 24 жовтня 2018 року з відміткою Документ прийнято . 25 жовтня 2018 року комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення №966359/40453579 про відмову у реєстрації податкової накладної № 17 від 4 жовтня 2018 року з підстав: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. Додаткова інформація: невідповідність поданих документів. В товарно-транспортній накладній зазначено перевізником ФОП ОСОБА_4 та одночасно надано договір, акт виконаних робіт про залучення до перевезень ФОП ОСОБА_3 Вказане рішення комісії ДФС України позивач оскаржив в адміністративному порядку до Комісії з розгляду скарг Державної фіскальної служби України, яка своїм рішенням від 14 листопада 2018 року № 42951/40453579/2 залишила скаргу без задоволення та рішення комісії №966359/40453579 від 25 жовтня 2018 року без змін. 19 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено до ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 18 від 5 жовтня 2018 р. на загальну суму 4 011 грн., в тому числі ПДВ на суму 668,50 грн. 19 жовтня 2018 року засобами електронного зв'язку позивач отримав від ДФС України квитанцію про прийняття податкової накладної №18 від 5 жовтня 2018 року та зупинення її реєстрації відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, зазначивши "ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Додатково повідомляємо: показник "D" = .0237481107296. 23 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено на адресу Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в якому позивач пояснив: 4 жовтня 2018 надійшло замовлення на перевезення вантажу автомобільним транспортом по території України. Оскільки, ТОВ БРУКЛІН ГРУПП не має на балансі власного транспорту, для виконання даного перевезення був залучений перевізник ТОВ РЕСПЕКТ-ТРАНС-ЛОГІСТИК . Більш детальні пояснення та документи, що розкривають зміст операції на 8 аркушах додаються, що підтверджується квитанцією № 2 від 23 жовтня 2018 року з відміткою Документ прийнято . 25 жовтня 2018 року комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення №965384/40453579 про відмову у реєстрації податкової накладної № 18 від 5 жовтня 2018 року з підстав: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. Додаткова інформація: платником податків не надано в повному обсязі документи щодо постачання/придбання товарів послуг. Невідповідність наданих документів. В товарно-транспортній накладній зазначено перевізником ФОП ОСОБА_5 та одночасно надано договір про залучення ТОВ РЕСПЕКТ-ТРАНС-ЛОГІСТИК для здійснення перевезень. Вказане рішення комісії ДФС України позивач оскаржив в адміністративному порядку до Комісії з розгляду скарг Державної фіскальної служби України, яка своїм рішенням від 14 листопада 2018 року № 42945/40453579/2 залишила скаргу без задоволення та рішення комісії № 965384/40453579 від 25 жовтня 2018 року без змін. При цьому, у своїх поясненнях контролюючому органу по податковим накладним № 3 від 1 жовтня 2018 року, №17 від 4 жовтня 2018 року та № 18 від 5 жовтня 2018 року, позивач посилався насамперед на те, що відповідно до п. п. 11.1., 11.4. Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом, затверджених наказом Мінтрансу від 14 жовтня 1997 року № 363, товарно-транспортна накладна оформлюється вантажовідправником, позивач не бере і не може фактично брати участі в оформленні оригіналів накладної та, відповідно, не може нести відповідальність за недоліки її заповнення, а має можливість отримати відповідний примірник тільки від перевізника. 19 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено до ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 4 від 2 жовтня 2018 р. на загальну суму 10500 грн., в тому числі ПДВ на суму 1750 грн. 19 жовтня 2018 року засобами електронного зв'язку позивач отримав від ДФС України квитанцію про прийняття податкової накладної № 4 від 2 жовтня 2018 року та зупинення її реєстрації відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, зазначивши "ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Додатково повідомляємо: показник "D" = .023748211072966. 22 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено на адресу Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в якому позивач пояснив: 1 жовтня 2018 надійшло замовлення на перевезення вантажу автомобільним транспортом по території України. Оскільки ТОВ БРУКЛІН ГРУПП не має на балансі власного транспорту, для виконання даного перевезення був залучений перевізник ТОВ МУЛЬТИТРАНС . На кожне перевезення заключається окремий заявка - договір з замовником. Перевізник надав зведений акт виконаних робіт на всі надані послуги за період з 01 жовтня по 15 жовтня 2018 року. Більш детальні пояснення та документи, що розкривають зміст операції на 6 аркушах додаються, що підтверджується квитанцією № 2 від 22 жовтня 2018 року з відміткою Документ прийнято . 25 жовтня 2018 року комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 965450/40453579 про відмову у реєстрації податкової накладної № 4 від 2 жовтня 2018 року з підстав: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. Додаткова інформація: Невідповідність поданих документів. В рахунку-фактурі та акті наданих послуг від залученого перевізника - ТОВ МУЛЬТИТРАНС зазначено авто послуги Київ-Харків за період з 01.01.2018 по 15.10.2018 , без конкретизації маршрутів здійснених перевезень, фактично здійснено перевезення по маршруту м. Фастів - м. Харків . Вказане рішення комісії ДФС України позивач оскаржив в адміністративному порядку до Комісії з розгляду скарг Державної фіскальної служби України, яка своїм рішенням від 14 листопада 2018 року №43023/40453579/2 залишила скаргу без задоволення та рішення комісії № 965450/40453579 від 25 жовтня 2018 року без змін. 19 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено до ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 11 від З жовтня 2018 р. на загальну суму 10500 грн., в тому числі ПДВ на суму 1750 грн. 19 жовтня 2018 року засобами електронного зв'язку позивач отримав від ДФС України квитанцію про прийняття податкової накладної № 11 від 3 жовтня 2018 року та зупинення її реєстрації відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, зазначивши "ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Додатково повідомляємо: показник "D" = .02374821107296. 22 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено на адресу Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в якому позивач пояснив: 2 жовтня 2018 надійшло замовлення на перевезення вантажу автомобільним транспортом по території України. Оскільки БРУКЛІН ГРУПП не має на балансі власного транспорту, для виконання даного перевезення був залучений перевізник ТОВ МУЛЬТИТРАНС . Перевізником наданий зведений акт виконаних робіт на всі надані послуги за період з 01 жовтня по 15 жовтня 2018 року. Більш детальні пояснення та документи, що розкривають зміст операції на 7 аркушах додаються, що підтверджується квитанцією № 2 від 22 жовтня 2018 року з відміткою Документ прийнято . 25 жовтня 2018 року комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 965452/40453579 про відмову у реєстрації податкової накладної № 11 від 3 жовтня 2018 року з підстав: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. Додаткова інформація: Невідповідність поданих документів. В рахунку-фактурі та акті наданих послуг від залученого перевізника - ТОВ МУЛЬТИТРАНС зазначено авто послуги Київ-Харків за період з 01.01.2018 по 15.10.2018 , без конкретизації маршрутів здійснених перевезень, фактично здійснено перевезення по маршруту м. Фастів - м. Харків . Вказане рішення комісії ДФС України позивач оскаржив в адміністративному порядку до Комісії з розгляду скарг Державної фіскальної служби України, яка своїм рішенням від 14 листопада 2018 року №43014/40453579/2 залишила скаргу без задоволення та рішення комісії № 965452/40453579 від 25 жовтня 2018 року без змін. 19 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено до ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 5 від 2 жовтня 2018 р. на загальну суму 10500,00 грн., в тому числі ПДВ на суму 1750,00 грн. 19 жовтня 2018 року засобами електронного зв'язку позивач отримав від ДФС України квитанцію про прийняття податкової накладної № 5 від 2 жовтня 2018 року та зупинення її реєстрації відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, зазначивши "ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Додатково повідомляємо: показник "D" = .023748211072966. 22 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено на адресу Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в якому позивач пояснив: 1 жовтня 2018 надійшло замовлення на перевезення вантажу автомобільним транспортом по території України. ТОВ БРУКЛІН ГРУПП не має на балансі власного транспорту, а для виконання даного перевезення був залучений перевізник ТОВ МУЛЬТИТРАНС . Перевізником наданий зведений здачі-приймання робіт на за період з 01.10.2018 по 15.10.2018 року. Більш детальні пояснення та документи, що розкривають зміст операції на 6 аркушах додаються, що підтверджується квитанцією № 2 від 22 жовтня 2018 року з відміткою Документ прийнято . 25 жовтня 2018 року комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 965451/40453579 про відмову у реєстрації податкової накладної № 5 від 2 жовтня 2018 року з підстав: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. Додаткова інформація: Невідповідність поданих документів. В рахунку-фактурі та акті наданих послуг від залученого перевізника - ТОВ МУЛЬТИТРАНС зазначено авто послуги Київ-Харків за період з 01.01.2018 по 15.10.2018 , без конкретизації маршрутів здійснених перевезень, фактично здійснено перевезення по маршруту м. Фастів - м. Харків . Вказане рішення комісії ДФС України позивач оскаржив в адміністративному порядку до Комісії з розгляду скарг Державної фіскальної служби України, яка своїм рішенням від 14 листопада 2018 року №43021/40453579/2 залишила скаргу без задоволення та рішення комісії № 965451/40453579 від 25 жовтня 2018 року без змін. При цьому, у своїх поясненнях контролюючому органу по податковим накладним № 4 від 2 жовтня 2018 року, № 11 від 3 жовтня 2018 року та № 5 від 2 жовтня 2018 року позивач посилався насамперед на те, що перевізником був наданий зведений акт (звіт) на всі надані послуги за період з 1 жовтня по 15 жовтня 2018 року, а відсутність конкретизації маршрутів здійснених перевезень не свідчить про невиконання перевізником договору, як не вказує і на відсутність факту надання позивачем транспортно-експедиційних послуг замовнику та нереальність господарської операції. Товариство не погоджується зі спірними рішеннями, оскільки первинними документами підтверджено реальність здійснення господарських зобов'язань між позивачем та його контрагентами, а самі рішення не містять чітких підстав для відмови в реєстрації податкових накладних. З наведеного позивач робить висновок про наявність правових підстав для постановлення судового рішення про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримував, посилаючись на обставини викладені в адміністративному позові.

Ухвалою від 19.03.2019 року на підставі клопотання представника відповідача залучено до участі у справі другого відповідача - Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі та ДФС України). Призначено підготовче засідання на 09.04.2019 року.

15 лютого 2019 року від ДФС України, а 03 квітня 2019 року від ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі надійшли аналогічні за змістом відзиви на позовну заяву, в яких позовні вимоги не визнаються з таких підстав. 19.10.2018 року позивачем направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних складені податкові накладні № 3 від 01.10.2018 року, № 4 від 02.10.2018 року, № 5 від 02.10.2018 року, № 11 від 03.10.2018 року, №17 від 04.10.2018 року, № 19 від 05.10.2018 року реєстрація яких була зупинена у зв'язку з тим, що податкові накладні відповідають вимогам пп. 1.6 п. 1 Критеріям ризиковості платника . Про зупинення реєстрації податкових накладних позивачу повідомлено квитанцією № 1 та запропоновано надати пояснення та підтверджуючі документи про реальність господарської операції по податковим накладним. Скориставшись своїм правом позивач по кожній зупиненій податковій накладній надав повідомлення з поясненнями та підтверджуючі документи. Зупинення реєстрації податкових накладних відбувалося відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 ПКУ та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 117 Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних . Підставою для зупинення реєстрації податкових накладних стала наявність податкової інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником (пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника). Листом Державної фіскальної служби України від 21.03.2018 року № 959/99-99-07-18 Критерії ризиковості платника податку , зокрема, зазначено: 1. Платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: ...1.6. комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС розглянуть питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України; наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником. Проведеним аналізом даних Єдиного реєстру податкових накладних за вересень 2018 встановлено реалізацію транспортно-експедиційних послуг на суму ПДВ 191 тис. грн. В той же час податковий кредит платника сформовано від групи СГД, які здійснюють реалізацію товарів відмінних від придбаних: Трайгон-Херсон-Південь , А-Оптторгсервіс , Транзит Про на суму ПДВ 111 тис. грн., або більше 60 відсотків загального податкового кредиту (всього сума податкового кредиту за вересень склала 185 тис. грн.). Зазначене свідчить про мінімізацію податкових зобов'язань та ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі та ДФС України визначило позивача ризиковим платником, (витяг з протоколу від 16.10.2018 № 125). Надані позивачем документи не усунули недоліки податкових накладних. Все це, на думку відповідачів, є підставами для відмови в задоволенні позовних вимог.

Представник відповідачів в судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на обставини викладені в письмових запереченнях.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

28 серпня 2018 року між позивачем і Товариством з обмеженою відповідальністю БЕСТКОМ ДИСТРИБ'ЮШН (код ЄДРПОУ 39187122) був укладений договір надання транспортних послуг з перевезення вантажів територією України № 17/08-18.

Відповідно до п. 1.1. вказаного договору сторонами визначено, що в порядку і на умовах, визначених вказаним договором перевізник зобов'язується доставити (перевозити) автомобільним транспортом довірений йому Замовником (місця) відправлення до пункту (місця) призначення і видати їх уповноваженій на одержання вантажу особі (одержувачеві вантажу), а Замовник (Відправник) зобов'язується сплачувати за перевезення вантажу плату.

За умовами п.1.3 договору перевізник (позивач) має право залучати до виконання безпосереднього перевезення інших перевізників. При цьому, перевізник несе відповідальність перед замовником за дії всіх залучених третіх осіб.

За умовами вищевказаного договору передбачено зобов'язання позивача надати транспортно-експедиційні послуги з правом здійснювати самостійний добір перевізників, агентів, інших третіх осіб та укладати відповідні правочини з такими третіми особами від свого імені для виконання зобов'язань за цим договором. Таким чином, в даному випадку, позивач, як експедитор при наданні послуг, виступає як посередник (подібно до комісіонера), а договір надання транспортних послуг містить елементи договору транспортного експедирування.

29 вересня 2018 року між ТОВ БЕСТКОМ ДИСТРИБ'ЮШН (замовником) і позивачем (експедитором) відповідно до вищевказаного договору складено заявку №28/09/2018/1 на перевезення вантажу: продукти харчування, маршрут: Білгородка-Дніпро, розмір плати експедитору: 14000 грн з ПДВ.

Оскільки позивач не має власних або орендованих транспортних засобів і не має у штаті водіїв, для виконання умов договору надання транспортних послуг з перевезення вантажів територією України №17/08-18 від 28 серпня 2018 року позивачем був залучений безпосередній перевізник ТОВ ТЕРІВАН-СЕРВІС (код ЄДРПОУ 39871199), на підставі укладеного з останнім договору перевезення вантажів № 28092018-1/1 від 28 вересня 2018 року, та заявки № 28092018 від 28 вересня 2018 року.

Факт перевезення вантажу, відповідно до вищевказаних договорів, підтверджується товарно-транспортною накладною від 28 серпня 2018 року № 128.

Відповідно до акту надання послуг № 1018 від 1 жовтня 2018 року позивачем надано ТОВ БЕСТКОМ ДИСТРИБ'ЮШН транспортно-експедиційні послуги з перевезення вантажів по маршруту м. Білгородка - м. Дніпро, а/м АЕ4552Ю, АЕ2376ХК, заявка №28/09/2018/1 від 28 вересня 2018 року, на суму 14000 грн., в тому числі ПДВ 2333,33 грн.

01 жовтня 2018 року позивачем за вказаною операцією складено податкову накладну №3 на загальну суму 14000 грн., у тому числі ПДВ 2333,33 грн.

19 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено до ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 3 від 1 жовтня 2018 р. на загальну суму 14000 грн., в тому числі ПДВ на суму 2333,33 грн.

19 жовтня 2018 року засобами електронного зв'язку позивач отримав від ДФС України квитанцію про прийняття податкової накладної № 3 від 1 жовтня 2018 року та зупинення її реєстрації відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, зазначивши "ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Додатково повідомляємо: показник "D" = .0237481107296.

22 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено на адресу Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в якому позивач пояснив: 28 вересня 2018 року надійшло замовлення на перевезення харчових продуктів автомобільним транспортом по території України. ТОВ БРУКЛІН ГРУПП немає на балансі власного транспорту, а тому, для виконання даного перевезення, був залучений перевізник ТОВ ТЕРІВАН-СЕРВІС . Більш детальні пояснення та документи, що розкривають зміст операції на 13 аркушах додаються, що підтверджується квитанцією № 2 від 22 жовтня 2018 року з відміткою Документ прийнято .

25 жовтня 2018 року комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення № 965467/40453579 про відмову у реєстрації податкової накладної № 3 від 1 жовтня 2018 року з підстав: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. Додаткова інформація: невідповідність поданих документів. В товарно-транспортній накладній зазначено перевізником ТОВ БРУКЛІН ГРУПП та одночасно надано договір про залучення до перевезень ТОВ ТЕРІВАН-СЕРВІС .

Рішення комісії ДФС України позивач оскаржив в адміністративному порядку до Комісії з розгляду скарг Державної фіскальної служби України, яка своїм рішенням від 14 листопада 2018 року № 43022/40453579/2 залишила скаргу без задоволення та рішення комісії № 965467/40453579 від 25 жовтня 2018 року без змін.

03 січня 2017 року між позивачем і ТОВ ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА КОМПАНІЯ "ОМЕГА- АВТОПОСТАВКА (код ЄДРПОУ 33010822) був укладений договір про надання транспортно-експедиційних послуг по перевезенню вантажів автомобільним транспортом №000018-17.

Відповідно до п. 1.1. договору експедитор (позивач) зобов'язався за плату і за рахунок ТОВ ТПК ОМЕГА-АВТОПОСТАВКА (замовник) надати останньому визначені у заявці послуги по організації перевезень вантажів замовника найманим або власним вантажним транспортом у відповідності до діючого законодавства.

За умовами договору передбачено право позивача здійснювати самостійний добір перевізників, агентів, інших третіх осіб та укладати відповідні правочини з такими третіми особами від свого імені та нести повну відповідальність виконавця (експедитора) перед замовником за збереження вантажу та за дії таких третіх осіб.

03 жовтня 2018 року між ТОВ ТПК ОМЕГА-АВТОПОСТАВКА (замовником) і позивачем (експедитором) відповідно до укладеного договору складено заявку № ХВ-0190382 на перевезення вантажу: запчастини; маршрут: місце завантаження: с. Чайки, вул. Антонова, 1а - місце вивантаження: згідно ТТН; розмір плати експедитору: 4011 грн. з ПДВ.

Для виконання умов договору про надання транспортно-експедиційних послуг по перевезенню вантажів автомобільним транспортом № 000018-17 від 03 січня 2017 року позивачем був залучений безпосередній перевізник ФОП ОСОБА_3 (рнокпп НОМЕР_1), шляхом укладення з останнім договору перевезення вантажів №10022018-1/1 від 10 лютого 2018 року, та заявки на перевезення вантажів від 03 жовтня 2018 року № 03102018.

Для виконання перевезення ФОП ОСОБА_3 було подано транспортний засіб МАN, реєстраційний номер НОМЕР_2, який використовується ним на підставі договору оренди з ФОП ОСОБА_4. Заявкою на перевезення вантажів від 03 жовтня 2018 року № 03102018 погоджений водій перевізника: ОСОБА_6.

Факт перевезення вантажу, згідно з наведеними договорами, підтверджується товарно-транспортною накладною від 03 жовтня 2018 року № ХВ-3219331.

Відповідно до акту надання послуг № 1032 від 04 жовтня 2018 року позивачем надано ТОВ ТПК ОМЕГА-АВТОПОСТАВКА транспортно-експедиційні послуги з перевезення вантажів автомобільним транспортом по території України, відповідно до заявки № ХВ- 0190382 від 3 жовтня 2018 року, на суму 4011 грн., в тому числі ПДВ 668,50 грн.

04 жовтня 2018 року позивачем за даною операцією складено податкову накладну №17 на загальну суму 4011 грн., у тому числі ПДВ 668,50 грн.

19 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено до ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №17 від 04 жовтня 2018 р. на загальну суму 4011 грн., в тому числі ПДВ на суму 668,50 грн.

19 жовтня 2018 року засобами електронного зв'язку позивач отримав від ДФС України квитанцію про прийняття податкової накладної № 17 від 4 жовтня 2018 року та зупинення її реєстрації відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, зазначивши "ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Додатково повідомляємо: показник "D" = . 0237481107296.

23 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено на адресу Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в якому позивач пояснив: 3 жовтня 2018 надійшло замовлення на перевезення вантажу автомобільним транспортом по території України. ТОВ БРУКЛІН ГРУПП не має на балансі власного транспорту , а тому, для виконання даного перевезення, був залучений перевізник ФОП ОСОБА_3 Більш детальні пояснення та документи, що розкривають зміст операції на 8 аркушах додаються, що підтверджується квитанцією № 2 від 24 жовтня 2018 року з відміткою Документ прийнято .

25 жовтня 2018 року комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 966359/40453579 про відмову у реєстрації податкової накладної № 17 від 4 жовтня 2018 року з підстав: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. Додаткова інформація: невідповідність поданих документів. В товарно-транспортній накладній зазначено перевізником ФОП ОСОБА_4 та одночасно надано договір, акт виконаних робіт про залучення до перевезень ФОП ОСОБА_3

Рішення комісії ДФС України позивач оскаржив в адміністративному порядку до Комісії з розгляду скарг Державної фіскальної служби України, яка своїм рішенням від 14 листопада 2018 року № 42951/40453579/2 залишила скаргу без задоволення та рішення комісії № 966359/40453579 від 25 жовтня 2018 року без змін.

04 жовтня 2018 року між ТОВ ТПК ОМЕГА-АВТОПОСТАВКА (замовником) і позивачем (експедитором) складено заявку № ХВ-0191266 на перевезення вантажу: запчастини; маршрут: місце завантаження: с. Чайки, вул. Антонова, 1а - місце вивантаження: згідно ТТН; розмір плати експедитору: 4011 грн. з ПДВ.

Для виконання умов договору про надання транспортно-експедиційних послуг по перевезенню вантажів автомобільним транспортом № 000018-17від 03 січня 2017 року позивачем був залучений безпосередній перевізник ТОВ РЕСПЕКТ-ТРАНС-ЛОГІСТИК (код ЄДРПОУ 40254720), на підставі укладеного з останнім договору перевезення вантажу № 04/07/2018-1 від 4 липня 2018 року, та заявки на перевезення вантажу від 4 жовтня 2018 року № 04102018.

04 жовтня 2018 року між позивачем і ТОВ РЕСПЕКТ-ТРАНС-ЛОГІСТИК у письмовій формі була погоджена передача всіх прав, повноважень та обов'язків за договором перевезення вантажів № 10022018-1/1 від 10 лютого 2018 року ФОП ОСОБА_5, водій ОСОБА_7.

При цьому, відповідно до умов договору перевезення вантажів № 10022018-1/1 від 10 лютого 2018 року (п. 3.2.1. Договору) його сторони домовились, що якщо Перевізник при виконанні умов цього Договору виконує обов'язки перевізника, то сторони керуються загальними нормами законодавства при виконання умов Договору перевезення вантажів , а при виконанні Перевізником умов цього Договору обов'язків експедитора, то сторони керуються загальними нормами законодавства при виконання умов Договору транспортного експедирування . Відповідно до пункту 7 заявки сторони домовилися, що водій перевізника, вказаний у цій заявці, є повноважним представником перевізника з питань прийняття вантажу до перевезення, здійснення перевезення та передачі вантажу вантажоодержувачу.

Факт перевезення вантажу, відповідно до вищевказаних договорів, підтверджується товарно-транспортною накладною від 4 жовтня 2018 року № ХВ-3228581.

Відповідно до акту надання послуг № 1026 від 5 жовтня 2018 року позивачем надано ТОВ ТПК ОМЕГА-АВТОПОСТАВКА транспортно-експедиційні послуги з перевезення вантажів автомобільним транспортом по території України, відповідно до заявки № ХВ- 0191266 від 4 жовтня 2018 року, на суму 4011 грн., в тому числі ПДВ 668,50 грн.

03 жовтня 2018 року позивачем за вказаною операцією складено податкову накладну №18 на загальну суму 4011 грн., у тому числі ПДВ 668,50 грн.

19 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено до ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №18 від 5 жовтня 2018 р. на загальну суму 4011 грн., в тому числі ПДВ на суму 668,50 грн.

19 жовтня 2018 року засобами електронного зв'язку позивач отримав від ДФС України квитанцію про прийняття податкової накладної № 18 від 5 жовтня 2018 року та зупинення її реєстрації відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, зазначивши "ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Додатково повідомляємо: показник "D" = .0237481107296.

23 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено на адресу Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в якому позивач пояснив: 4 жовтня 2018 надійшло замовлення на перевезення вантажу автомобільним транспортом по території України. Оскільки ТОВ БРУКЛІН ГРУПП не має на балансі власного транспорту, для виконання даного перевезення був залучений перевізник ТОВ РЕСПЕКТ-ТРАНС-ЛОГІСТИК . Більш детальні пояснення та документи, що розкривають зміст операції на 8 аркушах додаються, що підтверджується квитанцією № 2 від 23 жовтня 2018 року з відміткою Документ прийнято .

25 жовтня 2018 року комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 965384/40453579 про відмову у реєстрації податкової накладної № 18 від 5 жовтня 2018 року з підстав: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. Додаткова інформація: платником податків не надано в повному обсязі документи щодо постачання/придбання товарів послуг. Невідповідність наданих документів. В товарно-транспортній накладній зазначено перевізником ФОП ОСОБА_5 та одночасно надано договір про залучення ТОВ РЕСПЕКТ- ТРАНС-ЛОГІСТИК для здійснення перевезень.

Рішення комісії ДФС України позивач оскаржив в адміністративному порядку до Комісії з розгляду скарг Державної фіскальної служби України, яка своїм рішенням від 14 листопада 2018 року № 42945/40453579/2 залишила скаргу без задоволення та рішення комісії № 965384/40453579 від 25 жовтня 2018 року без змін.

При цьому, у своїх поясненнях контролюючому органу по податковим накладним №3 від 01 жовтня 2018 року, № 17 від 4 жовтня 2018 року та № 18 від 5 жовтня 2018 року, позивач посилався насамперед на те, що відповідно до п. п. 11.1., 11.4. Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом, затверджених наказом Мінтрансу від 14 жовтня 1997 року № 363, товарно-транспортна накладна оформлюється вантажовідправником, позивач не бере і не може фактично брати участі в оформленні оригіналів накладної та, відповідно, не може нести відповідальність за недоліки її заповнення, а має можливість отримати відповідний примірник тільки від перевізника.

01 жовтня 2018 року між позивачем і ТОВ НОВАТОРБУД (замовник) (код ЄДРПОУ 32673903) укладено заявку-договір на перевезення вантажу № 011018\3, за умовами якої ТОВ БРУКЛІН ГРУПП (виконавець) взяв на себе обов'язок здійснити перевезення (організувати перевезення) вантажу на наступних умовах: маршрут перевезення: Фастів-Харків; адреса навантаження: Фастів; адреса розвантаження: Харків; вантаж: згідно ТТН; вартість фрахту: 10500 грн. з ПДВ.

Відповідно до п. 6 заявки-договору на перевезення вантажу № 011018\3 від 1 жовтня 2018 року перевізник має право передати свої повноваження по перевезенню вантажів третім особам за письмового погодження з замовником.

1 жовтня 2018 року між позивачем і ТОВ НОВАТОРБУД у письмовій формі була погоджена передача всіх прав, повноважень та обов'язків за заявкою-договором на перевезення вантажу № 011018\3 від 1 жовтня 2018 року перевізнику ТОВ МУЛЬТИТРАНС , водій ОСОБА_8.

Для виконання умов заявки-договору на перевезення вантажу № 011018\3 від 1 жовтня 2018 року позивачем був залучений безпосередній перевізник ТОВ МУЛЬТИТРАНС (ідентифікаційний код юридичної особи 25024651), на підставі укладеного з останнім договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 1 листопада 2017 року та заявки на перевезення вантажу № 01102018 від 1 жовтня 2018 року.

Факт перевезення вантажу, відповідно до вищевказаних договорів, підтверджується товарно-транспортною накладною від 1 жовтня 2018 року № Р5302.

Відповідно до акту надання послуг № 1013 від 2 жовтня 2018 року позивачем надано ТОВ НОВАТОРБУД транспортно-експедиційні послуги з перевезення вантажів по маршруту Фастів-Харків, відповідно до заявки-договору на перевезення вантажів, на суму 10 500 грн, в тому числі ПДВ 1750 грн.

1 жовтня 2018 року позивачем за вказаною операцією складено податкову накладну №4 на загальну суму 10500 грн, у тому числі ПДВ 1750 грн.

19 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено до ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 4 від 2 жовтня 2018 р. на загальну суму 10500 грн., в тому числі ПДВ на суму 1750 грн.

19 жовтня 2018 року засобами електронного зв'язку позивач отримав від ДФС України квитанцію про прийняття податкової накладної № 4 від 2 жовтня 2018 року та зупинення її реєстрації відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, зазначивши "ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Додатково повідомляємо: показник "D" = .023748211072966.

22 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено на адресу Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в якому позивач пояснив: 1 жовтня 2018 надійшло замовлення на перевезення вантажу автомобільним транспортом по території України. Оскільки ТОВ БРУКЛІН ГРУПП не має на балансі власного транспорту, для виконання даного перевезення був залучений перевізник ТОВ МУЛЬТИТРАНС . На кожне перевезення укладається окремий заявка - договір з замовником. Перевізник надав зведений акт виконаних робіт на всі надані послуги за період з 01 жовтня по 15 жовтня 2018 року. Більш детальні пояснення та документи, що розкривають зміст операції на 6 аркушах додаються, що підтверджується квитанцією № 2 від 22 жовтня 2018 року з відміткою Документ прийнято .

25 жовтня 2018 року комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 965450/40453579 про відмову у реєстрації податкової накладної № 4 від 2 жовтня 2018 року з підстав: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. Додаткова інформація: Невідповідність поданих документів. В рахунку-фактурі та акті наданих послуг від залученого перевізника - ТОВ МУЛЬТИТРАНС зазначено авто послуги Київ-Харків за період з 01.01.2018 по 15.10.2018 , без конкретизації маршрутів здійснених перевезень, фактично здійснено перевезення по маршруту м. Фастів - м. Харків .

Рішення комісії ДФС України позивач оскаржив в адміністративному порядку до Комісії з розгляду скарг Державної фіскальної служби України, яка своїм рішенням від 14 листопада 2018 року № 43023/40453579/2 залишила скаргу без задоволення та рішення комісії № 965450/40453579 від 25 жовтня 2018 року без змін.

02 жовтня 2018 року між позивачем і ТОВ НОВАТОРБУД (замовник) (код ЄДРПОУ 32673903) укладено заявку-договір на перевезення вантажу № 021018\3, за умовами якої ТОВ БРУКЛІН ГРУПП (виконавець) взяв на себе обов'язок здійснити перевезення (організувати перевезення) вантажу на наступних умовах: маршрут перевезення: Фастів-Харків; адреса навантаження: Фастів; адреса розвантаження: Харків; вантаж: згідно ТТН; вартість фрахту: 10500 грн з ПДВ.

Відповідно до п. 6 заявки-договору на перевезення вантажу № 021018\3. від 1 жовтня 2018 року перевізник має право передати свої повноваження по перевезенню вантажів третім особам за письмового погодження з замовником.

2 жовтня 2018 року між позивачем і ТОВ НОВАТОРБУД у письмовій формі була погоджена передача всіх прав, повноважень та обов'язків за заявкою-договором на перевезення вантажу № 021018\3 від 2 жовтня 2018 року перевізнику ТОВ МУЛЬТИТРАНС , водій ОСОБА_9.

Для виконання умов заявки-договору на перевезення вантажу № 021018\3 від 2 жовтня 2018 року позивачем був залучений безпосередній перевізник ТОВ МУЛЬТИТРАНС (код ЄДРПОУ 25024651), на підставі укладеного з останнім договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 1 листопада 2017 року та заявки на перевезення вантажу №02102018 від 2 жовтня 2018 року.

Факт перевезення вантажу, відповідно до вищевказаних договорів, підтверджується товарно-транспортною накладною від 2 жовтня 2018 року № Р5330.

Відповідно до акту надання послуг № 1020 від 3 жовтня 2018 року позивачем надано ТОВ НОВАТОРБУД транспортно-експедиційні послуги з перевезення вантажів по маршруту Фастів-Харків, відповідно до заявки-договору на перевезення вантажів, на суму 10500 грн, в тому числі ПДВ 1750 грн.

2 жовтня 2018 року позивачем за вказаною операцією складено податкову накладну №11 на загальну суму 10500 грн, у тому числі ПДВ 1750 грн.

19 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено до ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №11 від З жовтня 2018 р. на загальну суму 10500 грн., в тому числі ПДВ на суму 1 750 грн.

19 жовтня 2018 року засобами електронного зв'язку позивач отримав від ДФС України квитанцію про прийняття податкової накладної № 11 від 3 жовтня 2018 року та зупинення її реєстрації відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, зазначивши "ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Додатково повідомляємо: показник "D" = .02374821107296.

22 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено на адресу Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в якому позивач пояснив: 2 жовтня 2018 надійшло замовлення на перевезення вантажу автомобільним транспортом по території України. Оскільки ТОВ БРУКЛІН ГРУПП не має на балансі власного транспорту, для виконання даного перевезення був залучений перевізник ТОВ МУЛЬТИТРАНС . Перевізником наданий зведений акт виконаних робіт на всі надані послуги за період з 01 жовтня по 15 жовтня 2018 року. Більш детальні пояснення та документи, що розкривають зміст операції на 7 аркушах додаються, що підтверджується квитанцією № 2 від 22 жовтня 2018 року з відміткою Документ прийнято .

25 жовтня 2018 року комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 965452/40453579 про відмову у реєстрації податкової накладної № 11 від 3 жовтня 2018 року з підстав: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. Додаткова інформація: Невідповідність поданих документів. В рахунку-фактурі та акті наданих послуг від залученого перевізника - ТОВ МУЛЬТИТРАНС зазначено авто послуги Київ-Харків за період з 01.01.2018 по 15.10.2018 , без конкретизації маршрутів здійснених перевезень, фактично здійснено перевезення по маршруту м. Фастів - м. Харків .

Рішення комісії ДФС України позивач оскаржив в адміністративному порядку до Комісії з розгляду скарг Державної фіскальної служби України, яка своїм рішенням від 14 листопада 2018 року № 43014/40453579/2 залишила скаргу без задоволення та рішення комісії № 965452/40453579 від 25 жовтня 2018 року без змін.

1 жовтня 2018 року між позивачем і ТОВ НОВАТОРБУД (замовник) (код ЄДРПОУ 32673903) укладено заявку-договір на перевезення вантажу №011018\3, за умовами якої ТОВ БРУКЛІН ГРУПП (виконавець) взяв на себе обов'язок здійснити перевезення (організувати перевезення) вантажу на наступних умовах: маршрут перевезення: Фастів-Харків; адреса навантаження: Фастів; адреса розвантаження: Харків; вантаж: згідно ТТН; вартість фрахту: 10500 грн з ПДВ.

Відповідно до п. 6 заявки-договору на перевезення вантажу № 011018\3 від 1 жовтня 2018 року перевізник має право передати свої повноваження по перевезенню вантажів третім особам за письмового погодження з замовником.

1 жовтня 2018 року між позивачем і ТОВ НОВАТОРБУД у письмовій формі була погоджена передача всіх прав, повноважень та обов'язків за заявкою-договором на перевезення вантажу № 011018\3 від 1 жовтня 2018 року перевізнику ТОВ МУЛЬТИТРАНС , водій ОСОБА_10.

Для виконання умов заявки-договору на перевезення вантажу № 011018\3 від 1 жовтня 2018 року позивачем був залучений безпосередній перевізник ТОВ МУЛЬТИТРАНС (код ЄДРПОУ 25024651), на підставі укладеного з останнім договору про надання транспортно-експедиційних послуг від 1 листопада 2017 року та заявки на перевезення вантажу №01102018 від 1 жовтня 2018 року.

Факт перевезення вантажу, відповідно до вищевказаних договорів, підтверджується товарно-транспортною накладною від 1 жовтня 2018 року № Р5303.

Відповідно до акту надання послуг № 1014 від 2 жовтня 2018 року позивачем надано ТОВ НОВАТОРБУД транспортно-експедиційні послуги з перевезення вантажів по маршруту Фастів-Харків, відповідно до заявки-договору на перевезення вантажів, на суму 10500 грн, в тому числі ПДВ 1750 грн.

1 жовтня 2018 року позивачем за вказаною операцією складено податкову накладну №5 на загальну суму 10500 грн, у тому числі ПДВ 1750 грн.

19 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено до ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 5 від 2 жовтня 2018 р. на загальну суму 10500 грн., в тому числі ПДВ на суму 1750 грн.

19 жовтня 2018 року засобами електронного зв'язку позивач отримав від ДФС України квитанцію про прийняття податкової накладної № 5 від 2 жовтня 2018 року та зупинення її реєстрації відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, зазначивши "ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Додатково повідомляємо: показник "D" = .023748211072966.

22 жовтня 2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено на адресу Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в якому позивач пояснив: 1 жовтня 2018 надійшло замовлення на перевезення вантажу автомобільним транспортом по території України. Оскільки ТОВ БРУКЛІН ГРУПП не має на балансі власного транспорту, для виконання даного перевезення був залучений перевізник ТОВ МУЛЬТИТРАНС . Перевізником наданий зведений акт здачі-приймання робіт на за період з 01.10.2018 по 15.10.2018 року. Більш детальні пояснення та документи, що розкривають зміст операції на 6 аркушах додаються, що підтверджується квитанцією № 2 від 22 жовтня 2018 року з відміткою Документ прийнято .

25 жовтня 2018 року комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 965451/40453579 про відмову у реєстрації податкової накладної № 5 від 2 жовтня 2018 року з підстав: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. Додаткова інформація: Невідповідність поданих документів. В рахунку-фактурі та акті наданих послуг від залученого перевізника - ТОВ МУЛЬТИТРАНС зазначено авто послуги Київ-Харків за період з 01.01.2018 по 15.10.2018 , без конкретизації маршрутів здійснених перевезень, фактично здійснено перевезення по маршруту м. Фастів - м. Харків .

Вказане рішення комісії ДФС України позивач оскаржив в адміністративному порядку до Комісії з розгляду скарг Державної фіскальної служби України, яка своїм рішенням від 14 листопада 2018 року № 43021/40453579/2 залишила скаргу без задоволення та рішення комісії № 965451/40453579 від 25 жовтня 2018 року без змін.

При цьому, у своїх поясненнях контролюючому органу по податковим накладним №4 від 2 жовтня 2018 року, № 11 від 3 жовтня 2018 року та № 5 від 2 жовтня 2018 року позивач посилався насамперед на те, що перевізником був наданий зведений акт (звіт) на всі надані послуги за період з 1 жовтня по 15 жовтня 2018 року, а відсутність конкретизації маршрутів здійснених перевезень не свідчить про невиконання перевізником договору, як не вказує і на відсутність факту надання позивачем транспортно-експедиційних послуг замовнику та нереальність господарської операції.

Відповідачі вказують, що позивача включено до Журналу ризикових платників у зв'язку з наявною інформацією про участь його у схемах мінімізації податкових зобов'язань по ПДВ.

Проведеним аналізом даних Єдиного реєстру податкових накладних за вересень 2018 встановлено реалізацію транспортно-експедиційних послуг на суму ПДВ 191 тис. грн. В той же час податковий кредит платника сформовано від групи СГД, які здійснюють реалізацію товарів відмінних від придбаних: Трайгон-Херсон-Південь , А-Оптторгсервіс , Транзит Про на суму ПДВ 111 тис. грн.., або більше 60 відсотків загального податкового кредиту (всього сума податкового кредиту за вересень склала 185 тис. грн.).

Зазначене, на думку відповідачів, свідчить про мінімізацію податкових зобов'язань та про обґрунтованість визнання позивача ризиковим підприємством, про що відповідачами надано витяг з протоколу № 125 від 16 жовтня 2018 року засідання комісії ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, яка приймає рішення про реєстрацію ПК/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, створеної відповідно до наказу ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі № 276 від 14.03.2018 року.

Щодо відмови в реєстрації зупинених податкових накладних відповідачі пояснюють наступне.

Податкова накладна № 3 від 01.10.2018 складена за результатами проведеної господарської операції про надання послуг ТОВ Бестком Дистриб'юшин на суму ГІДВ 2333,33 грн. та 19.10.2018 податкова накладна направлена для реєстрації в ЄРПН, але була зупинена у зв'язку з тим, що податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку .

22.10.2018 позивачем повідомленням № 2 надано пояснення та 7 копії документів.

За результатами розгляду 25.10.2018 комісією ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі прийнято рішення № 965467/40453579 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 01.10.2018.

Податкова накладна № 4 від 02.10.2018 складена за результатами проведеної господарської операції про надання послуг ТОВ Новаторбуд на суму ПДВ 1750 грн.

19.10.2018 податкова накладна направлена для реєстрації в ЄРПН, але була зупинена у зв'язку з тим, що податкова накладна відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку .

22.10.2018 позивач повідомленням № 3 надано пояснення та 6 копій документів.

За результатами розгляду 25.10.2018 комісією ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі прийнято рішення № 965450/40453579 про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 02.10.2018.

Податкова накладна № 5 від 02.10.2018 складена за результатами проведеної господарської операції про надання послуг ТОВ Новаторбуд на суму ПДВ 1750 грн.

19.10.2018 податкова накладна направлена для реєстрації в ЄРПН, але була зупинена у зв'язку з тим, що податкова накладна відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку .

22.10.2018 позивач повідомленням № 4 надано пояснення та 7 копії документів.

За результатами розгляду 25.10.2018 комісією ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі прийнято рішення № 965451/40453579 про відмову в реєстрації податкової накладної № 5 від 02.10.2018.

Податкова накладна № 11 від 02.10.2018 складена за результатами проведеної господарської операції про надання послуг ТОВ Новаторбуд на суму ПДВ 1750 грн.

19.10.2018 податкова накладна направлена для реєстрації в ЄРПН, але була зупинена у зв'язку з тим, що податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку .

22.10.2018 позивач повідомленням № 5 надано пояснення та 7 копій документів.

За результатами розгляду 25.10.2018 комісією ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі прийнято рішення № 965452/40453579 про відмову в реєстрації податкової накладної № 11 від 02.10.2018.

Що стосується відмови в реєстрації податкової накладної від 05.10.2018 № 19, відповідачі пояснили, що 19.10.2018 до ЄРПН надійшла для реєстрації податкова накладна, яка була зупинена у зв'язку з тим, що податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку .

23.10.2018 позивачем повідомленням № 2 надано пояснення та 8 копії документів.

За результатами розгляду 25.10.2018 комісією ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі прийнято рішення № 42945/40453579 про відмову в реєстрації податкової накладної № 19 від 05.10.2018.

Під час розгляду наданих документів Комісією встановлено:

- податкова накладна № 3 від 01.10.2018 року - невідповідність поданих документів. В товарно-транспортній накладній зазначено перевізником ТОВ Бруклін Групп та одночасно надано договір про залучення до перевезень ТОВ Теріван-Сервіс ;

- податкова накладна № 4 від 02.10.2018 року - невідповідність поданих документів. В рахунку-фактурі та акті надання послуг від залученого перевізника ТОВ Мультитранс зазначено авто послуги Київ-Харків за період з 01.10.2018 по 15.10.2018 , без конкретизації маршрутів здійснених перевезень, фактично здійснено перевезення по маршруту м.Фастів - м.Харків ;

- податкова накладна № 5 від 02.10.2018 року - невідповідність поданих документів. В рахунку-фактурі та акті надання послуг від залученого перевізника ТОВ Мультитранс зазначено автопослуги Київ-Харків за період з 01.10.2018 по 15.10.2018 , без конкретизації маршрутів здійснених перевезень, фактично здійснено перевезення по маршруту м.Фастів - м.Харків ;

- податкова накладна № 11 від 02.10.2018 року - невідповідність поданих документів. В рахунку-фактурі та акті надання послуг від залученого перевізника - ТОВ Мультитранс зазначено автопослуги Київ-Харків за період з 01.10.2018р. по 15.10.2018р. , без конкретизації маршрутів здійснених перевезень, фактично здійснено перевезення по маршруту м. Фастів - м. Харків ;

- податкова накладна № 19 від 03.10.2018 року - платником податків не надано в повному обсязі документи щодо постачання/придбання товарів/послуг. Невідповідність наданих документів. В товарно-транспортній накладній зазначено перевізником ФОП ОСОБА_5 та одночасно надано договір про залучення ТОВ Респект-Транс Логістик для здійснення перевезень.

Результати розгляду Комісією наданих документів оформлено протоколом від 24.10.2018 року № 130.

Податкова накладна № 17 від 04.10.2018 року складена за результатами проведеної господарської операції про надання послуг ТОВ ТПК Омега-Автопоставка на суму ПДВ 668,50 грн. 19.10.2018 року податкова накладна направлена для реєстрації в ЄРПН, але була зупинена у зв'язку з тим, що податкова накладна відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку .

23.10.2018 року позивачем повідомленням № 1 надано пояснення та 8 копії документів.

За результатами розгляду 25.10.2018 року комісією ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі прийнято рішення № 42951/40453579 про відмову в реєстрації податкової накладної № 17 від 04.10.2018 року.

Рішення комісії ґрунтувалося на тому, що позивачем надано документи, які складені з порушенням законодавства. Документи не відповідають один одному, а саме: в товарно-транспортній накладній зазначено перевізник ФОП ОСОБА_4 та одночасно надано договір, акт виконаних робіт про залучення до перевезень ФОП ОСОБА_3

Результати розгляду Комісією наданих документів по податковій накладній № 17 оформлено протоколом від 25.10.2018 року № 131.

Позивач не погодився з такою позицією відповідачів та звернувся до суду з відповідним позовом.

При вирішенні пору по суті суд виходить з наступного.

Як підставу для прийняття спірних рішень ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі зазначено про надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства; невідповідність поданих документів; в ТТН зазначено перевізником одного суб'єкта господарювання та одночасно надано договір про залучення до перевезення іншого суб'єкта господарювання;платником податків не надано в повному обсязі документи щодо постачання/придбання товарів/послуг; не конкретизовано маршрути перевезення.

Проте, суд вважає такі висновки податкового органу помилковими у зв'язку з наступним.

Відповідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України.

Згідно п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою КМ України від 29 грудня 2010 року № 1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до п. 12 Порядку № 1246 Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", та Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 13 Порядку № 1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Відповідно до п. 201.16 статті 201 ПКУ реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117 (далі - Порядок № 117), податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

При цьому, відповідно до п. 10 Порядку № 117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Пунктом 13 Порядку № 117 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Зі змісту квитанцій від 19.10.2018 № 1 слідує, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність Податкових накладних критеріям ризиковості платника податку, визначених пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Втім жодна з квитанцій не містить запису в полі Виявлені помилки , що унеможливлює усунення таких помилок.

З цього приводу суд зазначає, що контролюючим органом порушено не тільки принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, а і норми п. 13 Порядку № 117, оскільки ним не зазначено у квитанції конкретного та чіткого критерію ризиковості платника податку, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), на підставі якого здійснено зупинення реєстрації Податкових накладних.

Такий висновок суду базується на тому, що фіскальним органом у квитанції зазначено лише загальне посилання на відповідність Податкової накладної критерію ризиковості платника податку, визначених пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку, у той час як чинне законодавство вимагає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію.

Слід також зазначити, що пп. 1.6 п. 1 Критеріїв № 959 (лист ДФС від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-18 "Критерії ризиковості платника податку") містить у собі визначення різних обставин встановлення ризиковості платника податків: платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:

- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);

- дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;

- платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 ПК України;

- наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

Таким чином, фіскальний орган був зобов'язаний чітко вказати у квитанції не тільки на конкретний вид критерію, який встановлений пп. 1.6 п. 1 Критеріїв № 959, але і на відповідне рішення, відповідно до якого позивача внесено до переліку ризикових платників. Крім того, відповідачем також не надано суду ані самого протоколу засідання Комісії, ані переліку платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, ані матеріалів, на підставі яких платника податків віднесено до такого переліку.

При цьому, пунктами 6 та 7 Порядку № 117 визначено, що у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Зі змісту вказаних норм слідує, що підставами для зупинення реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування є наступні:

1) відповідність платника податку - критеріям ризиковості платника податку;

2) відповідність податкової накладної/розрахунку коригування - критеріям ризиковості здійснення операції.

Отже, положення зазначених пунктів Порядку № 117 є чіткими і не припускають неоднозначне (множинне) трактування обов'язків контролюючих органів.

Разом з тим, реєстрація поданих позивачем податкових накладних зупинена, як зазначено в Квитанціях, через те, що "ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку".

Тобто, відповідачем застосовано критерії ризиковості платника податку до податкових накладних, а не до платника податку - позивача, що свідчить про те, що контролюючим органом реєстрацію податкової накладної зупинено з підстав, які не передбачені законодавством - Порядком № 117.

У той же час, згідно з п. п. 14, 15 Порядку № 117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).

Пунктами 18 - 21 Порядку № 117 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Як слідує з матеріалів справи, позивачем, у спосіб, визначений Порядком № 117, направлено відповідачу пояснення та копії документів до зазначених господарських операцій та податкових накладних.

Поряд з цим, форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначена Порядком № 117 (додаток 2 до Порядку). Форма такого рішення передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН з підстав надання документів, які складені з порушенням законодавства, контролюючий орган зобов'язаний вказати конкретні документи (їх реквізити) та зазначити, у чому полягає порушення.

Проте, на порушення наведених вимог законодавства оскаржуване рішення містить лише загальне твердження про їх складення з порушенням вимог законодавства без конкретизації, які саме документи містять недоліки, що не дозволяють приймати їх до податкового і бухгалтерського обліку, та у чому такі недоліки полягають.

Фраза В товарно-транспортній накладній зазначено перевізником (ТОВ БРУКЛІН ГРУПП , ФОП ОСОБА_4, ФОП ОСОБА_5Р.) та одночасно надано договір про залучення до перевезень (ТОВ ТЕРІВАН-СЕРВІС , ФОП ОСОБА_3, ТОВ РЕСПЕКТ-ТРАНС ЛОГІСТІК ) для здійснення перевезень є загальною та не дає змоги встановити, які саме ТТН (дата, номер та ін.) та в чому саме викликають сумніви.

Такою ж є фраза без конкретизації маршрутів перевезення .

Окремо суд звертає увагу відповідачів, що при надсиланні на адресу позивача квитанцій № 1 від 19 жовтня 2018 року, жодних помилок, з перелічених вище, зазначено не було.

Водночас, сукупність наданих позивачем первинних документів не дають підстав для сумніву щодо реальності фінансово-господарських операцій з контрегентами, а наданий позивачем пакет документів був достатнім для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Таким чином, зважаючи на наявність у позивача передбачених законодавством документів, які підтверджують реальність фінансово-господарських операцій між позивачем та контрагентами, а також враховуючи, що достатність їх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної не спростована відповідачами, суд дійшов висновку, що останні не мали правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.

Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що рішення комісії ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі від 25.10.2018 року за №№ 965467/40453579, 966359/40453579, 965384/40453579, 965450/40453579, 965452/40453579, 965451/40453579 про відмову у реєстрації податкових накладних ТОВ "БРУКЛІН ГРУПП" від 01.10.2018 року № 3, від 04.10.2018 року № 17, від 05.10.2018 року № 19, від 02.10.2018 року № 4, від 03.10.2018 року № 11, від 02.10.2018 року № 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті необґрунтовано, тобто, без з урахуванням усіх обставин, що мали значення для їх прийняття, непропорційно, тобто, без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване рішення (дія), а відтак є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання ДФС України здійснити реєстрацію податкових накладних ТОВ "БРУКЛІН ГРУПП" від 01.10.2018 року № 3, від 04.10.2018 року № 17, від 05.10.2018 року № 19, від 02.10.2018 року № 4, від 03.10.2018 року № 11, від 02.10.2018 року № 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.

Згідно пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Законодавчими приписами визначено суб'єктивний склад осіб, які будуть учасниками судового процесу (відповідачами) у справах про оскарження протиправної відмови у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних :

- головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників ДФС - в частині оскарження рішення комісії, яка прийняла рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;

- Державна фіскальна служба України в частині зобов'язання зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних у випадку визнання протиправними та скасування рішень головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування.

Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що ДФС України є належним відповідачем в частині зобов'язання зареєструвати вказану податкову накладну.

Відповідно до ч. 3 ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Отже, з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Державну фіскальну службу здійснити реєстрацію податкових накладних ТОВ "БРУКЛІН ГРУПП" від 01.10.2018 року № 3, від 04.10.2018 року № 17, від 05.10.2018 року № 19, від 02.10.2018 року № 4, від 03.10.2018 року № 11, від 02.10.2018 року № 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи відповідачі як суб'єкти владних повноважень не надали суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, не довели правомірності своїх рішень.

За таких обставин, з урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідачів, а тому, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

В судовому засіданні 16 квітня 2019 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС в Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 39394259, 73026, м. Херсон, пр. Ушакова, 75) від 25.10.2018 року за №№ 965467/40453579, 966359/40453579, 965384/40453579, 965450/40453579, 965452/40453579, 965451/40453579 про відмову у реєстрації податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю "БРУКЛІН ГРУПП" (код ЄДРПОУ 40453579, 73003, м. Херсон, вул. Богородицька, 17, офіс 401) від 01.10.2018 року № 3, від 04.10.2018 року № 17, від 05.10.2018 року № 19, від 02.10.2018 року № 4, від 03.10.2018 року № 11, від 02.10.2018 року № 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197, 04655, м. Київ, Львівська площа, 8) зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю "БРУКЛІН ГРУПП" (код ЄДРПОУ 40453579, 73003, м. Херсон, вул. Богородицька, 17, офіс 401) від 01.10.2018 року № 3, від 04.10.2018 року № 17, від 05.10.2018 року № 19, від 02.10.2018 року № 4, від 03.10.2018 року № 11, від 02.10.2018 року № 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання на розгляд відповідачу - 19.10.2018 року.

Стягнути з Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, 04655, м. Київ, Львівська площа, 8) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БРУКЛІН ГРУПП" (код ЄДРПОУ 40453579, 73003, м. Херсон, вул. Богородицька, 17, офіс 401) сплачену суму судового збору в розмірі 1921,00 грн. (тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня), шляхом безспірного списання.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 19 квітня 2019 р.

Суддя Гомельчук С.В.

кат. 111030600

СудХерсонський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення16.04.2019
Оприлюднено21.04.2019
Номер документу81278983
СудочинствоАдміністративне