Рішення
від 15.04.2019 по справі 686/24119/18
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/24119/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2019 року Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Козак О.В.,

при секретарі - Слободянюк А.Ю.,

за участі: позивача ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2,

третьої особи , представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Хмельницькому цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, третя особа без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3 про усунення перешкод у розпорядженні власністю,

встановив:

В жовтні 2018 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_7, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 про усунення перешкод у розпорядженні власністю. В обґрунтування свого позову позивач вказала, що вона є власником 54/100 ідеальних частин садибного житлового будинку з належними до нього надвірними будівлями, розташованого по вул.Грушевського, 10 в м.Хмельницькому, згідно договору купівлі-продажу від 29.12.1995 року. Співвласниками вказаного будинку є ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6. Кожен із співвласників має у власності частину будинку та відповідно часткам земельні ділянки у приватній власності. Окрім того, у спільному користуванні є частина земельної ділянки, де крім зазначених осіб - сусідів співвласників, є співвласником ОСОБА_3 за рішенням суду. На даний час вона має намір продати частину будинку із відповідною частиною земельної ділянки, яка належить їй на праві приватної власності. Для реалізації свого законного права вона звернулась до приватного нотаріуса ОСОБА_7 для посвідчення договору купівлі-продажу свого майна. Нотаріусом було надіслано листи до співвласників вказаного будинку з пропозицією придбати чи відмовитись від купівлі частини домоволодіння, яке є частиною спільної часткової власності, а саме: 54/100-х ідеальних частин будинку та земельної ділянки площею 0,0189 га, кадастровий номер якої є 6810100000:01:003:0124 за ціною 485310,60 грн., що становить 18000 доларів США по курсу НБУ. Проте, відповідачі свідомо проігнорували листи-пропозиції, намірено не отримали їх на пошті, а тому листи були повернуті нотаріусу у зв'язку із закінченням терміну зберігання. Зазначене підтверджується відмовою приватного нотаріуса від 17.09.2018 року №282/01-16 посвідчити договір купівлі-продажу.

Маючи неприязні стосунки із сусідами, вона не має іншої можливості звернутися до них із проханням надати відповідь на пропозицію купити або відмовитись купити належну їй частину домоволодіння у відповідності до вимог ст.362 ЦК України. Їй стало відомо, що сусіди не маючи наміру придбати її частину будинку із земельною ділянкою, хочуть завадити їй скористатись своїм законним правом розпорядитися на свій розсуд власним будинком із земельною ділянкою. Відповідачі знають про її намір продати свою частину будинку з серпня 2018 року, вона має покупця, однак вони чинять їй перешкоди у розпорядженні власністю. Вона вважає, що її право у розпорядженні власністю порушено і може бути захищено та відновлено лише у судовому порядку. Тому позивач просить позов задоволити та зобов'язати відповідачів надати письмову відповідь приватному нотаріусу ОСОБА_7 про намір купити або відмовитися від купівлі належного їй на праві приватної власності 54/100 будинку з належними до нього надвірними будівлями по вул.Грушевського, 10 у м.Хмельницькому та земельної ділянки 0,0189 га, кадастровий номер якої 6810100000:01:003:0124, протягом десяти календарних днів з дня постановлення рішення суду. Постановити, що у разі не надання такої відповіді у встановлений десятиденний строк вважати, що умови ст.362 ЦК України ОСОБА_1 виконані.

В судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали, просили їх задоволити з підстав вказаних у позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_4 - третя особа ОСОБА_3 в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, оскільки відповіді давати не бажає, у такому стані в якому перебуває будинок купувати відмовляється.

Інші учасники в судове засіданні не з'явились про час та місце розгляду справи повідомлялись у встановленому законом порядку.

Заслухавши пояснення позивача та її представника, представника відповідача - третьої особи, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено що ОСОБА_1 є власником 54/100 частин житлового будинку з належними до нього надвірними будівлями, розташованого по вул.Грушевського, 10 в м.Хмельницькому, згідно договору купівлі-продажу від 29.12.1995 року. Також їй, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку від 08.07.2009 року, належить земельна ділянка площею 0,0189га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер 6810100000:01:003:0124.

Співвласниками вказаного будинку є: ОСОБА_4 - 23/100 частки; ОСОБА_5 - 23/200 частки; ОСОБА_6 - 23/200 частки.

Рішенням Хмельницького міського суду від 05.12.2002 року задоволено позов ОСОБА_8 та встановлено порядок користування земельною ділянкою по вул.Грушевського, 10 у м.Хмельницькому між співвласниками.

Вказані обставини підтверджуються: договором купівлі-продажу від 29.12.1995 року; державним актом на право власності на земельну ділянку від 08.07.2009 року; повідомленням Хмельницького БТІ від 27.02.2018р. № 708745; рішенням Хмельницького міського суду від 05.12.2002 року.

У відповідності до вимог ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Згідно ст.321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст.391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до ст.358 ЦК України, право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.

Згідно ч.ч.1,2 ст.362 ЦК України, у разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів. Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає. Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна - протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі.

Відповідно до пунктів 5.1, 5.2, 5.3, 5.4, 5.6, 5.7 Глави 1 Розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012р. №296/5, у разі якщо один з учасників спільної часткової власності продає належну йому частку в спільній власності іншій особі, нотаріус повинен упевнитись у тому, що продавець у письмовій формі повідомив усіх інших учасників спільної часткової власності (як фізичних, так і юридичних осіб) про свій намір продати свою частку іншій особі із зазначенням ціни та інших умов, на яких продається ця частка.

Доказом повідомлення учасників спільної часткової власності про подальший продаж частки в спільному майні є або свідоцтво, видане нотаріусом, про передачу їм заяви продавця, або заява учасників спільної часткової власності про відмову від здійснення права переважної купівлі частки майна, що продається (із зазначенням ціни та інших умов продажу цієї частки). Справжність підпису на заяві має бути засвідчена нотаріально.

Заява учасника спільної часткової власності про відмову від права переважної купівлі може бути викладена на окремому стандартному білому аркуші паперу з одночасною реєстрацією в журналі реєстрації вхідних документів або на спеціальному бланку нотаріальних документів (за бажанням зазначеного учасника).

Якщо вказана заява передана особисто учаснику спільної часткової власності нотаріусом, який посвідчує договір, то свідоцтво про передачу заяви не видається, при цьому примірник заяви з написом нотаріуса про її вручення додається до примірника договору купівлі-продажу частки відчужуваного майна, який залишається в матеріалах нотаріальної справи.

При одержанні від учасників спільної часткової власності письмової відповіді на повідомлення про продаж ця відповідь додається до примірника договору, що залишається у матеріалах нотаріальної справи.

Якщо решта учасників спільної часткової власності відмовиться від здійснення права переважної купівлі або не здійснить цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо іншого майна - протягом десяти днів з дня одержання повідомлення про намір і умови продажу, то нотаріус після одержання заяви про відмову або після спливу встановленого терміну може посвідчити договір купівлі-продажу частки спільного майна іншій особі.

Договір купівлі-продажу частки спільного майна іншій особі може бути посвідчений нотаріусом за наявності відомостей про те, що учасники спільної часткової власності відмовились одержати надіслані на їх адресу заяви продавця про його намір продати свою частку. Про цю обставину повинна свідчити зроблена на зворотному повідомленні відмітка органу зв'язку.

Отже, з наведеного вище вбачається, що обов'язок повідомити усіх учасників спільної часткової власності про свій намір продати свою частку іншій особі із зазначенням ціни та інших умов покладається на продавця.

У відповідності з вимогами ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч.ч.1,6 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Як зазначено у п.п. 5.2, 5.7 вищевказаного Порядку, доказом повідомлення учасників спільної часткової власності про подальший продаж частки в спільному майні є або свідоцтво, видане нотаріусом, про передачу їм заяви продавця, або заява учасників спільної часткової власності про відмову від здійснення права переважної купівлі частки. Договір купівлі-продажу частки спільного майна іншій особі може бути посвідчений нотаріусом, також за наявності відомостей про те, що учасники спільної часткової власності відмовились одержати надіслані на їх адресу заяви продавця.

Позивачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження того, що нею особисто вживались заходи щодо повідомлення інших співвласників спільної часткової власності про свій намір продати свою частку іншій особі із зазначенням ціни та інших умов продажу.

З листа приватного нотаріуса Хмельницького міського нотаріального округу ОСОБА_9 від 17.09.2018р. №282/01-16 вбачається, що нею 10.08.2018р. була передана заява ОСОБА_1 іншим співвласникам - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, які зареєстровані за адресою:ІНФОРМАЦІЯ_1, про продаж нею 54/100 часток у праві власності на житловий будинок з належними до нього надвірними будівлями та земельної ділянки площею 0,189га, кадастровий номер 6810100000:01:003:0124, що знаходяться за адресою: м.Хмельницький, вул.Грушевського,10 за 485310,60грн., що становить 18000 доларів США по курсу НБУ, з пропозицією учасникам спільної часткової власності придбати або відмовитись від придбання вищезазначеного нерухомого майна за вказану суму. На даний час їй було повернуто не отримані листи відправлені громадянам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, у зв'язку із неотриманням адресатами надісланих листів та закінченням терміну зберігання для отримання.

Разом з тим, з вказаного листа не можливо встановити за якими адресами та у який спосіб приватний нотаріус здійснювала направлення заяви позивачки іншим співвласникам майна, та зміст цієї заяви позивачки щодо всіх умов продажу.

А з долученої до матеріалів справи представником відповідача заяви ОСОБА_4, яка була отримана приватним нотаріусом ОСОБА_7 19.07.2018 року (тобто ще до направлення нотаріусом листа 10.08.2018р.) вбачається, що заява ОСОБА_8 від 15.06.2018 року була отримана нею 22.06.2018 року, та вона згідна придбати її частину будівлі за запропонованою ціною при умові приведення частки будівлі та земельної ділянки у придатний для експлуатації стан. Отже, одна з співвласників надала відповідь на заяву позивачки щодо продажу майна.

Також слід зазначити, що вищевказаними нормами права передбачено право учасника спільної часткової власності скористатись правом переважної купівлі чи відмовитись від такого права протягом одного місяця з дня одержання повідомлення про намір і умови продажу, а не обов'язок. Договір купівлі-продажу частки спільного майна іншій особі може бути посвідчений нотаріусом, також за наявності відомостей про те, що учасники спільної часткової власності відмовились одержати надіслані на їх адресу заяви продавця.

При цьому позивачем у позовній заяві необґрунтована з посиланням на норми права позовна вимога щодо зобов'язання відповідачів надати письмову відповідь нотаріусу протягом десяти календарних днів з дня постановлення рішення суду.

Відповідно до ч.1 ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

З огляду на викладене, обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не відповідає вищевказаним нормам закону.

З врахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, третя особа без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3 про усунення перешкод у розпорядженні власністю, слід відмовити

На підставі ст.ст.2,5,12,13,76,81,141,258,259,263-265 ЦПК України, ст.ст.321,358,362,391 ЦК України, ст. 41 Конституції України, Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012р. №296/5, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, третя особа без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3 про усунення перешкод у розпорядженні власністю, відмовити.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області.

В разі проголошення вступної та резолютивної частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Дата складання повного тексту рішення суду - 22.04.2019 року.

Суддя:

СудХмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення15.04.2019
Оприлюднено23.04.2019
Номер документу81328672
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —686/24119/18

Ухвала від 17.07.2019

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Купельський А. В.

Ухвала від 14.05.2019

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Купельський А. В.

Рішення від 15.04.2019

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Козак О. В.

Рішення від 15.04.2019

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Козак О. В.

Ухвала від 08.11.2018

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Козак О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні