ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
"19" квітня 2019 р.Справа № 5023/2911/12
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Усатого В.О.
при секретарі судового засідання Мазуренко А.О.
учасники процесу - не з'явились
розглянувши клопотання про заміну кредитора
по справі за заявою ТОВ "Синтез ЛТД", м. Харків
до ТОВ "Синтез ЛТД", м. Харків
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Постановою суду від 24.07.2012 р. боржника ТОВ "Синтез ЛТД" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого ОСОБА_1
До суду від ГУ ДФС у Харківській області (вх. № 8900 від 11.04.2019 р.) надійшло клопотання про заміну кредитора правонаступником, в якому заявник просить суд замінити кредитора ОСОБА_2 ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області на Головне управління ДФС у Харківській області.
Дослідивши матеріали справи, суд призначив клопотання ГУ ДФС у Харківській області про заміну кредитора правонаступником (вх. № 8900 від 11.04.2019 р.) до розгляду на 17.04.2019 р.
В судовому засіданні представник ГУ ДФС у Харківській області надав усні пояснення щодо свого клопотання та просив суд надати час для подання уточнень до клопотання про заміну кредитора.
Судом оголошувалась перерва до 19.04.2019 р. о 10-40 год.
Від ГУ ДФС у Харківській області надійшли уточнення (вх.№ 9752 від 19.04.2019) до клопотання про заміну кредитора.
Після перерви розгляд справи продовжено.
Присутній у засіданні суду представник ГУ ДФС у Харківській області підтримав своє клопотання з урахуванням уточнень.
З метою ознайомлення з наданими представником ГУ ДФС у Харківській області доказами, судом оголошено перерву в судовому засіданні до 15-00 год. 19.04.2019 р.
Після перерви учасники процесу не з'явились.
Розглянувши матеріали справи, клопотання ГУ ДФС у Харківській області, з урахуванням уточнень, суд встановив наступне.
В ході виконання ліквідаційної процедури, ліквідатором були розглянуті та визнані вимоги Західної МДПІ м.Харкова Харківської області ДПС до боржника, які включені до реєстру вимог кредиторів в сумі 38542,58 грн. до третьої черги.
Ухвалою суду від 26.11.2013 р. замінено кредитора у справі Західну міжрайонну державну податкову інспекцію м. Харкова Харківської області Державної податкової служби на кредитора - Західну об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 р. № 311 "Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність деяких актів Кабінету Міністрів України", реорганізовано та утворено деякі територіальні органи ДФС, а саме: Західну ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів реорганізовано та приєднано до Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.2015 р. № 892 "Про деякі питання територіальних органів Державної фіскальної служби" та наказу ДФС України від 24.02.2016 р. № 174, реорганізовано та перейменовано деякі територіальні органи ДФС, а саме: Західну ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС перейменовано у ОСОБА_2 ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 р. № 296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби", реорганізовано та перейменовано деякі територіальні органи ДФС, а саме: ОСОБА_2 ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області реорганізовано шляхом приєднання як структурний підрозділ до Головного управління ДФС у Харківській області.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 № 1797 внесено зміни до Податкового кодексу України.
Відповідно п.19-1.1.22. статті 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Функції державних податкових інспекцій визначені статтею 19-3 ПК України, якою встановлено, що державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Згідно з пунктом 41.1 статті 41 ПК України, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Пунктом 41.2 статті 41 ПК України встановлено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Наказом Державної фіскальної служби від 19.10.2016 № 875 визначені функції та повноваження, які здійснюють структурні підрозділи ГУ, до яких, зокрема, віднесені: організація роботи щодо погашення податкового боргу з податків і зборів платників податків, заборгованості з інших платежів, а також стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску платників єдиного внеску; організація та координація роботи щодо застосування до платників податків та платників єдиного внеску судових процедур банкрутства; організація та ведення позовної роботи, спрямованої на забезпечення надходження податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів.
Отже, з внесенням змін до ПК України ОСОБА_2 ОДПІ м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області втратила повноваження щодо стягнення податкової заборгованості та стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску шляхом застосування процедур, передбачених законодавством з питань банкрутства. Відповідні повноваження відповідно до вимог чинного законодавства перейшли до Головного управління ДФС у Харківській області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби" постановлено реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів Служби за переліком згідно з додатком, зокрема, ОСОБА_2 об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Харківській області.
Відповідно до ст. 108 ЦК України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Згідно з ч. 1 ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Частиною першою статті 21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншого учасника (учасників) справи здійснює заміну такої сторони на будь-якій стадії провадження у справі її правонаступником.
Отже, згідно з вимогами чинного законодавства, заміна кредитора за заявою правонаступника допускається на будь-якій стадії судового процесу, тому суд вважає клопотання Головного управління ДФС у Харківській області про заміну кредитора обґрунтованими.
Крім того, суд зазначає, що в даному випадку має місце публічне правонаступництво (повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції), а саме: від ОСОБА_2 об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області до Головного управління ДФС у Харківській області. Тобто, відбулося передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого.
Згідно пункту 51 Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 р. № 15 "Про судову практику в справах про банкрутство", що встановлює наступне. Статтею 512 Цивільного кодексу України встановлено підстави заміни кредитора у зобов'язанні, в тому числі й грошовому. Законом не передбачено заборони на перехід прав кредиторів за грошовими зобов'язаннями до іншої особи у провадженні у справі про банкрутство. Тому арбітражні керуючі мають вносити до реєстру відомості про заміну кредиторів за грошовими зобов'язаннями у разі переходу їх права вимоги відповідно до правил Цивільного кодексу України, а господарські суди - зобов'язувати арбітражних керуючих вносити відповідні зміни до реєстру в разі оскарження необґрунтованої відмови арбітражних керуючих у внесенні відомостей про заміну кредитора. Особа, до якої перейшли права кредиторів під час провадження у справі про банкрутство, отримує статус учасника провадження відповідно до абзацу двадцять другого статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку клопотання Головного управління ДФС у Харківській області про заміну кредитора (вх. № 6318 від 13.03.2019 р.), з урахуванням поданих уточнень задовольнити, та замінити кредитора ОСОБА_2 об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на його правонаступника - Головне управління ДФС у Харківській області.
Керуючись ст. ст. 21, 37-48, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 52, 233-235 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Клопотання Головного управління ДФС у Харківській області про заміну кредитора (вх. № 8900 від 11.04.2019 р.), з урахуванням поданих уточнень задовольнити.
Замінити кредитора - ОСОБА_2 об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на його правонаступника - Головне управління ДФС у Харківській області.
Ухвалу направити ліквідатору, ГУ ДФС у Харківській області, ОСОБА_2 ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в строки, передбачені ст. 256 ГПК України, шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя Усатий В.О.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2019 |
Оприлюднено | 24.04.2019 |
Номер документу | 81368961 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Усатий В.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні