Рішення
від 22.04.2019 по справі 922/338/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" квітня 2019 р.м. ХарківСправа № 922/338/19

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Лавровой Л.С.

при секретарі судового засідання Пунтус Д.А.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом ФОП Байдакової Вікторії Анатоліївни , м. Лозова, с. Герсеванівське до Панютинського професійного аграрного ліцею , смт. Панютене Лозівський центр професійної освіти Харківської області м.Лозова ( правонаступник) про стягнення коштів за участю представників:

від позивача - Романенко Д.М.

від відповідача ( Лозівський центр професійної освіти Харківської області ) - Авраменко В.М.Лазуренко З.А.

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2019 року до господарського суду звернулась Фізична особа - підприємець Байдакова Вікторія Анатоліївна (іпн. НОМЕР_1) та просить стягнути з Панютинського професійного аграрного ліцею (код ЄДРПОУ 02548009) суму заборгованості за договором поставки № 2017/05 від 15 травня 2017 року в розмірі - 179.300,00 грн. та судовий збір 2689,50 грн.

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на порушення з боку відповідача умов договору поставки № 2017 від 15.05.2017 року, щодо повного розрахунку за отриманий товар, а саме отриманий посівний соняшник LG 55.80, 150 тис. одиниць на суму 179.300,00 грн. Оплата за продукцію, яка поставлялася за даним договором повинна бути здійснена не пізніше 31.10.2017 року.

Ухвалою суду від 07.02.2019 р. прийнято позовну заяву до розгляду в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання по справі. Підготовче засідання неодноразово відкладалося з метою виконання завдання підготовчого провадження та забезпечення процесуальних прав сторін, строк проведення підготовчого провадження було продовжено на 30 днів до 08.05.2019 року включно.

Як було з*ясовано в судовому засіданні та не вказано позивачем з 30.11.2017 року по 30.01.2018 року Панютинський професійний аграрний ліцей перебував в стадії припинення юридичної особи в результаті реорганізації .

Ухвалою суду від 09.04.2019 року на підставі ст. 52 ГПК України, було залучено до участі у справі як правонаступника Панютинського професійного аграрного ліцею - ЛОЗІВСЬКИЙ ЦЕНТР ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ (64600, Харківська обл., місто Лозова, ВУЛИЦЯ СВОБОДИ, будинок 4-А, ідентифікаційний код особи 02547949).

Витребовано у Лозівського центру професійної освіти Харківської області передавальний акт, погоджений головою та членами Комісії, затверджений Міністерством освіти та науки України (щодо кредитора ФОП Байдакової Вікторії Анатоліївни).

16.04.2019 року від Лозівського центру професійної освіти Харківської області надійшов відзив на позов, в якому (правонаступник) проти заявлених вимог заперечує та просить суд відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі, оскільки на час припинення діяльності Панютинського професійного агарного ліцею, ФОП Байдакова В.А. не була визнана кредитором закладу, згідно договору № 2017/05 від 15.05.2017 року в розмірі 179300,00 грн. , оскільки товаро-матеріальні цінності від позивача не отримувалися.

При цьому відповідач посилається на звітну форму № 7м від 01.10.2017 року, а також відсутність інформації про наявність заборгованості, яка була заявлена позивачем в позовній заяві. До відзиву правонаступник надає наказ Міністерства освіти і науки України від 24.11.2017 року за № 1533 "Про реорганізацію закладів професійної освіти Харківської області, зміну типу і назви Лозівського професійного ліцею., додаток до наказу " склад комісії з припинення Панютинського професійного ліцею" , витяг з ЄДРПОУ стосовно правонаступника , баланс Панютинського професійного ліцею станом на 01.01.2018 року, пояснювальна записка за 2017 рік, звіт про заборгованість за бюджетними коштами (форма № 7д, 7м) станом на 01.01.2018 року, звіт про заборгованість за бюджетними коштами ( форма 7д, 7м) на 01 січня 2018 року, звіт про заборгованість за бюджетними коштами ( форма 7д, 7м) на 01 жовтня 2017 року, звіт про заборгованість за бюджетними коштами ( форма 7д, 7м) на 01 жовтня 2017 року, пояснювальна записка за Ш квартал 2017 року, відповідь Панютинського професійного аграрного ліцею ( вх. № 32) від 23.01.2018 року ФОП Байдаковій В.А.

Крім того, відповідач звернув увагу на накладну за № 2017/05/15 від 15.05.2017 року на відпуск товару , яка оформлена з порушеннями та не має доказової сили, щодо отримання товару, оскільки не має посилань на довіреність на підставі якої відповідач отримав посівний матеріал ( а.с.16). Як зазначає відповідач, позовна заява не містить довіреності на отримання продукції та взагалі не перебуває на бухгалтерському обліку як кредиторська заборгованість.

22.04.2019 року за згодою позивач та відповідача суд керуючись ст. 185 ГПК України, закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду справи по суті.

У відповідності до п.п. 1, 3 частини 2 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч.ч. 1-5 ст. 105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. До комісії з припинення юридичної особи або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

Статтею 111 Цивільного кодексу України встановлений порядок ліквідації юридичної особи, частиною восьмою якої передбачено, що ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Статтею 104 ЦКУ встановлено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 107 Цивільного кодексу встановлено, що після закінчення строку пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), які мають містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов'язань юридичної особи, що припиняється, стосовно всіх кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.

Передавальний акт балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів до до правонаступника Лозівського центру професійної освіти Харківської області у складі Голова Комісії та членів комісії з розшифровкою кредиторської заборгованості на підставі ст. 107 ЦК України.

Відповідно до ст. 106 ЦК України, злиття приєднання, поділ або перетворення юридичної особи здійснюється за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.

Відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 107 Цивільного кодексу встановлено, що після закінчення строку пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), які мають містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов'язань юридичної особи, що припиняється, стосовно всіх кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.

Положеннями статті 512 Цивільного кодексу України визначено правонаступництво, як самостійна підстава для заміни кредитора у договірних зобов'язаннях.

Відповідно до чинного законодавства, в разі припинення юридичної особи шляхом приєднання, правонаступником всіх прав та обов'язків припиненої юридичної особи є юридична особа, до якої воно приєднано.

Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення сторін, суд встановив наступне, так 15.05.2017 року між Фізичною особою-підприємцем Байдаковою Вікторією Анатолієвною ( позивач) та Панютинським професійним аграрним ліцеєм ( правонаступником якого є Лозівський центр професійної освіти Харківської області ) було укладено договір поставки за № 2017/05. У відповідності до якого Продавець ( позивач по справі) зобов*язався передати у власність Покупця, а Покупець зобов*язався прийняти та оплатити посівний соняшник LG 55.80, 150 тис. одиниць на суму 179.300,00 грн. ( п.1.1 договору) Оплата за продукцію, яка поставлялася за даним договором повинна бути здійснена не пізніше 31.10.2017 року ( п. 5.2 договору) Поставка товару здійснюється на підставі видаткової накладної в якій зазначається кількість, асортимент та ціна товару. У накладній вказується перелік товару, що поставляється , і ціни на них ( п. 2.1. договору). Загальна ціна договору узгоджена сторонами в сумі 179300,00 грн. ( п. 2.2 договору). Датою поставки продукції є дата оформлення видаткової накладної.

Суд не приймає в якості доказу на підтвердження факту поставки товару в сумі 179300,00 грн. видаткову накладну № 2017/05/15 від 15.04.2017, оскільки остання не має відомостей щодо особи яка отримала товар, номеру, серії довіреності та від якого числа . В найменуванні вказано соняшник LG 55.80, 150 тис. одиниць /мішок, вагою 50 кг., ціна визначена за тону ( а.с.16). Також, накладна не містить прізвища особи яка одержала продукцію , довіреності на її одержання та печатку установи на підставі чого, вказана накладна не відповідає вимогам статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відтак, матеріалами справи не підтверджується поставка ФОП Байдаковою В.А. Панютинському професійному аграрному ліцею товару на загальну суму 179300,00 грн.

Так, Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено порядок оформлення документів, які можуть підтверджувати господарські операції.

Видаткові накладні є первинними обліковими документами у розумінні Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що фіксують факт здійснення господарської операції і встановлення договірних відносин, є підставою виникнення обов'язку щодо здійснення розрахунків за отриманий товар, та відповідають вимогам, зокрема статті 9 названого Закону і Положенню про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88.

Видаткова накладна повинна містити наступні реквізити, а саме : назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого склали документ; зміст і обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції та правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції (ч. 2 ст. 9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні від 16.07.1999 № 996-XIV; п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 № 88;

Разом з тим, судом встановлено наступне, що Панютинський професійний аграрний ліцей є державною організацією, що фінансується виключно за державні кошти. Основними вимогами щодо подання на реєстрацію бюджетних зобов'язань в органах Казначейства затверджено наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 № 309 .

У відповідності до п.п. 2.2 Порядку 309 розпорядники бюджетних коштів протягом 7 робочих днів з дати взяття бюджетного зобов'язання подають до відповідного органу Казначейства Реєстр бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів за формою згідно з додатком 1 на паперових (у двох примірниках) та електронних носіях і оригінали документів або їх копії, засвідчені в установленому порядку, що підтверджують факт узяття бюджетного зобов'язання. За умови взяття бюджетного зобов'язання, за яким застосовується процедура закупівлі товарів, робіт і послуг, розпорядник бюджетних коштів подає з урахуванням законодавства у сфері закупівель до органу Казначейства документи, зазначені в абзаці першому цього пункту, протягом 7 робочих днів з дати оприлюднення звіту про результати проведення процедури закупівлі у разі наявності в обліку органу Казначейства кошторису (плану використання бюджетних коштів) або протягом 7 робочих днів з дати взяття на облік органом Казначейства кошторису (плану використання бюджетних коштів).

Отже, уразі проведення закупівлі в 2017 році для задоволення потреби, ліцей для реєстрації договору у відповідному органі Казначейства повинен був подати протягом 7 робочих днів з дати взяття на облік органом Казначейства кошторису (плану використання бюджетних коштів) , реєстр бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів на паперових (у двох примірниках) та електронних носіях і оригінали документів або їх копії, засвідчені в установленому порядку, що підтверджують факт узяття бюджетного зобов'язання. Так, що згідно п.п. 2.1. Порядку розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисами (планами використання бюджетних коштів), враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік органами Казначейства.

Під час реєстрації бюджетних зобов'язань, бюджетних фінансових зобов'язань та проведення платежів до органів Державної казначейської служби України надаються підтвердні документи, передбачені законодавством, залежно від сутності платежу.

Враховуючи , що відповідач не отримував товар на суму 179300,00 грн. такі дії не вчиняв.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ст. 626 Цивільного кодексу України).

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч.1 ст.628 Цивільного кодексу України).

Договір є обов'язковим для виконання сторонами ( ст.629 Цивільного кодексу України).

В силу ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно до ст. 526 Цивільного Кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Визначення поняття зобов'язання міститься у частині першій статті 509 ЦК України, за якою зобов'язання - це правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

За положеннями ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За своєю правовою природою договір №2017/05 від 15.05.2017р. є договором поставки, згідно з яким за приписами ст. 712 Цивільного кодексу України, продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з ч.1 ст.662 Цивільного кодексу України продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.

У відповідності до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Враховуючи викладене, позовні вимоги ФОП Байдакової В.А. не підлягають задоволенню з огляду на їх необґрунтованість.

З урахуванням відмови в задоволенні позову та приписів ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору по даній справі не підлягають покладенню на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 1, 2, 5, 7, 11, 13, 14, 15, 73, 74, 80, 86, 129, 238 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволені позовних вимог відмовити .

Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення його повного тексту. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляц

Повне рішення складено "02" травня 2019 р.

Суддя Л.С. Лаврова

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення22.04.2019
Оприлюднено02.05.2019
Номер документу81480978
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/338/19

Рішення від 22.04.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 09.04.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 01.04.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 11.03.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 25.02.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 07.02.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні