ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2019 року Справа № 915/1245/18
м. Миколаїв.
Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Коваль С.М.,
за участі секретаря судового засідання Сьянової О.С.,
без участі представників сторін, які не з'явилися в засідання,
розглянувши у підготовчому засіданні справу № 915/1156/18
За позовом: публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Миколаївгаз", (54003, вул. Чигрина, 159, м. Миколаїв);
до відділу освіти Олександрівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, (юридична адреса: 56530, вул. Генерала Подзігуна, 208, Миколаївська область, Вознесенський район, смт. Олександрівка);
про стягнення основного боргу у сумі 130416 грн. 40 коп. за договором про постачання природного газу, -
В С Т А Н О В И В:
Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Миколаївгаз" (далі - ПАТ "Миколаївгаз") пред'явлено позов до відділу освіти Олександрівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області (далі - Олександрівської селищної ради) про стягнення з останнього грошових коштів у сумі 130416 грн. 40 коп.; з посиланням на те, що відповідачем неналежно виконувалися грошові зобов'язання щодо повної оплати у встановлені строки вартості поставленого природного газу, внаслідок чого виник борг, а також позивач просить про стягнення грошових коштів на відшкодування судових витрат, зокрема, з оплати позовної заяви судовим збором
Відповідач у відзиві від 17.12.2018 позовні вимоги не визнав, зокрема посилаючись на те що ним не споживається така кількість газу, за яку позивач просить стягнути кошти. Крім того, проведеною експертною повіркою факту втручання в роботу коректора, не облікованої витрати газу, збоїв в роботі коректора або інших порушень визначених розділом XI Кодексу ГРМ не встановлено, а тому проведений позивачем розрахунок не облікованого об'єму природного газу є передчасний та необґрунтований та крім того, між сторонами договір на постачання природного газу не укладався.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.
Чинним законодавством України передбачено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів (ст.207 ЦК України, ч. 1 ст. 181 ГК України).
Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС), котрий набрав чинності 27.11.2015, згідно умов якого суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу (п. 1 гл. 1 р. VI Кодексу ГРС).
Згідно п. 4 гл. 1 р. І Кодексу ГРС, договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким забезпечується фізична доставка природного газу, належного споживачу, та/або цілодобовий доступ об'єкта споживача до газорозподільної системи; оператор газорозподільної системи (далі - оператор ГРС) - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно -технологічного управління; споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа-підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу; побутовий споживач - споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (п. 4 гл. 1 р. І Кодексу ГРС).
Договір розподілу природного газу має бути укладений оператором ГРС з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об'єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРС, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні оператора ГРС. Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРС та можливості забезпечення достачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРС, до газорозподільної системи якого в установленому законодавство порядку підключений їх об'єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається. Договір розподілу природного газу є публічним та укладається між оператором ГРС та споживачем з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та оператора ГРС та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору. Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора ГРС та/або документально підтверджене споживання природного газу (п.п. 1, 3, 4, 7 гл. 3 р. VI Кодексу ГРС).
Укладення у спрощений спосіб ПАТ "Миколаївгаз" договору розподілу природного газу з не побутовим споживачем (відповідачем) підтверджується підписаними останнім заявою-приєднанням від 01.01.2018 № 42СВМк25585-17 (ас. 9) та додатком № 4 до Типового договору розподілу природного газу (ас. 10), котрі разом із умовами Типового договору розподілу природного газу.
Позаштатний режим роботи комерційного вузла обліку газу (далі -ВОГ), зокрема, включає: відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
05.03.2018 року коректор об'єму газу SEVS-D (Corus), заводський номер SC11000002245, було демонтовано та направлено на експертну повірку.
Відповідно до Висновку за результатами проведення експертної повірки № 310/864 від 16.03.2018 року при визначенні метрологічних характеристик лічильника основна відносна похибка перевищує межі допустимих значень. На підставі результатів експертної повірки коректор об'єму газу SEVS-D (Corus), заводський номер SC11000002245 у комплекті з перетворювачем температури зав. № СВ 02112122 та перетворювачем тиску зав. № КВ11031808 не відповідає вимогам нормативної документації з метрології та експлуатаційної документації виробника.
05.04.2018р. газопостачання на об'єкті Відповідача: c. Воронівка, вул. Вознесенська, 1, припинено (обмежено), про що складено акт №66.
Абзацем 2 п. 5 Глави 4 Розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу , несправності датчика тиску , та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, що сталася внаслідок їх пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ проводяться перерахунки об'єму розподіленого (спожитого) природного газу , зокрема у випадку визнання непридатним до застосування за результатами періодичної, позачергової, експертної повірки або за результатами перевірки технічного стану комерційного ВОГ.
Об'єм газу, порахований комерційним ВОГ за робочих умов, зводять до стандартних умов із застосуванням коефіцієнта приведення відповідно до вимог державних стандартів, виходячи з таких значень величини тиску та температури:
за значення тиску газу береться значення, що дорівнює максимальному тиску для відповідної категорії газопроводів, але не більше ніж значення тиску, яке дорівнює вихідному тиску на ГРС за період, з якого безпосередньо подається газ на комерційний ВОГ;
за значення температури газу береться значення, що дорівнює температурі найбільш холодної п'ятиденки для відповідного регіону згідно з будівельними нормами, якщо протягом минулого року мінімальне значення температури газу не було нижчим. В іншому разі за значення температури газу береться мінімальне значення температури газу за минулий рік. ( абз. 4-6)
При розрахунках враховується, за яким саме каналом виміру тиску або температури відсутні достовірні результати виміру (абз.7).
При визнанні датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу непридатними до застосування за результатами періодичної, позачергової, експертної повірки або за результатами перевірки технічного стану комерційного ВОГ та/або пошкодженні пломб, а також при пропущенні строку періодичної повірки зазначених ЗВТ з вини споживача перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з початку розрахункового періоду (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування Оператором ГРМ справного та повіреного ЗВТ, що підтверджується відповідним актом між Оператором ГРМ та споживачем. (абз. 9).
Відповідно до п. 8-11 Розділу 5 Глави ХІ Кодексу ГРМ Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
При складанні акту про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:
1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;
2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;
3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.
Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
За результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акту про порушення.
В акті про порушення № 1458 від 05.03.2018 року було зазначено, що Комісія Оператора ГРМ з розгляду цього акту буде проводитись 30.03.2018 року, пізніше була перенесена на 10.05.2018р., представник Відповідача Кожухарь А.Ф. на ній був присутній, що підтверджується витягом з журналу реєстрації споживачів, присутніх на комісії по розгляду актів про порушення.
За результатами розгляду акту про порушення комісія прийняла рішення задовольнити акт № 1458 від 05.03.2018 року та провести нарахування згідно кодексу ГРМ.
Так 30.05.2018 року, на підставі рішення комісії з розгляду актів про порушення Позивачем було складено акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу газу і його вартості.
Відповідно до вимог п. 5 Глави 4 Розділу ХІ Кодексу ГРМ позивачем і було розраховано період необлікованого (донарахованого) споживання - з 01.03.2018 року по 05.04.2018 року.
Протягом періоду нарахування необлікованого (донарахованого) природного газу позивачем здійснювалася закупівля природного газу в ПАТ Укртрансгаз для покриття обсягів природного газу на балансування за ціною: в березні 2018 року - 11949,60 грн. за 1000 м 3 (наказ ПАТ Миколаївгаз від 16.04.2018 року № 05.2Но-99-0418); в квітні 2018 року - 10614,54 грн. за 1000 м 3 (наказ ПАТ Миколаївгаз від 15.05.2018 року № 05.2Но-130-0518).
Враховуючи наведене, позивачем нараховано вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за березень-квітень 2018 року, яка складає 130 416,40 грн.( за березень 130 119,19 грн. =10 889 м. куб. *11 949,60 грн, та квітень-297,21 грн.= 28 м. куб *10 614,54 грн.).
Згідно п. 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
На адресу Відповідача листом від 05.06.2018 року за вих. № Мк03.1-сл-13360-0618 було направлено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості від 30.05.2018р., акт наданих послуг з розподілу природного газу № МКП 00012906 від 30.05.2018р. та рахунок на оплату № 00022694 від 30.05.2018р. Відправлення вручено 12.06.2018р.
Відповідно до п. 6 гл. 6 р. VI Кодексу ГРС, надання Оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується підписаним між ними актом наданих послуг.
Оператор ГРМ до п'ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає споживачу два примірники оригіналу акту наданих послуг за звітний період, підписані уповноваженим представником Оператором ГРМ.
Споживач протягом двох днів з дня одержання акту наданих послуг зобов'язаний повернути Оператору ГРМ один примірник оригіналу акту, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акту наданих послуг. У випадку відмови від підписання акту наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством.
До вирішення спірних питань сума до сплати за надані послуги з розподілу природного газу ГРМ установлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.
Щодо заперечень відповідача щодо того, що коректор за результатами експертної повірки відповідає вимогам нормативної документації, то суд вважає їх помилковими, оскільки за результатами проведення експертної повірки № 310/864 від 16.03.2018 року при визначенні метрологічних характеристик лічильника основна відносна похибка перевищує межі допустимих значень .
На підставі результатів експертної повірки коректор об'єму газу SEVS-D (Corus), заводський номер SC11000002245 у комплекті з перетворювачем температури зав. № СВ 02112122 та перетворювачем тиску зав. № КВ11031808 не відповідає вимогам нормативної документації з метрології та експлуатаційної документації виробника.
При цьому, внаслідок зазначеного позаштатного режиму роботи лічильника, відбулись витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ , які некоректно обліковувались .
Як наслідком встановленого порушення, зокрема, некоректної роботи коректора, є перерахунок споживачу розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, що передбачено імперативною нормою закону, а саме: пункту 5 Глави 4 Розділу 11 Кодексу газорозподільних систем, що і було здійснено відповідачем та складено внаслідок такого перерахування акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості від 30.05.2018р., акт наданих послуг з розподілу природного газу та рахунок на оплату.
Враховуючи наведені положення діючого законодавства, підставою для здійснення перерахунку не облікованого об'єму природного газу в даному випадку є встановлення акту визнання коректору не придатним до застосування за результатами експертної повірки.
Отже, суд вважає, що виявлене порушення зафіксоване належним чином у відповідності до вимог Кодексу ГРС та акт про порушення у відповідності до Розділу 11 Кодексу розглянуто на комісії з розгляду актів про порушення та проведено перерахунок розподіленого об'єму спожитого газу згідно з п. 5 Глави 4 Розділу XI Кодексу, у зв'язку з чим вартість перерахованого об'єму природного газу, яку Відповідач на підставі зазначених вище норм, повинен компенсувати в повному обсязі Оператору ГРМ ПАТ Миколаївгаз , відповідно до пп.1 ч. 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу - становить 130 416,40 грн.
Також суд вважає, що Розрахунок обсягів природного газу за адресою об'єкту споживача відповідає вимогам Кодексу газорозподільних систем України та встановленій нормативній процедурі, належних доказів на спростування обґрунтованості здійсненого відповідачем розрахунку позивачем не надано.
Акт про порушення № у відповідності до Розділу 11 Кодексу розглянуто на комісії з розгляду актів про порушення та проведено перерахунок розподіленого об'єму спожитого газу згідно з п. 5 Глави 4 Розділу XI Кодексу, у зв'язку з чим вартість перерахованого об'єму природного газу, яку Відповідач на підставі зазначених вище норм, повинен компенсувати в повному обсязі Оператору ГРМ ПАТ Миколаївгаз , відповідно до пп.1 ч. 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу.
Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу. компенсується оператору ГРМ в повному обсязі, дані об'єми газу не передаються в такому випадку постачальнику газу, а закриваються на ПАТ Миколаївгаз , тобто за період з 01.03.2018-05.04.2118р. товариством не стягується і плата за послуги з розподілу природного газу. Також Кодексом не передбачено надання окремого договору для здійснення розрахунку за необлікований (донарахований) об'єм та обсяг природного газу.
Згідно ч.1 ст.193 ГК України суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Положеннями ст.ст. 525, 526, 629 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися відповідно до умов договору та вимог ЦК України. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Таким чином, суд визнає, що вимоги про стягнення з відповідача основного боргу в сумі 130416 грн. 40 коп. належить задовольнити.
У відповідності до Закону України "Про судовий збір", за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 % ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 150 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону).
Розмір сплаченого позивачем судового збору узгоджується з вимогами законодавства, і тому витрати з оплати судового збору в сумі 1956 грн. 25 коп., належить відшкодувати за рахунок відповідача.
Щодо інших тверджень відповідача судом не надається правова оцінка виходячи з наступного.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини як джерело права.
Так, в рішеннях ЄСПЛ у справі "Серявін та інші проти України", справі "Руїз Горіха проти Іспанії" ЄСПЛ вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, повязаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Проте, п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обовязок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовують свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення ЄСПЛ у справі "Трофимчук проти України").
Керуючись ст. ст. 232, 233, 236-238, ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Миколаївгаз" задовольнити повністю.
2. Стягнути з відділу освіти Олександрівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області (56530, вул. Генерала Подзігуна, 208, Миколаївська область, Вознесенський район, смт. Олександрівка, ідентифікаційний код 41453721) на користь публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Миколаївгаз" (54003, вул. Чигрина, 159, м. Миколаїв, ідентифікаційний код 05410263), грошові кошти у сумі 130416 грн. 40 коп., а також відшкодувати витрати з оплати позовної заяви судовим збором у сумі 1956 грн. 25 коп.
Рішення може бути оскаржено до Південно-Західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Миколаївської області протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оформлене відповідно до статті 238 цього Кодексу, рішення підписано 02.05.2019.
Суддя С.М. Коваль.
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2019 |
Оприлюднено | 07.05.2019 |
Номер документу | 81557303 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Бєляновський В.В.
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Коваль С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні