Провадження № 2/641/310/2019 Справа № 641/929/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2019 року Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Григор`єва Б.П.,
за участю секретаря судового засідання - Максимової Т.І.,
представника відповідача - Маркевич Я.С., Дорофєєва О.В .
представника третьої особи - Самойленко П.С.,
розглянувши в судовому засіданні в залі суду у м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до КП Харківські теплові мережі , третя особа: Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, про стягнення суми, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулась до суду із позовною заявою в якій просить стягнути з КП ХТМ на її користь 1996,04 грн., які складаються з компенсації за відрив від звичайних занять в сумі 580,20 грн., поштових витрат в сумі 57,90 грн., суми недоотриманої субсидії за травень 2017 року в сумі 357,94 грн., компенсацію спричиненої моральної шкоди в розмірі 1000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 зазначила, що 14.08.2017 року на її адресу надійшов лист від Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради за вих. № К-305.01.28 від 24.07.2017 року, у якому зазначено, що за даними Комунального підприємства Харківські теплові мережі на особовому рахунку домогосподарства ОСОБА_2 є прострочена понад два місяці заборгованість у розмірі 490, 13 грн.
На підставі вищевикладених неправдивих відомостей позивачу з 01.05.2017 року не призначили субсидію на оплату житлово-комунальних послуг.
З огляду на викладене, ОСОБА_2 звернулась до Комінтернівського районного суду м. Харкова з позовом в якому просила визнати відомості, передані комунальним підприємством Харківські теплові мережі до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про наявну в неї прострочену заборгованість понад два місяці за спожиті послуги станом на 01.05.2017 року в сумі 490, 13 грн. - недостовірними, та зобов`язати КП Харківські теплові мережі повідомити про це відділ субсидії.
Рішенням Комінтернівського районного суду м. Харкова від 04.12.2017 року, справа № 641/6607/17, позовні вимоги ОСОБА_2 - задоволені частково. Визнано відомості передані КП Харківські теплові мережі до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради щодо суми простроченої понад два місяці заборгованості у ОСОБА_2 з оплати комунальних послуг з теплопостачання станом на 01.05.2017 року в сумі 490 грн. 13 коп. - такими, що не відповідають дійсності. В задоволенні іншої частини позову - відмовлено.
Позивач зазначає що в рамках розгляду цивільної справи № 641/6607/17, нею було подано уточнену позовну заяву, відповідно до якої остання просила стягнути з відповідача понесені нею судові та стягнення моральної шкоди, однак ухвалою суду від 28.11.2017 року було відмовлено у прийнятті заяви про уточнення позовних вимог у зв`язку із початком розгляду справи по суті. ОСОБА_2 роз`яснено, що вона не позбавлена права звернутись до суду з такими вимогами в загальному порядку.
На підставі зазначеного ОСОБА_2 просить суд стягнути з КП Харківські теплові мережі на її користь грошову суми у розмірі 1996 грн. 04 коп., яка складається з компенсації за відрив від звичайних занять в сумі 580,20 грн., поштових витрат в сумі 57,90 грн., суми недоотриманої субсидії за травень 2017 року в сумі 357,94 грн., компенсацію спричиненої моральної шкоди в розмірі 1000,00 грн.
Від Комунального підприємства Харківські теплові мережі надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог у повному обсязі. Вважає їх необґрунтованими.
Від третьої особи Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради надані письмові пояснення, відповідно до яких, третя особа заперечує проти задоволення позовних вимог, вважає їх безпідставними.
У судове засідання позивач ОСОБА_2 не з`явилась, просила справу розглядати без її участі, позов підтримала, просила задовольнити.
Представники відповідача - Маркевич Я.С., Дорофєєва О.В. у судовому засіданні заперечували проти позовних вимог, посилались на аргументи викладені у відзиві на позов.
Представник третьої особи Самойленко П .С. у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, посилався на аргументи та міркування викладені у письмових поясненнях.
Ухвалою суду від 27.06.2018 року провадження у справі відкрито.
Ухвалою суду від 04.12.2018 року визнано обов`язковою явку позивача ОСОБА_2
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, вислухавши пояснення сторін та їх представників, суд прийшов до наступного.
ОСОБА_2 проживає за адресою: АДРЕСА_1 та є споживачем житлово-комунальних послуг.
З матеріалів справи вбачається, що КП Харківські теплові мережі надали відомості до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про наявність у ОСОБА_2 простроченої заборгованість понад два місяці за спожиті послуги станом на 01.05.2017 року в сумі 490, 13 грн.
Рішенням Комінтернівського районного суду м. Харкова від 04.12.2017 року у справі № 641/6607/17, визнано відомості які передані КП Харківські теплові мережі до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради щодо суми простроченої понад два місяці заборгованості у ОСОБА_2 з оплати комунальних послуг з теплопостачання станом на 01.05.2017 року в сумі 490 грн. 13 коп. - такими, що не відповідають дійсності.
Відповідно до ч. 4 ст. 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Житлова субсидія до 01.05.2018 року призначалась відповідно до вимог Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 року № 1050) зі змінами (далі - Положення у редакції постанови КМУ № 1050).
Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до Положення у редакції постанови КМУ № 1050 після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію.
З письмових пояснень третьої особи вбачається, що на підставі отриманих відомостей, житлову субсидію на домогосподарство позивача було призначено з травня 2016 року до квітня 2017 року включно. Суми призначеної субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг за період з травня 2016 року до липня 2016 року включно було перераховано на особові рахунки домогосподарства позивача до служб - надавачів послуг у липні 2016 року у повному обсязі. Для визначення права на призначення житлової субсидії на наступний період з травня 2017 року УПСЗН Адміністрації Немишлянського району ХМР були надіслані запити до підприємств - виробників/ виконавців комунальних послуг, а саме: АК Харківобленерго , КП Харківводоканал , ТОВ Харківгаз збут , КП Харківські теплові мережі , ОЖК Сфера щодо забезпеченості комунальними послугами, суми простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, до Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України щодо отримання даних про доходи.
УПСЗН Адміністрації Немишлянського району ХМР отримано відомості щодо суми простроченої у ОСОБА_2 понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг від підприємств - виробників/виконавців, а саме:
за даними КП Харківські теплові мережі у сумі 490,13 грн, АК Харківобленерго - 163,76 грн, КП Харківводоканал - 1659,64 грн, ТОВ Харківгаззбут - 1801,54 грн, ЖК Сфера - 3156,14 грн, а тому субсидію з травня 2017 року на домогосподарство позивачу не призначено.
Письмові пояснення третьої особи підтверджуються повідомленням про призначення субсидії до особової справи № 29234, у якому зазначена заборгованість ОСОБА_2 перед суб`єктами надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п. 13 Положення № 848, для нарахування субсидії можуть використовуватися відомості про доходи та розміри платежів у вигляді списків, довідок, даних на електронних носіях інформації, одержаних від ДФС, Пенсійного фонду України, центрів зайнятості, фондів соціального страхування, виконавчої служби, житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об`єднань співвласників багатоквартирного будинку, організацій, що надають житлово-комунальні послуги та здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги за договорами з підприємствами (інформаційно-обчислювальні центри, розрахункові центри, центри нарахування плати за житлово-комунальні послуги тощо).
Згідно з п.14 Положення № 848 субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Також даним пунктом передбачено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива).
Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому п. 13 Положення № 848, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (не призначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, загальна сума якої перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу.
Якщо протягом двох місяців з дати інформування про не призначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений строк може бути продовжений на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради або комісії, яка ними утворюється, за наявності поважних причин.
Як вбачається з матеріалів справи, субсидія не призначена ОСОБА_2 з 01 травня 2017 року, в зв`язку із наявністю простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.
Згідно з повідомлення про призначення субсидії (адреса: АДРЕСА_1 ), сума заборгованості ОСОБА_2 , яка існує понад 2 місяці, складає: із її заборгованістю перед ТОВ Харківгаз збут -1801 грн. 54 коп., АТ Харківобленерго - 163.76 грн., КП Харківводоканал - 1656, 64 та КП Харківські теплові мережі - 490,13 грн.
Враховуючи, що рішенням суду від 04.12.2017 року, визнано відомості які передані КП Харківські теплові мережі до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради щодо суми простроченої понад два місяці заборгованості у ОСОБА_2 з оплати комунальних послуг з теплопостачання станом на 01.05.2017 року в сумі 490 грн. 13 коп. - такими, що не відповідають дійсності, загальна сума заборгованості ОСОБА_2 яка існує понад 2 місяці, складається із її заборгованістю перед ТОВ Харківгаз збут -1801 грн. 54 коп., АТ Харківобленерго - 163 грн. 76 коп.., КП Харківводоканал - 1656 грн. 64 коп., а разом 3619 грн. 94 коп.
У пункті 5 підрозділу 1 розділу ХХ Податкового кодексу України зазначено, що якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV цього Кодексу для відповідного року.
Отже сума заборгованості ОСОБА_2 яка на 01.05.2017 року існувала понад 2 місяці складала 3619 грн. 94 коп., що перевищувала двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн. 00 коп).
Доказів того, що вказана заборгованість погашена позивачем не надано.
Згідно ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про житлово-комунальні послуги споживачем комунальних послуг є фізична особа, яка отримує житлово-комунальну послугу.
У відповідності до ст. 20 Про житлово-комунальні послуги , споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки встановлені договором або законом, а у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги сплачувати пеню у встановлених законом чи договором розмірах.
В позовній заяві ОСОБА_2 посилається на те, що комунальне підприємство Харківські теплові мережі надало неправдиві відомості Управлінню праці соціального захисту населення Адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, про те, що на особовому рахунку домогосподарства ОСОБА_2 є прострочена понад два місяці заборгованість у розмірі 490, 13 грн. У зв`язку з чим ОСОБА_2 з 01.05.2017 року не призначили субсидію на оплату житлово-комунальних послуг.
З досліджених в судовому засіданні матеріалів справи вбачається, що окрім відомостей про існування заборгованості у ОСОБА_2 перед КП Харківські теплові мережі в розмірі 490, 13 грн, які визнані такими що не відповідають дійсності, остання мала заборгованість понад 2 місяці перед ТОВ Харківгаз збут , АТ Харківобленерго , КП Харківводоканал , яка разом складала 3619 грн. 94 коп., що перевищує двадцять неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а отже відмова у нарахуванні субсидії відповідачем є правомірною.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 до КП Харківські теплові мережі , третя особа: Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, про стягнення недоотриманої субсидії за травень 2017 року у розмірі 357 грн. 94 коп.
З аналізу розрахунку про стягнення компенсації за відрив від звичайних занять в сумі 580,20 грн, та поштових витрат у розмірі 57 грн. 90 коп. встановлено, що зазначені судові витрати стосуються розгляду цивільної справи № 641/6607/17, та не є судовими витратами понесеними під час розгляду цього спору, а отже вирішення питання про розподіл судових витрат в іншій цивільній справі з іншим предметом позовних вимог суперечить принципам цивільного процесу.
Питання про розподіл судових витрат вирішується в межах предмету спору який розглядається судом, враховуючі, що вищезазначені судові витрати стосуються розгляду іншого предмету спору, суд в частині задоволення таких вимог - відмовляє.
З приводу стягнення спричиненої відповідачем моральної шкоди ОСОБА_2 .
У п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 31 березня 1995 року (із послідуючими змінами та доповненнями) Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди роз`яснено, що під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі, незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв`язку з ушкодженням здоров`я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв`язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв`язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.
Позовна заява ОСОБА_2 не містить обґрунтування спричинення останній моральної шкоди.
У відповідності до статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України.
Відповідно до ч.1 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності.
В силу принципу змагальності сторони та інші особи, які беруть участь у справі, з метою досягнення рішення на свою користь, зобов`язані повідомити суду істотні для справи обставини, надати суду докази, які підтверджують або спростовують ці факти, а також вчиняти процесуальні дії, спрямовані на те, щоб переконати суд у необхідності постановлення бажаного для них рішення.
Так позивачем не надано до суду жодних доказів на підставі яких суд міг встановити завдання відповідачем моральних та душевних страждань позивачу.
Відповідно до ч.3 ст. 13 ЦПК України учасник справи розпоряджаються своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Так позивачем не було заявлене клопотання про проведення судової психологічної експертизи для встановлення факту моральної шкоди.
Згідно ч. 4 ст. 12 ЦПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відсутність висновку судової психологічної експертизи унеможливлює суд встановити завданий обсяг, характер, глибину, ступень, інтенсивність і тривалість душевних страждань.
У частині 2 ст. 13 ЦПК України зазначено, що збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених ЦПК України. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених ЦПК України.
Моральна шкода, як предмет спору, підлягає самостійному, окремому, доказуванню, тягар якого у цивільному судочинстві полягає на позивачеві.
На підставі того, що суд, не може самостійно ініціювати проведення експертизи, з урахуванням того, що позивачем не надано жодних доказів підтвердження отримання нею моральних страждань від дій відповідача, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 про стягнення моральної шкоди.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову у повному обсязі.
Керуючись: ст. ст. 12,13,76-81,141,263-265 ЦПК України, Законом України Про житлово-комунальні послуги , ст.ст. 6 , 15 , 16 ЦК України , Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива , суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до КП Харківські теплові мережі , третя особа: Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, про стягнення суми - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, або в порядку ч.2 ст. 354 ЦПК України.
Відповідно до ст. 355 ЦПК України апеляційна скарга подається безпосереднього до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до п. 15.5 Прикінцевих та перехідних положень ЦПК України, до приведення Положення про автоматизовану систему документообігу суду у відповідність, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1
Відповідач: Комунальне підприємство Харківські теплові мережі , код ЄДРПОУ: 26064931, м. Харків, вул. Мефодіївська, 11
Третя особа: Управління праці та соціального захисту Адмінстрації Немишлянського району Харківської міської ради, м. Харків, проспект Льва Ландау, 48
Повний текст судового рішення складений 13.05.2019 року.
Суддя: Б. П. Григор`єв
Суд | Комінтернівський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 07.05.2019 |
Оприлюднено | 15.05.2019 |
Номер документу | 81682956 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Комінтернівський районний суд м.Харкова
Григор'єв Б. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні