Рішення
від 14.05.2019 по справі 495/9638/18
БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 495/9638/18

№ провадження 2/495/991/2019

р і ш е н н я

ІМЕНЕМ УКрАЇНи

14 травня 2019 року м. Білгород-Дністровський

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області в складі:

головуючого одноособово - судді Прийомової О.Ю.,

за участю секретаря Ткаченко О.М.

Справа № 495/9638/18,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Карналіївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1, звернувся до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області із позовом до Карналіївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, у відповідності до ст. ст. 1216, 1217, 1218, 1225 ЦК України, просить суд: встановити факт прийняття ним спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 року, у вигляді земельних ділянок, площею 1,2 га, масив НОМЕР_7 кадастровий номер земельної ділянки – НОМЕР_2 та площею 4, 6273 га, масив 2, ділянка 12, кадастровий номер земельної ділянки – НОМЕР_3 за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Карналіївка; визнати за позивачем право власності на вказані земельні ділянки.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 року помер його батько – спадкодавець ОСОБА_2.

Після смерті батька відкрилася спадщина у вигляді:

- земельних ділянок, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_5, виданого Білгород-Дністровською РДА 06.06.2002 року.

Він своєчасно звернувся до нотаріальної контори з приводу прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2, та за його завою було заведено спадкову справу.

Проте та обставина, що у нього відсутній оригінал державного акту на право власності на земельну ділянку перешкоджає йому прийняти спадщину у нотаріальному порядку.

На підставі вищевказаних обставин він і звернувся до суду з даним позовом.

Позивач в судове засідання не з'явився, надавши заяву про розгляд справи у його відсутність, з проханням позовні вимоги задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, в матеріалах справи наявна його заява, відповідно до якої просить розглядати справу без участі представника Карналіївської сільської ради та прийняти рішення у відповідності до чинного законодавства.

Суд розглядає справу за відсутність позивача та представника відповідача, відповідно до наданих заяв, за наявними матеріалами справи.

Відповідно до ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Вивчивши матеріали справи, ретельно дослідивши докази, суд вважає за необхідне позов задовольнити частково, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що дійсно ІНФОРМАЦІЯ_4 року помер спадкодавець – ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 /л.с. 8/.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне йому майно у вигляді:

- земельних ділянок, площею 1,2 га в межах згідно з планом, масив НОМЕР_7 кадастровий номер земельної ділянки – НОМЕР_2 та площею 4, 6273 га в межах згідно з планом, масив 2, ділянка 12, кадастровий номер земельної ділянки – НОМЕР_3 за адресою: АДРЕСА_3

Факт належності вищевказаних земельних ділянок ОСОБА_2 підтверджується копією Державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_5 виданого Білгород-Дністровською районною державною адміністрацією 06.06.2002 року та Інформацією з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку. /л.с. 10-12/.

З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 є рідним сином ОСОБА_2, що підтверджується відповідною копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_6

Позивач у своєму позові зазначає, що своєчасно, тобто у визначений чинним законодавством строк звернувся до нотаріальної контори з приводу оформлення своїх спадкових прав, та за його заявою було заведено спадкову справу.

Задля повного та всебічного розгляду справи, 01.03.2019 року Білгород-Дністровським міськрайонним судом Одеської області було винесено ухвалу про витребування доказів, відповідно до якої витребувано з Білгород – Дністровської міської державної нотаріальної контори копію спадкової справи після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 року. Зобов'язано Білгород – Дністровську міську державну нотаріальну контору надати до суду належним чином засвідчену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 року.

Так, 21.03.2019 року, згідно наведеної вище ухвали суду, з Білгород-Дністровської міської державної нотаріальної контори надійшла належним чином завірена копія спадкової справи № 243/2010 від ІНФОРМАЦІЯ_4 року, з якої вбачається, що дійсно ОСОБА_1 05.06.2010 року надав в нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини, у зв'язку з чим було заведено спадкову справу до майна померлого ОСОБА_2.

Інших спадкоємців, які б надали заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року судом не виявлено.

Натомість, з матеріалів спадкової справи вбачається наявність заповіту складеного за життя ОСОБА_2, а саме 26.11.2003 року, згідно якого він усе належне йому майно, в тому числі земельну ділянку, належну йому на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ОД № 02208, виданого 06.06.2002 року Білгород-Дністровською РДА заповідав ОСОБА_1.

23.04.2010 року секретарем виконавчого комітету Карналіївської сільської ради було посвідчено дублікат заповіту взамін втраченого, виданого ОСОБА_1.

Окрім того, в матеріалах спадкової справи наявні довідки, видані Карналіївською сільською радою, а саме про спільне проживання спадкоємця разом із спадкодавцем.

Так, у відповідності до довідки № 110 від 03.06.2010 року, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 1935 року до дня смерті – ІНФОРМАЦІЯ_4 року постійно проживав і був зареєстрований в АДРЕСА_2

Згідно довідки № 108 від 03.06.2010 року, виданої Карналіївською сільською радою, за останнім місцем проживання померлого ОСОБА_2 в АДРЕСА_2 на день його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_4 року були зареєстровані та проживали – син ОСОБА_1, невістка – ОСОБА_3, та онучки – ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6.

Проте, листом Білгород-Дністровської районної державної нотаріальної контори Одеської області № 571/02-17 від 29.05.2018 року відмовлено ОСОБА_1 у оформленні спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 року ОСОБА_2 у зв'язку із відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно.

У відповідності до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла(спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 2 ст.1220 ЦК України, час відкриття спадщини є днем смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Згідно ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

У відповідності до ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Так, відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.1270 ЦК України).

Згідно ч.1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно ч.1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Відповідно до ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. Громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини як визначено у ст.81 ч.1 Земельного кодексу України.

Якщо документи, що засвідчують право власності на нерухоме майно, існували, проте були втрачені власником та не можуть бути відновлені в передбаченому законом порядку, застосуванню підлягає ст. 392 ЦК України, відповідно до якої позов про визнання права власності може бути пред'явлений, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати власником документа, який засвідчує його право власності.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Матеріалами справи встановлено, що державним нотаріусом Білгород-Дністровської районної державної нотаріальної контори 14.10.2011 року листом № 1482/02-14 був здійснений запит до Відділу Держкомзему Білгород-Дністровського району з приводу надання Витягу з поземельної книги Державного реєстру земель на земельні ділянки № 12,53, масиви № 2,11, площею 5,83 га, наданих ОСОБА_2, померлому ІНФОРМАЦІЯ_4 року та 02.05.2019 року листом державного нотаріуса Білгород-Дністровської районної державної нотаріальної контори зроблено запит до Управління Держкомзему Білгород-Дністровського району з приводу надання належним чином завіреної копії державного акту на право власності на земельну ділянку, який був виданий на ім'я ОСОБА_2, проте вже 29.05.2018 року листом Білгород-Дністровської районної державної нотаріальної контори Одеської області № 571/02-17 від 29.05.2018 року відмовлено ОСОБА_1 у оформленні спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 року ОСОБА_2, у зв'язку із відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно, а саме державного акту на право власності на земельну ділянку.

Враховуючи усе вищевикладене, а саме те, що позивач є спадкоємцем за законом та за заповітом до майна померлого ОСОБА_2, який фактично прийняв спадщину після смерті свого батька, оскільки з матеріалів спадкової справи достовірно встановлено спільне проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на момент відкриття спадщини, окрім того, своєчасно, у визначений чинним законодавством строк звернувся до нотаріуса з приводу оформлення своїх спадкових прав, не відмовився від її прийняття, проте та обставина, що у нього відсутній оригінал правовстановлюючого документу, тобто державного акту на право власності на земельну ділянку заважає йому оформити свої спадкові права в нотаріальному порядку, прийнявши до уваги також те, що інших спадкоємців судом не виявлено, іншого способу, окрім як в судовому порядку, захистити права позивача не надається можливим, тому суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 до Карналіївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом в частині визнання за ним права власності на земельні ділянки, площею 1,2 га, масив НОМЕР_7 кадастровий номер земельної ділянки – НОМЕР_2 та площею 4, 6273 га, масив 2, ділянка 12, кадастровий номер земельної ділянки – НОМЕР_3 за адресою: АДРЕСА_3

Що стосується встановлення факту прийняття спадщини позивачем після померлого, то в цієї частині суд вважає за необхідне в задоволенні позовних вимог позивачу відмовити, оскільки як було встановлено вище за текстом рішення: позивач і фактично і юридично прийняв спадщину, тому не має підстав для додаткового встановлення факту прийняття спадщини.

При таких обставинах, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково, а саме визнати за ОСОБА_1 право власності на земельні ділянки, площею 1,2 га в межах згідно з планом, масив НОМЕР_7 кадастровий номер земельної ділянки – НОМЕР_2 та площею 4, 6273 га в межах згідно з планом, масив 2, ділянка 12, кадастровий номер земельної ділянки – НОМЕР_3 за адресою: АДРЕСА_3

В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1225, 1261, 1264, 1268, 1269 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 83, 263, 264, 265, 354 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Карналіївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом – задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року, право власності на земельні ділянки, площею 1,2 га в межах згідно з планом, масив НОМЕР_7 кадастровий номер земельної ділянки – НОМЕР_2 та площею 4,6273 га в межах згідно з планом, масив 2, ділянка 12, кадастровий номер земельної ділянки – НОМЕР_3 за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Карналіївка, що належали померлому згідно Державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_5 виданого Білгород-Дністровською районною державною адміністрацією 06.06.2002 року.

В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення, (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

У відповідності до п.п. 15.5 п.1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду через Білгород-Дністровський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги.

Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП: НОМЕР_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_2

Відповідач: Карналіївська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області, код ЄДРПОУ: 04377836, адреса місцезнаходження: Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Карналіївка, вул. Гастелло, 15.

Суддя:

СудБілгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення14.05.2019
Оприлюднено15.05.2019
Номер документу81710328
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —495/9638/18

Рішення від 14.05.2019

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Прийомова О. Ю.

Ухвала від 05.03.2019

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Прийомова О. Ю.

Ухвала від 01.03.2019

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Прийомова О. Ю.

Рішення від 01.03.2019

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Прийомова О. Ю.

Ухвала від 06.02.2019

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Прийомова О. Ю.

Ухвала від 19.10.2018

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Прийомова О. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні