Постанова
від 22.05.2019 по справі 133/1915/18
ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 133/1915/18

Провадження № 22-ц/801/1004/2019

Категорія: 23

Головуючий у суді 1-ї інстанції Воронюк В. А.

Доповідач:Сопрун В. В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2019 рокуСправа № 133/1915/18м. Вінниця

Вінницький апеляційний суд в складі:

головуючого Сопруна В.В.,

суддів Матківської М.В., Стадника І.М.,

за участю секретаря судового засідання Огородник В.О.,

за участю сторін: представника позивача ТОВ Україна - Чоловського О.М., представника відповідача ТОВ Еко-Нива - Каспрук Л.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу №133/1915/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Україна до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю Виробниче підприємство Еко-Нива , за участю третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору державного реєстратора Козятинської районної державної адміністрації Вінницької області Уперчука А.В. про визнання недійсним договорів оренди землі та скасування державної реєстрації прав оренди,

за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю Виробниче підприємство Еко-Нива на рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 22 березня 2019 року, яке ухвалене суддею Воронюк В.А. в приміщенні Козятинського міськрайонного суду Вінницької області о 14 год 23 хв, повний текст складено 26 березня 2019 року,

в с т а н о в и в :

В серпні 2018 року ТОВ Україна звернулось у суд з позовом до ОСОБА_1 , ТОВ Виробниче підприємство Еко-Нива , за участю третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору державного реєстратора Козятинської районної державної адміністрації Вінницької області Уперчука А.В. про визнання недійсним договорів оренди землі та скасування державної реєстрації прав оренди, мотивуючи позовні вимоги тим, що 15 січня 2008 року між ТОВ Україна та ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки, площею - 2,9622 га, кадастровий номер НОМЕР_1 та договір оренди земельної ділянки, площею - 2,2380 га, кадастровий номер НОМЕР_1 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Кордишівської сільської ради, Козятинського району, Вінницької області, на строк 15 років.

Даний договір було зареєстровано у Козятинському секторі реєстрації Вінницької регіональної філії Центру ДЗК 08 квітня 2008 року за №040883400213, тобто, відповідно до діючого на момент реєстрації порядку.

Додаткових угод про розірвання чи припинення договірних відносин, а також, судових рішень з цього приводу не має.

15 травня 2017 року між ТОВ Виробниче підприємство Еко-Нива та ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки, площею 2,9622 га, строком на 7 років, який був зареєстрований 15 червня 2017 року Державним реєстратором Козятинської райдержадміністрації Вінницької області Уперчук А.В., номер запису про інше речове право 21002607.

Крім того, 15 травня 2017 року між ТОВ Виробниче підприємство Еко-Нива та ОСОБА_1 було укладено ще один договір оренди землі на вищевказану земельну ділянку, площею 2,2380 га, строком на 7 років, який був зареєстрований 15 червня 2017 року Державним реєстратором Козятинської райдержадміністрації Вінницької області Уперчук А.В., номер запису про інше речове право 20996853.

Про укладення оспорюваних договорів оренди земельних ділянок, які належать ОСОБА_1 позивачу стало відомо в червні 2018 року з інформаційної довідки з Реєстру речових прав на нерухоме майно.

Внаслідок дій ТОВ Виробниче підприємство Еко-Нива , ОСОБА_1 та Державного реєстратора Козятинської райдержадміністрації Вінницької області Уперчук А.В., ТОВ Україна не може належним чином користуватися орендованими земельними ділянками.

Просило визнати недійсним договір оренди землі № б/н від 15 травня 2017 року, укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ Виробниче підприємство Еко-Нива , на підставі якого зареєстровано право оренди земельної ділянки, площею 2,9622 га, кадастровий номер: НОМЕР_1 , з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, зі строком дії договору сім років, яка розташована на території Кордишівської сільської ради Козятинського району Вінницької області, право оренди на підставі якого зареєстровано за ТОВ Виробниче підприємство Еко-Нива у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 15 червня 2017 року за №21002607 Державним реєстратором Козятинської районної державної адміністрації Вінницької області Уперчук А.В.

Визнати недійсним договір оренди землі № б/н від 15 травня 2017 року, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ Виробниче підприємство Еко-Нива , на підставі якого зареєстровано право оренди земельної ділянки, площею 2,2380 га, кадастровий номер: НОМЕР_1 , з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, зі строком дії договору сім років, яка розташована на території Кордишівської сільської ради Козятинського району Вінницької області право оренди на підставі якого зареєстровано за ТОВ Виробниче підприємство Еко-Нива у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 15 червня 2017 року за №20996853 Державним реєстратором Козятинської районної державної адміністрації Вінницької області Уперчук А.В.

Скасувати запис про інше речове право №21002607 від 15 червня 2017 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, вчинений Державним реєстратором Козятинської районної державної адміністрації Вінницької області Уперчук А.В., відповідно до рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний № 35765292 від 20 червня 2017 року.

Скасувати запис про інше речове право №20996853 від 15 червня 2017 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, вчинений Державним реєстратором Козятинської районної державної адміністрації Вінницької області Уперчук А.В., відповідно до рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний №35759699 від 20 червня 2017 року. Стягнути судові витрати.

Рішенням Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 22 березня 2019 року позов задоволено. Вирішено питання щодо стягнення судових витрат.

Не погодившись з вказаним рішенням суду, ТОВ Еко-Нива подало апеляційну скаргу, оскільки вважає, судом першої інстанції не в повному обсязі з`ясовано обставини, що мають значення для справи, не доведено обставини, що мають значення для справи, які суд визнав встановленими, а також порушено норми процесуального права, а тому просило рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, заслухавши осіб, які з`явилися в судове засідання, прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення за таких підстав.

У відзиві на апеляційну скаргу представник позивача ТОВ Україна - Чоловський О.М., просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 22 березня 2019 року без змін.

Згідно ч.3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ст. 76 ЦПК України).

Згідно ч.1-3, 5 ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Статтею 264 ЦПК України передбачено, що під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Зазначеним вимогам судове рішення відповідає.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, вірно виходив з того, що спірні договори земельної ділянки були зареєстровані в період (строк) дії договору оренди землі, укладеного між позивачем та ОСОБА_1 , порушує право оренди цих земельних ділянок позивача, а тому підлягає визнанню недійсним, а також скасуванню запис про їх державну реєстрацію.

Колегія суддів, погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 15 січня 2008 року між ТОВ Україна та ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки, площею - 2,9622 га, кадастровий номер НОМЕР_1 та договір оренди земельної ділянки, площею - 2,2380 га, кадастровий номер НОМЕР_1 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Кордишівської сільської ради, Козятинського району, Вінницької області, на строк 15 років.

Даний договір було зареєстровано у Козятинському секторі реєстрації Вінницької регіональної філії Центру ДЗК 08 квітня 2008 року за №040883400213, тобто, відповідно до діючого на момент реєстрації порядку.

Додаткових угод про розірвання чи припинення договірних відносин, а також, судових рішень з цього приводу не має.

15 травня 2017 року між ТОВ Виробниче підприємство Еко-Нива та ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки, площею 2,9622 га, строком на 7 років, який був зареєстрований 15 червня 2017 року Державним реєстратором Козятинської райдержадміністрації Вінницької області Уперчук А.В., номер запису про інше речове право 21002607.

Крім того, 15 травня 2017 року між ТОВ Виробниче підприємство Еко-Нива та ОСОБА_1 було укладено ще один договір оренди землі на вищевказану земельну ділянку, площею 2,2380 га, строком на 7 років, який був зареєстрований 15 червня 2017 року Державним реєстратором Козятинської райдержадміністрації Вінницької області Уперчук А.В., номер запису про інше речове право 20996853.

Про укладення оспорюваних договорів оренди земельних ділянок, які належать ОСОБА_1 позивачу стало відомо в червні 2018 року з інформаційної довідки з Реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до п.7 договору оренди землі від 15 січня 2008 року, договір оренди укладено на 15 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк.

Згідно з п. 20 договору оренди землі від 15 січня 2008 року, передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п`ятиденний строк після державної реєстрації договору актом її приймання-передачі.

Таким чином, колегією суддів встановлено, що на час укладення договорів оренди землі б/н від 15 травня 2017 року між ОСОБА_1 та ТОВ ВП ЕКО-НИВА , а також на час його державної реєстрації діяв договір оренди землі, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ Україна б/н від 15 січня 2008 року.

Згідно зі статтею 31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі зокрема припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.

Частиною четвертою статті 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Згідно з частиною першою статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).

Відповідно до вимог частини другої статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема ЗК України, Законом України Про оренду землі .

Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Як вбачається, в матеріалах справи відсутні відомості щодо розірвання, скасування чи припинення дії договору оренди земельної ділянки, укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ Україна б/н від 15 січня 2008 року, зареєстрованого у Козятинському секторі реєстрації Вінницької регіональної філії Центру ДЗК про, що у державному реєстрі земель вчинено запис від 08 квітня 2008 року за №040883400213, п`ятнадцятирічний строк оренди земельної ділянки відраховується з дня його державної реєстрації (08 квітня 2008 року), а тому є чинним до 08 квітня 2023 року.

Таким чином, колегія суддів, приходить до висновку, що суд першої інстанції, прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог та захисту прав позивача в обраний ним спосіб, оскільки одна і та ж сама земельна ділянка не може бути об`єктом оренди двох договорів, укладених із різними орендарями, у зв`язку з чим наявні підстави для визнання оспорюваних договорів оренди землі, укладених 15 травня 2017 року між ОСОБА_1 та ТОВ ВП ЕКО-НИВА недійсним, на підставі ч.1 ст.203, ч.1 ст.215 ЦК України, оскільки вони укладені у період дії попереднього договору. Також вірний висновок суду першої інстанції про скасування запису про державну реєстрацію спірних договорів.

Доводи апеляційної скарги в тому, що запис про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки, укладеного між ТОВ Україна та ОСОБА_1 15 січня 2008 року є сфальсифікованим, не заслуговують на увагу, оскільки не підтверджується належними та допустимими доказами.

Отже доводи апеляційної скарги є безпідставними, необґрунтованими, а тому оскаржуване рішення суду є законним, ухвалене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає залишенню без змін.

Європейський суд з прав людини вказав що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо надання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки з огляду на конкретні обставини справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року). Оскаржене судове рішення відповідає критерію обґрунтованості судового рішення.

За змістом ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 367, 374, 375, 381-384 ЦПК України, суд,

постановив:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Виробниче підприємство Еко-Нива залишити без задоволення.

Рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 22 березня 2019 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом тридцяти днів до Верховного Суду з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 22 травня 2019 року.

Головуючий: підпис Сопрун В.В.

Судді: підписи Матківська М.В.

Стадник І.М.

Згідно з оригіналом: Сопрун В.В.

СудВінницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення22.05.2019
Оприлюднено23.05.2019
Номер документу81900113
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —133/1915/18

Постанова від 22.05.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сопрун В. В.

Постанова від 22.05.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сопрун В. В.

Ухвала від 22.05.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сопрун В. В.

Ухвала від 22.05.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сопрун В. В.

Ухвала від 10.05.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сопрун В. В.

Ухвала від 26.04.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сопрун В. В.

Ухвала від 15.04.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сопрун В. В.

Рішення від 22.03.2019

Цивільне

Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

Воронюк В. А.

Ухвала від 22.03.2019

Цивільне

Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

Воронюк В. А.

Рішення від 22.03.2019

Цивільне

Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

Воронюк В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні